Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

divizarea familiilor

Mesajde slucianus » 16 Oct 2012, 13:41

Domnilor desi stiu ca este prea devreme totusi nu ma pot abtine. Dupa ce am tot citit pe forum si in carti cum se face divizarea familiilor de albine totusi nu am inteles exact.
In cazul meu care am doi stupi, presupunand ca ies cu ei bine din iarna, care ar fi metoda cea mai buna ca la primavara sa fac din ei 4,6,8 etc. :mrgreen: familii.
Va multumesc
slucianus
 
Mesaje: 37
Membru din: 28 Mai 2012, 18:09

Re: divizarea familiilor

Mesajde sorin_horezu » 16 Oct 2012, 14:45

In primul rand sirop la greu si sa ai matci imperecheate cand formezi roiurile. Parerea mea sa nu te bagi la inmultiri mai mult de 2 ori(ai doi si mai faci 2 roiuri din ele).
Apicultura nu e balada populara sa se transmita prin viu grai ... pentru diversitate CITESTE O CARTE!!!
Avatar utilizator
sorin_horezu
 
Mesaje: 130
Membru din: 08 Mar 2011, 08:35
Localitate: Horezu

Re: divizarea familiilor

Mesajde panshe85 » 16 Oct 2012, 15:36

ia o carte de apicultura si citeste o la iarna incepand cu prefata , morfologia si fiziologia albinei, si atungi cand vei ajunge la capitolul inmultire, iti garantez ca ai sa intelegi perfect ce si cum sta treaba cu divizarea, numai asa vei sti ce si cand ii trebuie familiei de albine....daca iti spune cineva cum se face , vei face , dar nu vei sti de ce se face asa si astfel se pot strecura greseli la care vor aparea alte intrebari.....citeste cartea incepand cu prima pagina ;)
ps: nu te supara , este un sfat, nu o mustrare!
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: divizarea familiilor

Mesajde Mircea_63 » 16 Oct 2012, 16:56

Iei un stup si o cutie goala. In cutia (stupul) gol pui de la stanga la drepta, 1 rama miere, 1 pastura, 1-2-3 puiet cu albina acoperitoare si inca o rama cu miere. Stupii astia ii pui unul langa altul, incat locul unde a fost urdinisul stupului sa fie intre ei.
Unul ditre ei va fi fara matca si isi va trage botca de salvare. Populatia de albine se va imparti singura intre ei, mai mult sau mai putin egal.

Este metoda cea mai simpla, dar si cea mai proasta! Eventual, vei rupe pimele botci care vor fi capacite, pentru a fi sigur ca nu au fost luate in lucru larve mai in varsta.

Metoda cea mai buna e sa stimulezi la maxim acesti doi stupi, iar cand inmultesti sa ai matci imperecheate si din nou stimulare. Faci la fel ca mai sus, dar la stupul nou format, dupa 24 de ore ii dai o matca in colivie.

Totusi, cel mai bine sa citesti ce ti-au recomandat colegii si in primavara stii exact ce ai de facut. Inmultind excesiv, ai sanse sa intrii in toamna viitoare cu familii slabe si sa nu treci iarna cu ele.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: divizarea familiilor

Mesajde mary77 » 16 Oct 2012, 19:56

In primul rand dintro familie teorotic poti face si 100 vei gasi schema si in carti , sfatul meu, treci de 2 culesuri masive vazi daca acele famili pot creste faguri,RAMELE sunt principala lipsa la un incepator, tine cont cu cat faci mai multe din ele cu atat de mult le vei slabi si pe acele famili ,depinde ce urmaresti tu ,si sa citezi pe alti :dezvolta mai mult ce ai de gand.Unele famili pot sa nu creasca ceara altele foarte multa.
mary77
 

Re: divizarea familiilor

Mesajde jenica67 » 17 Oct 2012, 07:00

In care carte ai citit, ca poti sa inmultesti cu 1 la 100, ca eu nu am citit asa ceva ??
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: divizarea familiilor

Mesajde sorin_horezu » 17 Oct 2012, 07:25

Fiecare e liber sa faca ce vrea, dar sa nu ii vad la toamna la anu ca intreaba: "Cum fac sa impachetez o familie pe o rama???". Acum serios, nu va aruncati la inmultiri spectaculoase ca nu isi au rostul, si nu sunt sanatoase. O familie puternica se intretine singur si poti sa umbli la ea mai rar. O familie slaba trebuie bibilita, si e vulnerabila la boli. Asa ca ganditi-va de 2 ori inainte sa incercati inmultiri spectaculoase.
Apicultura nu e balada populara sa se transmita prin viu grai ... pentru diversitate CITESTE O CARTE!!!
Avatar utilizator
sorin_horezu
 
Mesaje: 130
Membru din: 08 Mar 2011, 08:35
Localitate: Horezu

Re: divizarea familiilor

Mesajde Dila Daniel » 17 Oct 2012, 08:55

slucianus scrie:Domnilor desi stiu ca este prea devreme totusi nu ma pot abtine. Dupa ce am tot citit pe forum si in carti cum se face divizarea familiilor de albine totusi nu am inteles exact.
In cazul meu care am doi stupi, presupunand ca ies cu ei bine din iarna, care ar fi metoda cea mai buna ca la primavara sa fac din ei 4,6,8 etc. :mrgreen: familii.
Va multumesc

inmultirea excesiva,duce la cheltuieli-rame,faguri,siropuri si proteina(in cazul in care nu te duci cu ei din floare-n floare),interventii dese si punctuale,etc...
Astfel, daca facem un calcul,mai bine cumperi roiuri.
Daca totusi se vrea o inmultire a familiilor ce le are apicultorul in batatura,castigand experientza apicola si multe satisfactii,
si recomandarea mea ar fi sa astepte dupa salcam,(timp in care familia isi poate cladi 3 rame noi-necesare la rezerva- si dezvolta o populatie mare,acumuland si rezerve importante de hrana)apoi sa imparta familia in 3,asigurandu-se (din timp)de doua matci fecundate,pentru roiurile nou formate fara matca.
Apoi,respectand conditiile de baza(casa-masa-rasa)intra in iarna pe minim 7 rame,dupa ce(depinde...de ingrijirea acordata si meteo) apicultorul,a avut sansa sa le guste chiar si mierea.(de floarea soarelui)
Sa ai spor!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: divizarea familiilor

Mesajde slucianus » 17 Oct 2012, 10:36

Domnilor nu vreau sa intelegeti ca nu am citit. Iata ce am inteles:
Un roi se stimuleaza la geu si se tine strimtorat. Cand apar primele botci se orfanizeaza iar matca cu jumatate din rame (cu puiet si cu mire) se introduc in alt stup iar cei doi stupu rezlultati se aseaza unu linga altul si albinele se vor impartii. Dupa alte patru zile se pot divide cei doi stupi in inca cate doi.
Ce nu inteleg: cate botci las in fiecare stup, de ce dupa patru zie se divid din nou atata timp cat nici la prima diviziune nu am obtinut inca o matca in roiul orfanizat s.a.m.d.
P.S. Citesc de mult timp forumul asta si am observat ca de fiecare date cad un incepator pune o intrebare se reped cu totii cu un aer de superioritate "bei, mai citeste bei". Cred ca forumul a fost facut ca sa ne ajutam unii pe altii nu sa ne dam mai docti decat sunte. Atata timp cat omul a pus o intrebare e posibil sa fi citit si sa nu fi inteles exact. De aia si intreaba. No ofense!
slucianus
 
Mesaje: 37
Membru din: 28 Mai 2012, 18:09

Re: divizarea familiilor

Mesajde Mircea_63 » 17 Oct 2012, 10:46

Nu stiu unde ai citit tu metoda asta cu 4 zile...Nu-i vad logica. Sfatul cu cititul e cel mai bun, insa pica greu.
Fiecare din noi ne simtim putin ofensati cand primim acest sfat.
Lasi doua botci. Una sa fie de rezerva! Daca iasa prima matca o va roade, Daca nu iasa prima, poate iasa a doua!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: divizarea familiilor

Mesajde slucianus » 17 Oct 2012, 10:48

am citit in Manualul apicultorului Editia IX, la Varianta II de la pagina 180
Ultima oară modificat de slucianus pe 17 Oct 2012, 11:13, modificat de 3 ori în total.
slucianus
 
Mesaje: 37
Membru din: 28 Mai 2012, 18:09

Re: divizarea familiilor

Mesajde Mircea_63 » 17 Oct 2012, 11:09

Macar de curiozitate...autor, editia...?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: divizarea familiilor

Mesajde slucianus » 17 Oct 2012, 11:14

Manualul apicultorului Editia IX, la Varianta II de la pagina 180
slucianus
 
Mesaje: 37
Membru din: 28 Mai 2012, 18:09

Re: divizarea familiilor

Mesajde jenica67 » 17 Oct 2012, 11:35

Iti explic eu care este logica, reimpartirii dupa 4 zile. Tu cand faci prima impartire, cei doi roi rezultati ii pui cu urdinisul deoparte si cealalta a locului urdinisului stupului divizat. Astfel cand culegatoarele se intorc de la cules, nu mai stiu care era urdinisul si se impart in doua parti aproape egale. Este un artificiu explicat, cu mutarea roiului care vezi ca are mai multe culegatoare, putin mai departe. Dupa prima impartire, tu trebuie sa departezi in fiecare zi roii, ca ei dupa 4 zile, sa aiba urdinisurile departate, cam la lungimea de 2 stupi si doua interval dintre ei. La urmatoarea impartire, noii roi vor avea din nou dispuse urdinisurile simetric, stanga-dreapta fata de roiul pe care l-ai divizat. Astfel din nou culegatoarele cand se intorc, sa se divizeze in mod egal, intre roii rezultati. cred ca ai inteles, daca nu spune-mi si fac si o schita.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: divizarea familiilor

Mesajde cantemir » 17 Oct 2012, 11:47

Eu am vazut la cineva, in urma cu niste ani, ceva ce daca nu vedeam nu credeam:
Lasa famiile petru inmultire sa intre in frigurile roitului.
Cand primele botci erau capacite aducea un stup gol, curat, dezinfectat langa cel cu pricina. In fata stupului vechi punea o planseta de placaj, la nivel cu urdinisul si la vreo 30-40cm distanta, pe care scutura tot continutul stupului. Ramele le punea inapoi dupa ce taia toate botcile, in afara de doua: una capacita si una necapacita.
Albinele "neprogramate"sa plece cu roiul, trantorii si culegatoarele intrau imediat la loc in stupul din care au fost scoase.
Interesant e ca cele programate sa roiasca si matca batrana se piteau sub marginea plansetei si formau acolo un ghem exact ca un roi natural. Dupa ce spiritele se linisteau, scutura roiul cu pricina in noul stup unde avea doar patru rame cu foita. Stupii fiind unul langa altul, culegatoarele neparticipante la eveniment, se imparteau la sosire intre cei doi.
Urma Varachetul la roi, inlocuitul reginei proaspat eclozate la familie, etc.
Care era logica: roiul e format doar din albina pregatita de roire si care cladea noii faguri cu avant si daruire, tratamentul are eficacitate maxima in lipsa puietului, familia veche iese imediat din friguri si isi vede de treaba, fara afi prea mult slabita, mai ales daca i se da matca imperecheata.
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: divizarea familiilor

Mesajde horia_ch » 17 Oct 2012, 11:58

Metoda e veche... De pe vremea lui Taranov. El este inventatorul, metoda îi poarta numele.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: ghitabaiamare şi 2 vizitatori