Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

roi in luna iulie!

Mesajde ionutcci » 05 Iul 2013, 21:17

Salutare! Am si eu o intrebare!! As vrea sa mai formez 2 roiuri zilele acestea credeti ca e tarziu !!!???Oare voi putea sa intru cu ele suficient de puternice in iarna!!!Astept parerile voastre!multumesc anticipat!!!
ionutcci
 
Mesaje: 9
Membru din: 04 Iul 2013, 19:57

Re: roi in luna iulie!

Mesajde ionutcci » 05 Iul 2013, 22:08

ma ajuta si pe mine cineva va rog?>
ionutcci
 
Mesaje: 9
Membru din: 04 Iul 2013, 19:57

Re: roi in luna iulie!

Mesajde un OM » 05 Iul 2013, 22:19

Depinde din cati stupi si puterea lor faci roiuri, daca ai sau nu matci imperecheate, sau macar neimperecheate.
De exemplu ai doi stupi si vrei sa faci doua roiuri cu matci de salvare zic ...pas.
Daca ai 20 stupi (fiecare echivalent a 20 rame Dadant) si vrei sa faci cel mult 5 roiuri cu matci macar neimperecheate (pe 7-9 rame fiecare) ai toate sansele.
Dumneata alegi.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: roi in luna iulie!

Mesajde cristi_vidican » 05 Iul 2013, 22:20

Vezi aici o discuție
viewtopic.php?f=7&t=4083
Sper să nu te descurajezi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: roi in luna iulie!

Mesajde ionutcci » 05 Iul 2013, 22:33

problema e ca eu am doar 3 stupi dar sunt plini toti !!si nu am matci vreau sa bag ramele si sa isi traga ele!Se poate?
ionutcci
 
Mesaje: 9
Membru din: 04 Iul 2013, 19:57

Re: roi in luna iulie!

Mesajde CATALIN » 05 Iul 2013, 22:41

daca ai doar 3 lasai asa sansele sa mai roiasca ei singuri au inceput sa scada scoate ramele cu miere si baga altele goale poti pune si artificiali tinei puternici pana la primavara si faci mai multa treaba atunci cu metoda de care spui ca vrei sa faci e cam tarziu si poti pierde in amele situati si la roi si la famili te duce undeva la 1 luna si ceva pana apare prima generatie de puiet deci.....e tarziu a nu mai vb de alte probleme care pot aparea cu matca noua
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: roi in luna iulie!

Mesajde proapis13 » 05 Iul 2013, 22:51

cristi_vidican scrie:Vezi aici o discuție
viewtopic.php?f=7&t=4083
Sper să nu te descurajezi.

Mai are si aici ceva interesant
viewtopic.php?f=7&t=4074&p=140346&hilit=inmultirea+albinelor#p140346
Problema este ca nu foloseste functia
viewforum.php?f=69
Si nici nu cred ca a citit ceva literatura despre
viewforum.php?f=7
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: roi in luna iulie!

Mesajde alexx » 06 Iul 2013, 09:19

Poti eventual sa formezi niste nuclee si sa vezi cum se dezvolta dar macar sa ai botci capacite si eu voi face zilele astea doua dar cu botci de roire bine coapte ;)
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: roi in luna iulie!

Mesajde cristi_vidican » 06 Iul 2013, 09:24

ionutcci scrie:problema e ca eu am doar 3 stupi dar sunt plini toti !!si nu am matci vreau sa bag ramele si sa isi traga ele!Se poate?

Vezi că în perioada asta cam toți producătorii de mătci au mai scăpat de stresul clienților. De regulă pot livra mai repede și mai ușor un nr mai mic.
Nu se merită să faci din mătci din salvare.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: roi in luna iulie!

Mesajde cristi_vidican » 06 Iul 2013, 09:26

Cred că o să propun un concurs anul acesta: cine face cel mai târziu roiul și strânge mai mult la salcâm?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: roi in luna iulie!

Mesajde alexx » 06 Iul 2013, 10:27

cristi_vidican scrie:Cred că o să propun un concurs anul acesta: cine face cel mai târziu roiul și strânge mai mult la salcâm?

Cred ca o sa stranga mai deloc :lol:
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: roi in luna iulie!

Mesajde cristi_vidican » 06 Iul 2013, 10:44

Treaba e cât se poate de serioasă. Eram în 2011 la FS. Cam pe la mijlocul lui iulie mă întâlnesc cu un stupar care avea stupii lângă mine. Deja depusese dosarul pt 112. Venise să dea de mâncare albinelor, pt că era jale la FS - nimic cules.
Avea de gând să înmulțească că-i trebuia nr pe anu viitor. Îi fac cunoștință cu un producător de mătci și comandă câteva zeci. Face roi și anu următor zice că i-au reușit că a ieșit bine cu ei din iarnă. Anul acela îl tot sunam să văd cum stă cu culesul: rapiță, salcâm, FS etc. De fiecare dată zicea că n-a scos nimic, dar așteptări a avut. Anul acesta cam aceeași poveste.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: roi in luna iulie!

Mesajde alt stupar » 06 Iul 2013, 11:02

faceti fratilor... faceti inmultiri si-n august, ca merge...
La salcam venise aproape de noi cu ceva lazi un baiet de prin nordul tarii. Avea roi cumparati de la un smecher in 2012 pe o rama de puiet, ii trebuiau la numar pt 112. Proiect ratat cu brio, se nehalise sa ia maxim de lovele cu 170 de stupi, daca se multumea sa faca ceva punctaj si pe subzistenta (6-8 UDE) probabil ca lua finantarea... Parte din ei au dat coltul in iarna, ceilalti de au scapat ajunsera pe vremea salcamului pe 3-4 rame (!), la urdinis baza-baza mai rarutz...
Recolta - vreo 60 de kile din 80 de "stupi", ca atata-i mai ramasera...
Iar bancile si camatatii bat in poarta ca doar lazile si "roii" pentru proiect n-au fost gratis... si bani de-ntors acasa nu-s... si cules pe vatra aia canci :oops: si toamna se apropie perversa... asa ca inmultiti, faceti pe roi sa aveti cu ce va lauda la cunoscuti !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: roi in luna iulie!

Mesajde filip » 06 Iul 2013, 11:34

Cand nu astepti nici un ban moka altfel gestionezi situatia.Inmultirea eu o fac doar cand se cere.Din 3-4 stupi fac un roi pe care pun catul in urmatoarele 2 saptamani.Nu am accesat nici fonduri UE nici PNA.Si totusi supravietuiesc,mirajul fondurilor UE face rau apiculturii romanesti.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: roi in luna iulie!

Mesajde cristi_vidican » 06 Iul 2013, 11:47

filip scrie:Cand nu astepti nici un ban moka altfel gestionezi situatia.Inmultirea eu o fac doar cand se cere.Din 3-4 stupi fac un roi pe care pun catul in urmatoarele 2 saptamani.Nu am accesat nici fonduri UE nici PNA.Si totusi supravietuiesc,mirajul fondurilor UE face rau apiculturii romanesti.

Nene Filip, adevăr ai grăit!
Anul acesta mi-am planificat să fac de la 2 stupi 1 roi. Așa a fost anul, plus greșelile mele, că am făcut de la 3 stupi 1 roi și tot n-a ieșit ce am vrut eu.
Puteam rupe mai tare, dar acum îmi luam adio de la mierea de FS.
Dacă nu produc miere, n-am bani de dezvoltare.
Cunosc pe cineva care a terminat demult banii de pe 112, dar nu știu dacă mai merge 1-2 ani cu cât produce acum.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: roi in luna iulie!

Mesajde alt stupar » 06 Iul 2013, 11:58

nu zic ca nu poti trece iarna si cu matzi plouati din astia... anul trecut fac revizia de toamna pe pavilion, era dupa floarea-soarelui si gasesc unul la roit. Nebun. Ca sa-mi fac de lucru, iau toate ramele cu tot cu albina din lada si formez un roi jos, sa imperecheze. Pe locul vechi, in pavilion, ramasese matca, albina ce venea de afara, niste rame construitre si vreo 2 litri de sirop. I-am mai dat de vreo 3 ori cate doi litri.
Asa a ramas peste iarna.
Si n-a crapat, a iesit din iarna pe doi pumni de albina.
Numai ca... nici miere nu am vazut anul asta de la el. Abia acum, in floarea-soarelui pot sa il socotesc ca stup. Deci la aproape un an de la formare. Asta da rentabilitate...
Este ca a ocupat vreme de un an de zile degeaba locul in pavilion ?
Este ca s-a cunoscut nula la nivelul mierii din butoaie ca in loc de xxx stupi am avut crotalii pe xxx+1 ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: ghitabaiamare şi 13 vizitatori