Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde apivasmob » 01 Sep 2013, 11:54

Cautat matca azi la acest roisor si cu tristete am gasit-o dar moarta pe fundul stupului (cam micuta) dar asta este.
Fişiere ataşate
IMG_0003.jpg
IMG_0002.jpg
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde apivasmob » 01 Sep 2013, 11:56

Dovada botcilor de pe rama cu uluc despre care spunea gica.mosu
Fişiere ataşate
IMG_0007.jpg
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde Trantorul@ » 01 Sep 2013, 12:35

Trantorul@ scrie:AI face bine sa crezi ca o sa fie tot mai multe zone unde albina va trebui furajata tot mai mult !!! ( in unele zone se intampla de ceva ani , in altele inca nu dar urmeaza) .


vlad scrie:daca te gandesti la furajare ca si completare , ca sa am siguranta ca ajunge in aprilie , atunci da, sunt de acord cu tine , dar daca te gandesti ca si hranire in fiecare zi ,atunci nu mai arte rost sa tii albine pe langa casa si esti de acord cu mine ca albina nu-i ca vaca sa-i dai de mancare in fiecare zi ca sa-ti de lapte la vara. si raman , inca , la parerea mea ca un roi facut in mai ( hai sa zicem si inceput de iunie ) pe 5 rame si cu matca prinde cel putin sarbatorile , singur ,neajutat ( cel putin la mi


Sa nu uiti ce am zis ca sunt foarte aproape pentru tot mai multi vremile astea . Am facut vreo 10 roi pe la inceput de iunie pe 5 rame cu de toateee ( peste 10 KG de mancare in ei la formare) daca ii lasam in pace erau morti de mult , pe cand in conditii normale roii aia trebuiau sa ajunga macar pe 8 -9 rame si sa-si stranga o parte din papa .
SI cine o sa vrea sa prinda 1 - 2 culesuri se roaga sa nu ploua in perioada aia si daca le prinde aia e daca nu tot aia eee furajeaza si spera sa le prinda la anul si cine nu creste vaci (cei din stationar) , cei ce fac pastoral intensiv se roaga ca unde merg la culesuri sa nu vina 1000 de familii pe un cules pentru 100. ( unii or sa zica ca muta , unii au unde , dar orice mutare se face cu costuri mai mari sau mai mici si daca tot muti fara sa scoti nimic ....).
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde TDI » 01 Sep 2013, 12:55

Pe langă suprasaturarea vetrelor să nu uităm şi schimbarea climei ca factor principal si ca factor secundar dezvoltarea agriculturii intensive / absenta miristilor, etc.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde Florin Dobre » 01 Sep 2013, 13:38

Spunea cineva pe forumul vechi ca mierea se face pe coclauri. Putin probabil sa gasesti suprapopulare de stupine pe coclauri.
Unde am fost anul asta la rapita, erau lanuri de floarea soarelui cat cuprinde. Am fost inspirat si nu m-am dus acolo. Am facut un drum sa vad care e treaba si acolo, la pomul laudat. Erau mii de stupi...5-10 kg miere extrasa/familie. Am preferat lanuri mai mici dar singur in zona. A fost ok.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde Trantorul@ » 01 Sep 2013, 13:48

Florin Dobre scrie:Spunea cineva pe forumul vechi ca mierea se face pe coclauri. Putin probabil sa gasesti suprapopulare de stupine pe coclauri.


Si pavilioanele tot stupine sunt numai ca sunt mobile :P , am auzit o poveste nu stiu cat de adevarata sau inflorita este , .. cica se intampla la salcam 3 pe coclauri unde pe cateva sute de metri patrati au fost campate 60 de pavilioane , cu siguranta ca probabil 60 nu au fost da sigur au fost unu in altul si nu ar fi plecat nimeni ca asa suntem noi daca nu fac io sa nu faca nici celalalt (nimeni) ...
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde Florin Dobre » 01 Sep 2013, 14:02

Pai du-te in perioada salcamului 3 din Pitesti spre Valcea...pavilioane la tot pasul. Alea nu sunt coclauri, la doi pasi de asfalt. Ce spui tu am vazut in zona Ciomagesti la salcam. Nu stiu daca erau 60 de pavilioane dar 30 sigur erau pe un islaz de cateva hectare. In maxima secretie spuneau ca baga in jur de 1kg/zi. La 3-4 km distanta de inghesuiala respectiva, pe un coclau adevarat(adica greu accesibil), cantarul mergea intre 2-4 kg/zi. Nu erau mai mult de 200 de familii. Vorbesc de anul 2012.
Eu sigur nu ma voi aseza niciodata intr-o asemenea imbulzeala. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde Trantorul@ » 01 Sep 2013, 14:12

Zona era foarte greu accesibila , drum forestier foarte rau era si la nu stiu ce cota, era doar o poiana unde se puteau intoarce pavilioanele (sau ceva de genu), nicidecum sa fie vb. de asfalt , probabil ca anul viitor nu a mai fost nici unul din cei ce au fost atunci ... :lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde gica.mosu » 01 Sep 2013, 14:32

Florin Dobre scrie:Pai du-te in perioada salcamului 3 din Pitesti spre Valcea...pavilioane la tot pasul. Alea nu sunt coclauri, la doi pasi de asfalt. Ce spui tu am vazut in zona Ciomagesti la salcam. Nu stiu daca erau 60 de pavilioane dar 30 sigur erau pe un islaz de cateva hectare. In maxima secretie spuneau ca baga in jur de 1kg/zi. La 3-4 km distanta de inghesuiala respectiva, pe un coclau adevarat(adica greu accesibil), cantarul mergea intre 2-4 kg/zi. Nu erau mai mult de 200 de familii. Vorbesc de anul 2012.
Eu sigur nu ma voi aseza niciodata intr-o asemenea imbulzeala. :D


FLORINEEEE,bine gindit -bine facut=rez ultate pe masura...ASA am procedat eu ac an la F.S am "parcat" pe un drum secundar la800m perpendicular cu soseaua principala,iar dupa 3 zile vine 4 pavilioane+ceva varsati (culesul in fata si spatele meu)fara a studia zona si dupa 5-6 zile ai mei miere si albina la greu,iar ei jucau table si faceau gratare :lol: si se plingeau ca nu au plus la cintar :!: Morala: deschideti...ochi binee unde puneti(amplasati )stupii altfel...... :lol:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde Florin Dobre » 01 Sep 2013, 15:39

Alta faza...asemanatoare cu a lu' matale, mosu Gica.
La rapita...ma duc, cosesc locul, pun o scandurica(rezervat 50 familii). Noaptea vin cu ei. I-am asezat langa un drum al fermei(departe de sat la cca 8 km), dupa ce am primit asigurari ca ala e drumul fermei, deci nu circula nimeni. Bun.
Rapita nu prea a fost. Dar la cca. 300-500 m padurice de salcam...cateva zeci de hectare. Nici n-a inceput sa infloreasca bine pe varfuri si zbang...5-6 pavilioane si varsati inca 2-3 sute...la poalele paduricii.
Mai aveam un amic in zona, la vre-o 500 de metri. Ma uitam prin stupi, bagam rame, etc.
Vine amicul la mine...Ma Florine, tu ai vazut ce e la stupii tai?
Era belea mare...batea vantul, puhoi de albine se inghesuiau sa intre in stupii mei. Erau albinele alora veniti la salcam. Se pusesera in dreptul nostru si albina batea pe rapita, nu mirosise inca salcamul. La stupii amicului meu aceeasi treaba. Nu stiam daca sa ma bucur sau sa ma ingrijorez. Treaba asta cu populatul e cu doua fete.
Amicul era ingrijorat ca fenomenul va fi invers cand incepe bine salcamul. Nicidecum. Albina noastra la salcam vedea stupii de sus, nu intra in stupii ascunsi la poale.
Repet, chiar si asa, prefer sa evit aglomeratiile.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde Ioan Guist » 01 Sep 2013, 17:18

Daca vreti sa evitati aglomerarile, depasiti 5 km de drum cu pamant.Nu piatra!
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde gica.mosu » 05 Sep 2013, 06:44

Am facut control la st cu botcile de schimb linistit si nu am gasit nici o botca roasa in cap...La alt stup avea 3 botci roase si ceva trintori -matca tinara nu am gasit-o,am inchistupul(era agitat) si am lasat sa revin dupa 6- 10 zile poate totusi mai am o sansa sa se fecundeze matca,daca nu unificare si asa era pe lista sa-i schimb eu matca...
P.S-ce mi s-a parut interesant a fost data si ora la care a plecat si manifestarea haotica,desi avea matca :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde Trantorul@ » 05 Sep 2013, 12:53

Alaltaieri seara am ridicat o matca dintr-o familie in vederea schimbarii (familia nu mai avea puiet de nici o culoare de ceva vreme) , ieri pe la amiaza cand m-am dus pe la ei stupul cu pricina cauta in disperare matca si o inceput sa dezerteze in stanga si in dreapta ( neputand atunci sa stau am revenit peste o ora) deasupra stupului era un roi da nu mi-am dat seama am zis ca sunt cele din stup si se agita toate pe afara , am luat o matca dintr-un nucleu si i-am dat drumul pe urdinis , dupa vreo 5 min dupa ce am dat drumul la matca au inceput sa se omoare la urdinis cele fara matca cu cele din roiul care intra peste el si roiul sa pus in spatele lui cu matca pe vie ( au mai ramas 2 rame ocupate bine din roi cu matca, au intrat si in stanga si in dreapta albinele din roiul respectiv , ma rog sa fi dezertat de foame roiul respectiv ) , peste vreo 2 ore cand sau linistit l-am deschis sa vad ce si cum , matca data pe urdinis defila tantosa printre ele , ma bucur ca nu au inhatat-o cele din roi .
Roiul l-am pus intr-o roinita sa vad ce face matca respectiva si el , seara cand l-am mutat am verificat cata papa o pus din gusa in celule , abea am gasit 2 celule pe jumatate cu miere deci se pare ca ar fi plecat de foame , orisicum nu ma bucura deloc ce sa intamplat da .... cam asta fac unii lasa albine sa crape de foame , napadite de paraziti , boli si in fiecare an le trebuie altele ca nu stiu de ce or murit !!!!!!! ( eu nu le dau da le dau altii care nu inteleg!!!) Vai steaua noastra.
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde gica.mosu » 10 Sep 2013, 21:40

gica.mosu scrie:Am facut control la st cu botcile de schimb linistit si nu am gasit nici o botca roasa in cap...La alt stup avea 3 botci roase si ceva trintori -matca tinara nu am gasit-o,am inchistupul(era agitat) si am lasat sa revin dupa 6- 10 zile poate totusi mai am o sansa sa se fecundeze matca,daca nu unificare si asa era pe lista sa-i schimb eu matca...
P.S-ce mi s-a parut interesant a fost data si ora la care a plecat si manifestarea haotica,desi avea matca :!:


Iata raspunsul la "dilema" mea: la stupul cu cele 3 botci am gastit oua in picioare si matca(pe care am marcat-o) asemanatoare cu cea din mina lui "APIVASMOB"....Eu cred 90% ca de aici a plecat acel roi "minune" :lol: Am facut control si la stupul cu cele 3 botci de pe rama cu uluc si am gasit o botca roasa in cap,si celalalte doua sparte lateral iar in stup am gasit atit matca batrina cit si o regina tinara,pe care am marcat-o cu un punct ff mic(alb)pt a o vedea mai usor daca se v-a in toarce de la feccundat...In ac stup mai sunt 20-50 de trintori....VREMEA sa fie buna in rest ce-o fi om mai vedea :oops:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde mihaistupar » 11 Sep 2013, 13:12

S L cu blocaj
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: ROI pe 31 AUGUST....REAl nu basme!

Mesajde apivasmob » 11 Sep 2013, 13:58

gica.mosu scrie:In ac stup mai sunt 20-50 de trintori....VREMEA sa fie buna in rest ce-o fi om mai vedea :oops:


Iti aduc si eu o matca la cei 20-50 de trantori? Nu te superi???? :) :) :)
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori