Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde ves.lucian.zabrani » 05 Iun 2011, 08:40

in data de 30 04 la rapita am gasit o familie de albine intrata in frigurile roitului .am luat de stupul respectiv 6 rame pe care le-am impartit in doua si am facut 2 roi .
in data de 19 05 am vazut la cele 2 roiuri formate matcile . intr-unul era o matca mare si frumoasa iar in al doilea matca era mai micuta . abia am gasit-o .
mai departe vorbim doar de acesta cu matca micuta .
in data de 24 05 am vazut oua .
in data de 03 06 am gasit o botca mare si frumoasa pe prima rama din dreapta , cea cu mancare , si inca una pe o rama in partea de jos ca si botcile de roire . pe aceasta din urma am distrus-o .
mentionez ca in 27 05 si in 30 05 l-am ajutat cu 2 ramae cu puiet capacit .
sa fie oare botca de schimbare linistita ???????
ASTEPT PARERI SI PARERI !!!!!

rama cu mancare a fost de la inceput in acest roi !
Fişiere ataşate
Picture 036 (Large).jpg
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde ves.lucian.zabrani » 05 Iun 2011, 08:42

mai am o poza mai de ansamblu !!!!!
Fişiere ataşate
Picture 037 (Large).jpg
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde Yojen » 14 Iun 2011, 13:46

de obicei cand e schimbare linistita apar 1-2 botci cand e treaba de roit fac botci pe unde apuca
Când te duci să cauţi miere, trebuie să te aştepţi să fii înţepat de albine.
Avatar utilizator
Yojen
 
Mesaje: 148
Membru din: 09 Mai 2011, 08:38
Localitate: com Hoceni sat Oteleni jud Vaslui

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde gica » 15 Iun 2011, 18:35

Ai intins cuibul ca pe elastic.Aceea este botca de salvare.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde trantor » 16 Iun 2011, 09:58

Trebuie sa citesc vreo 10 carti ca sa inteleg aceste 2 propozitii, n-ar fi rau, dar tipul e scurt.... d-le Gica dati si ceva din logica sa rumege si astia incepatori ca noi....
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde gica » 17 Iun 2011, 09:44

Hai s-o luam pe ocolite ca-i mai drept.
Multi fac primavara o miscare cu risc destul de mare - spargerea cuibului.Riscul vine din doua directii:
- nu este albina suficienta pentru aceasta operatie
- vine o perioada de 2-3 zile de vreme rea si frig.
In aceste cazuri majoritatea albinelor se strang pe fagurii cu puiet unde este regina.Fagurele introdus actioneaza ca o diafragma.Pe celelalte rame de puiet se intampla doua lucruri.O parte din puiet raceste si moare fiind neacoperit si neincalzit de albine,albinele in disperarea lor de a incalzi puietul se strang ghem pe el si astfel inceteaza legaturile cu restul coloniei.Incep sa nu mai simta prezenta matcii si atunci trag botci de salvare in partea de sus a ramei.
Aceasi situatie s-a intamplt si la colegul dar putin diferita.Rama cu botca a avut miere necapacita pe ea,a fost langa cuib si matca a pus cateva oua in ea,in partea de jos fiind puiet capacit.
Colegul a mai bagat una doua rame intre aceasta rama si cuib probabil pentru a crea spatiu de ouat pentru matca sau pentru a creste faguri si apoi albinele sa bage miere.
Sau a deplasat rama in lateral peste mai multe rame.Oricul,cuibul a fost impartit si a aparut ce vedeti.
In general botcile de schimbare linistita apar dupa ce trece perioada de roit,sunt putine (1-2-3) si sunt pozitionate pe rame cu mult puiet.Si inca un amanunt,sunt construite cu ceara veche si sunt mari si groase.Pot fi gasite pe centrul ramei de obicei dar pot fi gasite si pe lateral sau jos.Dupa cum am mai spus sunt facute cu ceara veche,sunt mari si groase si sunt foarte bine ingrijite.De aici si calitatea de exceptie a matcilor provenite din ele.
Asteptam sa spuna si colegul ce si cum.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde ves.lucian.zabrani » 17 Iun 2011, 21:50

