Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde macko2001 » 11 Iul 2011, 09:29

am comandat 6 matci neimperecheate. Am impartit doua corpuri de stup 1/1 in 3 astfel am 6 nuclee. Va rog sa-mi descrieti cum sa fac popularea si cum sa introduc matca. Dupa imperecherea matcilor ce pot face cu albina din aceste nuclee? se poate forma un nou roi la ora asta, sau ramele se vor introduce in familii mai slabe? Cu cat timp inainte de la introducerea matcilor trebuie sa formez nucleul?
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde ves.lucian.zabrani » 11 Iul 2011, 18:19

cu parere de rau , iti marturisesc ca nu stapanesc asa de bine apicultura , eu avand albine doar de un an si un pic .
totusi ce cred eu ca trebuie sa faci iti spun .
corpul 1/1 impartit in 3 trebuie sa aiba 3 urdinisuri .
noi cand am pupulat nucleii i-am populat cu albina tanara pe care am luat-o de pe ramele cu puiet larvar .
este nevoie de albina tanara pentru ca dureaza pana se imperecheaza matca si mai dureaza 21 de zile pana iese puietul .
ai nevoie de faguri claditi , parerea mea . daca nu ai folosesti faguri artificiali .
nu stiu ce sa-ti spun sa faci cu ramele din nuclei dupa imperecherea matcii . se pot da unor familii prin unificare .
este parerea mea si atat . mai ceri lamuriri de la altii mai priceputi ca mine !!!
ce pot sa-ti mai spun : anul trecut la inceputul lui august gasesc intr-o familie botci de salvare . banuiesc ca am matrasit matca fara sa vreau .
ce sa fac ???? il rup in doua !!!5 rama raman pe loc , 5 le duc la 10 km distanta .
TARZIU , FOARTE TARZIU DAR AM INCERCAT ~!!! in roiul care a ramas acasa si in celalalt din botcile de salvare am vazut matca tanara in fiecare !
in cel de acasa matca nu s-a mai intors de la imperecheat , in celalalt gasesc oua si larve .
cel de acasa fiind fara matca il unific cu unul mai slab , celalalt dupa o luna il duc acasa si il urmaresc
mi s-a parut asa de harnic incat l-am numit FAVORITUL .
IMI SI INCHIPUIAM CA ANUL ASTA IL INMULTESC DE NU STIU CATE ORI !!!
anul asta favoritul este CEL MAI SLAB . abia a iesit din iarna . si acum dupa rapita ,salcam , amorpha si floarea soarelui in prezent TOT CEL MAI SLAB ESTE !!!
probabil vina o poarta matca , ea fiind dintr-o botca de salvare si albinele nu stiu de ce nu au vrut sa o schimbe !!!
zic ca nu au vrut , pentru ca EU AS FI VRUT SA O SCHIMBE !!!
imi cer scuze inca o data si imi pare rau ca experienta mea nu este in masura sa ma faca sa-ti furnizez mai multe informatii !!!
tinem legatura in continuare cu cea mai mare placere daca si tu doresti acest lucru !!!!
am uitat sa-ti spun .
zilele trecute am introdus 2 matci imperecheate in 2 familii . le-am introdus in cutiute de protectie la care le-am facut si poze . una au eliberat-o albinele a doua zi , iar cealalta matca am eliberat-o eu tot a doua zi .
te salut si mai vorbim !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde Adi Hodis » 12 Iul 2011, 07:20

ves.lucian.zabrani scrie:ce pot sa-ti mai spun : anul trecut la inceputul lui august gasesc intr-o familie botci de salvare . banuiesc ca am matrasit matca fara sa vreau .
ce sa fac ???? il rup in doua !!!5 rama raman pe loc , 5 le duc la 10 km distanta .
TARZIU , FOARTE TARZIU DAR AM INCERCAT ~!!! in roiul care a ramas acasa si in celalalt din botcile de salvare am vazut matca tanara in fiecare !
in cel de acasa matca nu s-a mai intors de la imperecheat , in celalalt gasesc oua si larve .
cel de acasa fiind fara matca il unific cu unul mai slab , celalalt dupa o luna il duc acasa si il urmaresc
mi s-a parut asa de harnic incat l-am numit FAVORITUL .
IMI SI INCHIPUIAM CA ANUL ASTA IL INMULTESC DE NU STIU CATE ORI !!!
anul asta favoritul este CEL MAI SLAB . abia a iesit din iarna . si acum dupa rapita ,salcam , amorpha si floarea soarelui in prezent TOT CEL MAI SLAB ESTE !!!
probabil vina o poarta matca , ea fiind dintr-o botca de salvare si albinele nu stiu de ce nu au vrut sa o schimbe !!!

No´ acuma ai vazut ce inseamna matca din botca de salvare !
D´aia se complica crescatorii de matci cu alte metode ... vorba unui mare apicultor " dati-mi o matca buna si va dau productii bune ! " ... deci matca ... conteaza ... ;)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde balu » 20 Iul 2011, 10:51

depinde,nu neaparat, matcile de salvare apar din accidente, desigur nu facem roi, matci, orfanizind , sa-si faca ele, dar uneori isi fac treaba. Anul acesta, o colonie cu matca de salvare, am luat un cat cu miere la salcim si unul acum, o familie cu matca de roire abia acum am recoltat un cat(10 rame)
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde horia_ch » 21 Iul 2011, 10:03

Matca de salvare ai avut-o marcata? Ca daca nu, exista posibilitatea ca albinele sa o fi shimbat fara sa observi...
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde balu » 21 Iul 2011, 11:36

cu ceva timp in urma am vazut pe o rama restul unei botci mari era roasa cam pina la jumate, n-am cautat dar cred ca au schimbat-o deja :)
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde un OM » 21 Iul 2011, 22:26

Marcarea te scuteste de multe presupuneri.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde liviu1965 » 22 Iul 2011, 10:03

Am cumparat un marker special de marcat.Am cumparat un dispozitiv de marcat ( cilindrul in care bag matca si cu un piston o ridic in partea superioara ptr.imobilizare). Am facut experimente pe trantori. Pe toti i-am omorat.Am incercat, tot pe trantori sa-i marchez prin imobilizare, i-am terminat.....
Dati-mi si mie o alta varianta de marcat ca raman fara trantori.......

De fapt trantorii va roaga.....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde balu » 22 Iul 2011, 10:41

Liviu, ori n-ai burete in cilindru, ori ai brat bionic, incearca cu mina libera, n-am turtit niciuna
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde liviu1965 » 22 Iul 2011, 11:05

balu scrie:Liviu, ori n-ai burete in cilindru, ori ai brat bionic, incearca cu mina libera, n-am turtit niciuna


Are si burete lualar' , doamne iarta-ma.
Am incercat si cum spui tu, tot criminal sunt. Eu cand fac o treaba ori o fac ori nu o mai fac... Am sa mai exersez pe ei, d-zeu sa-i ierte.....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde Adi Hodis » 22 Iul 2011, 11:11

liviu1965 scrie:...
Dati-mi si mie o alta varianta de marcat ca raman fara trantori.......

De fapt trantorii va roaga.....

Incearca asa Liviule, cu o preshtie d´aia ... ;)
http://www.youtube.com/watch?v=rjagnbwS ... r_embedded
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde horia_ch » 22 Iul 2011, 11:37

liviu1965 scrie:Dati-mi si mie o alta varianta de marcat ...

Cum stai cu controlul emotiilor? Daca nu esti extrem de emotiv, merge marcarea libera a matcii. Oricum, daca iubesti albina, si cred ca o iubesti, la primele marcari mainile iti vor tremura. Dar incearca sa te stapanesti, altfel e greu. Vorbesc din experienta.
Deci: Daca esti dreptaci, prinzi matca cu mana dreapta, de aripi. Mai! Ai grija sa nu-ti tremure mana prea rau si sa ii apesi abdomenul pe fagure! Deci o iei DE ARIPI! CU MANA DREAPTA ! Sa nu tremuri !
Usurel, o ridici de pe fagure si tot usurel indepartezi albinele care se agata de degetele tale (parca vor sa o salveze).
Indoi degetul aratator de la mana stanga cat poti tu de tare.
Asezi usor matca pe degetul indoit,astfel incat ea sa-l "cuprinda" cu picioarele. O asezi pe "dosul" degetului, partea expusa, deasupra unghiei. Ai grija, mai, sa nu tremuri!
Dupa ce ti-a prins degetul cu picioarele (o face, ca n-are incotro), repede, dar nu grabit (vezi sa nu tremuri! :) ), cu ajutorul degetului mare si cel mijlociu de la mana stanga ii imobilizezi picioarele pe degetul tau aratator. Acum poti sa dai drumul aripilor, eliberandu-ti mana dreapta.
Cu mana dreapta iei markerul si ii aplici punctul. Vezi sa nu-i dai pe mustati :) .
Pe urma te descurci: o iei iarasi de aripi si o pui inapoi pe fagure. Vezi ca acum o sa tremuri cel mai tare! :))

Hai, ca merge, nu-i asa mare calu'!
Succes!

PS
Merge mai greu daca ai degetele groase.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde liviu1965 » 22 Iul 2011, 12:36

Draga Horia, foarte multumesc de tot ce mi-ai spus. Punctual, dezvolt si poate prin ceea ce spun ajut si pe alti
incepatori : am degete normale , cu piele groasa , am muncit " mecanic" la greu , desi sunt electronist. Ajung la vorba ta: emotii la greu ... sa nu omor reginuta. Si asta intrucat senzorii mei din buricul degetului nu mai functioneaza cum functionau odata, nu-mi dau seama daca strang prea tare sau nu.
Partea proasta este ca imi este frica de ac, deci cand umblu la ele am MANUSI . Cand vad pe altii in foto , la pantaloni scurti si cu bustul gol tinand o rama full cu albina....... bravo lor. Am o cunostinta , apicultor vechi,care imi spune: ce imi doresc sa mai fiu intepat.....
Astept si eu sa spun la altii " ce imi doresc sa mai fiu intepat..... " pana atunci.... da-mi o alta metoda de marcat reginutele, te rog.....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde horia_ch » 22 Iul 2011, 12:53

Am o intrebare: De ce au murit trantorii? I-ai apasat prea tare cu pistonul? Sau i-ai vopsit pe unde nu trebuia?
Pata de vopsea trebuie sa fie strict "pe spinare", sa nu se duca spre aripi, spre abdomen ori spre ceafa.
Uite matca unui coleg de-al nostru cum e marcata:
http://catalingiurgila.sunphoto.ro/Zum- ... a/18934677
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde liviu1965 » 22 Iul 2011, 19:21

horia_ch scrie:Am o intrebare: De ce au murit trantorii? I-ai apasat prea tare cu pistonul? Sau i-ai vopsit pe unde nu trebuia?
Pata de vopsea trebuie sa fie strict "pe spinare", sa nu se duca spre aripi, spre abdomen ori spre ceafa.
Uite matca unui coleg de-al nostru cum e marcata:
http://catalingiurgila.sunphoto.ro/Zum- ... a/18934677


Erau ok,nu i-am zdrobit, marcati pe " ceafa" , atat. Dar cand i-am scos din tub se miscau precum o gaina cand ii tai gatul..... Trebuie sa le dau de pomana acum....
Am sa ma uit pe link-ul de la tine si la cel de la Adi. Sper sa am timp im seara asta. Peste juma de ora imi vine un cumatru si are o palinca......

Multumesc la amandoi si va doresc un sfarsit de saptamana ca al meu....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: populare nuclei imperechere

Mesajde Adi Hodis » 22 Iul 2011, 21:35

liviu1965 scrie:... Sper sa am timp im seara asta. Peste juma de ora imi vine un cumatru si are o palinca......

Multumesc la amandoi si va doresc un sfarsit de saptamana ca al meu....

Mai Liviu, lasa-ti tie ce-i al tau si nu-mi da mie ... ca n-am de unde shti ce minuni faci ori patzeshti ... ca vad asa ... oarece activitate binedispusa de pe acum ... ca deh, pt. palinca este timp, a ? ... matcile sa faca bine sa astepte ... dale-ncolo ca ponteaza ele si fara puntushu ala de pe spate ... :P
Pofta buna la paharel, pardon, la palincutza
PS
Vezi ca poate nu mai tremura mana daca ai la bord un paharel doua ... poate noua ... vezi tu, reglezi dupa efect ... :P
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori