Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde liviu1965 » 23 Iul 2011, 08:50

Adi Hodis scrie:
liviu1965 scrie:... Sper sa am timp im seara asta. Peste juma de ora imi vine un cumatru si are o palinca......

Multumesc la amandoi si va doresc un sfarsit de saptamana ca al meu....

Mai Liviu, lasa-ti tie ce-i al tau si nu-mi da mie ... ca n-am de unde shti ce minuni faci ori patzeshti ... ca vad asa ... oarece activitate binedispusa de pe acum ... ca deh, pt. palinca este timp, a ? ... matcile sa faca bine sa astepte ... dale-ncolo ca ponteaza ele si fara puntushu ala de pe spate ... :P
Pofta buna la paharel, pardon, la palincutza
PS
Vezi ca poate nu mai tremura mana daca ai la bord un paharel doua ... poate noua ... vezi tu, reglezi dupa efect ... :P


Gata . mana nu tremura nici inainte de palincutza. Pe timpul lui Ceasca erau la moda masinile Dacia1300 pe care tot romanul stia sa o repare. Era o operatie care se numeste "stransul chiuloasei" . Normal, se strang suruburile intr-o anumita ordine dar nu prea tare sa nu strici filetul la chiuloasa. La service se foloseste o cheie dinamometrica , in parcare o cheie normala. Cand mi-am luat si eu o dacie..... am stricat 2 chiuloase... asta e chestia cu mainele mele.
Vorba cu mana BIONICA.

Multumesc la toti de sfaturi . Maine umblu la fetite, azi e cam frig. Am sa incerc metoda cu prastia.Sa vad unde gasesc elastic.....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde ves.lucian.zabrani » 23 Iul 2011, 20:28

10 rame din cat aproape pline cu miere pleaca luni dimineata la nucleii pe care i-ati vazut in aceast topic !!!
luni seara vin cu poze !!!!
Fişiere ataşate
DSCN1135.JPG
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde ves.lucian.zabrani » 25 Iul 2011, 17:29

sunt la locul lor . nu au plecat nicaieri !!!
Fişiere ataşate
DSCN1234.JPG
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde ves.lucian.zabrani » 25 Iul 2011, 17:31

asa arata un nucleu la care una din matci nu s-a intors de la imperecheat , si ca atare le-am unificat !!!
Fişiere ataşate
DSCN1266.JPG
DSCN1267.JPG
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde ves.lucian.zabrani » 25 Iul 2011, 17:34

poze cu o matcuta tanara ce isi face bine treaba : avem oua , larve si puiet capacit !!!
Fişiere ataşate
DSCN1275.JPG
DSCN1273.JPG
DSCN1269.JPG
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde samuellazea » 22 Mai 2014, 07:20

Sa traiesti bine Luciane,

Ce iti mai fac albinele? Uitandu-ma pe forum am gasit subiectul facut de tine cu ceva timp in urma si cu permisiunea ta as vrea sa il reinviez cu o intrebare. Am vazut ca tu ai rama portbotci cu gratie hanneman pe ea. Cum ai reusit sa convingi albinele sa intre prin hanneman sa ingrijeasca botcile? Eu unul am facut in felul urmator. In starter am bagat rama portbotci fara hanneman. Albinele au startat bine botcile. Dupa 24 ore am luat rama portbotci si am mutat-o in finisor dupa ce am pus hanneman pe ambele parti. Le-am pus si sirop in hranitorul de la rama portbotci. Dar cand m-am uitat maine zi am gasit doar cateva albine care au intrat la botci prin hanneman si nu imi pot explica de ce. Hanneman am din ala de la nicot care e portocaliu si e mai grosut.

Acum sunt in mare incurcatura. Ce m-ai sfatui sa fac sa le invat sa treaca prin hanneman?

Multumesc anticipat de raspuns.

Toate cele bune,
Sami
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde ves.lucian.zabrani » 22 Mai 2014, 07:35

nucleele din poza nu erau ale mele !!!
dupa ce pui Hanemann-ul peste rama port botci , eu zic ca daca ai albina destula , vor intra prin Hanemann !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde samuellazea » 22 Mai 2014, 07:46

ves.lucian.zabrani scrie:nucleele din poza nu erau ale mele !!!
dupa ce pui Hanemann-ul peste rama port botci , eu zic ca daca ai albina destula , vor intra prin Hanemann !!!
:P

Pai albina este destula. Am lada de 12 rame si e pus si cat de jumatate. Si rama portbotci am bagat-o in cuib. Si am foarte multa albina incat imi este frica sa nu ii treaca prin minte sa se apuce de friguri. Oare as avea mai mult sort de izbanda daca as pune hanneman intre cuib si magazie si sa trag rama portbotci in magazie dar fara sa mai pun hanneman pe rama?

Am vazut ca nu erau nucleele tale dar cat timp ai contribui si tu acolo la munca, poti considera ca este si munca ta :) chiar daca nu e materialul tau. Apropo, poate prezinti si prima parte de la trasvazare, starter, finisor etc ;)

Toate cele bune,
Sami
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori