Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Perioada pentru roit

Mesajde popik50 » 15 Iun 2012, 23:16

Care este cu aproximatie data finala cand o familie de albine poate intra in "frigurile roitului"? Si deci cam pana la ce data sa ne asteptam sa vedem un roi ca pleaca dintr-un stup? Ma intereseaza in special pentru sudul tarii...
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Perioada pentru roit

Mesajde MIHAI BALS » 16 Iun 2012, 09:04

popik50 scrie:Care este cu aproximatie data finala cand o familie de albine poate intra in "frigurile roitului"? Si deci cam pana la ce data sa ne asteptam sa vedem un roi ca pleaca dintr-un stup? Ma intereseaza in special pentru sudul tarii...

verifici ce a intrat pana acum.
de acum nu mai intra decat daca nu-i dai spatiu.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Perioada pentru roit

Mesajde popik50 » 16 Iun 2012, 13:40

Am verificat joi totii stupii si erau 2 intrati in friguri . Le - am luat reginele batrane si luni dimineata voi curata toate botcile cu exceptia a 2 (una capacita si una necapacita ). Mentionez ca din 32 de familii 5 au intrat in friguri in afara de cei 2 mentionati. Peste o saptamana voi pleca pentru 6 - 8 zile si voiam sa stiu cam cat mai e posibil sa am probleme cu roitul. Din cei 5 roiti am pierdut doar un roi restul i-am rezolvam prin separarera reginei batrane si respectiv taierea botcilor. Nu-mi place deloc cand intra in friguri pentru ca nu mai muncesc deloc ;)
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Perioada pentru roit

Mesajde MIHAI BALS » 17 Iun 2012, 10:50

fiecare familie intrata in friguri am dat-o in 4.
am cutii pe 12 r.
mancare la greu si intra in iarna pe 6 r.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Perioada pentru roit

Mesajde balasbebe » 17 Iun 2012, 12:22

Perioada de roit la mine este pana la 15 iulie. Am avut si pe 17 iulie. Incepe dupa 40 de zile de cand au inceput sa puna oua de trantor. Dupa cum gasim oua de trantori asa ne dam seama daca va fi un an roitor sau nu.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Perioada pentru roit

Mesajde akmm » 18 Iun 2012, 09:13

MIHAI BALS scrie:fiecare familie intrata in friguri am dat-o in 4.
am cutii pe 12 r.
mancare la greu si intra in iarna pe 6 r.

Sa meditam un pic.
Deci, daca pana acum am avut 1 familie care avea acest comportament, la anul ne putem astepta sa avem o multiplicare cu 4.
Nu aceatsa este solutia, daca interpretam doar ce este prezentat.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori