Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pretul corect al unei familii de albine in 2013

Mesajde perma » 25 Apr 2014, 09:29

Propun ca fiecare sa aiba la avatar o copie de pe buletin, sa nu mai vorbim cu niste anonimi. Iar cand se vorbeste de bani din apicultura sa posteze fiecare documente justificative. Altfel sa riste ban permanent. Pai ne jucam aici? Ne furam caciula singuri? Si pana atunci, ca sa evitam gargara si "vrajeala", shtoul si caterinca sa inchidem forumul. Pai ce mama dracu'?
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: Pretul corect al unei familii de albine in 2013

Mesajde Florin Dobre » 25 Apr 2014, 11:55

Dragos2006 scrie:Un om care se apuca de stupărie nu obține un minim profit de pe urma albinelor pana nu trece de 50 colonii de albine si nu are in spate experienta manageriala si chef de munca cat cuprinde.

Confirm...nu-i greu, e foarte greu. Pe hartie toate-s din pix...pe camp incepi sa mai tai din ele. In plus trebuie sa fii musai putin nebun ca sa digeri hopurile. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Pretul corect al unei familii de albine in 2013

Mesajde libertini » 25 Apr 2014, 15:00

Sal ,eu nu vorbesc de apicultura incepator,eu am trait din asa ceva si din motive personale le-am vandut ,nu doresc la nimeni prin ce trec eu,am avut stupina mare fonduri europene,eu nu vb.de 1,2,..10 familii, numai fac comentarii,sanatate multa si familii sanatoase. Sa fim mai realisti.
libertini
 
Mesaje: 22
Membru din: 16 Mai 2012, 09:53

Re: Pretul corect al unei familii de albine in 2013

Mesajde yokoz777 » 26 Apr 2014, 07:32

Confirm ceea ce spune Dragos..apicultura este un fel de loterie da cu sanse ceva mai mari de castig,DAR trebuie adus un aport mai mare de capital asupra investitiei si intretinerii acesteia pentru a castiga!Acu nu va ganditi la potul cel mare de la 6din49..departe gandu. Nu intodeauna daca ai albine ai si miere=profit! sigur o sa aduceti bani din alte surse doar ca sa le intretineti!Ca sa nu mai vorbim de boli,figurile care le fac albinele,plus N greutati,hopuri si probleme care vb colegului este cam greu sa le inghiti,dapai sa le mai si digeri.Cam asta ar trebui sa stie incepatorii la primul pas facut in aceasta directie.
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: Pretul corect al unei familii de albine in 2013

Mesajde Dragos2006 » 26 Apr 2014, 15:26

lucky5strike scrie:In concluzie, 90% din ce scriem pe net, inclusiv tu, e gargara si vrajeala. Asta ai vrut sa spui ?? :shock:


Acum depinde care parte a paharului o vezi ! eu vad cei 10% de unde ai ce invata , unii poate vad numai partea de 90%. Pe la mine circula o vorba din batrani : cica un om destept doarme intr-o ora cat un prost intr-o noapte . Pentru apicultor mierea va ramane veșnic amară !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Pretul corect al unei familii de albine in 2013

Mesajde csaa » 26 Apr 2014, 19:09

Inseamna ca eu n-o sa fiu niciodata apicultor. Mie mi se pare dulce oricat de mult as muncii si oricate intepaturi as lua.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Pretul corect al unei familii de albine in 2013

Mesajde libertini » 26 Apr 2014, 23:53

bine spus Dragos
libertini
 
Mesaje: 22
Membru din: 16 Mai 2012, 09:53

Re: Pretul corect al unei familii de albine in 2013

Mesajde mitica68 » 17 Mai 2014, 21:52

Donbazil scrie:Sal'tare!
Pentru ca eu am stupi de vanzare, n-am sa spun nimic despre pret. ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Anu' asta cine are familii bune va face miere de salcam, cine are doar "unitati biologice"...... Poate la tei....:shock:
Sal'tare!
Donbazil - Faget

Sarbatori luminate!
Si daca ploua, ploua, ploua, ce cules aveti, indiferent cat de "buna" este familia ?
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Pretul corect al unei familii de albine in 2013

Mesajde traian » 17 Mai 2014, 23:11

7ani din 10 or fi cu profit.Azi am facut tirg pt 10 roi de pe creanga,la care am stabilit pret de 25 lei pe rama acoperita ,rama3/4 cu ramele lui.A vrut sa negocieze si ia-m spus ca eu am cumparat la virsta lui o fam cu 2000 lei(aveam salar de 1800). Da ati cistigat, ma intreaba? Da de 1000 de ori,i-am zis. Atunci nu_mi ajungea un salar pt o familie si azi o iau din juma de avans si e scump?. E pret corect?
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: Pretul corect al unei familii de albine in 2013

Mesajde gica.mosu » 18 Mai 2014, 09:20

....Feriti-vaaaaa de "magarus"....Nu intotdeauna ce-i ieftin e si bun :idea: ....Am vandut la un apic nisti stupi-2008- 5 "baieti"10 rame cu cat cu stup +rami'ncat...dupa 2 ani ma cheama sa-i marchez niste matci(deja avea 30 fam) de la roi....Cand am intrat in stupina,m-a intampinat la cateva fam un miros de ou clocit....Mai cumparase intre timp cativa stupi cu lazi cu tat-350 ron(ff ieftin zice EL)...A urmat :mrgreen: stiti voi ceeee :idea: .....Deci mare- mareee atentie 8-)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Pretul corect al unei familii de albine in 2013

Mesajde State » 19 Mai 2014, 09:51

Nu toti cainii sunt scurti de coada. :idea:
Am luat cu 300lei , pe 10rame+catul plin de albina. Si asta ca am fost darnic. Omul cerea 25lei pe rama. I-am zis ca-i dau 30 dar sa-mi dea ceva bun. La 250lei am gasit roiuri formate din 5 rame dar albina acoperea maxim 3.
Eu am fost si sunt multumit.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Pretul corect al unei familii de albine in 2013

Mesajde Donbazil » 19 Mai 2014, 16:30

mitica68 scrie:
Donbazil scrie:Sal'tare!
Pentru ca eu am stupi de vanzare, n-am sa spun nimic despre pret. ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Anu' asta cine are familii bune va face miere de salcam, cine are doar "unitati biologice"...... Poate la tei....:shock:
Sal'tare!
Donbazil - Faget

Sarbatori luminate!
Si daca ploua, ploua, ploua, ce cules aveti, indiferent cat de "buna" este familia ?


Sal'tare! Dom' Mitica!
...Pai, am culesul pe care-l au si ceilalti ortaci de pe langa mine....Adica pana ieri, cantar 0 -(zero) si de ieri, - a inceput sa creasca.
Azi dimineat zburau ca in vremurile bune....Domnul sa ne-ajute sa fie bine, ca noi, doar putem spera....Numa' ca dupa cum zic domnii de la Meteo se poate c-o fi bine - si-atunci om fi si noi multumiti-....Cei cu familii bune , pregatite pentru cules, ca restul....Nu se numara....Nu pot eu, un amarastean sa dau solutii, da' ca orice patit, stiu ca dupa plaie de obicei, iese soarele....Si cand e cald si bine, o familie buna aduce spor stapanului, iara una slaba, doar da de lucru.....Atata stiu, atata scriu...Sa fii dumneata sanatos si sa ai numnai familii "bune"....Pe bune! :idea: ....
Sal'tare!
Donbazil - Faget.
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Pretul corect al unei familii de albine in 2013

Mesajde mitica68 » 20 Mai 2014, 10:04

Donbazil scrie:
mitica68 scrie:
Donbazil scrie:Sal'tare!
Pentru ca eu am stupi de vanzare, n-am sa spun nimic despre pret. ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Anu' asta cine are familii bune va face miere de salcam, cine are doar "unitati biologice"...... Poate la tei....:shock:
Sal'tare!
Donbazil - Faget

Sarbatori luminate!
Si daca ploua, ploua, ploua, ce cules aveti, indiferent cat de "buna" este familia ?


Sal'tare! Dom' Mitica!
...Pai, am culesul pe care-l au si ceilalti ortaci de pe langa mine....Adica pana ieri, cantar 0 -(zero) si de ieri, - a inceput sa creasca.
A.............Sa fii dumneata sanatos si sa ai numnai familii "bune"....Pe bune! :idea: ....
Sal'tare!
Donbazil - Faget.
Va salut cu acceasi stima, trag nadejde ca Dumnezeu iubeste albina si implicit si apicultorul ;) Doar de bine sa auzim, stima.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Pretul corect al unei familii de albine in 2013

Mesajde jonny_it » 26 Mai 2014, 14:50

Cat ar trebui sa cer pe o familie de albine la 1 iunie 2014 tinand cont ca este formata din 2 corpuri ME pline cu puiet, polen si miere + un corp pentru recolta(are si ceva miere). Matci din 2013.
As vinde tot ce inseamna albine carpatine. .. ma gandesc, si poate au vandut altii si aflu si eu pretul pietii.

Multumesc! ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pretul corect al unei familii de albine in 2013

Mesajde Adrian Galofteanu » 29 Mai 2014, 06:57

jonny_it scrie:Cat ar trebui sa cer pe o familie de albine la 1 iunie 2014 tinand cont ca este formata din 2 corpuri ME pline cu puiet, polen si miere + un corp pentru recolta(are si ceva miere). Matci din 2013.
As vinde tot ce inseamna albine carpatine. .. ma gandesc, si poate au vandut altii si aflu si eu pretul pietii.

Multumesc! ;)


Anul asta e ca sucit in privinta comertului cu familii, roi, etc. In sud si vest nu s-a prea facut miere si pretul ar trebui sa fie in scadere. La noi in Moldova s-a facut si vad ca se mai face miere deci preturile vor fi mai mari. Rama Dadant s-a vandut cu 35 lei, pe o rama ME ar trebui sa iei in jur de 25 lei.

Bafta!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Pretul corect al unei familii de albine in 2013

Mesajde delorin I » 05 Iul 2014, 23:17

E plin netul de familii de albine aflate la vanzare cu 350 RON! Am dat atat in primavara pe 7 rame si acum aflu ca am toate matcile batrane...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori