Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

fenomen ciudat

Mesajde mifu_2006 » 11 Iun 2012, 17:52

buna ziua.Revin si eu pe forum dupa un timp indelungat in care am lipsit,insa cu un subiect foarte interesant si care va pune mintea tuturor apicultorilor la munca.De anu acesta am observat la familiile mele un fenomen ciudat si anume:Sunt foarte multe in stupi insa nici o familie nu roieste.Se formeaza barbe sub urdinis si doar atat.Am incercat sa le pun cate o rama cu botci si surpriza surpriza fiecare matca era scoasa afara si omorata.Ce poate fii?In schimb am facut un roi artificial si in 2 saptamani a avut matca si totul e normal.Astept pareri :shock:
mifu_2006
 
Mesaje: 10
Membru din: 11 Iun 2012, 17:44

Re: fenomen ciudat

Mesajde apivasmob » 11 Iun 2012, 18:25

O intrebare faci pastoral sau stai pe vatra?
Nu roiesc din lipsa de cules.Cel care merge in pastoral sansele de roire sunt mai mari.
Alt motiv cred ca poate sunt matci cu instict de roire scazut, barbi pot face deoarece este prea cald si stau afara ptr ca sunt multe cum spui tu.
Anul asta este fff dificil din punct de vedere meteorologic( cand trebuia sa fie rece a fost ff cald si vice-versa).Poate la tei daca vremea se mentine or sa-si traga botci de roire dar putin probabil.
Dar nu am inteles dece ai pus rama cu botci? matca care este in familie ce varsta are? ai crezut ca o pacalesti punand rama cu botci?ai vrut sa le faci sa roiasca tu? :lol: :lol: familia care roieste ajunge la apogeu si apoi isi ia zborul(si dus a fost).
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: fenomen ciudat

Mesajde Dila Daniel » 11 Iun 2012, 21:31

mifu_2006 scrie:....Am incercat sa le pun cate o rama cu botci si surpriza surpriza fiecare matca era scoasa afara si omorata.... :shock:

eu nu am inteles,care matci erau scoase afara si omorate?
cele batrane din stupii unde bagai ramele cu botci sau matcile din botcile de pe ramele care le bagai in stupi?
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: fenomen ciudat

Mesajde mifu_2006 » 11 Iun 2012, 21:57

matcile scoase afara si omorate erau tinere de anu acesta.Roiul artificial lam facut cu ajutoru altei familii care avea botci si mia iesit totul insa si acea familie nu a roit pentru ca stau tot timpu pe langa ele si cum aud un zgomot mai puternic imediat ma duc sa ma uit ce se intampla.E posibil sa fie o matca mai incapatanata care nu vrea sa isi lase casa? :o
mifu_2006
 
Mesaje: 10
Membru din: 11 Iun 2012, 17:44

Re: fenomen ciudat

Mesajde eucondruz » 11 Iun 2012, 22:24

Ca albinele stau in barba si nu roiesc n-ar fi un fenomen ciudat,ai vazut ceva mai sus . Ciudat e faptul ca ai introdus rama cu botci. Daca vrei sa fortezi roirea poti ajuta cu mai mult puiet capacit ,gata de eclozare si in lipsa de cules ,o mica stimulare (zilnic 2-300ml sirop).
Avatar utilizator
eucondruz
 
Mesaje: 183
Membru din: 02 Ian 2012, 01:15
Localitate: BRAILA

Re: fenomen ciudat

Mesajde mifu_2006 » 11 Iun 2012, 23:12

stati putin.De ce sa mai dau sirop sau puiet daca stupu e ful de rame cu puiet si mancare.Eu nu inteleg.Cred ca solutia e de a face inca vreo 3 roiuri artificiale. :D
mifu_2006
 
Mesaje: 10
Membru din: 11 Iun 2012, 17:44


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: popa.stefan01 şi 6 vizitatori