Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

dezvoltarea familiei de albine si roirea naturala

Mesajde cristi arad » 16 Mai 2013, 17:51

avand in vedere corelatia dintre mersul vremii si generatiile de puiet din cursul anului (mai ales in ani deosebiti cum este acesta cu primavara tarzie si intrare direct in vara) as dori sa discutam unele pareri referitoare la corelatia dintre generatiile de puiet iesite in primavara si momentul roirilor naturale; desigur depinde de tipul de stupi, de modul de intretinere, cantitatea de cules etc (exista diverse constatari referitoare la momentul roirii naturale adica nr de albine doici raportat la cantitatea de puiet larvar); asadar trebuie si sa tragem o oarecare concluzie (relativa) - dupa cate generatii de puiet iesite in primavara se produce roirea naturala? (tinand cont si de factorii enumerati mai sus). personal n-am experimentat (intrucat trebuie urmarit an de an pe parcursul a cel putin 5 ani, ceea ce implica sa spargi cuibul sa vezi cand s-a inceput ponta primavara devreme, sa marchezi ramele pt a le cerceta pe aceleasi periodic etc si nu mi-a permis timpul), dar cu siguranta in institutele de cercetari si poate si dintre dvs. ati urmarit cu atentie si puteti concluziona.
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: dezvoltarea familiei de albine si roirea naturala

Mesajde CATALIN » 16 Mai 2013, 23:39

crezi ca dupa ce am dezbate acest subiect si printr-un miracol am afla ar sta cineva sa numere generatiile de albine si sa opreasca roirea la limita?
dupa parerea mea acest raspuns nu-l vom putea afla niciodata
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: dezvoltarea familiei de albine si roirea naturala

Mesajde ignatov andrei » 17 Mai 2013, 09:01

cristi arad scrie:as dori sa discutam unele pareri referitoare la corelatia dintre generatiile de puiet iesite in primavara si momentul roirilor naturale;


Nu exista nicio corelatie! Familiile se hotarasc sa roiasca in momentul in care exista un anumit echilibru intre nr. de albine, cantitatea de puiet, cantitatea de harana (sa ramana suficient celor ce nu pleaca)! Pot roi familii cu 10000 de indivizi, sau cu 50000 de indivizi! Nu dupa un nr. de generatii, ci in momentul cand cuibul ajunge la o anumita forma de oraganizare, se hotarataraste roirea, chiar daca nu au aparut "potirasele". Totul este doar chestiune de timp!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: dezvoltarea familiei de albine si roirea naturala

Mesajde jenica67 » 17 Mai 2013, 09:31

Exista o curba a roirii, citeste pe forum mai la inceput, sau pe forumul vechi, unde s-a discutat problema.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: dezvoltarea familiei de albine si roirea naturala

Mesajde ignatov andrei » 17 Mai 2013, 09:51

jenica67 scrie:Exista o curba a roirii, citeste pe forum mai la inceput, sau pe forumul vechi, unde s-a discutat problema.


"Curba"..., e la dreapata, sau la stanga?!? Eu nu vad prea bine si mi-i greu sa citesc!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: dezvoltarea familiei de albine si roirea naturala

Mesajde cristi arad » 19 Mai 2013, 18:48

ideea nu este de a opri roirea; eu niciodata n-am mers pe ideea asta (se pot face si familii ajutatoare ) ; eu zic ca este un subiect interesant de cercetat dar si greu de urmarit
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: dezvoltarea familiei de albine si roirea naturala

Mesajde jenica67 » 20 Mai 2013, 09:18

cristi arad, citeste aici ca s-a mai discutat subiectul : viewtopic.php?f=4&t=1423&p=34892&hilit=curba+de+roire#p34892

ignatov andrei, curba este la dreapta, ca este pozitiva, iar pentru ca nu vezi bine si ti greu sa citesti, lasa ca ti le citesc eu cand o sa ne cunoastem la o bere, ca poate adormi mai repede !! :lol:
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: dezvoltarea familiei de albine si roirea naturala

Mesajde cristi arad » 28 Mai 2013, 00:38

sunt multe subiecte care s-au mai discutat si inca se mai deschid si discuta;
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori