Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Plan de inmultire.

Mesajde cosming » 12 Iul 2014, 20:03

mitica68 scrie:Va salut dragi colegi, astazi am fost la albine, ca stupina inca nu pot sa spun si am gasit urmatoarea situatie:
1. Familia in care am lasat 2 botci frumoase, 1 botca a iesit , iar pe cealalta a fost distrusa de noua matca, astept sa se imperecheze in urmatoarea saptamana, populatie se mentine foarte bine si sper ca totul sa revina la normal in urmatoarele 7 zile:
2. Roiul format cu matca batrana, A OATTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT DUPA 15 ZILEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE :D (scuzati-mi bucuria), am gasit oua in faguri.
In concluzie, nu stiu care a fost "stresul" matcii de a facut atat de mult pauza, polen avea in fagure, i-am pus larve in toate stadiile, habar nu am care a fost cauza de a urmat o asa mare pauza, dar poate sa faca si 2 saptamani pauza. Asa ca , dragii mei incepatori , care ati facut ca mine, nu disperati, poate trece si 2 saptamani pana la urmatoarele oaua prin faguri. Eu, un incepator , va urez voua meseriasilor in ale albinelor (si nu sunt ironic) sanatate si multe , multe oaua in faguri ;) Va pupacesc de nu va vedeti :D


Azi am deblocat cuibul de miere si ce crezi cateva zone unde urmeaza sa eclozeze puiet in rest nimic ouat si nici larve plus ca n-am vazut matca in doi stupi. Deci mai astept o saptamana :roll:

ma bucur ca s-a rezolvat, fericitule :mrgreen:
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Plan de inmultire.

Mesajde mitica68 » 12 Iul 2014, 21:17

cosming scrie:
mitica68 scrie:Va salut dragi colegi, astazi am fost la albine, ca stupina inca nu pot sa spun si am gasit urmatoarea situatie:
1. Familia in care am lasat 2 botci frumoase, 1 botca a iesit , iar pe cealalta a fost distrusa de noua matca, astept sa se imperecheze in urmatoarea saptamana, populatie se mentine foarte bine si sper ca totul sa revina la normal in urmatoarele 7 zile:
2. Roiul format cu matca batrana, A OATTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT DUPA 15 ZILEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE :D (scuzati-mi bucuria), am gasit oua in faguri.
In concluzie, nu stiu care a fost "stresul" matcii de a facut atat de mult pauza, polen avea in fagure, i-am pus larve in toate stadiile, habar nu am care a fost cauza de a urmat o asa mare pauza, dar poate sa faca si 2 saptamani pauza. Asa ca , dragii mei incepatori , care ati facut ca mine, nu disperati, poate trece si 2 saptamani pana la urmatoarele oaua prin faguri. Eu, un incepator , va urez voua meseriasilor in ale albinelor (si nu sunt ironic) sanatate si multe , multe oaua in faguri ;) Va pupacesc de nu va vedeti


Azi am deblocat cuibul de miere si ce crezi cateva zone unde urmeaza sa eclozeze puiet in rest nimic ouat si nici larve plus ca n-am vazut matca in doi stupi. Deci mai astept o saptamana :roll:

ma bucur ca s-a rezolvat, fericitule :mrgreen:
Succes si tie ;)
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Plan de inmultire.

Mesajde un OM » 13 Iul 2014, 16:20

Cred ca ai matca tanara si in roiul format cu matca batrana.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Plan de inmultire.

Mesajde mitica68 » 13 Iul 2014, 18:12

un OM scrie:Cred ca ai matca tanara si in roiul format cu matca batrana.

Poftim ?
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Plan de inmultire.

Mesajde un OM » 13 Iul 2014, 18:33

Chiar si cu conditia unui aport mic, dar stabil de polen, este putin probabil ca o matca imperecheata, chiar si batrana sa reduca puietul la zero, iar dupa doua saptamani sa reia ponta. Mai mult ca sigur a-ti avut o botca gata de eclozat in momentul formarii roiului, aceasta a eliminat batrana si a inceput sa oua.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Plan de inmultire.

Mesajde mitica68 » 13 Iul 2014, 21:56

un OM scrie:Chiar si cu conditia unui aport mic, dar stabil de polen, este putin probabil ca o matca imperecheata, chiar si batrana sa reduca puietul la zero, iar dupa doua saptamani sa reia ponta. Mai mult ca sigur a-ti avut o botca gata de eclozat in momentul formarii roiului, aceasta a eliminat batrana si a inceput sa oua.

Pot sa spun ca am cautat cam la 3, 4 zile, nu avea cum sa nu observ, m-as bucura sa fie asa, dar sunt circumspect. :) Oricum , indiferent care este varianta, sunt bucuros ca s-a rezolvat ;)
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Plan de inmultire.

Mesajde mitica68 » 14 Iul 2014, 00:23

cornelioandanciu scrie:Domnule Mitica 68, ori este asa cum spune "Un om", ori poate ne spuneti cate oua ati vazut intr-o celula... Eu sper ca ati vazut doar cate unul in fiecare celula! 8-)

Da, doar 1 cate unul oua ;)
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Plan de inmultire.

Mesajde duma » 14 Iul 2014, 17:26

Dreptate dau la '' un Om ''
Asa am patit si eu anul acesta ..... roiuri facute cu matci care ouau , marcate imediat dupa imperechere si dupa 2 saptamani cand caut matcile din 3 roiuri nici una , in schimb am gasit niste matci grase si frumoase ne marcate , am asteptat cuminte pana s-au imperecheat si treaba merge bine . La fel nici eu nu am gasit botci si am cautat zic eu suficient de atent dar alta explicatie nu este decat ca , cu siguranta am scapat una de a iesit ca de alt undeva nu avea de unde sa vina matci noi ...ca na astea nu sunt vaci sa spui ca vine alta din ciurda vecina ! ;)
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Plan de inmultire.

Mesajde TDI » 14 Iul 2014, 17:28

Roiuri secundare intrate pe urdinis?
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Plan de inmultire.

Mesajde ignatov andrei » 14 Iul 2014, 18:53

Un OM are dreptate!
La colturile de la baza ramelor, printre puietul de trantori, se afla si botci!
Nu se vede decat "capacul" si arata ca si o celula cu trantor, doar ochiul versat si privirea atenta observa micile diferente!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Plan de inmultire.

Mesajde mitica68 » 15 Iul 2014, 10:54

ignatov andrei scrie:Un OM are dreptate!
La colturile de la baza ramelor, printre puietul de trantori, se afla si botci!
Nu se vede decat "capacul" si arata ca si o celula cu trantor, doar ochiul versat si privirea atenta observa micile diferente!

Doamne ajuta sa fie asa, m-as bucura sa fie o noua matca, tanara , ca a mea era batranioara. Isi facea treaba dar era batrana. Oricum va multumesc voua ca mi-ati dat sfaturi pertinente si folositoare. Indiferent ce matca este in stup, sunt bucuros ca s-a rezolvat. Miere nu, macar m-am ales cu un roi ;) Va salut cu drag pe fiecare.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Plan de inmultire.

Mesajde peterneamt » 04 Sep 2014, 08:20

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Plan de inmultire.

Mesajde Gicuta » 20 Oct 2014, 11:59

mitica68 scrie:
un OM scrie:Chiar si cu conditia unui aport mic, dar stabil de polen, este putin probabil ca o matca imperecheata, chiar si batrana sa reduca puietul la zero, iar dupa doua saptamani sa reia ponta. Mai mult ca sigur a-ti avut o botca gata de eclozat in momentul formarii roiului, aceasta a eliminat batrana si a inceput sa oua.

Pot sa spun ca am cautat cam la 3, 4 zile, nu avea cum sa nu observ, m-as bucura sa fie asa, dar sunt circumspect. :) Oricum , indiferent care este varianta, sunt bucuros ca s-a rezolvat ;)

Si eu am observat acelasi lucru!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Plan de inmultire.

Mesajde TDI » 20 Oct 2014, 12:15

un OM scrie:Chiar si cu conditia unui aport mic, dar stabil de polen, este putin probabil ca o matca imperecheata, chiar si batrana sa reduca puietul la zero, iar dupa doua saptamani sa reia ponta. Mai mult ca sigur a-ti avut o botca gata de eclozat in momentul formarii roiului, aceasta a eliminat batrana si a inceput sa oua.

Am observat comportamentul la matci de anul 2 si 3, matci care au depasit media pe stupina.
Anul trecut le-am dat foarte mult spațiu, 30 Dadant, dar ele erau deja in regresie - suprafetele de puiet la eclozionare erau mici - cu tot cu albina supravietuitoare nu depaseau 15-17 Dadant, mierea extrasă( rerzervele in colonie fiind de 4-7 kg) 4 au stopat ponta, din cate am observat eu.
Anul acesta au intrat matci de anul 2 si 3 in friguri la rapiță. Stupii i-am iernat foarte puternici. Le-am luat mierea si majoritatea puietului capacit dar nu le-am rupt botcile. Am gasit matci tinere eclozionate omorâte la urdinis. La salcâm de-abia au adus ceva si dupa aceea au avut o perioada de pauza de 2 săptămâni. Matcile au rămas cele bătrâne.
Mentionez ca toate mărcile au fost marcate.
Oricum pauza de ponta a apărut in matci care pot fi oarecum caracterizate ca epuizate - chiar daca ulterior si-au revenit - si in urma unor dezechilibre majore provocate de apicultor si de conditiile de cules, slabe spre inexistente - efectiv s-a reconstituit situatia din primăvara.
Multe din matcile bătrâne pe care le-am păstrat doar pentru trântori au depasit cantitatea de puiet a celor tinere, cu 2 mentiuni - trântori crescuti din belșug si productie medie sau sub medie. Problema e ca matcile cu rezultatele cele mai bune (productie si populatie) sunt si cele mai uzate, in cazul identificării unor mătci deosebite trebuie asigurata existenta lor in colonii mici, la nivelul unor roi, pentru iernare unindu-se cu un roi; acestea urmând a fi păstrate pentru multiplicare, trântori.
In majoritatea cazurilor matcile care au stopat ponta trebuie eliminate, pentru a scuti o manopera inutila.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 58 vizitatori