Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Un sfat va rog...

Mesajde redoo » 07 Iun 2012, 23:28

ramele pe care le am prin stupi sunt mai vechi sau au foarte multe celule de trantor.Pt a creste ceva faguri noi vreau sa fac urmatorul lucru:
-pe locul unei familii sa pun o alta cutie doar cu faguri artificiali peste care sa scutur toate albinele.
-ramele cu miere si puiet sa le impart la ceilalti stupi eventual sa mai fac un roi.
Intrebarea mea este daca familia este acum pe 14 rame dintre care 7-8 cu puiet de toate varstele cati faguri artificiali sa bag in cutia in care le voi scutura?
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Un sfat va rog...

Mesajde clncatalin » 07 Iun 2012, 23:45

Mai bine spargi cuibul (la toate familiile) cu rame cu faguri artificiali sau ii dai ramele cu miere dupa diafragma si pui fagure artificial dupa ultima rama cu puiet.

De ce sa scuturi toata albina?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Un sfat va rog...

Mesajde stefanmadalin » 08 Iun 2012, 00:06

Schimbarea fagurilor trebuie facuta treptat,nu toate odata.
Gandeste-te ca pentru constructia lor se consuma "resurse" si daca mai si un gol de cules vei creea un dezechilibru in familie.
Eu la cea mai puternica familie,asta primavara i-am bagat 2 rame + inca 2 la salcam. Acum sunt construite in totalitate.
Rabdare!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Un sfat va rog...

Mesajde vasilescu adrian » 08 Iun 2012, 00:18

redoo scrie:ramele pe care le am prin stupi sunt mai vechi sau au foarte multe celule de trantor.Pt a creste ceva faguri noi vreau sa fac urmatorul lucru:
-pe locul unei familii sa pun o alta cutie doar cu faguri artificiali peste care sa scutur toate albinele.
-ramele cu miere si puiet sa le impart la ceilalti stupi eventual sa mai fac un roi.
Intrebarea mea este daca familia este acum pe 14 rame dintre care 7-8 cu puiet de toate varstele cati faguri artificiali sa bag in cutia in care le voi scutura?

daca puteti sa ne specificati ce fel de lada este ar fi mai usor..
salutari tuturor apicultorilor!
"o clipa n-a fost atenta natura si s-a nascut omul...o clipa sa nu fie atent omul si natura-si repara gresala"Albert Einstein
Avatar utilizator
vasilescu adrian
 
Mesaje: 196
Membru din: 29 Mai 2012, 20:41
Localitate: prigoria-gorj

Re: Un sfat va rog...

Mesajde ovidiu_78 » 08 Iun 2012, 00:57

Doar cu cite un fagure poți sa spargi cuibul,ca nici așa nu e cules si greu va cladi,mai un pic sirop...
si încet cu rabdare,si eu am faguri care au multe celule de trantor,dar le voi schimba cind voi avea destule noi
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Un sfat va rog...

Mesajde Dila Daniel » 08 Iun 2012, 16:06

redoo scrie:ramele pe care le am prin stupi sunt mai vechi sau au foarte multe celule de trantor.Pt a creste ceva faguri noi vreau sa fac urmatorul lucru:
-pe locul unei familii sa pun o alta cutie doar cu faguri artificiali peste care sa scutur toate albinele.
-ramele cu miere si puiet sa le impart la ceilalti stupi eventual sa mai fac un roi.
Intrebarea mea este daca familia este acum pe 14 rame dintre care 7-8 cu puiet de toate varstele cati faguri artificiali sa bag in cutia in care le voi scutura?

Ce vrei tu sa faci se poate cu conditia sa le asiguri hrana.Un cules in natura ar fi super.Daca nu,sirop si turta proteica.
Rame cu faguri artificiali poti sa le pui 10,apoi vezi daca le mai dai sau le mai iei.Mai bine mai putine si sa ceara ele altele,decat mai multe.Trebuie sa asiguri si umbra in zilele cu soare puternic,altfel risti ca surplusul de rame sau cele marginase,sa se lase.
Dar de ce ti neaparat sa faci asa,si nu treptat cum te sfatuiesc colegii?
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Un sfat va rog...

Mesajde redoo » 08 Iun 2012, 20:08

Dila Daniel scrie:
redoo scrie:ramele pe care le am prin stupi sunt mai vechi sau au foarte multe celule de trantor.Pt a creste ceva faguri noi vreau sa fac urmatorul lucru:
-pe locul unei familii sa pun o alta cutie doar cu faguri artificiali peste care sa scutur toate albinele.
-ramele cu miere si puiet sa le impart la ceilalti stupi eventual sa mai fac un roi.
Intrebarea mea este daca familia este acum pe 14 rame dintre care 7-8 cu puiet de toate varstele cati faguri artificiali sa bag in cutia in care le voi scutura?

Ce vrei tu sa faci se poate cu conditia sa le asiguri hrana.Un cules in natura ar fi super.Daca nu,sirop si turta proteica.
Rame cu faguri artificiali poti sa le pui 10,apoi vezi daca le mai dai sau le mai iei.Mai bine mai putine si sa ceara ele altele,decat mai multe.Trebuie sa asiguri si umbra in zilele cu soare puternic,altfel risti ca surplusul de rame sau cele marginase,sa se lase.
Dar de ce ti neaparat sa faci asa,si nu treptat cum te sfatuiesc colegii?

Ma gandesc ca mutand ramele cu puiet la roii formati voi avea roi puternici,iar in stupul nou format voi avea toti fagurii noi cu rame noi. Odata cu fagurii normali ma gandeam sa mai cresc si ceva faguri 1/2,pt ca din acestia nu am deloc....si sincer sa fiu sunt fascinat de frumusetea fagurelui proaspat crescut :D
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Un sfat va rog...

Mesajde clncatalin » 08 Iun 2012, 21:08

Dar mai gandeste-te ca in 21 de zile pana cand va ecloziona prima albina din ouale depuse de matca in fagurii cei noi(asta daca iti construieste fagurele instantaneu) vei pierde aproape toata albina din stup .
Sunt totusi 3 saptamani si majoritatea albinelor din stup sunt deja culegatoare, deci le-a trecut jumatate din viata.

Sigur nu e alt motiv pentru care vrei sa scuturi toata albina pe faguri artificiali?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Un sfat va rog...

Mesajde aliuta2000 » 08 Iun 2012, 21:26

nu fa asa ceva . daca vrei sa cresti rame , sparge cuibul in 2 cu 2 rame de FA si daca ai cules de intretinere din natura e grozav + stimulare obligatoriu, si vei avea 2 rame care vor fi in couib si construite si care in proportie de 70% vor fi ouate de matca .

Tu ce cred eu ca vrei e roirea artificiala , cred a 2-a metoda din cartea lui Hristea .:" intr-o lada noua iai ramele toate in rodinea in care sunt in stupul mama in afara de o rama de miere si una cu puiet de toate varstele . In stupul vechi completezi cu rame cladite si FA si pe masura ce faci trecerea ramelor dintr-un stup in altul scuturi albina in stupul vechi.
Astfel , vei avea intr-o lada noua ramele vechi asezate in ordinea carea au fost , dar putina sau deloc albina , si un stup mama care va avea toata albina si doar hrana si o rama de puiet de toate varstele .
Lada noua cu ramele cu puiet si hrana se va plasa in locul unui stup puternic care e plecat la cules , astfel incat albina intoarsa de la cules sa intre si sa populeze poiul cu rame de puiet si tanar din care isi vor trage botca de salvare"

La culesul de acum cred ca nu o sa ai prea multa albina plecata la cules in afara de zonele unde teiul a inflorit bine
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Un sfat va rog...

Mesajde redoo » 09 Iun 2012, 22:04

durerea mea era cu fagurii de cat....pana la urma am facut asa:
Am bagat intr-o cutie de 10 rame 5 rame cu puiet copt care deja rodea capacelul celulei,,o rama cu pastura si miere,o rama goala si 3 puiet de toate varstele.
in cat am pus hranitor si 8 rame 1/2 si am pus catul sub cuib.
In conditiile in care teiul a inceput sa infloreasca sper ca pana sambata cand ajung din nou la ele sa creasca fagurii artificiali...

o fi bine,n-o fi?
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Un sfat va rog...

Mesajde pin » 10 Iun 2012, 08:25

Cred ca era mai bine daca ai fi pus catul peste cuib. Daca ai numai puiet fara culegatoare n-o sa culeaga nimic si nici nu cred sa cladeasca ca n-au de ce. Era bine daca rama goala era cu apa.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Un sfat va rog...

Mesajde redoo » 10 Iun 2012, 09:54

pin scrie:Cred ca era mai bine daca ai fi pus catul peste cuib. Daca ai numai puiet fara culegatoare n-o sa culeaga nimic si nici nu cred sa cladeasca ca n-au de ce. Era bine daca rama goala era cu apa.


are si culegatoare.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Un sfat va rog...

Mesajde un OM » 10 Iun 2012, 16:38

Cand matca lipseste familiei, albinele nu construiesc FA cum trebuie. Fix in centru iti trage cateva inceputuri de botci (potirase).
Pentru a face rost de rame de 1/2 construite poti face urmatoarea manevra: intercalezi vreo doi FA de 1/2 in cuib, iar peste 2-3 zile ii muti in magazie, chiar daca nu sunt construiti in totalitate. Atunci mai poti adauga vreo 2-3 FA de 1/2 in magazie, intercalati cu cei construiti.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori