Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pret roi natural....

Mesajde varza » 18 Feb 2014, 10:47

Buna ziua as vrea sa cumpar in primavara un roi natural si m-ar interesa pretul unui astfel de roi. Mentionez ca doresc acest lucru deoarece mai am o lada veche dar care nu e construita dupa niciun stas (orizontala de 20 rame). Rog sa-mi da-ti un sfat cu privire la popularea sa. MULTUMESC ;)
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Pret roi natural....

Mesajde B.K » 18 Feb 2014, 11:14

Cutie orizontala de 20 de rame exista , deci e un STAS.


Aici gasiti mai multe detalii : http://stuparitul-anunturi.com/viewforum.php?f=7
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Pret roi natural....

Mesajde geangu » 18 Feb 2014, 11:51

de ce roi natural ?
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Pret roi natural....

Mesajde varza » 18 Feb 2014, 12:50

Referitor la ceea ce a spus Beek ..... stiu ca exista configuratia stas de 20 rame pe orizontal dar la mine ramele au speteaza superioara si inferioara mai mica decat cele stas si lateralele sunt mai lungi...... Vroiam natural pentru ca altfel nu stiu cum as putea sa il populez . Stiu ca exista si roi artificiali sau la pachet dar nu stiu cine se incumeta sa vanda asa ceva .... Orice sfat e binevenit
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Pret roi natural....

Mesajde cipry74 » 18 Feb 2014, 12:57

are dimensiunea ramei pentru Layens...cauta la cineva care lucreaza cu acest tip de rama....
Avatar utilizator
cipry74
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 14:31
Localitate: Com.Valea Doftanei;Prahova

Re: Pret roi natural....

Mesajde joohny » 18 Feb 2014, 13:10

Va salut.Cumpara un roi la pachet cu matca imperechiata si ai rez. probl.Bani sa ai ca se gaseste cineva sa vinda.Inteleg din prima postare ca mai ai stupi,asa ca nu mai tr. sa cumperi roi la pachet ci numai matca,sau iti faci tu din albinele tale.Acest lucru este bun deoarece faci economie la bani si ai o satisfactie ca incepator.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Pret roi natural....

Mesajde varza » 18 Feb 2014, 13:54

Multumesc pentru raspunsuri..... Da mai am un roi slabut . Deocamdata o sa fiu fericit sa se dezvolte de inmultit inca nu cred ca poate fi vorba deoarece acum se afla cam pe 2-3 rame..... . Asa ca deocamdata trebuie fie sa gasesc pe cineva care are rama layens fie un roi la pachet .... Cam care ar fi pretul corect al unui roi la pachet deoarece pana acum nu am vazut sa se vanda ...... :?:
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Pret roi natural....

Mesajde bravatrade » 28 Feb 2014, 23:58

Anul trecut se vindea cu 40 50 ron rama acoperita de albina si puiet...anul asta presupun ca tot prin jurul asta s ar situa pretul ...acum depinde de tine pe cate rame vrei acel roi si cand l cumperi dar din putina mea experienta consider ca un roi pe 4 rame cu matca 2014 are sa ajunga foarte bine in toamna pregatit de iernat.am cumparat si eu acum 3 ani 10 roi in formatul asta si acum sunt familii bine dezvoltate.
O seara buna !
bravatrade
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Apr 2011, 13:54
Localitate: Pitesti

Re: Pret roi natural....

Mesajde traian » 01 Mar 2014, 01:43

Eu am vindut cu 100 lei albina ce acoperea 4 R,150 6 rame. Erau roi de pe creanga luati in ziua respectiva sau cu o zi in urma, pe rame de 3/4 ,scuturati in lada clientului.
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: Pret roi natural....

Mesajde vlad » 01 Mar 2014, 08:07

varza scrie:Buna ziua as vrea sa cumpar in primavara un roi natural si m-ar interesa pretul unui astfel de roi. Mentionez ca doresc acest lucru deoarece mai am o lada veche dar care nu e construita dupa niciun stas (orizontala de 20 rame). Rog sa-mi da-ti un sfat cu privire la popularea sa. MULTUMESC ;)


eu zic sa lasi cutia aia deoparte , eventual o folosesti ca si depozit pt alte materiale . Leyens-ul e bun ,nu zic ca nu , dar pt o singura cutie .... asta presupune sa ai in stupina inca un tip de rama si mai mult te va incurca in viitor si la extras , si la echilibrari , si la roi si la tot. Daca doresti ca pe viitor sa schimbi tipul de lada atunci se merita sa ti-l populezi ; intorci ramele marginase de la un stup normal , bagi intre ele FA si scuturi in cutie o familie
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 61 vizitatori