continuam . in data de 15 06 am gasit botca din poza roasa de catre matca ce a iesit . am uitat sa va scriu ca atunci cand am gasit botca am vazut si matca micuta ce a existat in roi de la inceput . problema este ca tot atunci in 15 06 am mai gasit inca 5 botci construite in partea de jos a unei rame alta decat cea din imagine . o sa pun poza cu botca roasa . cele 5 botci le-am rupt . astazi nu am vazut in stup nici oua , nici matca . urmaresc in continuare .
Fişiere ataşate
rsz_dscn0866.jpg
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde ves.lucian.zabrani » 17 Iun 2011, 23:44

gica scrie:Hai s-o luam pe ocolite ca-i mai drept.
Multi fac primavara o miscare cu risc destul de mare - spargerea cuibului.Riscul vine din doua directii:
- nu este albina suficienta pentru aceasta operatie
- vine o perioada de 2-3 zile de vreme rea si frig.
In aceste cazuri majoritatea albinelor se strang pe fagurii cu puiet unde este regina.Fagurele introdus actioneaza ca o diafragma.Pe celelalte rame de puiet se intampla doua lucruri.O parte din puiet raceste si moare fiind neacoperit si neincalzit de albine,albinele in disperarea lor de a incalzi puietul se strang ghem pe el si astfel inceteaza legaturile cu restul coloniei.Incep sa nu mai simta prezenta matcii si atunci trag botci de salvare in partea de sus a ramei.
Aceasi situatie s-a intamplt si la colegul dar putin diferita.Rama cu botca a avut miere necapacita pe ea,a fost langa cuib si matca a pus cateva oua in ea,in partea de jos fiind puiet capacit.
Colegul a mai bagat una doua rame intre aceasta rama si cuib probabil pentru a crea spatiu de ouat pentru matca sau pentru a creste faguri si apoi albinele sa bage miere.
Sau a deplasat rama in lateral peste mai multe rame.Oricul,cuibul a fost impartit si a aparut ce vedeti.
In general botcile de schimbare linistita apar dupa ce trece perioada de roit,sunt putine (1-2-3) si sunt pozitionate pe rame cu mult puiet.Si inca un amanunt,sunt construite cu ceara veche si sunt mari si groase.Pot fi gasite pe centrul ramei de obicei dar pot fi gasite si pe lateral sau jos.Dupa cum am mai spus sunt facute cu ceara veche,sunt mari si groase si sunt foarte bine ingrijite.De aici si calitatea de exceptie a matcilor provenite din ele.
Asteptam sa spuna si colegul ce si cum.


foarte multa informatie valoroasa concentrata in cateva randuri . mare si fain multam !!!
cu tot respectul din lume nea gica rama din poza a fost tot timpul numai cu mancare fara puiet si a fost tot timpul ultima .
ultima miscare a fost introducerea ramei claditoare moment in care am lipit rama cu pricina de margine , fiind a 10-a rama .
sincer sper ca matca din botca sa fie la fel de frumoasa pe cum a fost botca si sa o vad in stup , cu speranta ca o va inlocui pe cea micuta .
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde ves.lucian.zabrani » 18 Iun 2011, 00:08

pe langa fenomenul de mai sus am mai intampinat o ciudatenie ( normal doar sunt INCEPATOR )
la doi roi facuti in 06 05 si 30 04 din familii diferite am urmarit cu atentie eclozionarea matcilor .ambii au avut matci . la o verificare mai amanuntita sau mai putin amanuntita nu am mai vazut matcile . m-am hotarat sa le dau din nou botci . m-am inselat la unul . dupa ce i-am pus botca am descopeit ca avea matca totusi si i-am luat botca , fagurele ramanand cu o decupare dreptunghiulara . in aceasta decupare am gasit 3 botci necapacite si una mai departe de decupare . pe cele 3 le-am rupt din pacate fara sa le fac poza . doar la a patra i-am facut dupa care am rupt-o si pe aceea . la urmatoarea verificare am gasit din nou botci cu larve in ele . deocamdata le las sa vedem ce se intampla . poate la albine nu le place de matca .
la celalalt probabil ca matca s-a pierdut la imperechere , a iesit matca din botca ce i-am dat-o ulterior , iar albinele au reparat frumos fagurele .
mentionez ca ambele matci ponteaza , in ambii stupi am oua si larve.
Fişiere ataşate
rsz_dscn0843.jpg
reparatie ca la carte
rsz_dscn0868.jpg
se vede larva din potiras
rsz_dscn0841.jpg
o botca din cele 4 pe care am rupt-o dupa ce am fotografiat-o
Ultima oară modificat de ves.lucian.zabrani pe 18 Iun 2011, 23:07, modificat de 2 ori în total.
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde gica » 18 Iun 2011, 07:09

ves.lucian.zabrani scrie:pe langa fenomenul de mai sus am mai intampinat o ciudatenie la urmatoarea verificare am gasit din nou botci cu larve in ele . deocamdata le las sa vedem ce se intampla . poate la albine nu le place de matca .

Nu este nici-o ciudatenie.Tanara regina are un mic defect si albinele vor sa o schimbe.
Vei avea un stup cu 2 regine tinere.Se intampla
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde ves.lucian.zabrani » 19 Iun 2011, 07:47

mai vin cu o completare :la roiul care mi-a facut botci am vazut pentru prima data matca in 19 05 , si abia in 16 06 am vazut oua si larve sucite pe 2 rame fara puiet capacit !!!! poate fi si aceasta intarziere cauza aparitiei botcilor ???????
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde gica » 19 Iun 2011, 09:50

ves.lucian.zabrani scrie:mai vin cu o completare :la roiul care mi-a facut botci am vazut pentru prima data matca in 19 05 , si abia in 16 06 am vazut oua si larve sucite pe 2 rame fara puiet capacit !!!! poate fi si aceasta intarziere cauza aparitiei botcilor ???????

Atentie,uita-te bine in celule :o
Daca vezi cate 2-3 oua lipite pe peretii celulelor e de jale.
Vii cu o completare care schimba complet situatia.Trebuia sa treci si prin asta.
Stupul aproape sigur nu mai are matca si s-a bezmeticit.Regret situatia dar asta este,un sut in fund un pas inainte.
Cauta matca ca mare minune sa mai fie.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde ves.lucian.zabrani » 19 Iun 2011, 15:08

asa o sa fac nea gica !!! as vrea sa nu gresesc , dar eu zic ca matca am avut tot timpul in stupul cu pricina . daca nu m-am prostit de tot saptamana trecuta am si marcat-o . oricum verific miercuri . eu zic ca a fost tot timpul matca in stup dar m-a pacalit si nu am vazut-o de fiecare data , de aceea am vrut sa-i dau din nou o botca . cand am plasat botca pe fagure am vazut matca si am luat botca jos . albinele au reparat frumos fagurele ( se vede si in poza mai sus ) .
acuma nea gica eu stiu ca esti intelegator in general si in special cu incepatorii , printre care ma numar si eu !!!!
bucura-te ca multi incepatori iti roaga pe sanatate !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde Adi Hodis » 22 Iun 2011, 08:59

Alaltaieri verificam prezentza matcilor tinere si am gasit si eu la un roi 2 si 3 oua in celula.
M-a apucat ciuda ... asta s-a bezmeticit, zic eu ... si dupa ce am intors rama, am gasit si matca. :shock:
Apoi mi-am amintit ca am mai intalnit astfel de cazuri, in urma cu ceva ani, putine ce-i drept.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde gica » 22 Iun 2011, 09:31

Exista si situatia asta.Mai rar dar exista.Si are si ceva explicatii (fiind mai multe ori nu-s complete ori nu-s corecte 100%).Fiind presupuneri de-ale noastre la o situatie anume exista si o doza de subiectivism.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: botca de schimbare linistita oare ?

Mesajde gabi bee » 23 Iun 2011, 22:28

situatie asemanatoare si la mine. formez un roi cu matca batrana dintr-un stup ce a tras botci de roire . iau matca cu 4 faguri pe care se afla inclusiv puiet de o zi , deci matca nu a intrerupt ponta . din alt stup iau o rama cu miere ocupata cam 50% restul celule goale si o pun la margine pt ca e cu tot cu albine. dau cu tuica si gata . a doua zi m-am uitat sa vad daca s-au dat albinele la matca si am gasit pe rama aceasta in toate celulele ce au fost goale cate 2-3 oua in fiecare celula. matca am gasit-o ok si pontase pe ramele vechi normal cate un ou . nu imi explic fenomenul ! :!: :?: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori