Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: un sfat va rog!

Mesajde Mircea_63 » 06 Iul 2013, 20:50

glaliona scrie:Da am pus caturile si ma tem ca in stupii blocati atat caturile 1/1 cat si ramele din cuib date la ouat sunt pline cu miere .Da domnule Mircea ma tem sa nu fie periata ori ranita cumva .Ar fi suficient oare sa storc doar ramele din cat ,apoi sa pun ramele stoarse la loc .Peste cateva zile daca gasesc matca in cat ca oua va fi mai usor sa manevrez ramele cu matca .Este pentru prima data cand ma confrunt cu asa o abundenta de nectar .Am albine de 3 ani ,ma ocup de placere :P .

Prudenta este mama intelepciunii. Recunosc asta, desi...sunt bolnav fara putina adrenalina. :lol:

Inca o sugestie: suflat bine cu afumatorul, matca fiind mai sperioasa e de asteptat ca in caz ca e pe acolo, sa isi dea drumul de pe rama. Eu personal nu mi-as bate prea mult capul cu asta, locul ei e pe ramele unde poate ponta.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: un sfat va rog!

Mesajde glaliona » 06 Iul 2013, 21:12

Mersi mult de sugestia cu fumul , desi nu obisnuesc sa le afum prea mult (am albinele foarte blande ) ,v-or fi nevoite sa suporte .Se anunta o stoarcere urgenta :P .O seara buna si miere multa la toata lumea ;) .
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: un sfat va rog!

Mesajde balasaedy » 10 Aug 2013, 14:39

buna ziua! va rog sa imi dati un sfat in lagatura cu o matca.am o familie ceva mai salaba care nu prea a mers bine deloc anul acesta tot a avut sincope( a iesit binisor din iarna dar nu sa dezvoltat cum trebuie, am ajutat o cu rame cu puiet de la alti dar tot degeaba ). pe la sfarsitul lunii trecute am inlocuit regina fiintca cea veche nu oua cum trbuie si era si batrana si oua cam pestrit, dar si cea noua nu vrea sa oua mai mult de doua rame. ce sa fac sa oua si pe alte rame, ramele sunt in regula nu stiu ce are . multumesc!
balasaedy
 
Mesaje: 30
Membru din: 04 Iun 2012, 15:13
Localitate: bucuresti stupina in dolj

Re: un sfat va rog!

Mesajde jenica67 » 11 Aug 2013, 23:09

Cate rame de albina are familia si cate rame la dispozitie. O alta chestiune importanta, care sunt rezervele de hrana si care este aportul zonei cu nectar si polen ??
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: un sfat va rog!

Mesajde gica.mosu » 12 Aug 2013, 08:30

balasaedy scrie:buna ziua! va rog sa imi dati un sfat in lagatura cu o matca.am o familie ceva mai salaba care nu prea a mers bine deloc anul acesta tot a avut sincope( a iesit binisor din iarna dar nu sa dezvoltat cum trebuie, am ajutat o cu rame cu puiet de la alti dar tot degeaba ). pe la sfarsitul lunii trecute am inlocuit regina fiintca cea veche nu oua cum trbuie si era si batrana si oua cam pestrit, dar si cea noua nu vrea sa oua mai mult de doua rame. ce sa fac sa oua si pe alte rame, ramele sunt in regula nu stiu ce are . multumesc!

Un comandat de osti spunea:nu poti sa cistigi un razboi daca nu ai soldati...multi...Morala,degeaba ai reg f buna daca
nu ai culegatoare s-au ce culege etc.Un sfat,strimtoreza cuib ,stim cu miere zaharisita+polen in punga pe rame3-500
gr si vei avea surprize...Si inca ceva se intimpla ca si o matca tinara sa n-o ia din prima si sa ai surprize mari la anu,
de te miri ce iese din ia...Am avut roi care dupa 10 zile a tras botci de schimb linistit... :ugeek:
-P.S...Baga un pic nasul la 2 cm de rame si daca ai un miros deosebit,ia masuri urgent!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori