Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde vlad » 03 Mar 2014, 21:07

paul scrie:
vlad scrie: dar ,, in nici-ntr-un caz" nu faci ,, roiuri" pe doua rame .

Zii ... sa mori tu ! :oops:
Eu asa fac roii ... doua rame cu puiet "copt" si albina acoperitoare aferenta, doua rame cu miere si pastura la acoperire, regina cumparata in cusca pusa deasupra ramelor (dupa minimum 24 de ore ii rupi piedica la cusca si lasi albinele sa o elibereze) si ... aleluia !
Am facut asa roi pe 23 iulie si au iernat pe 5-6 rame !
LE ... cusca cu regina se aplica deasupra ramelor dupa 24 de ore de la formarea roiului (sa se simta bine starea de orfanizare) !
LE ... colegu' new din The buleni,South of Dolj, tot nu vrei sa emigrezi din tara lu' muieti-s posmagi' ??? :o


zic , ca nu ma doare gura .... sa mori tu ! ;)
paule , si eu am facut roi pe patru rame acoperite + matca , dar e o diferenta de la cer la pamant de la patru rame + o matca la doua rame bagate intr-o cutie si gata
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde Daniel_new » 04 Mar 2014, 00:37

Jenica67: Cand am spus ca merg la o "intalnire" si am pus ghilimelele ma refeream la faptul ca ma duc sa citesc una din cartile lui Hristea,fireste,sa nu mai fiu acuzat ca stau in tara lui"mura'n gura" sau ceva de genul cum zicea Paul :cry: :cry: .
Nu ma grabesc sa-l intalnesc pe maestrul Hristea,mai sunt maestri si pe aici pe forum care pot sa ma indrume,nu ? :idea:
Nihil sineDeo@&"Daruind vei dobandi"&Iti doresc tot ce-mi doresti
Daniel_new
 
Mesaje: 74
Membru din: 14 Noi 2013, 18:45
Localitate: South of Dolj

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde LUCIAN AVRAM » 04 Mar 2014, 00:49

nu bre , era tara lu muieti is posmagii , vezi sa nu-ti pierzi cetatenia :lol: :lol:
sa traiesti ;)
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde proapis13 » 04 Mar 2014, 01:00

Nu te lasa olteanul meu,vorba olteneasca are mai multe intelesuri,pune-i pe ginduri.... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde LUCIAN AVRAM » 04 Mar 2014, 01:09

olteanul tau e un pic in ceata :D , bagat de un moldovean :lol: :lol:
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde proapis13 » 04 Mar 2014, 01:23

LUCIAN AVRAM scrie:olteanul tau e un pic in ceata :D , bagat de un moldovean :lol: :lol:

Datorita inversiunii termice,la ses si spre Dunare e ceata iar cu cat urci catre voi se incalzeste :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde Daniel_new » 04 Mar 2014, 11:54

No hai ca va iert,amu,da' vedeti voi cand m-oi face io mare :D. Stati linistiti baieti,ca nu e cu suparare,sunt incapatanat in a reusi in ceea ce-mi propun si voi reusi intr-un fel sau altul,imi doresc sa invat apicultura si o voi face cu sfaturi,sugestii,mustrari si carti citite,cat despre"mura'n gura" si"muietii-s posmagii" sunt "provincii" ale aceleiasi tarisoare si se numeau sinonime cand eram eu la scoala,nu cred ca am imbatranit intr-atat incat sa se fi schimbat limba romana.Sa ne fie de bine tuturor! :mrgreen: PS:Nici voua sa nu va fie cu suparare cand va cer sfaturi pentru ca asa-i crestineste,sa ne iubim unul pe altul,mai ales acum in postul Pastelui
Nihil sineDeo@&"Daruind vei dobandi"&Iti doresc tot ce-mi doresti
Daniel_new
 
Mesaje: 74
Membru din: 14 Noi 2013, 18:45
Localitate: South of Dolj

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde Mircea_63 » 04 Mar 2014, 11:59

Daniel_new scrie:...sa ne iubim unul pe altul,mai ales acum in postul Pastelui


Fugi mah, ca e post...nu e voie cu iubitul. :(
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde perma » 04 Mar 2014, 12:43

Mai era cel putin o provincie: "pica para malaiata in gura lui Natafleata". Daca-mi mai amintesc si altele va mai spun! Daniele, nu te descuraja, oamenii de pe aici sunt in general de isprava, dar au obiceiul de a ii lua pe cei mai noi destul de tare! Daca esti perseverent, o sa te acomodezi si cu intepaturile oamenilor! Bafta!
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde Florin Dobre » 04 Mar 2014, 12:48

perma scrie:Daniele, nu te descuraja, oamenii de pe aici sunt in general de isprava, dar au obiceiul de a ii lua pe cei mai noi destul de tare! Daca esti perseverent, o sa te acomodezi si cu intepaturile oamenilor! Bafta!

Asta pana incepe culesul. Apoi dai cu pusca sa mai intepe vreunul...incepe cursa contracronometru in batalia cu nectarul. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Un exercitiu de dezvoltare a stupinei

Mesajde Daniel_new » 05 Mar 2014, 00:24

Nu e nicio problema cu intepaturile,au si ele propriile beneficii,sunt multi pe aici glumeti si imi place asta,cui foloseste sa fii ursuz si dusmanos? Eu stiu ca totul e in spirit de gluma iar celor care ma mai cearta constructiv,le multumesc,celor care nu imi dau sfaturi le cer sa o faca iar celor care nu ma ajuta cu nimic ci doar ma cearta ii rog sa-si aminteasca ca nimeni nu s-a nascut invatat. Cand va veni timpul culesului pentru albine,sper sa aveti cu totii randament maxim pt ca toata iarna e destul timp de schimbat impresii pe aici,atunci trebuie fructificate la maxim zilele,insa pana atunci trebuie sa mai fur si eu ceva meserie de la unii dintre voi,nu?. :lol: :lol:
Si de n-o fi cu banat,/ cand va pun o intrebare/ Dati-mi un raspuns de-ndat'/ Fara pic de suparare/. :D
:idea: Iata ca am dat-o'n rime/Ca-s iubitor de albine/Sunt un oltean cu umor/Si va urez:somn usor!/
Nihil sineDeo@&"Daruind vei dobandi"&Iti doresc tot ce-mi doresti
Daniel_new
 
Mesaje: 74
Membru din: 14 Noi 2013, 18:45
Localitate: South of Dolj

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori