Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: divizarea familiilor

Mesajde cantemir » 17 Oct 2012, 12:06

horia_ch scrie:Metoda e veche... De pe vremea lui Taranov. El este inventatorul, metoda îi poarta numele.

Mie mi-a placut ca e tare spectaculoasa, mai ales sa pui roiul pe un cearsaf alb in fata stupului si sa le lasi pe ele sa intre singure...
Pe de alta parte e riscanta: daca pierzi momentul optim roiul e in pom!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: divizarea familiilor

Mesajde horia_ch » 17 Oct 2012, 12:08

... şi-ţi mănâncă timpul...
Ca metodă didactică e, însă, "ţâţă de mâţă".
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: divizarea familiilor

Mesajde cristi_vidican » 17 Oct 2012, 12:24

cantemir scrie:Eu am vazut la cineva, in urma cu niste ani, ceva ce daca nu vedeam nu credeam:
Lasa famiile petru inmultire sa intre in frigurile roitului.
Cand primele botci erau capacite aducea un stup gol, curat, dezinfectat langa cel cu pricina. In fata stupului vechi punea o planseta de placaj, la nivel cu urdinisul si la vreo 30-40cm distanta, pe care scutura tot continutul stupului. Ramele le punea inapoi dupa ce taia toate botcile, in afara de doua: una capacita si una necapacita.
Albinele "neprogramate"sa plece cu roiul, trantorii si culegatoarele intrau imediat la loc in stupul din care au fost scoase.
Interesant e ca cele programate sa roiasca si matca batrana se piteau sub marginea plansetei si formau acolo un ghem exact ca un roi natural. Dupa ce spiritele se linisteau, scutura roiul cu pricina in noul stup unde avea doar patru rame cu foita. Stupii fiind unul langa altul, culegatoarele neparticipante la eveniment, se imparteau la sosire intre cei doi.
Urma Varachetul la roi, inlocuitul reginei proaspat eclozate la familie, etc.
Care era logica: roiul e format doar din albina pregatita de roire si care cladea noii faguri cu avant si daruire, tratamentul are eficacitate maxima in lipsa puietului, familia veche iese imediat din friguri si isi vede de treaba, fara afi prea mult slabita, mai ales daca i se da matca imperecheata.

Eu îi zic simulacru de roire.
Valer Bodea a descris-o cu imagini pe forumul cel vechi.
Am practicat-o la greu în anul acesta pt că am vrut să trec de pe 1/1 pe MER. Este o metodă foarte interanstă. Ia timp, dar merită încercat. Problema e dacă în stupul roit în felul acesta rămâne botcă. Ar fi indicat ca imediat să se intervină cu o matcă împerecheată, altfel acel stup regresează foarte mult și nu se mai face producție cu el anul acela decât foarte puțin.
Roii rezultați prin simulacru au fost mai slăbuți în albină, dar cu puțină stimulare, acum sunt familii care iernează lejer pe 2 corpuri 1/2, având toate ramele în stup.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: divizarea familiilor

Mesajde Mircea_63 » 17 Oct 2012, 12:50

Vezi tu ca autorii astia deseori presupun ca tu ai inteles de la pagina de dinainte ca asta se face cu familii foarte puternice si neaparat cu alti faguri cu puiet ajutator din alte familii puternice.

Daca pui astea la socoteala nu imparti un singur stup in mai multe! Doar matcile vor proveni din stupul ales ca selectie, dar participa cu puiet si alti stupi. In final constati ca din 3-4 stupi ai facut 4 roi!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: divizarea familiilor

Mesajde Dila Daniel » 17 Oct 2012, 13:45

Tu defapt cred ca nu sti ce vrei!!! Tu sesizezi diferentele intre postarile tale?
slucianus scrie:Domnilor desi stiu ca este prea devreme totusi nu ma pot abtine. Dupa ce am tot citit pe forum si in carti cum se face divizarea familiilor de albine totusi nu am inteles exact.
In cazul meu care am doi stupi, presupunand ca ies cu ei bine din iarna, care ar fi metoda cea mai buna ca la primavara sa fac din ei 4,6,8 etc. :mrgreen: familii.
Va multumesc
...
ca urmare a postarii tale,colegii au postat,au incercat sa spuna cum ar face fiecare...cu sfaturi pentru incepatori.
Apoi,vi cu mesajul acesta de mai jos!..."anuland" ceea ce cu amabilitate au raspuns ceilalti.Ca si cum...nu ati raspuns bine...
slucianus scrie: Un roi se stimuleaza la geu si se tine strimtorat. Cand apar primele botci se orfanizeaza iar matca cu jumatate din rame (cu puiet si cu mire) se introduc in alt stup iar cei doi stupu rezlultati se aseaza unu linga altul si albinele se vor impartii. Dupa alte patru zile se pot divide cei doi stupi in inca cate doi.
Ce nu inteleg: cate botci las in fiecare stup, de ce dupa patru zie se divid din nou atata timp cat nici la prima diviziune nu am obtinut inca o matca in roiul orfanizat s.a.m.d.
...

...care arata ca de fapt tu sti ce metoda sa folosesti,(ca si cum ai fi stapan pe tine)dar nu sti cate botci sa lasi...
Te contrazici.Nu esti consecvent.
Apoi,tot tu reprosezi!
...
slucianus scrie:Domnilor nu vreau sa intelegeti ca nu am citit....

cred ca trebuie sa reiei...
sa fi sanatos!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: divizarea familiilor

Mesajde panshe85 » 17 Oct 2012, 14:38

D.D. hai ca l ai speriat de tot :))!
metoda e in felul urmator:
1- cu matca din stupul respectiv faci un roi(si l duci.... departe)(cand in botci sunt inca larve), astfel ramane pe pozitie stupul fara matca dar cu botci
2- stupul il imparti in doua, lazile una langa alta (asta cred ca ai inteles de ce, pt distribuirea egala a culegatoarei)
3- dupa cateva zile,cand primele botci sunt capacite ii imparti iar in doua , si tot unul langa altul (asta tot pt redistribuirea culegatoarei in mod egal)
si astfel vei avea botci in 4 roiuri (2,3 in fiecare, varste diferite) din care vor iesii matci si care se vor imperechea ...sau nu ...si in caz ca da...de aici incepe ''distractia'' :))
Asta e metoda II de la pag 180, ..... DAR...ca sa-ti fie clara trebuie sa stii sa evaluezi varsta larvelor , sa stii dupa cat timp sunt capacite primele botci, sa stii dupa cat timp de la capacire iese matca si astfel vei stii cand sa ii reimparti in 2 ca daca nu STII s ar putea sa iese una din matci si sa ti intepe celelalte botci si atunci se duce de rapa met II de la pag 180 .....
Intelegi de ce trebuie sa citesti mai mult ? nu de dragul nostru ci ca sa fi stapan pe situatie si sa nu mai ai indoieli si intrebari, iar atunci cand totusi le ai vei stii ce vrei sa intrebi.....atunci se vor lega toate in cap.
O sa ti dai tu seama cu timpul ca asa e cel mai bine :)

PS1: inca o data , nu trebuie sa te superi, nu ti vrea nimeni raul!!!
PS2: de unde esti?
Numai bine!
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: divizarea familiilor

Mesajde Dila Daniel » 17 Oct 2012, 17:09

Mirel,chiar nu am avut de gand sa sperii pe nimeni.Nu asta gasesc sa fie rolul meu(atat cat este si pot)pe forum.
...defapt sti si tu asta... :)
Dar mi s-a parut necinstit ca tot el sa se supere...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: divizarea familiilor

Mesajde mary77 » 17 Oct 2012, 19:42

Mai oameni chiar nu vreti sa intelegeti cal derutam detot, el trebuie sa ne mai spuna si de ce rame , stupi dispune etc.eu ii spun omeneste rame cladite are? ce tot ii spunem noi cum si ce fel cand el nu cred ca are ce ii trebuie ,am gresi cand iam spus ca poti face teoretic 100, ca nu toate albinele cresc ceara ca sasi faca rame?noi il indrumam sa inceapa cu sfarsitul sau il bagam in ceata totala? Va rog comentati.
mary77
 

Re: divizarea familiilor

Mesajde marcello » 09 Noi 2012, 10:39

slucianus scrie:Domnilor nu vreau sa intelegeti ca nu am citit. Iata ce am inteles:
Un roi se stimuleaza la geu si se tine strimtorat. Cand apar primele botci se orfanizeaza iar matca cu jumatate din rame (cu puiet si cu mire) se introduc in alt stup iar cei doi stupu rezlultati se aseaza unu linga altul si albinele se vor impartii. Dupa alte patru zile se pot divide cei doi stupi in inca cate doi.
Ce nu inteleg: cate botci las in fiecare stup, de ce dupa patru zie se divid din nou atata timp cat nici la prima diviziune nu am obtinut inca o matca in roiul orfanizat s.a.m.d.
P.S. Citesc de mult timp forumul asta si am observat ca de fiecare date cad un incepator pune o intrebare se reped cu totii cu un aer de superioritate "bei, mai citeste bei". Cred ca forumul a fost facut ca sa ne ajutam unii pe altii nu sa ne dam mai docti decat sunte. Atata timp cat omul a pus o intrebare e posibil sa fi citit si sa nu fi inteles exact. De aia si intreaba. No ofense!

bravo felicitari ai spuso pe dreptate da.............si eu sunt incepator am 2 stupi si la fel vreau sa ii imultesc dar vad aici unu spune intrun fel altul latfel asa ca nu am inteles dar asta e
marcello
 
Mesaje: 4
Membru din: 29 Oct 2012, 09:31
Localitate: braila

Re: divizarea familiilor

Mesajde marcello » 09 Noi 2012, 10:43

slucianus scrie:am citit in Manualul apicultorului Editia IX, la Varianta II de la pagina 180

da asa scrie ca si eu am cartea
marcello
 
Mesaje: 4
Membru din: 29 Oct 2012, 09:31
Localitate: braila

Re: divizarea familiilor

Mesajde marcello » 09 Noi 2012, 10:59

panshe85 scrie:D.D. hai ca l ai speriat de tot :))!
metoda e in felul urmator:
1- cu matca din stupul respectiv faci un roi(si l duci.... departe)(cand in botci sunt inca larve), astfel ramane pe pozitie stupul fara matca dar cu botci
2- stupul il imparti in doua, lazile una langa alta (asta cred ca ai inteles de ce, pt distribuirea egala a culegatoarei)
3- dupa cateva zile,cand primele botci sunt capacite ii imparti iar in doua , si tot unul langa altul (asta tot pt redistribuirea culegatoarei in mod egal)
si astfel vei avea botci in 4 roiuri (2,3 in fiecare, varste diferite) din care vor iesii matci si care se vor imperechea ...sau nu ...si in caz ca da...de aici incepe ''distractia'' :))
Asta e metoda II de la pag 180, ..... DAR...ca sa-ti fie clara trebuie sa stii sa evaluezi varsta larvelor , sa stii dupa cat timp sunt capacite primele botci, sa stii dupa cat timp de la capacire iese matca si astfel vei stii cand sa ii reimparti in 2 ca daca nu STII s ar putea sa iese una din matci si sa ti intepe celelalte botci si atunci se duce de rapa met II de la pag 180 .....
Intelegi de ce trebuie sa citesti mai mult ? nu de dragul nostru ci ca sa fi stapan pe situatie si sa nu mai ai indoieli si intrebari, iar atunci cand totusi le ai vei stii ce vrei sa intrebi.....atunci se vor lega toate in cap.
O sa ti dai tu seama cu timpul ca asa e cel mai bine :)

PS1: inca o data , nu trebuie sa te superi, nu ti vrea nimeni raul!!!
PS2: de unde esti?
Numai bine!

bravo si dumitale ai spuso pe intelesul fiecaruia.......si divizarea asta se face dupa culesul de salcam?
marcello
 
Mesaje: 4
Membru din: 29 Oct 2012, 09:31
Localitate: braila

Re: divizarea familiilor

Mesajde Mircea_63 » 09 Noi 2012, 12:43

Do`m profesor...vezi sa nu-ti dai note singur :lol:

Am incercat fiecare sa te ajutam. DD te-a avertizat doar ca amestecand intrebarile vei avea si raspunsurile amestecate. Mai rau era sa nu primesti raspunsuri. ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: divizarea familiilor

Mesajde panshe85 » 15 Noi 2012, 14:41

marcello scrie:da asa scrie ca si eu am cartea


hai mai marcello, da'o dracu' de treaba domnule.......citisi matale metoda II de la pag 180, da nu avusesi curiozitatea sa citesti si jumatate din pag 179 sa vezi de la ce procedeu o fi aceasta metoda II...??????????? :lol: :lol: :lol:

marcello scrie:bravo si dumitale ai spuso pe intelesul fiecaruia.......si divizarea asta se face dupa culesul de salcam?


ps1: ai acolo raspuns la intrebarea ta ,raportat la schema de inmultire vizata in discutie
ps2:daca nu intelegi, revino cu o intrebare ;)
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: divizarea familiilor

Mesajde nae » 15 Noi 2012, 15:05

D-ul incepator cand ai cumparat stupii ne-ai intrebat daca vrem sa te ajutam ?
Inteleg ca din doi vreti :2/4/8 ,teoretic se poate ,teoretic nu si asa ne intoarcem la matale :
-cum arata fam pe care vrei sa le divizezi (nu 1/1,1/2,3/4 ),cate rame de puiet ,cate de albina,cat vrei sa investesti proteic-glucidic , ... ;daca-l faci pe o rama trebuie OBLIGATORIU matca +proteina/zahar... si faci12-18... teoretic _fara stimulare nu trec iarna viitoare .
-cand ii vrei inainte de salcam sau dupa FS ?, dupa FS nu-i mai faci pe o rama ca nu mai au timp ... ;) , doar 2 ; dupa salcam ai populatia maxima si multa tanara somera propice divizarii ...
Deci , cine esti ,cate cunosti ,... dupa aceea intrebarile cu naduf .
Spor . Nu suntem rai , poate putin munciti .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori