Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde aliuta2000 » 07 Dec 2012, 16:43

daca vezi roiul , se pare ce de succes este pompa cu apa cea de 5 l si apa curata , si sa vedeti ce repede se aseaza (vazut la un vecin ). pulverizarea e fina si se aseazarapid intr-un loc apropiat .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde delorin I » 07 Dec 2012, 17:07

Ce pompa de 5 litri? Cum arata? O fotografie gasim pe undeva?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde iunicu » 09 Dec 2012, 01:10

Merg si cele de 1,5 litri.

Imagine
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde aliuta2000 » 11 Dec 2012, 10:04

Acum sper ca nu a fost o intrebare retorica . ... Acum pompa de stropit poate sa fie in marimea si forma diferita cat si litraj ...
De ce am spus de 5 l , pentru ca aceasta are furtunas si tija de pulverizare , deci se poate folosi si la o inaltime de 3-5 m
Fişiere ataşate
5l.JPG
Pompa 5l
5l.JPG (9.21 KiB) Vizualizat de 13826 ori
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde iunicu » 11 Dec 2012, 20:57

Eu am o stropitoare dinasta la 1,5 litrii si prin rotatia duzei se poate regla jetul de inprstiere, La imprastiere minima iese un jet subtire cu care ating usor un obiect aflat la 5 metri inaltime.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde aliuta2000 » 12 Dec 2012, 12:23

iunicu scrie:Eu am o stropitoare dinasta la 1,5 litrii si prin rotatia duzei se poate regla jetul de inprstiere, La imprastiere minima iese un jet subtire cu care ating usor un obiect aflat la 5 metri inaltime.


bine ... acum daca vorbin si la pompa asta daca ii dai jetul urca poate si mai mult prin prisma presiunii mai mari din vas + tija etc...
cred ca s-a prins ideea, cand pleaca , si daca nu dau semne ca ar vrea sa se puna rapid , incpi zi faci panza de apa peste ele si se aseaza rapid
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde jenica67 » 12 Dec 2012, 13:32

Daca sunt in zbor, pana mergi si iei pompa, sa o umplii cu apa, sa faci presiune si alergi in stupina, roiul este zburat, sau ca sa ai sanse, dormi cu pompa in spate si o ti toata ziua. Eu asa pot lua vermorelul, care este mai tare, sau pot lua pompa de spalat masina, care face 120 Bari, si care bate din departare, dar apuc ?? Pompa de 1,5 l, am si eu, nu bate departe, o poti folosi numai daca roiul este asezat, sa il uzi sa nu mai aiba ganduri de duca, pana il prinzi.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde mechenici » 24 Dec 2012, 17:11

Salut.Eu arunc cu nisip in sus deasupra lui shi se pune pe primul pom ,pamint maruntzit shi arunc in sus peste roi 2 ,3 miini shi gata se localizeaza shi hatz pe el .
Avatar utilizator
mechenici
 
Mesaje: 58
Membru din: 24 Feb 2011, 21:04
Localitate: ORSOVA-MEHEDINTI

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde kamy » 28 Dec 2012, 17:11

Da si io am pompa da daca nimeresti o matca nebuna cu dor de duca nu o opresti nici cu tunu de la pompieri,si dupa ce-ai oprit-o sii dai si-o rama de puiet este care lasa puietu si pleaca!deci cum ti-e norocu!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde delorin I » 16 Feb 2013, 13:13

Revenind la subiectul topicului- tocmai am descoperit ca tehnica captarii roiului cu ajutorul sunetelor a fost teoretizata inca din 1980 de I. Barac in studiul Inmultirea Familiilor de albine, care propunea folosirea unui casetofon in interiorul unui stup, casetofon care sa redea suntele unui roi prins anterior! Cum astazi posibilitatile tehnice au depasit banda magnetica si vorbim nu doar de miniaturizare, tot ce am mai avea nevoie- ar fi reproducerea fidela a unui astfel de sunet de roi aflta in miscare. Stiu ca asa o tehnologizare va implica si niste riscuri! :)

Aici un link cu cateva inregistrari, unele prelucrate, cu astfel de sunete...cum ar fi de pilda un mic mecanism tip carte postala care sa reia acest sunet de cate ori este nevoie din interiorul stupului....

http://www.soundsnap.com/tags/swarm
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde delorin I » 13 Apr 2013, 10:30

Si pentru ca am deviat putin subiectul in acest topic si fiindca tot vorbeam de comunicarea la albine, daca este sau nu surda- discutia nu este incheiata! Tocmai citeam In lucrarea Biotehnologie si tehnologie apicola a profesorului Stefan Lazar, IAsi 2002, la pg 78-79 despre biocampul dovedit a exista in jurul albinelor aflate in zbor si despre comunicarea lor TELEPATICA! "expresia a modelului energetic al grupului"! Pline de surprize in continuare aceste albine:)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde Florin Dobre » 27 Iul 2013, 16:48



O fi ceva adevar in asta cu fluieratul? Imi imaginez cum ar fi sa pleci cu stupii in pastoral, fluierand. Si cum le-as indica printr-un fluierat, bineinteles specific, azi culegeti pe lanul din dreapta. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde delorin I » 30 Iul 2013, 07:47

Eu as zice ca e doar un exercitiu despre cum sa fluieri a paguba priviind roirule ce nu le poti captura...:) Tare ar fi fost sa vina roiul si sa se aseze pe personajul fliuerator - dar deja ar fi trebuit sa fie un adevarat saman sau macar un amarat de solomonar! :lol: Dar, e de notat ca tehnica a unora..
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde peterneamt » 01 Ian 2014, 12:54

Florin Dobre scrie:

O fi ceva adevar in asta cu fluieratul? Imi imaginez cum ar fi sa pleci cu stupii in pastoral, fluierand. Si cum le-as indica printr-un fluierat, bineinteles specific, azi culegeti pe lanul din dreapta. :lol:


Hai că râsăi cu poftă.....Mai fluierăm şi noi dar a pagubă când roiu se pune prea sus.....! :lol: Anul trecut am avut 2 roi unul la Calafat şi unu la tei. Hai la muţi ani dar cu roi artificiali ! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde proapis13 » 01 Ian 2014, 13:25

Am un prieten apicultor in virsta ce pretinde ca detine secretul fluieratului in vederea prinderii roiului
O singura data l-am prins putin ,,incintat'' l-am mai incins si noi cu o tarie insa nu a vrut sa fluiere pina la capat
Mai bine-mi fac eu roiul artificial si nu ma mai chinui cu fluieratul.... :lol:
salve
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Sunete pentru atras roiul!

Mesajde andy1995 » 31 Mar 2014, 16:35

Cu un clopot.

Am vazut la bunicul meu, roiul era in zbor se auzea tare, a stat langa un copac cu clopotul si s-a pus in copac unde tot zunganea clopotul :) deci cred ca merge eu nu am incercat. Nu las sa roiasca natural
Avatar utilizator
andy1995
 
Mesaje: 127
Membru din: 06 Feb 2014, 21:15

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori