Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Divizare

Mesajde licap » 05 Iun 2012, 17:14

Salut toti apicultorii , si pe cei batrini , cit si pe cei tineri. Inainte de a cere sfatul profesionistilor , va voi spune pe scurt povestea mea. Am 10 stupi cumparati de aproape o luna , ca toti novicii , am ginduri mari ..........visez sa ma plimb printre sute de stupi .....si sa fie toti ai mei bineinteles......Aici cei batrini o sa inceapa sa rida in barba . N-aveti decit sa rideti.........stiu ca intr-un fel vreti distractie , carne de tun............Dar va jur ca intr-un fel sau altul am sa reusesc......
Bun , chestiunea sta cam asa , anul asta o fost cam prost , salcimul aproape inexistent , am dat ceva foi la cladit , acu o saptamina am plecat pe munte intr-o expeditie pe m-tii Rodnei , a fost aproape de extrem , zapada , lapovita , vinturi mari , dar am ajuns teafar , si mai usor cu citeva kg , azi cind am ajuns , am tabarit pe ei , pe stupi , am deschis unu ,.......pfuai.......plin de botci .....chiar in timp ce umblam la el a iesit o matca tinara din botca.........Am hotarit ca nu e timp de pierdut si l-am divizat , am cautat-o pe batrina da n-am gasit-o . Am pus jumate ramele intr-o lada si le-am mutat mai incolo , nici macar nu stiu unde-i matca a batrina.......fiecare lada are la discretie botci capacite si ne- .
Aveti 2 optiuni - Primo - sa stati si sa va distrati de necazul omului . Ve-ti mai uita de ale voastre , dar nu mult timp dupa , ve-ti avea mustrari de constiinta , a-ti fi putut sa dati un sfat ceva..........
- Secundo - Sa-mi dati repede un sfat cum e mai bine sa fac , asa nu ve-ti mai avea motiv de distractie dar satisfactia ce-o ai cind ajuti pe cineva , sau il salvezi , e ceva ce va compensa ¨ distractia ¨ sau spectacolul ce vi-l ofera un novice suparat ca a dat-o in bara de la inceput.
Deci cum am spus , intr-un fel sau altul am sa reusesc.......mai greu sau mai usor , vom vedea........deocamdata orice sfat care-l trimiteti catre mine e binevenit , D-zeu sa va binecuvinteze pe toti........
licap
 
Mesaje: 47
Membru din: 21 Mai 2012, 15:42
Localitate: Beclean B-N

Re: Divizare

Mesajde Dila Daniel » 05 Iun 2012, 17:37

singurul sfat,acum,dupa ce ai divizat,este sa distrugi botciile unde ai vazut matca iesita,si in celatalt sa lasi cel mult 2,sau sa-i dai una(rupand capacelul de la o alta botca matura-sigur ai) si tot asa,sa distrugi ce a ramas.
Exista risc sa plece roi din roi,sau roi din familia de baza.Asta in functie de cantitatea de albina tanara din fiecare,si nu este neaparat o regula.Dar...este posibil.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Divizare

Mesajde paul » 05 Iun 2012, 17:41

Secundo ... cat ma pricep ... ;)
Daca tot i-ai dat in doua trebuia sa le lasi maximum doua botci ,una capacita si una necapacita (cele mai mari) si sa continui sa cauti baba , cu care faceai ce faceai ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Divizare

Mesajde aliuta2000 » 05 Iun 2012, 20:52

nu nr de botci lasate creeaza prbl, ci faptul ca se va depopula roiul Lasat in apropiere ... Vezi ce tot imi spunea Adi Hodi sa duc undeva roiul in afara razei de cules'/..
Botcile vor avea varste diferite , si albina se va aseza pana cand va iesi botca si va lasa ca prima iesita sa distruga bocile celelalte , sau o vor face chiar ele . cauta daca ai oua de o zi , si atunci ar cam trebuie sa fie si batrana pe undeva ..
Cartea scrie ca daca roieste , mmatca batrana cu albinele aferente vor pleca dupa capacirea primelor borci , deci daca e asa s-a dus de cateva zile bune ca timpul a permis-o printre picaturi .
Ultima oară modificat de aliuta2000 pe 05 Iun 2012, 21:10, modificat 1 dată în total.
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Divizare

Mesajde Dila Daniel » 05 Iun 2012, 21:01

aliuta2000 scrie:nu nr de botci lasate creeaza prbl, ci faptul ca se va depopula roiul ...

poti te rog sa detaliezi?...eu unul nu am inteles ce vrei sa zici.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Divizare

Mesajde licap » 05 Iun 2012, 21:26

aliuta2000 scrie:Cartea scrie ca daca roieste , mmatca batrana cu albinele aferente vor pleca dupa capacirea primelor borci , deci daca e asa s-a dus de cateva zile bune ca timpul a permis-o printre picaturi .

Nu cred ca a plecat inca , lada era full de albine.........
licap
 
Mesaje: 47
Membru din: 21 Mai 2012, 15:42
Localitate: Beclean B-N

Re: Divizare

Mesajde licap » 05 Iun 2012, 21:34

Pai si cu ceilalti 9 cum sa fac????????? Ii despart in doua , si las cite o botca de fiecare ??????? Problema e ca nu prea am sanse sa gasesc matca , sunt multe albine pe rame...........
Daca i-as divide in 3 - 4 s-apoi i-as ajuta cu sirop ar fi o solutie???????
Imi displace sa stiu c-o luat-o pe paduri .............
licap
 
Mesaje: 47
Membru din: 21 Mai 2012, 15:42
Localitate: Beclean B-N

Re: Divizare

Mesajde marcsupertare » 05 Iun 2012, 21:57

daca nu gasesti matca dai pe din doua lasand cate 2 3 botci in fiecare
apoi in 3 4 zile vizita care are matca dai fagure la crescut
pregateste 2 3 lazi goale pentru posibili roi
asta de facut imediat ce vremea iti permite
marcsupertare
 
Mesaje: 64
Membru din: 11 Dec 2011, 20:48
Localitate: iezeru

Re: Divizare

Mesajde manu8388 » 05 Iun 2012, 22:07

salutare, sa-mi expun situatia in care sunt acu. acu fix 2 saptamani doamna de la care am cumparat stupii mi-a facut un roi artificial din 6 rame cu puiet 2 cu mancare si 1 rama cu apa. astazi ne-am uitat la el si are o gramada de botci capacite, nu le-am numarat. inteleg ca trebuie sa las 2 botci dincele mai mari si restul sa le rup?
manu8388
 
Mesaje: 180
Membru din: 06 Ian 2012, 13:54
Localitate: cotu, copalau jud botosani

Re: Divizare

Mesajde clncatalin » 05 Iun 2012, 22:12

licap scrie:Pai si cu ceilalti 9 cum sa fac????????? Ii despart in doua , si las cite o botca de fiecare ??????? Problema e ca nu prea am sanse sa gasesc matca , sunt multe albine pe rame...........
Daca i-as divide in 3 - 4 s-apoi i-as ajuta cu sirop ar fi o solutie???????
Imi displace sa stiu c-o luat-o pe paduri .............


Au botci de roire toti?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Divizare

Mesajde popik50 » 05 Iun 2012, 22:17

Daca ai botci in toti e jale ... Nu faci nimic daca ai numai matci din roire. Vor avea mereu chef de plecare.
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Divizare

Mesajde ovidiu_78 » 05 Iun 2012, 22:23

Manu:Dar vrei sa îl divizezi?!?ca atunci trebuie sa cauti matca întâi..sa o separi...si da lași doar doua mai mari
si mai sunt topicuri referitor la astea
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Divizare

Mesajde licap » 05 Iun 2012, 22:52

[quote="
Au botci de roire toti?[/quote]
Cred ca da . Miine pot confirma sau infirma. Doi au barbi serioase.............
licap
 
Mesaje: 47
Membru din: 21 Mai 2012, 15:42
Localitate: Beclean B-N

Re: Divizare

Mesajde manu8388 » 05 Iun 2012, 22:55

licap scrie:[quote="
Au botci de roire toti?

Cred ca da . Miine pot confirma sau infirma. Doi au barbi serioase.............[/quote]

si la mine au 2 stupi barbi marisoare si nu au botci de roire.
manu8388
 
Mesaje: 180
Membru din: 06 Ian 2012, 13:54
Localitate: cotu, copalau jud botosani

Re: Divizare

Mesajde aliuta2000 » 06 Iun 2012, 08:37

Botcile pot sa fie mai multe , pentru ca nu or sa pune probleme primei iesite !! o sa le roda fuguta fuguta daca albine o lasa , si chiar albinele or sa le roada pe celelalte ca sa o ajute cand ea oboseste : Asa scrie cartea . Daca ies 2 in acealasi timp ele se vor lupta pentru suprematie . Roiul acela fromat nu va putea roi din nou decat dupa cateva luni si in cazuri exceptionale (Pararoiul ), si nu la cateva zile dupa formare .
Intr-un roi format , cu albina care e putinica la numar , e putin probabil sa apere cu indarjire botcile ca sa nu le roada matca iesita prima , dupa o perioada in care ele nu au decat speranta matcii , si un nr relativ mic de albine (luat in raport cu stupul mama ).
Atentie , daca botcile se lasa in stupul ,mama , lucrurile nu mai stau asa , acolo posibilitatea ca albinele sa lase prima matca iesita sa le roada pe celelalte este foarte mica .
Acum sper ca am fost explicit .


Daca ai botci in fiecare multe , atunci o sa ai nevoie de lazi multe indiferent de metoda aleasa de tine .
Timpul ploios si lipsa culesului combinat cu hrana putina a dus la un instinct mult mai mare de roire anul acesta decat in anii precedenti .

Stai linistit ca instinctul de roire exista in fiecare stup , chiar da ca intr-o mai mica masura in unii si intr-o mai mare masura la altii . Roirea e dovada sanatatii unei coloni (dovada care nu poate fi contestata ). Nu incurajez roirea , dar este motoda pe care natura a gasit-o si pe care noi incercam sa o imitam cat mai bine posibil prin diverse metode .
Nu descuraja . ai ocazia sa faci cativa roi sa mai prinzi cativa si sa ii ajuti , urmand ca in toamna sa faci uniri acolo unde crezi ca nu vor supravietui peste iarna .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Divizare

Mesajde licap » 06 Iun 2012, 09:20

aliuta2000 scrie:Botcile pot sa fie mai multe , pentru ca nu or sa pune probleme primei iesite !! o sa le roda fuguta fuguta daca albine o lasa , si chiar albinele or sa le roada pe celelalte ca sa o ajute cand ea oboseste : Asa scrie cartea . Daca ies 2 in acealasi timp ele se vor lupta pentru suprematie . Roiul acela fromat nu va putea roi din nou decat dupa cateva luni si in cazuri exceptionale (Pararoiul ), si nu la cateva zile dupa formare .
. Nu incurajez roirea , dar este motoda pe care natura a gasit-o si pe care noi incercam sa o imitam cat mai bine posibil prin diverse metode .
Nu descuraja . ai ocazia sa faci cativa roi sa mai prinzi cativa si sa ii ajuti , urmand ca in toamna sa faci uniri acolo unde crezi ca nu vor supravietui peste iarna .


Aliuta , sa traiesti tu , si sa-ti traiasca famiglia......mersi pt timpul acordat raspunsului........
Crezi ca pot risca o inspectie printre stropi si temp aprox 13 - 15 gr C ????
licap
 
Mesaje: 47
Membru din: 21 Mai 2012, 15:42
Localitate: Beclean B-N

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori