Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde gica.mosu » 31 Aug 2013, 21:42

Ora 18 si 10..zumzet de albine intr-un mar...apoi s-a deplasat 20 m si s-a asezat intru-un cais doi pumni de albine...(ca in filmele cu p....i) dupa 1o min de invirtit printre pomi...mare pacat ap de filmat la Onesti,tel la incarcat si totosi(vin cu poze) SUN UN PRIETEN...APIVASMOD a venit la filmat si l-a luat (caduuuu)...acum sa vedem ce si cum de unde in perioada asta ,vom vedea,daca are matca s-au nu! Cind l-am pus in roinita era tirziu) :!: Eu la 62 de ani nu am intilnit asa ceva....PT mine a fost ceva deosebit...Ati mai intilnit asemenea fenomen in ac perioada :?:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde TDI » 31 Aug 2013, 22:00

Acum 2 ani am prins in primele zile ale lui octombrie un roi, initial am zis ca e furtisag. Maxim 2 rame de albina, a venit si s-a bagat intr-un hranitor de lemn. O matca blonda, productie peste medie, a rezistat pana anul asta cand am gasit botci de salvare. Calduri mari, botci de schimbare linistita si... incompatibilitate intre matci, ma gandesc eu - si atunci pleaca matca tanara doar cu o mana de albina, - nu era infestat cu varooa sau alte trasnai. Acum 3 sau 4 ani, in anul cand am marcat prima data stupii(albastru), am gasit 13 stupi cu 2 matci in toamna, - schimbare linistita evident. In primavara am mai gasit doar 2 cu 2 matci, pana in iunie nu mai era decat 1.
Oricum, e frumos :D roi la vremea asta, - asta daca nu e vreo problema cu stupul din care a plecat.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde Trantorul@ » 31 Aug 2013, 22:03

Da cum sa nu , mie acu 2 zile 1 nucleu o terminat papa si o plecat ( 2 pumni de albine), l-am recuperat din spatele unui stup, pe ploaie o plecat (mizguia) eu stiu ce era cu el , dar cand nu prea sti de unde vine mai bine il lasi sa se duca ca nu stii ce bucurii poate sa-ti aduca ( cata mancare am bagat anul asta in nuclee nu am bagat niciodata ca m-am si saturat) .
Asa ca grija mare cu roii din aceasta perioada ( pleaca din cauza ca nu mai au papa sau a bolilor si parazitilor).
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde gica.mosu » 31 Aug 2013, 22:04

TDI scrie:Acum 2 ani am prins in primele zile ale lui octombrie un roi, initial am zis ca e furtisag. Maxim 2 rame de albina, a venit si s-a bagat intr-un hranitor de lemn. O matca blonda, productie peste medie, a rezistat pana anul asta cand am gasit botci de salvare. Calduri mari, botci de schimbare linistita si... incompatibilitate intre matci, ma gandesc eu - si atunci pleaca matca tanara doar cu o mana de albina, - nu era infestat cu varooa sau alte trasnai. Acum 3 sau 4 ani, in anul cand am marcat prima data stupii(albastru), am gasit 13 stupi cu 2 matci in toamna, - schimbare linistita evident. In primavara am mai gasit doar 2 cu 2 matci, pana in iunie nu mai era decat 1.
Oricum, e frumos :D roi la vremea asta, - asta daca nu e vreo problema cu stupul din care a plecat.

Momentan nu stiu ce se de unnde ...vin cu poze si alte amanunte...dupa citeva zile in functie de vreme!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde vlad » 31 Aug 2013, 22:24

Anul trecut am prins un roi pe 20 septembrie . Trecea pe deasupra stupilor si i-am fortat aterizarea intr-un prun . I-am bagat trei rame pline cu miere si una cu puiet si am zis ca daca o avea zile o sa vada ghioceii . Si i-a vazut . Zilele trecute , pana sa inceapa ploile , scenariul s-a repetat insa m-a luat pe nepregatite si am zis ,, mergi cu Domnul ". Probabil ca de la cine a plecat nu i-a tratat in niciun fel ; mi-e greu sa cred ca un roi , chiar lasat de izbeliste , nu are o bruma de provizii si a plecat ca a terminat mancarea .
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde Trantorul@ » 31 Aug 2013, 22:38

vlad scrie:; mi-e greu sa cred ca un roi , chiar lasat de izbeliste , nu are o bruma de provizii si a plecat ca a terminat mancarea .


AI face bine sa crezi ca o sa fie tot mai multe zone unde albina va trebui furajata tot mai mult !!! ( in unele zone se intampla de ceva ani , in altele inca nu dar urmeaza) .
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde TDI » 31 Aug 2013, 23:14

Da, si riscurile sunt mari daca ne gandim la loca europeana si la loca americana. Daca are alte boli.. nu mai ajung in primavara, dar astea 2... nu justifica riscurile prinderii roilor de pe creanga, - care nu sunt ai nostri.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde kamy » 01 Sep 2013, 06:28

(D)efectul e roiul,cauzele sant putine la numar,pot fi boli sau paraziti,matca cazuta si in locul ei au iesit mai multe si una dintre ele a gasit sustinatori ca miscarea populara ,sau existau 2 matci si a batrana nu voia sa se pensioneze,cu toate ca ultima-i mai greu de crezut!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde apivasmob » 01 Sep 2013, 06:52

Acum voi pune cateva poze cu minusculul roi(pumn de albine)
Fişiere ataşate
IMG_0011.jpg
IMG_0009.jpg
IMG_0001.jpg
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde apivasmob » 01 Sep 2013, 06:58

continuam
Fişiere ataşate
IMG_0012.jpg
El este dmul GICA.MOSU
IMG_0006.jpg
IMG_0003.jpg
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde vlad » 01 Sep 2013, 07:03

AI face bine sa crezi ca o sa fie tot mai multe zone unde albina va trebui furajata tot mai mult !!! ( in unele zone se intampla de ceva ani , in altele inca nu dar urmeaza) .[/quote]

daca te gandesti la furajare ca si completare , ca sa am siguranta ca ajunge in aprilie , atunci da, sunt de acord cu tine , dar daca te gandesti ca si hranire in fiecare zi ,atunci nu mai arte rost sa tii albine pe langa casa si esti de acord cu mine ca albina nu-i ca vaca sa-i dai de mancare in fiecare zi ca sa-ti de lapte la vara. si raman , inca , la parerea mea ca un roi facut in mai ( hai sa zicem si inceput de iunie ) pe 5 rame si cu matca prinde cel putin sarbatorile , singur ,neajutat ( cel putin la mi
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde vlad » 01 Sep 2013, 07:04

TDI scrie:Da, si riscurile sunt mari daca ne gandim la loca europeana si la loca americana. Daca are alte boli.. nu mai ajung in primavara, dar astea 2... nu justifica riscurile prinderii roilor de pe creanga, - care nu sunt ai nostri.


familiile bolnave nu roiesc
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde apivasmob » 01 Sep 2013, 07:06

SA nu te superi ca acum te cunosc toti forumistii GICA.
Fişiere ataşate
IMG_0015.jpg
IMG_0014.jpg
IMG_0005.jpg
el este infractorul GICA.MOSU
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde apivasmob » 01 Sep 2013, 07:09

Am in stupina o fam la care matca s-a epuizat (are popor dar este finalul) si de aceea daca este matca printre acele albine este bine pt mine :lol: :lol: :lol: ca il voi unifica cu fam din stupina.
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde gica.mosu » 01 Sep 2013, 07:29

kamy scrie:(D)efectul e roiul,cauzele sant putine la numar,pot fi boli sau paraziti,matca cazuta si in locul ei au iesit mai multe si una dintre ele a gasit sustinatori ca miscarea populara ,sau existau 2 matci si a batrana nu voia sa se pensioneze,cu toate ca ultima-i mai greu de crezut!


Kami...Nelu,inclin sa-ti dau o tira de dreptate in ce zici tu si alti colegi...Hrana au...tratamen 3la 7 zile am facut..dar din zona de unde cred eu ca iesit am gasit la un st cu matca an 3 pe rama cu hranitor 3 botci de schimb linistit iar pe alta rama inca 2 botci(vin cu poze)....nu am putut verifica mai bine pt ca se lasa intunericul si ploaia...Va urma :lol: P.S-matca batrina are aripile taite,deci....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde gica.mosu » 01 Sep 2013, 08:14

apivasmob scrie:SA nu te superi ca acum te cunosc toti forumistii GICA.

BA...VASILE, cum :twisted: SA nu ma supar dupa ce mi-ai "traso" instantaneu prin gard :lol: (poza) o mai pui si pe NET ca sa -o
vada toti si sa rida de mini...Da nu-i nimic pt asta ....ca sa te iert azi dai tu un rind de placinte calde si bereeee :lol:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori