Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

inmultire albine

Mesajde tomescuclaudiu » 24 Apr 2013, 22:30

Buna Seara
sunt un incepator in apicultura.Am roiurile de anu trecut si am iesit cu iele din iarna pe 4 rame fiecare roi.acum pe 22 aprilie am mai adaugat cate doua rame deja cladite in fiecare roi deoarece stupii pareau foarte buni si aproape de blocare....acum intrebarea mea este daca pot lua din fiecare stup cate 2 rame sa formez roiuri noi...
Eu m-am gandit sa formez roiurile pe 4 rame in felul urmator : Rama miere-rama puiet-rama puiet-rama miere
si sa le las sa isi traga singure botci...dar problema este ca nu am posibilitatea sa le mut din stupina...
Astept sfaturile voastre cat mai curand deoarece eu vreau sa fac aceasta chestie sambata 27 aprilie deoarece in zona mea doar ce au inceput prunii sa infloreasca...si pot spune ca am in abundenta corcodusi si pruni si campiile sunt pline de floricele.iar dupa ce trece prunul vreu sa ii duc in pastoral la salcam |.un mare avantaj il am prin faptul ca dupa ce trece salcam | in zona stupinei mele inforeste salcamu...si am inteles de la batrani ca este o padure de "salcam japonez" a carui floare tine o luna. Inainte cu 1 sapt 1 sapt jumate de trecerea salcamului din zona mea infloreste si teiul ceea ce imi da avantajul de a nu mai pleca cu ei in pastoral iar in toamna dupa trecerea teiului am fanete. deci asi putea sa fac cateva roiuri? si cum asi putea sa le fac mai eficiente.tiinand cont ca nu am matci decat in stupul actual... Va multumesc anticipat !
tomescuclaudiu
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Iun 2012, 16:00

Re: inmultire albine

Mesajde jexy » 24 Apr 2013, 22:41

parerea mea de incepator este ca in timpul acesta roiurile de anul trecut pe care le aveti ar trebui sa fie mult mai dezvoltate si daca mai luati si rame cu puiet din ele le puneti in genunchi, eu unul nu as face asa ceva dar este doar parerea mea.
Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

Re: inmultire albine

Mesajde tomescuclaudiu » 24 Apr 2013, 22:47

strupi sunt foarte buni deoarece toata toamna i-am tinut pe sirop iar in primavara dupa primul zbor de curatire am inceput sa le dau Apiluk ...sa ii stilumez.albina si puiet este
tomescuclaudiu
 
Mesaje: 4
Membru din: 30 Iun 2012, 16:00

Re: inmultire albine

Mesajde yokoz777 » 24 Apr 2013, 23:00

Degeaba i-ai tinut pe mancare si ei poate nu au avut putere!4rame..iar acum6.Sfatul meu este daca ai 7-8 rame cu puiet in stup sa te apuci de treaba daca nu las-o dupa salcam.C altfel ai sa te tarasti cu roiurile alea care le faci si care iti raman de nici la anu pe timpu asta nu or sa fie pe picioare.Plus ca trantori maturi nu prea sunt(cel putin eu nu prea am,doar ce au iesit sapt asta) iar vremea e posibil sa nu te ajute in privinta matcilor.Intareste bine roii astia si dupa salcam o sa faci treaba buna.Ir la formarea roiurilor:mancarea(ramele cu pastura si miere in laterale)iar puietul in mijloc.Te salut
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: inmultire albine

Mesajde jexy » 24 Apr 2013, 23:46

tomescuclaudiu scrie:strupi sunt foarte buni deoarece toata toamna i-am tinut pe sirop iar in primavara dupa primul zbor de curatire am inceput sa le dau Apiluk ...sa ii stilumez.albina si puiet este

de exemplu roiurile mele de anul trecut sunt pe 12 rame acum dintre care 6-7 rame cu puiet capacit si siropul nu l-au gustat nici anul trecut si nici anul acesta pana acum si nu am curajul sa zic ca sunt foarte buni...
Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

Re: inmultire albine

Mesajde Trantorul@ » 25 Apr 2013, 00:04

jexy scrie:
tomescuclaudiu scrie:strupi sunt foarte buni deoarece toata toamna i-am tinut pe sirop iar in primavara dupa primul zbor de curatire am inceput sa le dau Apiluk ...sa ii stilumez.albina si puiet este

de exemplu roiurile mele de anul trecut sunt pe 12 rame acum dintre care 6-7 rame cu puiet capacit si siropul nu l-au gustat nici anul trecut si nici anul acesta pana acum si nu am curajul sa zic ca sunt foarte buni...



.... si uite asa o barba avea . :lol: :lol: :lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: inmultire albine

Mesajde ignatov andrei » 25 Apr 2013, 00:23

Trantore, poate omul "are dreptate"! Azi (ieri), am fost rugat sa ma uit la niste stupi pe 9, 10 si 11 rame. Cei pe 9 rame, erau in lazi de 10, iar cei pe 10 si 11, in lazi de 12rame! Omul "nu mai stia ce sa faca"! Erau "prea puternici"! Dupa interventia mea, au ramas doar familii pe 7 rame - 46 - si 3 pe 8 rame, fiecare cu o rama goala pentru "orice"! Nu-si putea inchipui, saracul om, cum de avea 3-4 rame goale in partea opusa a cuibului!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: inmultire albine

Mesajde jexy » 25 Apr 2013, 00:28

Trantorul@ scrie:
jexy scrie:
tomescuclaudiu scrie:strupi sunt foarte buni deoarece toata toamna i-am tinut pe sirop iar in primavara dupa primul zbor de curatire am inceput sa le dau Apiluk ...sa ii stilumez.albina si puiet este

de exemplu roiurile mele de anul trecut sunt pe 12 rame acum dintre care 6-7 rame cu puiet capacit si siropul nu l-au gustat nici anul trecut si nici anul acesta pana acum si nu am curajul sa zic ca sunt foarte buni...



.... si uite asa o barba avea . :lol: :lol: :lol:

acum n-au barba dar la vara sigur au, doar nu credeti ca aburesc lumea pe aici, maine as vrea sa le pun primul cat cu cateva foite dar asta e alta discutie, respect.
Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

Re: inmultire albine

Mesajde vladutz » 25 Apr 2013, 13:13

Tomescuclaudiu ce vrei tu sa faci nu e indicat...roiurile sunt slabute iesite din iarna iar roiurile se fac cand ai vreo 6-7 rame numa cu puiet...cel mai indicate roiuri ii bine sa le faci dupa salcam cand familile duduie intarind cateva famili de albine cu puiet capacit din alte familii blocandu-le cuibul ...o sa isi traga botci de roire ...iei cele mai faine cand sunt mature si le dai la roiuri...4-5 rame cu albina nu e de facut roi ...si sa isi traga botci singure o sa ai depopulare masiva
vladutz
 
Mesaje: 61
Membru din: 19 Mar 2013, 00:02
Localitate: Hunedoara

Re: inmultire albine

Mesajde Trantorul@ » 25 Apr 2013, 22:20

ignatov andrei scrie:Trantore, poate omul "are dreptate"! Azi (ieri), am fost rugat sa ma uit la niste stupi pe 9, 10 si 11 rame. Cei pe 9 rame, erau in lazi de 10, iar cei pe 10 si 11, in lazi de 12rame! Omul "nu mai stia ce sa faca"! Erau "prea puternici"! Dupa interventia mea, au ramas doar familii pe 7 rame - 46 - si 3 pe 8 rame, fiecare cu o rama goala pentru "orice"! Nu-si putea inchipui, saracul om, cum de avea 3-4 rame goale in partea opusa a cuibului!


:lol: :lol:

colegu are 6 - 7 rame de puiet capacit plus ca pe langa alea intr-o familie mai trebuie sa fie minim 1 - 2 rame de oua plus larvele deci ..... la data asta si nu poate sa zica ca sunt tari ce sa mai ...
raman la ale mele ..

si uite asa o barba avea !

:lol: :lol: :lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: inmultire albine

Mesajde ignatov andrei » 25 Apr 2013, 23:34

Bai... Trantore, tu nu pricepi ca "esista" si matci, care depun...?!? Tu, pe ce lume traiesti?!? Daca omul a spus ca "nu abureste", ce dracu...!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: inmultire albine

Mesajde janese » 26 Apr 2013, 11:47

6-7 rame puiet capacit..ouate in noua zile.....cate oua a depus acea matca pe 24 ore???? :shock:
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: inmultire albine

Mesajde alinchelarescu » 26 Apr 2013, 11:50

Pentru vanzari sau cumparari http://anunturiapicole.stuparitul.com/
alinchelarescu
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Apr 2013, 11:07

Re: inmultire albine

Mesajde vladutz » 26 Apr 2013, 15:25

Nu mai tot vorbiti aiureli :lol: ...cat poate sa oua matca aia daca are 6-7 cu puiet CAPACIT :shock: + ca daca e 6-7 capacit inseaman ca e mult si larvar+rama claditoare in care a ouata trantori :lol: ..inseamna ca e matca supersonica :lol
vladutz
 
Mesaje: 61
Membru din: 19 Mar 2013, 00:02
Localitate: Hunedoara

Re: inmultire albine

Mesajde Trantorul@ » 26 Apr 2013, 22:34

Ignatoave ia si diseaca fraza scrisa de el si ai sa vezi de ce zic ce zic si ma amuz , si nu tre sa-mi spui mie ca sunt matci care depun pentru ca am avut matca care imi umplea 16 rame dadant fara sa roiasca si am fiice ( 3 din 4 sunt ok) din ea din schimbare linistita dupa 6 ani si anu trecut or umplut 14 rame dadant de puiet la ce conditii am avut eu , da nu ma incanta sa trag din ele ca daca nu le tii in culesuri nu iei nimic, papa de rup la asa o dezvoltare , daca le tii in culesuri rupi normele cu ele , nu trag din ele ca nu fac pastoral deloc inca.
Si nu era buckfast sau alte deastea era autohtona de la noi.

eu din cate matci am imperecheat max. 10% sunt elita restul medii si ciurucuri ( si imperechez cateva zeci de matci anual de cativa ani incoace, doar pentru mine) .
si de anul asta vreau sa le cresc direct din ou nu din larva , mi-am cumparat preducea .

asa ca ma amuz in continuare :lol: :lol: :lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori