Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Roiuri facute cu matci imperecheate

Mesajde GARFIELD » 07 Mar 2014, 16:54

Buna ziua .
Va rog sa ma ajutati cu o metoda de a face roiuri cu matci imperecheate...mai sigura... :( caci anul trecut jumatate din ele le-au omorat...cu toate ca am facut la fel la toti ;) .Multumesc.
Avatar utilizator
GARFIELD
 
Mesaje: 79
Membru din: 01 Iul 2013, 20:48
Localitate: Zanesti Neamt

Re: Roiuri facute cu matci imperecheate

Mesajde proapis13 » 07 Mar 2014, 17:09

Ai info dorita la pagina de mai jos iar daca ti se pare putin cauta si vei gasi o carte despre cresterea reginelor
viewtopic.php?f=5&t=617
Mai citeste si Inmultirea,formarea de roi,etc
viewforum.php?f=7
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Roiuri facute cu matci imperecheate

Mesajde italianu » 07 Mar 2014, 17:36

Motanule, ;) , cind faci roiul, fà-l mic ,maxim 2 rame cu albinà luatà de la fam diferite. Dupa ce are puietul lui, il poti ajuta cu rame cu puiet capacit.

P.s. Cind il faci muta-l de pe vatra aia
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Roiuri facute cu matci imperecheate

Mesajde perma » 07 Mar 2014, 20:14

Salut! Eu as vrea sa introduc matcile dupa metoda asta: http://www.stuparitul.com/introducerea_matcilor.html . Problema mea e ca nu gasesc "capacul" de cumparat. Gasesc niste prostioare de plastic si am inteles ca nu-s cele mai reusite.
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: Roiuri facute cu matci imperecheate

Mesajde joohny » 07 Mar 2014, 20:28

perma scrie:Salut! Eu as vrea sa introduc matcile dupa metoda asta: http://www.stuparitul.com/introducerea_matcilor.html . Problema mea e ca nu gasesc "capacul" de cumparat. Gasesc niste prostioare de plastic si am inteles ca nu-s cele mai reusite.

Va salut.Am vazut un filmulet cu ceasta metoda.Omul spunea ca procentajul este de 100% reusita.Banuiesc ca aceste capace se poate confectiona din ceva plasa fara al mai cumpara de pe piata.Eu nu am folosit aceasta metoda.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Roiuri facute cu matci imperecheate

Mesajde LUCIAN AVRAM » 07 Mar 2014, 21:04

LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori