Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Inmultire rapida

Mesajde BUNKA » 27 Aug 2013, 22:43

Ioan Guist scrie:
BUNKA scrie: unei colonii de puterea a 9 rame Dadant 1/1,
E posibil ca o astfel de colonie sa fie rupta in mai in 4-5 roiuri care sa ajunga fiecare dintre ele la 45000 de albine??


9 rame 1/1 la 15 Mai.Tre' sa fie 6-7 rame puiet la eclozare.
Din asta faci 4 ce ajunge in august, pe 10-12 rame
Doua conditii esentiale. Matci macar nefecundate si sa nu fie locate in ...desert :lol:

Akmm, la 15 mai , 9 rame de albina nu cred ca e o ...intamplare.De regula , ala o ramas acasa ca-i mai tantalau :lol:


Stai Pupe, ca eu am facut Delonii tarziu, la 15 iunie ei aveau laditza goala, nu era nik in ea...niste limbi mici cat podul palmei si o galetusa de 1 L de sirop 1/1 la 7 zile...deci...stai sa vezi filmul si-ti dai o parere de meserias asa cum stiu ca esti!
O sa incerc sa filmez si doua albine una mare si una mica ...sa vezi diferentza!
In conditiile expuse de mine sa-mi zici daca se putea face sau nu pe Dadant chestia asta cu albina mare... ;)
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Inmultire rapida

Mesajde nae » 27 Aug 2013, 23:12

BUNKA scrie:Daca eu am format o familie sa zicem pe 15-20 iunie numai cu albina zburatoare a unei colonii de puterea a 9 rame Dadant 1/1, deci teoretic maxim jumatate din albina aia a ajuns in roi, si daca la momentul 25 August familia a ajuns sa construiasca de la 0 echivalentul a 12 rame dadant 1/1 si a ajuns la o populatie de aproximativ 45000 de albine...ce putem presupune despre o familie de tipul asta ??

E posibil ca o astfel de colonie sa fie rupta in mai in 4-5 roiuri care sa ajunga fiecare dintre ele la 45000 de albine??


Corecteaza datele problemei ca-mi da cu virgula .
Sunt larg la inima si zic ca ai folosit matca imperecheata si mai zic ca batranele(albina zburatoare )au acceptat-o ; ce nu pot face ele ?, sa nu moara pana iese prima ponta (21 zile ), sa sustina cu laptisor/ceara(batrane )..., sa ajunga la 12 rame ... _____ , nici macar ipotetic .

Aici e alta treaba . Cei 4-5 roi primesc si larvar si capacit si batrane si lucratoare si-o matca imperecheata (alte variante nu sunt serioase );da, au sanse sa se intareasca pana in toamna .
Sa ajunga la 5 Kg.. cu albine neafine(nu ponteaza 3000pe zi niciodata- niciodata) pe-o descrestere naturala a pontei(iulie-august ) + canicula din dotare !?
Din martie pana la salcam pun catul pe-o rapciuga cu 3 rame de puiet; rapciuga e familie (slaba , da ) nu roi FORMAT .
O parte din ce-am scris e inserat in citat (am gresit ceva )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Inmultire rapida

Mesajde BUNKA » 28 Aug 2013, 21:38

nae scrie:
BUNKA scrie:Daca eu am format o familie sa zicem pe 15-20 iunie numai cu albina zburatoare a unei colonii de puterea a 9 rame Dadant 1/1, deci teoretic maxim jumatate din albina aia a ajuns in roi, si daca la momentul 25 August familia a ajuns sa construiasca de la 0 echivalentul a 12 rame dadant 1/1 si a ajuns la o populatie de aproximativ 45000 de albine...ce putem presupune despre o familie de tipul asta ??

E posibil ca o astfel de colonie sa fie rupta in mai in 4-5 roiuri care sa ajunga fiecare dintre ele la 45000 de albine??


Corecteaza datele problemei ca-mi da cu virgula .
Sunt larg la inima si zic ca ai folosit matca imperecheata si mai zic ca batranele(albina zburatoare )au acceptat-o ; ce nu pot face ele ?, sa nu moara pana iese prima ponta (21 zile ), sa sustina cu laptisor/ceara(batrane )..., sa ajunga la 12 rame ... _____ , nici macar ipotetic .

Aici e alta treaba . Cei 4-5 roi primesc si larvar si capacit si batrane si lucratoare si-o matca imperecheata (alte variante nu sunt serioase );da, au sanse sa se intareasca pana in toamna .
Sa ajunga la 5 Kg.. cu albine neafine(nu ponteaza 3000pe zi niciodata- niciodata) pe-o descrestere naturala a pontei(iulie-august ) + canicula din dotare !?
Din martie pana la salcam pun catul pe-o rapciuga cu 3 rame de puiet; rapciuga e familie (slaba , da ) nu roi FORMAT .
O parte din ce-am scris e inserat in citat (am gresit ceva )


:lol:
Nae, tocmai asta e problema ca datele sunt absolut corecte...stiu ca-ti da cu virgula...asa mi-a dat si mie dar una peste alta nu pot decat sa ma bucur ca e asa !!
Deci, inca odata..roi format la 15-20 Iunie numai cu albina zburatoare prin mutarea de pe locul ei a unei colonii ce ocupa 8 rame ME si 30% dintr-un corp 30/30/31cm de care tot vorbesc eu, care are capacitatea echivalenta a 6 rame Dadant 1/1, matca familiei mutate (deci nu botca sau tanara), inceputuri de fagure pe fiecare din cele 9 rame "Delon" de dimensiunea unui pod de palma, fagurasi nou construiti...si galetusa de sirop 1/1, 1L de apa la 1Kg de zahar la 7 zile, deci nu innecat in sirop ci doar o stimulare.
Colonia asta reuseste sa cladeasca pana la 20August de fapt mai devreme toate cele 18 rame Delon care au fiecare 7,15 dm patrati de fagure, reuseste sa creasca puiet in timp ce cladeste la fel ca roiul mutat pe Delon la data de 2 August care pana pe 20 a cladit cam 5 Rame aproape complet, celelalte 4 din corpul respectiv fiind asa...2 aduse de la alt stup pt ca albina " sa urmeze acel sablon"...si doua marginase construite partial...asa, deci aceasta colonie nu numai ca se dezvolta exploziv...se poate observa cantitatea de albina de pe fagurii cu puiet..se vede ca e putina, deci albina rasfirata care reuseste sa cladeasca, sa hraneasca si sa incalzeasca puietul ...in conditiile astea ajunge la momentul August 20 sa fie FULL de albina, si asta se va vedea in filmul urmator pe care l-am promis.
Problema e ca deocamdata ploua cu galeata la noi deci...trebuie sa mai asteptam putin!
Oricum, zilele trecute am primit o vizita de la cineva de la Bacau si cand am deschis stupul de care va zic am ramas uluit de cata albina si puiet putea sa aiba la ora asta...nu mai zic ce caldura radia dintre rame !!
In filmele facute de mine se poate vedea cum au decurs lucrurile...cert e ca acum le trebuie mancare, ce am observat eu e ca transforma foarte rapid siropul nefiert dupa reteta regretatului nostru coleg Gica ci simplu prin simpla amestecare a ingredientelor deci practic neinvertit, il trag destul de repede si il transforma repede si apare capacit in partea superioara a ramelor.

Deci Nae, lucrurile pe cat par de incredibile, pe atat sunt de reale !
Eu sunt foarte bucuros ca lucrurile decurg exact asa cum era descrisa treaba pe http://www.resistantbees.com ba mai mult, prin faptul ca am folosit si lada asta, cred ca dezvoltarea a fost mai buna.
Dupa ce am vazut ca pot face albinele puse in contextul asta practic in 65-70 de zile, am toata increderea ca treaba va decurge absolut bestial la anul ! :P

http://www.youtube.com/watch?v=nrhlBkjvOsM asta era in perioada cand porumbul era in spic, adica atunci formase spicul la noi, data postarii pe You Tube 14 Iulie, deci avea o luna de la infiintzare.
http://www.youtube.com/watch?v=pQzKGs6O0l4 asta e pus pe 20 august, si e format pe 2 August..ramele semicirculare la baza au fost cladite in acest rastimp de 18 zile...sunt 5 la numar, si celelate doua cladite complet si la colturi au fost luate din cel filmat mai sus pt a avea un sablon dupa care sa construiasca, se vede ca puietul de pe ele inca nu eclozase.
Se vede albina rara pe rama, se vede cum acea albina reuseste sa cladeasca desi e putina, reuseste sa depuna puiet, si atentie...are prezent VSH la momentul filmarii, deci ele incep imediat sa aiba acest instinct de eliminare a pupelor parazitate, matca este tanara, anecbalica!
http://www.youtube.com/watch?v=jNJbgr25Dw4 Asta e pus pe 11 august, si aici cel din stanga este stupul prezentat in clipul de sus "bees on natural cell in Romania", iar cel din dreapta este unul care a avut DWV (deformed wing virus) care a disparut dupa ce i-am luat puietul si l-am mutat pe celula naturala...oricum o sa elimin matca desi a cladit 16 din cele 18 rame absolut perfect si s-a dezvoltat la fel de exploziv ca cel de alaturi...se poate observa albina zburatoare doar care o avea la acea data.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Inmultire rapida

Mesajde BUNKA » 28 Aug 2013, 21:59

http://www.youtube.com/watch?v=KaVFk59816E Cata albina se vede pe ramele astea atata era in mod normal pe fiecare rama la data de 11 august in stupul prezentat in "bees on natural cell in Romania"..putintica nu?
Si aici http://www.youtube.com/watch?v=NI9B5WQHCvE se poate vedea intr-o oarecare masura ca albina e rara pe rama...era, ca acum e burdusit si..."fierbinte"
Urmatoarele filme edificatoare vor fi: unul cu diferenta dintre albina mica si albina mare, ptr ca in prezent am si cativa ME pe celula 5,4mm si unul cu nivelul la care a ajuns populatia acum in stupii Delon!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Inmultire rapida

Mesajde Ioan Guist » 28 Aug 2013, 22:15

Bunka,
Esti un tip de toata isprava.Fara indoiala ca elanul tau este de invidiat.
Fi antena.!
La 25 iunie am mutat familie pe 5 rame 1/1.O ramas zburatoarea si cele 2 rame de mancare. S-o imperechiat si o demarat.
Avem 2 familii.
La 25 august am spart colonia formata pe puiet in doua si am dat inca o matca.
avem 3 familii.
Acum mai bag o matca la cea formata pe zburatoare.
Avem 4 familii.
Am plecat de la 5 rame 1/1.Avem acum 4 familii.Pe cate rame sunt??

Trebuie sa "batem" in cuie niste ...chestii , niste ...axiome.Mai mult decat poate sa ponteze, mai mult decat poate sa hraneasca , si mai mult decat poate sa acopere, nu putem ...dezvolta.
Adapostul si sistemul de aerisire contribuie in sezonul activ , insuficient ca sa spargem norma.

Delon, Ware, Dadant, Me,MER, scorbura, Buduroaie, cisma, galos.Oriunde in sezon activ, o matca pe parametrii , dezvolta pana la o limita impusa de specie in primul rand.
Depinde de stupar sa duca familia in starea de ...explozie.Lada ori sistemul de adapost fiind (parerea mea si o sustin) pe planul III.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Inmultire rapida

Mesajde lucky5strike » 28 Aug 2013, 22:28

Ca pana la urma, tot la stupar ajungem...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Inmultire rapida

Mesajde Mircea_63 » 28 Aug 2013, 22:29

lucky5strike scrie:Ca pana la urma, tot la stupar ajungem...


Pana la urma tot la matci ajungem. ;) Fara vre-o conotatie legata de producatori. :)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Inmultire rapida

Mesajde lucky5strike » 28 Aug 2013, 22:36

Toate se leaga, dar ceea ce da sens e tocmai ochiul si mana noastra.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Inmultire rapida

Mesajde Ioan Guist » 28 Aug 2013, 22:44

lucky5strike scrie:Ca pana la urma, tot la stupar ajungem...



Tu nu auzi ma ca ...ai dreptate!?!
Da ...jaba esti stupar in desert si jaba esti stupar cu portofelul pe 0.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Inmultire rapida

Mesajde lucky5strike » 28 Aug 2013, 22:52

Da, Pupe, simt din zbor cand imi dai dreptate... da vezi ca eu iti dadui primul; hai, lasa-ma sa fiu oltean pana la capat! :lol: ... PS: asta cu portofelul, buna rau!!!

Ca sa revin, fratilor, albina in sezon merge bine invers proportional cu interventiile, de aia nu-i proasta cand mai inteapa curiosi sau gura casca...

Pe o vatra mai noua, intru cu jumatate din matci cu alb pe spinare. Familii bune asta-primavara, prin mai le lasasem pe 3 rame de albina, 1 puiet divers. Restul a fost folosit la diverse aplicatii. In afara sa le dau doua ture de sirop, ca a trebuit pe ploile din mai-iunie, si cam tot atunci completari cu 1-2 FA, grosul fiind pus la debutul f.s., le-am mai deranjat acuma cu afumatul.

Au defilat frumusel tot sezonul. Au cele 10 rame cladite si bine ocupate cu musca. S-au blocat un pic de miere, nici n-am avut timp sa-i decolmatez, decat un fel de echilibrare. Puietul si-a revenit treptat, sanatos, asistat de albina dolofana. Vor intra pe 7 rame de albina in iarna, am asteptari frumoase in primavara, ca mai incolo... babele se vor pune cam greu pe treaba, asta e, timpul nu te lasa uneori, dar pana una alta, valoarea in martie calitatea albinei o da.

Provizii super, coroane si albina de nota 10... armonie, ce sa mai... si daca ma gandesc m-au costat o bagatela de timp si grija.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Inmultire rapida

Mesajde lucky5strike » 28 Aug 2013, 23:15

O sa sariti acuma in sus ca nu le-am schimbat matcile, cam 30 familii sunt. Imi lua doua seri s-o fac si pe asta, dar nu le-am avut.

Sa le schimb acum, tardiv.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Inmultire rapida

Mesajde kamy » 29 Aug 2013, 07:16

Ioan Guist scrie:Bunka,
Esti un tip de toata isprava.Fara indoiala ca elanul tau este de invidiat.
Fi antena.!
La 25 iunie am mutat familie pe 5 rame 1/1.O ramas zburatoarea si cele 2 rame de mancare. S-o imperechiat si o demarat.
Avem 2 familii.
La 25 august am spart colonia formata pe puiet in doua si am dat inca o matca.
avem 3 familii.
Acum mai bag o matca la cea formata pe zburatoare.
Avem 4 familii.
Am plecat de la 5 rame 1/1.Avem acum 4 familii.Pe cate rame sunt??

Trebuie sa "batem" in cuie niste ...chestii , niste ...axiome.Mai mult decat poate sa ponteze, mai mult decat poate sa hraneasca , si mai mult decat poate sa acopere, nu putem ...dezvolta.
Adapostul si sistemul de aerisire contribuie in sezonul activ , insuficient ca sa spargem norma.
hai ca raspund io, daca se incinge un furtisag pe niciuna


Delon, Ware, Dadant, Me,MER, scorbura, Buduroaie, cisma, galos.Oriunde in sezon activ, o matca pe parametrii , dezvolta pana la o limita impusa de specie in primul rand.
Depinde de stupar sa duca familia in starea de ...explozie.Lada ori sistemul de adapost fiind (parerea mea si o sustin) pe planul III.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Inmultire rapida

Mesajde kamy » 29 Aug 2013, 07:30

Hai c-am ramas tat tantalau la citate!
Nae,albina batrana dar ce- i drept statuta pe vatra,si eclozionat mai multe peste 20 de matci in fiecare,prostia apicultorului adeca io,dupa o batalie la care a ramas doar cate una s-au imperecheat matcile si au devenit roi de tata frmusetea cu rame de puiet compact de ziceai ca-i roi de mai dar cubabe batrane,dar n-au avut grija mancarii aveau ramele pline si distantate,polen a cam fost!
Albinele cu mancarea in cap si fara fagure lucreaza,construiesc mai cu spor si mai cu drag decat pe aromoterapia numita fagure artificial!dar sa nu uitam ca mutate in august le cam strange iarna sa se miste mai iute=stres curat,anu asta a fost mai buna partea a doua a sezonului decat prima!
O familie care sade un an intreg intr-o lada de 24 de rame va ierna pe 8-10 rame si daca nu o fost mulsa si-i matca da esceptie sa-i mai dam 2 rame,dar aceeasi familie impartita in unitati de cate 2 rame in aceeasi lada,chiar daca o mulgi poate ierna pe 20 de rame,dar trebuie ingrijita ca si puii la care le-o murit closca pericol mare de furtisag mancare cam au nevoie ca au camara mica!
Ca-nvataram si la scoala zacala ,,nu ajunge vreu sa zic sa fii mare cu cel mic,caci putera se aduna din toti micii impreuna,,!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Inmultire rapida

Mesajde alt stupar » 29 Aug 2013, 09:17

zice unu`... mos Mitrut il stie lumea, al de-o fost stupar fruntas la IAS Scanteia si-o fost premiat la vremea lui de Harnaj in persoana... ca-s tare bine populati stupii in toamna asta... da dupa asa o bucurie cic-ar cam veni si-o iarna a`dracu de nasoala si dupa ce lumea stupareasca a scris tot anu` pe tabla inmultirii s-ar putea ca in primavara care vine s-o invete si pe cea a impartirii :oops: ...
hatru mosu asta... nu mai are stupi ca i s-a aplecat atatia ani si i-o vandut ca sa-i cumpere Audi la nepotu-su... da` gura o are tare spurcata... de doi ani de prin aprilie tot cobeste ca o sa ploua-n salcam...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Inmultire rapida

Mesajde lucky5strike » 29 Aug 2013, 10:21

Da ce l-a apucat pe mosneag... in loc sa lase acolo, celui nepot, o sutica de cuiburi?

Ce o sa culeaga Audi ala?

:shock:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Inmultire rapida

Mesajde lucky5strike » 29 Aug 2013, 10:31

BUNKA scrie:Daca eu am format o familie sa zicem pe 15-20 iunie numai cu albina zburatoare a unei colonii de puterea a 9 rame Dadant 1/1, deci teoretic maxim jumatate din albina aia a ajuns in roi[...]


Bunka, eu nu as sti ce sa-ti raspund, fiindca nu este clara procedura. Cum ai divizat? Unde s-au dus ramele de puiet si matca?

Asa, ca idee, tu zici maxim jumatate... Totusi, scutura la 100 m o familie(unitate biologica aflata in echilibru!) si vezi cam ce procent vin inapoi, eu merg pe 60% minim... minim. Diferite procedee fac ca nr de albine ce se intorc sa fie mai scazut, asta vom deduce din modul cum ai efectuat divizarea, plus vazut stadiul familiei.

Ca idee, la ora aia, 9 rame de albina erau o familie, dar in dezvoltare.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori