Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Încep frigurile

Mesajde gigibecalul » 17 Iun 2014, 08:51

Şi la mine, după câteva ture de rupt botci, ca să nu mai roiască, nici o botcă, doar potiraşe...în afară de o familie, la care e plin de botci căpăcite. Ieri am divizat-o...azi voi folosi din botci şi pentru alte divizări.
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Încep frigurile

Mesajde mitica68 » 24 Iun 2014, 21:51

Va salut , astazi am fost la albinute si surprizaaaaaaaaaaaaaaaaa. Familia pe care o credeam mai slaba si-a tras botci si asta doar in 4 zile de cand am fost la ele ultima data si le-am dat sirop de zahar. In schimb familia mai puternica nu are decat potirase, dar a inceput sa-si completeze bine rezerva de miere in cuib. Cum explicati aceasta nebuloasa. Familie mai slabuta trage botci si a inceput sa si adune in cuib iar familia mai bunicica doar aduce miere dar fara botci :)
LE : Ce ma sfatuiti sa fac, sa rup botcile si sa le lasa sa culeaga la tei, iar dupa tei mai sunt sanse sa traga iarasi botci? Sau sa nu rup botcile si sa-l divizez.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Încep frigurile

Mesajde gica.mosu » 24 Iun 2014, 23:08

D'om Mitica,na-r fi rau sa faci amu o egalre(cu schimb di rame cu puiet) si nu-i rau daca demarez si un pui=roi pi 2-3 rame ca mai tarziu o sa plangi dupa o botca ....Doar o pareri-Mosu!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Încep frigurile

Mesajde TDI » 25 Iun 2014, 08:23

mitica68 scrie:Va salut , astazi am fost la albinute si surprizaaaaaaaaaaaaaaaaa. Familia pe care o credeam mai slaba si-a tras botci si asta doar in 4 zile de cand am fost la ele ultima data si le-am dat sirop de zahar. In schimb familia mai puternica nu are decat potirase, dar a inceput sa-si completeze bine rezerva de miere in cuib. Cum explicati aceasta nebuloasa. Familie mai slabuta trage botci si a inceput sa si adune in cuib iar familia mai bunicica doar aduce miere dar fara botci :)
LE : Ce ma sfatuiti sa fac, sa rup botcile si sa le lasa sa culeaga la tei, iar dupa tei mai sunt sanse sa traga iarasi botci? Sau sa nu rup botcile si sa-l divizez.

Fa rost de o matca din stupul mai puternic sau cumparata si schimba-i matca celui mai slab, pe care-l poti face roi pana in septembrie cand il unifici.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Încep frigurile

Mesajde Gabriel gabriel » 15 Ian 2017, 18:01

csabio scrie:Dragi colegi ,sunt sigur ca stiti ce se intampla in urmatorul filmulet :) https://www.youtube.com/watch?v=bGAgAWxLHr4

Presupun ca stiu.
Am vazut ceva pe la nemti parca.dupa ce matca s a imperecheat ,I se taie o aripa.asta cred ca a facut si respectivul apicultor.matca nu mai poate zbura cu albinele,ramane in stup ,iar albinele se intorc in stup.asta e logica mea.
Dar ,sa inteleg ca dupa o vreme,albinele nu o simt ca nu e in regula?si nu o vor elimina ele in vreun fel?
Pe de alta parte ,cred ca e o metoda verificata.
Voi ce spuneti?folositi asa ceva?pe mine ma bate gandul sa incerc anul asta
Gabriel gabriel
 
Mesaje: 2
Membru din: 15 Ian 2017, 13:53

Re: Încep frigurile

Mesajde cucubau » 15 Ian 2017, 18:29

Daca matca este incapabila sa zboare, albinele vor inarzia roirea pana in momentul in care vor ecloziona primele botci si timpul va fi favorabil.
Acelasi scenariu se intampla si cand matca este apta de zbor dar timpul este nefavorabil . Albinele intarzie roirea pana in prima zi propice roirii.
Spre diferenta de o roire primara clasica, in astfel de situatii roiul desii primar, va avea mai multe matci nefecundate.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Încep frigurile

Mesajde neculai.luca » 15 Ian 2017, 22:23

Gabriel gabriel scrie:
csabio scrie:Dragi colegi ,sunt sigur ca stiti ce se intampla in urmatorul filmulet :) https://www.youtube.com/watch?v=bGAgAWxLHr4

Presupun ca stiu.
Am vazut ceva pe la nemti parca.dupa ce matca s a imperecheat ,I se taie o aripa.asta cred ca a facut si respectivul apicultor.matca nu mai poate zbura cu albinele,ramane in stup ,iar albinele se intorc in stup.asta e logica mea.
Dar ,sa inteleg ca dupa o vreme,albinele nu o simt ca nu e in regula?si nu o vor elimina ele in vreun fel?
Pe de alta parte ,cred ca e o metoda verificata.
Voi ce spuneti?folositi asa ceva?pe mine ma bate gandul sa incerc anul asta

Câțiva ani buni , până în 2015 , am ”marcat” și eu mătcile prin tăiatul aripilor.
Deși scurtam ambele aripi cu doar aprox. 3-4 mm (nu mai puteau zbura !) , totdeauna m-am simțit vinovat de traumatizarea reginei.
Am constatat că cel mai ușor pot face treaba asta în primăvara următoare anului nașterii : o găseam repede pe ramele cu puiet , era grasă, ușor de ținut între degete. N-am dat greș niciodată.
Am aplicat metoda asta în primul rând pt. că am vrut să știu sigur dacă apare matcă tânără în stup (asta fiind, normal, cu aripile întregi).
N-am folosit marcajul prin vopsire cu culori pentru că mi s-a părut mai complicat și nu 100% sigur ( am cumpărat 5 mătci marcate în iunie și până toamna doar una mai avea puțină vopsea ! ). Ori aripile nu mai cresc.

Ce-am constatat în cca. 8 ani procedând așa :
1. Majoritatea mătcilor au activat normal (bine și foarte bine) 2-3 sau chiar mai mulți ani. Cazurile de performanțe mai slabe nu le-am pus pe seama aripilor tăiate . Codașele le cam schimb eu în fiecare toamnă.
2. Am găsit și mătci tinere (de obicei toamna) fără să fi văzut semne c-a roit. Nici pe astea nu le pun toate pe seama aripilor tăiate , schimbă liniștit și din alte motive.
3. Aripile tăiate nici nu frânează , nici nu favorizează frigurile roitului .Când e de roit , roiesc ! Dar roitul se petrece cu totul deosebit ! Eu am multă răbdare și l-am studiat.
Matca bătrână simte că nu poate zbura și întârzie zile la rând să iasă .Între timp se maturează tot mai multe botci.
De multe ori am fost pe fază când au ieșit roiuri unde matca avea aripile tăiate și totdeauna am găsit matca în fața stupului, căzută în iarbă și câteva albine devotate o însoțeau. Grosul roiului dansa destul de inconștient în prima fază și nu odată am pus matca din iarbă într-o colivie, am agățat-o în fundul coșniței, am dus coșnița în norul de albine și mai totdeauna roiul s-a adunat în coșniță !
Deci am scăpat de urcat prin copaci .Acest aspect îl trecem la avantaje.Pun și o poză cu un astfel de caz.
Dar marele dezavantaj este că ce rămâne în stup foarte greu se stabilizează !
Multe botci maturizate, nici nu se ușurează bine de albine (mai ales dacă nu suntem pe fază , matca se pierde , toate albinele se întorc în stup, de obicei se formează tabere ) și mari șanse de scăpat la bezmeticit !
Așa că mult mai ușor rezolvi un stup unde a ieșit primul roi cu matca bătrână aptă de zbor .Chiar dacă s-a dus în pustiu !
Pe viitor mi-am propus să marchez eu mătcile cu o vopsea de calitate.
Chiar dacă folosesc mereu aceeași culoare , anul îl trec eu în registru , numai să nu se șteargă vopseaua.
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai !(dar nu fi leneş!)
Avatar utilizator
neculai.luca
 
Mesaje: 141
Membru din: 09 Apr 2011, 22:20
Localitate: Băiţa, Maramureş

Re: Încep frigurile

Mesajde un OM » 15 Ian 2017, 22:34

D-le Neculai, pentru a nu inventa din nou roata , folositi marker pe baza de apa de culoarea anului si scapati de multe neajunsuri.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Încep frigurile

Mesajde neculai.luca » 15 Ian 2017, 22:53

Iată și poza promisă:
Fişiere ataşate
prindere roi cu matca în colivie.jpg
Pare simplu, nu?
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai !(dar nu fi leneş!)
Avatar utilizator
neculai.luca
 
Mesaje: 141
Membru din: 09 Apr 2011, 22:20
Localitate: Băiţa, Maramureş

Re: Încep frigurile

Mesajde neculai.luca » 15 Ian 2017, 23:12

un OM scrie:D-le Neculai, pentru a nu inventa din nou roata , folositi marker pe baza de apa de culoarea anului si scapati de multe neajunsuri.

Salutare OM bun !
Eu nu văd neajunsurile dacă folosesc aceeași culoare .
Numai să găsesc un marker bun !
Oricum am rubrică în registru cu proveniența, anul și calitatea mătcii.
La fiecare familie și pe cele trei sezoane anual: primăvara, 2-3 controale vara, extracțiile (dacă sunt :D !), hrănirile (obligatorii din 2010 încoace) și preg. de toamnă pt. iernat.
Pare complicat, pentru mine-i o plăcere !

P.S.
S-o înmulțit iulișca cee ?

S-auzim numai de bine !
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai !(dar nu fi leneş!)
Avatar utilizator
neculai.luca
 
Mesaje: 141
Membru din: 09 Apr 2011, 22:20
Localitate: Băiţa, Maramureş

Re: Încep frigurile

Mesajde un OM » 15 Ian 2017, 23:24

Imi pare rau, dar nu. Am udat timp de o saptamana, dar apoi a venit ceva seceta si eu nu am mai avut timp.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Încep frigurile

Mesajde neculai.luca » 16 Ian 2017, 00:02

un OM scrie:Imi pare rau, dar nu. Am udat timp de o saptamana, dar apoi a venit ceva seceta si eu nu am mai avut timp.


Nici o pagubă!
Oricum , doar apicultorii se bucură când înflorește buruiana asta .
Pe la noi nu mai poate fi vorba de câștig la iulișcă.
Se adună pavilioanele ca la salcâm !
Cu mulți proprietari ”dobă” de apicultură .
De-abia mai vezi câte-o celulă cu miere neagră.
În plus nu mai știm cum să scăpăm de nosema și varroa.
Uneori chiar furtișag !
Asta-i partea neplăcută a fondurilor UE.
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai !(dar nu fi leneş!)
Avatar utilizator
neculai.luca
 
Mesaje: 141
Membru din: 09 Apr 2011, 22:20
Localitate: Băiţa, Maramureş

Re: Încep frigurile

Mesajde jonny_it » 16 Ian 2017, 15:15

neculai.luca scrie:Asta-i partea neplăcută a fondurilor UE.


Inca 1 an ca 2015 si 2016 acesta si nu o sa ai fie aglomeratie in pastoral. Oricum Anul acesta nu o sa fie aglomerat nici in primavara.
Nu imi pare bine de necazul altora dar aceasta este realitatea.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Încep frigurile

Mesajde cristi_vidican » 16 Ian 2017, 16:44

jonny_it scrie:Inca 1 an ca 2015 si 2016 acesta si nu o sa ai fie aglomeratie in pastoral. Oricum Anul acesta nu o sa fie aglomerat nici in primavara.
Nu imi pare bine de necazul altora dar aceasta este realitatea.

Așa zicem în fiecare an.
Și în fiecare an sunt tot mai mulți stupi.
Cel puțin așa văd eu pe propria piele.

Și eu m-am înmulțit. Ce-i drept, fără fonduri.
Între timp am mai făcut 2 ucenici care trec de 100 de stupi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Încep frigurile

Mesajde jonny_it » 16 Ian 2017, 17:02

cristi_vidican scrie:Așa zicem în fiecare an.
Și în fiecare an sunt tot mai mulți stupi.
Cel puțin așa văd eu pe propria piele.

Și eu m-am înmulțit. Ce-i drept, fără fonduri.
Între timp am mai făcut 2 ucenici care trec de 100 de stupi.


Nu am nimic cu cei care au luat fonduri, am ceva cu cei care cred ca se imbogatesc peste noapte din apicultura. Chinuie niste albine. Mor iarna si vara cumpara altii.
In rest le urez succes sa vina unde merg eu in pastoral anul acesta :lol: :lol:

Pe vatra de la munte aveam la 9 km un apicultor cu cateva familii, i-am dat si lui BK, deh, sa nu am probleme cu imperecherile. A vandut tot in toamna. In 2000 cand am luat primii stupi erau peste 300 de familii de albine in zona(7 apicultori). Acum nu mai este nici unul. Deci sunt si zone cu potential(in cazul de fata faneata cat vezi cu ochii si tei, mana), doar trebuie cautate si trebuie sa ai spatele bun, la munte nu poti intra peste tot cu masina. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Încep frigurile

Mesajde joohny » 16 Ian 2017, 20:29

...In rest le urez succes sa vina unde merg eu in pastoral anul acesta :lol: :lol: ...

Va salut.Si unde mergi in pastoral in acest an ?Se poate raspunde si pe MP.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 50 vizitatori