Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Plan de inmultire.

Mesajde mitica68 » 29 Iun 2014, 12:59

proapis13 scrie:
mitica68 scrie:Oare am pus intrebarea unde nu trebuie?

Daca ai pus rama in roiul cu regina o sa-ti construiasca o frumusete de rama
daca ai pus-o in cel fara regina o sa ti-o construiasca....cu cupule....

Multumesc, am pus si si :)
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Plan de inmultire.

Mesajde mitica68 » 03 Iul 2014, 21:58

Va salut, am o situatie inedita la un roi.
Deci, sa o luam sistematic.
Sambata 28 iunie am impartit un stup in doua.
Stupul nr. 1 (fam. de baza), ramas pe loc, 4 rame cu puiet in toate stadiile plus 2 botci capacite.
Roiul 2, matca din stupul de baza,3 rame cu puiet (nu mai stiu daca puietul se gasea in toate stadiile pe rame).
La ambele roiuri stimulat cu sirop de zahar. Cele doua cutii au ramas in acelasi loc.
Astazi am fost la ei si avem urmatoarea situatie.
Stupul 1, (cel fara matca) a explodat, albina cat cuprinde, a bagat si sirop + o rama construita in proportie de 90%, botcile la locul lor, incep sa se coloreze , semn ca eclozarea matcii este pe aproape.
Stupul nr. 2, albina putina, (culegatoarea a plecat inapoi, stiu asta), lipsa botci, ceva sirop, iar puiet nu exista nici macar 1 bucata. In cat timp depune matca puiet in noua familie? Stres, lipsa puiet ? Sau …………………..????????????????????
Ce credeti ca s-a intamplat? Multumesc mult.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Plan de inmultire.

Mesajde State » 03 Iul 2014, 22:04

Esti sigur ca matca n-a ramas in primul stup ?
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Plan de inmultire.

Mesajde mitica68 » 03 Iul 2014, 22:32

State scrie:Esti sigur ca matca n-a ramas in primul stup ?

Nu, cu mana mea am pus rama cu ea in noul stup.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Plan de inmultire.

Mesajde ignatov andrei » 03 Iul 2014, 22:35

mitica68 scrie:
State scrie:Esti sigur ca matca n-a ramas in primul stup ?

Nu, cu mana mea am pus rama cu ea in noul stup.


Ti-a inversat cineva "numerele" la stupi!!! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Plan de inmultire.

Mesajde mitica68 » 03 Iul 2014, 22:37

ignatov andrei scrie:
mitica68 scrie:
State scrie:Esti sigur ca matca n-a ramas in primul stup ?

Nu, cu mana mea am pus rama cu ea in noul stup.


Ti-a inversat cineva "numerele" la stupi!!! :lol:

Multumesc Andrei ;) Acum poti sa-mi dai si un raspuns ?
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Plan de inmultire.

Mesajde mitica68 » 04 Iul 2014, 21:13

Stati mai incet cu raspunsurile ca nu pot sa le parcurg pe toate, chiar nu stie nimeni ?
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Plan de inmultire.

Mesajde proapis13 » 04 Iul 2014, 23:19

mitica68 scrie:Stati mai incet cu raspunsurile ca nu pot sa le parcurg pe toate, chiar nu stie nimeni ?

Maine e simbata si ai timp destul sa verifici si sa vii cu noutati
Sunt doua posibilitati ; ori ai omorat regina la divizare ori a ramas pe un loc cu botcile
Cind reginele din botci or sa inceapa sa cinte v-a fi....cintecul lebedei.... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Plan de inmultire.

Mesajde mitica68 » 05 Iul 2014, 00:48

proapis13 scrie:
mitica68 scrie:Stati mai incet cu raspunsurile ca nu pot sa le parcurg pe toate, chiar nu stie nimeni ?

Maine e simbata si ai timp destul sa verifici si sa vii cu noutati
Sunt doua posibilitati ; ori ai omorat regina la divizare ori a ramas pe un loc cu botcile
Cind reginele din botci or sa inceapa sa cinte v-a fi....cintecul lebedei.... ;)

Am spus destul de clar. Matca este ok. Vie si nevatamata si este in roi.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Plan de inmultire.

Mesajde proapis13 » 05 Iul 2014, 06:38

Sa zicem ca 100% e asa cum scrii tu
Data viitoare cind faci divizarea pui ambii roi apropiati ca albina culegatoare cind se intoarce de la zbor sa se imparta in mod egal
Daca ti se pare ca in primul e mai multa albina faci rocada iar peste noapte indepartezi roii unul de altul cu 30-cm
La divizare trebuie sa ai grija ca in roiul cu regina sa ai puiet ce se apropie de eclozionare iar peste sa scuturi o rama cu doica :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Plan de inmultire.

Mesajde mitica68 » 05 Iul 2014, 14:16

proapis13 scrie:Sa zicem ca 100% e asa cum scrii tu
Data viitoare cind faci divizarea pui ambii roi apropiati ca albina culegatoare cind se intoarce de la zbor sa se imparta in mod egal
Daca ti se pare ca in primul e mai multa albina faci rocada iar peste noapte indepartezi roii unul de altul cu 30-cm
La divizare trebuie sa ai grija ca in roiul cu regina sa ai puiet ce se apropie de eclozionare iar peste sa scuturi o rama cu doica :!:

Am inteles, asa o s afac anul viitor, ca anul asta s-a dus ;) Ms.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Plan de inmultire.

Mesajde TDI » 05 Iul 2014, 23:04

Nu chiar... mai e o luna/2, daca-i dai hrana si matci imperecheate... eventual ceva rame cu puiet capacit achizitionate. Se pot face multe, inafara de miere - bineinteles.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Plan de inmultire.

Mesajde ignatov andrei » 05 Iul 2014, 23:15

mitica68 scrie:
ignatov andrei scrie:
mitica68 scrie:
State scrie:Esti sigur ca matca n-a ramas in primul stup ?

Nu, cu mana mea am pus rama cu ea in noul stup.


Ti-a inversat cineva "numerele" la stupi!!! :lol:

Multumesc Andrei ;) Acum poti sa-mi dai si un raspuns ?


Familiile de albine orfanizate, mai cladesc pana la 24-30 de ore dupa orfanizare, in virutea inertiei!

Acest lucru il observ foarte des la formarea starterilor, sau dupa recoltarea matcilor din nuclee!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Plan de inmultire.

Mesajde andy1995 » 06 Iul 2014, 17:54

Raspuns legat de tema generala

Plan de inmultire.....daca te gandesti la un numar cred ca acest plan poate fi anulat daca prinzi 2-3 sapt de ploaie in timp de cules mare, poti sa ai plan dar nu prea se poate respecta daca nu ai vremea de partea ta.

Eu sunt incepator si am opservat ca nu are rost sa inmultesti doar sa ai un numar....Stupi trebuie sa fie tari, nu lazi goale unde zoboara 2-3 albine, si te stresezi din primavara pana in primavara sau ii pierzi pe iarna :))(genul de apicultori care vor stupi multi peste noapte)
Eu din 4 (cand stupul e mare si vrea sa roiasca natural)am mai facut 1 marisor,cand are iarasi ganduri de roit inca o tura,cred ca asa te poti si astepta la productie de miere

O parere de incepator :)
Avatar utilizator
andy1995
 
Mesaje: 127
Membru din: 06 Feb 2014, 21:15

Re: Plan de inmultire.

Mesajde ignatov andrei » 08 Iul 2014, 00:36

andy1995 scrie:Raspuns legat de tema generala

Plan de inmultire.....daca te gandesti la un numar cred ca acest plan poate fi anulat daca prinzi 2-3 sapt de ploaie in timp de cules mare, poti sa ai plan dar nu prea se poate respecta daca nu ai vremea de partea ta.

Eu sunt incepator si am opservat ca nu are rost sa inmultesti doar sa ai un numar....Stupi trebuie sa fie tari, nu lazi goale unde zoboara 2-3 albine, si te stresezi din primavara pana in primavara sau ii pierzi pe iarna :))(genul de apicultori care vor stupi multi peste noapte)
Eu din 4 (cand stupul e mare si vrea sa roiasca natural)am mai facut 1 marisor,cand are iarasi ganduri de roit inca o tura,cred ca asa te poti si astepta la productie de miere

O parere de incepator :)


Mai NENE, tu esti incepator, sau ai... OPSERVAT ca... altii sunt "incaincepatori"?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Plan de inmultire.

Mesajde mitica68 » 12 Iul 2014, 18:54

Va salut dragi colegi, astazi am fost la albine, ca stupina inca nu pot sa spun si am gasit urmatoarea situatie:
1. Familia in care am lasat 2 botci frumoase, 1 botca a iesit , iar pe cealalta a fost distrusa de noua matca, astept sa se imperecheze in urmatoarea saptamana, populatie se mentine foarte bine si sper ca totul sa revina la normal in urmatoarele 7 zile:
2. Roiul format cu matca batrana, A OATTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT DUPA 15 ZILEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE :D (scuzati-mi bucuria), am gasit oua in faguri.
In concluzie, nu stiu care a fost "stresul" matcii de a facut atat de mult pauza, polen avea in fagure, i-am pus larve in toate stadiile, habar nu am care a fost cauza de a urmat o asa mare pauza, dar poate sa faca si 2 saptamani pauza. Asa ca , dragii mei incepatori , care ati facut ca mine, nu disperati, poate trece si 2 saptamani pana la urmatoarele oaua prin faguri. Eu, un incepator , va urez voua meseriasilor in ale albinelor (si nu sunt ironic) sanatate si multe , multe oaua in faguri ;) Va pupacesc de nu va vedeti :D
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori