Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stupul multietajat..solutii pentru o crestere mai rapida!

Mesajde delorin I » 25 Noi 2012, 23:01

Salut! Sunt putin oripilat de acel masacru al botcilor care are loc atunci cand in stup apar multe botci de roire! Eliminarea lor m-a pus putin pe ganduri! Ma gandesc sa adopt un model de stup multietajat cu rama 1/1 (- acum folosesc vertical de 12 cu o magazie1/2...dar am in vizor pentru viitor chiar doua magazii 1/2, ) in care sa pot sa mai savez si o botca- matca la un moment dat si sa cresc si mai repede! Pana la urma forta unei colonii de albine consta din ce am citit pana acum, in forta de ouare a martcilor. De ce sa elimin 50 de botci daca le pot folosi ouale sa fac mai multe albine? Ce parere aveti? Si cam de model de stup ar trebui sa folsesc in care sa pot pastra cel putin 2 matci separate prin gratii pana jung sa aiba un miros unificat!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde jenica67 » 25 Noi 2012, 23:22

Cel mai simplu nucleu de imperechere este un podisor snellgrove, si o rama de cca 70 de mm. ca in poza de mai jos, unde cei doi cilindrii desenati, sunt de fapt doua cuie. Dar poti folosi si un placaj, daca nu ai podisorul snellgrove.
Fişiere ataşate
Nucleu pe stup.jpg
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde delorin I » 25 Noi 2012, 23:52

Un filmulet sau o fotografie unde sa il vedem la lucru nu stiti?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde delorin I » 26 Noi 2012, 00:01

Am gasit asta deocamdata....interesant..am mai cititi pe undeva despre acest podisor..dar nu am retinut nimic! Multumesc ! Podisorul Snellgrove

Este alcatuit dintr-o foaie de placaj de 4 mm grosime, acoperind intreaga suprafata de deasupra a corpului de stup, foaia avand taiat in mijloc un orificiu dreptunghiular de 60 x 140 mm acoperit cu plasa metalica cu ochiuri de 2 mm, fixata pe ambele fete ale placajului. Pe cele 4 margini ale foii de placaj se bat pe ambele parti cate 2 sipci de lemn de 20 mm grosime si 30 mm latime, formand o dubla rama pe ambele fete ale placajului. In sipcile inconjuratoare sunt prevazute in mijloc cu cate 8 deschideri, ce vor servi ca urdinisuri suprapuse in tehnica cedarii culegatoarelor din corpul de sus familiei de baza gazduite in corpul de jos.

Tipul original Snellgrove are numai 6 astfel de deschideri urdinisuri, partea ramasa fara urdinisuri putand fi folosita la amenajarea unei deschideri ce va permite unui furtun de cauciuc sa comunice cu hranitorul plasat in corpul de jos (orificiu ce se va deschide pe partea din fata a stupului).

Taietura din mijlocul foii de placaj joaca un mare rol la unificarea mirosurilor. Americanii au inlocuit placajul cu o panza metalica rigida, cu ochiuri de 1 mm, care unifica mai bine mirosul ambelor unitati, iar pe timpul iernii cele 2 colonii iernate sub acelasi acoperis isi imprumuta mai usor caldura.
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde delorin I » 26 Noi 2012, 00:09

Am gasit aici si fotografii..sper ca e ok...este blogul cuiva!

http://apicultura.wblog.ro/2011/07/05/p ... snelgrove/

LA ce stup multietajat cu rama 1/1 credeti ca ar fi bun? Oricum probabil se paote adapta! Inca nu inteleg mecanismul de functioanre suta la suta...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde jenica67 » 26 Noi 2012, 00:31

Podisorul arata asa :
Fişiere ataşate
Podisor Snelgrove.jpg
Podisor Snelgrove.jpg (7.07 KiB) Vizualizat de 23340 ori
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde Mircea_63 » 26 Noi 2012, 00:44

Delorin, la ce spui tu, sa nu scapi din vedere ca fiecare matca are nevoie de populatie numeroasa pentru ingrijirea puietului.

In sprijinul a ce te preocupa pe tine, vine metoda Demaree. In linii mari treaba vine cam asa:
pentru un cules optim la salcam, ar trebui sa ai 8 rame pline cu albina cu o luna inainte de salcam. Daca ai mai putin, dezvoltarea nu va fi suficienta pentru a avea un numar de albine care sa asigure cel mai bun cules. Daca ai mai mult, creste foarte mult riscul de roire.

Ce poti face pentru a diminua riscul de roire si a mentine cat mai multa populatie? Ai jos cuibul. Peste el adaugi o gratie despartitoare si un magazin. Peste magazin podisor Snellgrove si inca un cuib. In cuibul de sus ridici (din cel de jos) toate ramele cu puiet capacit si albina acoperitoare.
Daca ai botci, lasi doua botci de varste diferite (in cel de sus). Jos ii lasi matcii rame cu puiet necapacit si faguri. Adica ii lasi spatiu sa-si faca munca ei.
Cel de jos va iesi din friguri (daca a intrat). Cel de sus isi vede si el de treaba lui, chiar daca intre timp eclozeaza matca. Manevrezi urdinisurile Snellgrove astfel: ai deschis sus unul lateral dreapta. In momentul in care vrei sa cedezi populatie cuibului de jos, inchizi urdinisul dreapta sus si il deschizi dreapta jos. Culegatoarele vor intra pe acolo si astfel corpul de sus cedeaza culegatoare celui de jos. Totodata deschizi urdinisul stanga (sau spate) sus, ca sa aibe pe unde iesi albina. Le va lua 2-3 zile pana se reorienteaza si vor intra inapoi prin noul urdinis, timp in care cedeaza lucratoare.

In felul asta eviti roirea si mentii populatia puternica la momentul in care ai cules. Dupa acest cules, avand populatie multa, divizezi. La alegerea si aprecierea ta, daca sus ai si o matca tanara, elimini barierele (gratia si podisorul), iar matca tanara va lua locul celei batrane. Dupa cules mai departe alegi ce consideri ca te avantajeaza.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde kamy » 26 Noi 2012, 07:41

delorine ma bucur ca ai coborat din pom de la roi,daca nu esti sifonabil o sa-ti spun reversu sau concluziile la care o sa agiungi dupa un sezon de folosinta!hai sa zicem ca mi-ai furat ideea da nu-i vorba de plagiat pentru ca tu ai gandit-o inaintea mea!pe forum!
podisoru snelgrov,prin bucata de sita matca de jos prea simte prezenta matcii tinere de sus,si uneori prea-i vine gand de duca!
daca matca din nucleu zboara in fata unde zboara si familia de jos ai probabilitaturi de 50% sa intre matcile jos si deja devine din macelarit de botci,macelarit de investitie care-i mai dureroasa!da io te sfatuiesc atunci mai bine sa faci macelarie doar de botci cu aport de laptisor la stupar,daca zboara pe lateral cam tot aia e doar scade cu cateva procente dividendele macelariei!in spatele lazii deja declari din start falimentara macelaria si castigatoare crescatoria!
si daca-mi dai voie sa-ti stric oleaca proiectu?
atunci faci funduri detasabile sau snelgroave zi-le cum vrei,cu cate o aerisire la fiecare compartiment si cam in partea din spate sa aibe nitel curent cu urdinisele multiple din fata lazii,mai ai nevoie si de un capac, pui miniurdinise cu ratez pe toate laturile si in plus in fata faci urdinis la fiecare compartiment,dupa ce s-au imperecheat toate sa poata zbura toate prin fata nu hai hui,mai ai nevoie de un treipied de fier beton de 8 ca sa le tii la oarece distanta de pamant=furnici,adica un soi de suport individual care intra unul in altul si e destul de compacte,o sati pun un chip la suport!dupa ce s-au imperecheat tate poti sa le pui cu fund cu tot peste familia de baza da sfatu meu e sa izolezi cel putin cu o folie,la matci nu prea le place sa-si miroase vanturile una alteia si daca si le miros e un puternic stimulent pentru pom!
astfel in acelasi tip de lada faci productie,crescatorie,nucleu de imperechere,adicatelea 3 in 1 care nici la sampoane nu-l gasesti!
si daca o sa vezi la mine o asemenea lada pe 12 rame plus 1 cm 1/1 cu doua corpuri,scuza-mi de pe amu faptul c-am avut obraznicia s-o numesc lada,,kamy,,
daca in schimb n-o sati fie de folos ce am scris nu mai da banii pe hartie igienica!
P.S.scuze stilu da l-am copiat de la atacantii....... forumului!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde jenica67 » 26 Noi 2012, 09:09

Din ce am inteles eu, ideia era sa mai cresti si o matca in fiecare stup, din cauza asta ti-am prezentat rama si podisorul snelgrove. Colegii au dezvoltat, ce poti face cu podisorul, ca sa lucrii cu familii ajutatoare. Ideia ce am vrut sa o prezent consta din : in momentul cand ai botci si vrei sa imperechezi matci, deschizi un stup, iei o rama cu puiet capacit, impreuna cu o botca, peste pui o folie de nailon, pui podisorul ,rama laterala, si in lacasele ramei laterale, bagi speteaza rame cu albine din stup, care se va sprijini pe cele doua cuie si va sta in pozitie orizontala si peste pui capacul. Ai obtinut astfel un nucleu de imperechere. Dupa imperecherea matcii, te hotarasti ce faci cu roisorul, avand variante cate vrei de dezvoltare. In felul acesta, fiecare stup poate sa imperecheze cate o matca. Ziceam apoi ca podisorul nu este absolut necesar, (dar te ajuta mai tarziu daca vrei sa faci ce au zis colegii), putand folosi in locul lui, un simplu placaj, la care ori ii pui o rama cu urdinis, ori faci urdinisul in rama laterala de 70 mm.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde kamy » 26 Noi 2012, 09:28

da leatule de acord io am complicat oleaca si poti sa cresti mai multe da vezi c-am scris si in ce dai cu capu si nu-i din carti!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde Adi Hodis » 26 Noi 2012, 09:52

Amintesc ca, roiului format va trebui sa-i dea mai multa albina tinara si apoi sa-l stimuleze cu sirop.
Asta deoarece va ramane fara culegatoare, acestea se vor intoarce din camp in stupul de origine.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde delorin I » 26 Noi 2012, 10:55

Credeti ca exista un anume tip de stup care sa se preteze mai bine la acest tip de crestere simultana?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde delorin I » 26 Noi 2012, 11:02

[quote="Mircea_63"] Manevrezi urdinisurile Snellgrove astfel: ai deschis sus unul lateral dreapta. In momentul in care vrei sa cedezi populatie cuibului de jos, inchizi urdinisul dreapta sus si il deschizi dreapta jos.


Nu inteleg la ce urdinis de jos dreapta este vorba! Altfel mesajul a fost foarte explicit! Si va multumesc! O sa vorbesc cu cel care mi-a facut stupii sa mi construiasca acest tip de podisor! Credeti ca ar merge mai bine cu un multi etajat? Sa-mi fac macar 2 multi etajati? Oricum ma voi interesa sa vad cam ce costuri au!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde Mircea_63 » 26 Noi 2012, 11:05

Cand spun sus-jos ma refer numai la urdinisurile podisorului Snellgrove. Daca te uiti atent la poza, vezi ca Snelgrove e o placa cu urdinisuri simetrice sus-jos. Astea iti permit sa inchizi unul de sus si in acelasi loc sa-l deschizi pe cel de jos sau invers. In felul asta ai mutat foarte putin urdinisul, dar dirijezi culegatoarea in celalalt corp.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde delorin I » 26 Noi 2012, 12:25

Mircea_63 scrie:Cand spun sus-jos ma refer numai la urdinisurile podisorului Snellgrove. Daca te uiti atent la poza, vezi ca Snelgrove e o placa cu urdinisuri simetrice sus-jos. Astea iti permit sa inchizi unul de sus si in acelasi loc sa-l deschizi pe cel de jos sau invers. In felul asta ai mutat foarte putin urdinisul, dar dirijezi culegatoarea in celalalt corp.




Cred ca va trebui sa il vad efectiv la lucru! Din desenul de mai sus rezulta ca acest podisor ar avea 3 urdinise - sus si 3 jos. Dar daca sunt de o parte si de alta a placii si pentru uniformizarea mirosului se foloseste acea fanta cu plasa..cum se mai realizeaza comunicarea intre corpuri fara existenta unei alte fante de legatura intre cele doua parti ale placii?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde delorin I » 26 Noi 2012, 12:29

jenica67 scrie:Cel mai simplu nucleu de imperechere este un podisor snellgrove, si o rama de cca 70 de mm. ca in poza de mai jos, unde cei doi cilindrii desenati, sunt de fapt doua cuie. Dar poti folosi si un placaj, daca nu ai podisorul snellgrove.



Desenul acesta prin urmare se refera strict la rama de deasupra podisorului in care se va introduce aproape orizontala o rama sprijinita pe cei doi cilindri/cuie! Dar cele doua fante, poate mai corect spus ar fi canturi verticale desi nici asta nu sunt convins ca e termenul, la ce folosesc?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 52 vizitatori