Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: roi in luna iulie!

Mesajde Mircea_63 » 27 Iul 2013, 11:54

cristi_vidican scrie:O familie sănătoasă la cap nu pleacă nicăieri în august :lol: Oricât de mare ar fi


Asa i-am zis si eu nevesti-mii, dar ea vrea musai la mare. :lol: I-am spus ca daca suntem sanatosi la cap stam acasa. ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: roi in luna iulie!

Mesajde alt stupar » 27 Iul 2013, 12:16

Buni roii de august.
Exceleanta afacere !
Si... se livreaza la pachet cu consultanta si sfaturi Doxa despre cum se procedeaza sa treaca iarna :idea:

Ps: ne bazam pe faptul ca vom avea parte (iarasi) de o iarna usoara, ceva asemanator celei precedente. Da, ne bazam. Dar oare nu ar fi posibil sa gasim pe cineva ( Doamne-Doamne) sa ne si garanteze asta ?
Ce de roi am face acum, in august !!!

ps 2: eu tocmai zilele trecute am "maritat" niste roi, asa incat acum vreo 100 de lazi stau goale, ma incurca ;)
este si matci la imperechere prin nuclee.
Oare sa nu umplu lazile alea ???
Ca... telefonul inca suna :?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: roi in luna iulie!

Mesajde cristi_vidican » 27 Iul 2013, 12:17

Mircea_63 scrie: Asa i-am zis si eu nevesti-mii, dar ea vrea musai la mare. :lol: I-am spus ca daca suntem sanatosi la cap stam acasa. ;)

Mircea, Mircea! Ce-am mai râs! că mă întreba nevasta ce am. Cu ea nu pot discute 2 vorbe despre albine (îți dai seama ce stupar sunt eu), dar acum i-am explicat de ce râd. Greu lucru! Să-i explic tot contextul roiurilor din luna iulie, familia lui Paul și familia ta. :lol:
Important e să fim sănătoși la cap :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: roi in luna iulie!

Mesajde cristi_vidican » 27 Iul 2013, 12:20

alt stupar scrie:Buni roii de august.
Exceleanta afacere !

Până la urmă am găsit și adevăratul motiv al roilor din iulie, mai nou în august. :lol:
Stați că vin și eu cu o ofertă în septembrie.
Să mai zică cineva că apicultorul nu se poate adapta la soiurile modificate genetic, la încălzirea globală, la noile prețuri, la iernile lungi și ușoare, la varroa, nosema, chiar și la impozite.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: roi in luna iulie!

Mesajde Dragos2006 » 27 Iul 2013, 13:11

1) cand am spus de rama cu puiet am spus "rama BATUTA cu puiet " daca pe o rama ai o palma de puiet aia este vax albina .
2) faci acum 100 de roi , bagi in ei cam 5000 lei si la primavara cand e foamea mai mare incasezi 30000 lei pe ei . Dar fiecare face cum doreste si cum i se pare mai bine . Anul acesta a fost ploios asa ca polen se gaseste din belsug . Zilele trecute am bagat 40 de coloctoare si am recoltat o minune pe polen amarui deoarece in el predomina polenul de pelin.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: roi in luna iulie!

Mesajde cristi_vidican » 27 Iul 2013, 13:21

Dragos2006 scrie:1) cand am spus de rama cu puiet am spus "rama BATUTA cu puiet " daca pe o rama ai o palma de puiet aia este vax albina .

La configurația unui asemenea stup sigur n-ai ramă bătută cu puiet. Dacă are albină va avea puiet pe mai mult, dacă n-ar, are puiet pe 2 rame, dar după puterea lui.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: roi in luna iulie!

Mesajde Florin Dobre » 27 Iul 2013, 14:01

Te contrazic Cristi. Depinde...
Am roi cu 2 rame de puiet...fata de alti fartati care au puiet pe 3-4 rame. Alea 2 rame sunt batute, blana, etc.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: roi in luna iulie!

Mesajde cristi_vidican » 27 Iul 2013, 14:11

Florin Dobre scrie:Te contrazic Cristi. Depinde...
Am roi cu 2 rame de puiet...fata de alti fartati care au puiet pe 3-4 rame. Alea 2 rame sunt batute, blana, etc.

Atenție! Vorbim de 1 aprilie. Să ne gândim cum arată un cuib la 1 aprilie. la 1 aprilie nu pot exista 2 rame bătute bine cu puiet. Eventual doar dacă l-am ținut strâns, ceea ce nu-i cazul în nici un caz
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: roi in luna iulie!

Mesajde Florin Dobre » 27 Iul 2013, 14:20

Mea culpa.
La 1 aprilie deschidem topic, cu foto. Foto...asa de 1 aprilie. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: roi in luna iulie!

Mesajde cristi_vidican » 27 Iul 2013, 14:24

Florin Dobre scrie:Mea culpa.
La 1 aprilie deschidem topic, cu foto. Foto...asa de 1 aprilie. :lol:

Până la urmă roii din iulie sunt niște păcăleli de 1 aprile :lol: :lol: :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: roi in luna iulie!

Mesajde proapis13 » 27 Iul 2013, 15:43

cristi_vidican scrie:
Florin Dobre scrie:Mea culpa.
La 1 aprilie deschidem topic, cu foto. Foto...asa de 1 aprilie. :lol:

Până la urmă roii din iulie sunt niște păcăleli de 1 aprile :lol:

Poate la voi in zona ca la noi abia dupa Sf Dumitru poti sa strimtorezi cuibul in vederea iernarii :!:
Am facut 8 roi pe 17 iulie;2 rame cu puiet,una capacita si una cu puiet in toate stadiile,2 cu miere si albina de pe alte 2
Pe 20 iulie dat rama la construit si ceva fainosag iar pe 25 iulie ramele erau construite si ouate peste 50%
Undeva dupa prima ploaie or sa primeasca cate o rama construita pt insamintare
Dupa 1 septembrie organizez roii pt completarile de toamna in sensul ca unii or sa ramana pe 6 rame si asa v-or ierna
In functie de ce populatie o sa fie la 1 octombrie egalizez roiii si asa raman pina la 1 martie cind de regula trebuie sa arate ca la 1 octombrie
Asa ca ce e valabil la noi nu se potriveste la voi ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: roi in luna iulie!

Mesajde Trantorul@ » 27 Iul 2013, 15:51

cristi_vidican scrie:
Florin Dobre scrie:Mea culpa.
La 1 aprilie deschidem topic, cu foto. Foto...asa de 1 aprilie. :lol:

Până la urmă roii din iulie sunt niște păcăleli de 1 aprile :lol: :lol: :lol:


Eeee , vezi de treaba sunt vetre si vetre .... , si zone si zone , altii se laudau pe la inceput de februarie ca baga polen si altii pe la sfarsit de februarie , altii prin martie, si salcamul a inflorit cam peste tot cel putin 1 si 2 in acelasi timp decalat de 2 - 3 zile , asa ca la unii sunt pacalei iar la altii nu sunt , si toamna la fel altii au polen pana vine inghetul iar altii nu mai au de prin iulie.
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: roi in luna iulie!

Mesajde andrei_calinescu » 27 Iul 2013, 19:12

"Buni roii de august."

Treaba se mai poate gandi si altfel.
Nu sunt pentru divizari.
Stolonare colectiva , da.
Cate o rama de puiet cu albina acoperitoare luata din fiecare fam de baza, eventual si din roii de an care sunt pe 8-9 rame si o matca imperecheata in fiecare unitate astfel formata.
Roi pe 4 rame de puiet si 2 papa.
Ulterior stimulati cu sirop, adaugandu-le cate un fagure artificial la o saptamana.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: roi in luna iulie!

Mesajde balu » 28 Iul 2013, 11:46

am luat o rama cu puiet capacit dintr-o familie buna si am bagat o rama cu FA, acum ,dupa 3 sapatamini vrind sa iau alta rama, gasesc rama cum am pus-o, bine ca n-au ros-o :D sau :(
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: roi in luna iulie!

Mesajde jenica67 » 29 Iul 2013, 00:05

Eu am facut roi acum o saptamana spargand un roi de anul trecut in 5. Roiul asta a crescut matci in corpul de sus, dupa metoda lui DM. Duminica trecuta, cu 3 zile inainte de a ecloza botcile l-am spart asa : matca a ramas cu toate albinele din corpul in care s-a aflat izolata si mutata pe alta locatie, albinele din corpul de sus, unde se mai aflau pe cca 4-5 rame puiet capacit, l-am bagat intr-o cutie de 12 rame, impartita cu diafragme in 4 compartimente de 3 rame, cate o rama cu puiet si una de albina, o botca si o punga de sirop. Acum dupa o saptamana compartimentele sunt ful de albina si marcile au eclozat si au mai primit o rama la construit si o punga de sirop. Intentia era sa ii iernez pe toti 4 in aceasta lada de 12 rame, dar dupa cata albina am in fiecare compartiment ma pregatesc sa ii trec in doua lazi de 10 rame, impartite in doua compartimente, ca sunt prea inghesuite asa cum sunt acum. Cu restul de matci am facut aceiasi figura cu un alt roi de anul trecut, de care nu am fost multumit, dar acolo nu am ramas cu la fel de multa albina. Acum o sa vedem cum vor intra in iarna si cum vor iesi. Oricum nu trebuie sa gandim fixist. Daca avem 5 stupi care ni se pare ca au prea multa albina, o putem folosi pe aceasta sa mai facem un roi, sau doi care sa devina familii ajutatoare si care anul viitor, pot avea o contributie hotaratoare, in obtinerea unei populatii numeroase.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: roi in luna iulie!

Mesajde proapis13 » 29 Iul 2013, 18:37

jenica67 scrie:am facut aceiasi figura cu un alt roi de anul trecut, de care nu am fost multumit, dar acolo nu am ramas cu la fel de multa albina..

Pai vezi ca in perioada asta de canicula si lipsa cules multa albina tinara si nezburata sta in barba si dupa ultima rama;pune-o la treaba :!:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori