Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Încep frigurile

Mesajde PAGANEL » 29 Apr 2014, 18:27

Eu am gasit doar o singura botca intr-un stup, iar la alt stup, tinut foarte strans, dar care avea rame goale dupa diafragma, au bagat miere in ramele goale de dupa diafragma, dar nu sau gandit sa roiasca.
Fişiere ataşate
IMG00034 (Small).jpg
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Re: Încep frigurile

Mesajde jenica67 » 29 Apr 2014, 18:59

Care aveti probleme cu prinsul roilor, uitati-va la tipi astia ce roi prind si ce tehnologie folosesc :
http://www.youtube.com/watch?v=xJFFO9dDEmY

Apropo, la astia si roiurile sunt imense.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Încep frigurile

Mesajde csaa » 29 Apr 2014, 22:52

Astazi am desfacut familia care intrase in friguri. Spre surprinderea mea nu am gasit matca. Nici oua sau puiet proaspat. E posibil sa fi roit baba (unele botci erau proaspat capacite iar altele necapacite) sau .....cand intra in friguri nu mai depune oua????
Oricum, am impartit ramele frateste in doua roinite, am castrat botcile in plus, si astept sa eclozioneze. Dupa imperechere am de gand sa bag familiile in acelasi stup, izolate cu o diafragma.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Încep frigurile

Mesajde Adi Hodis » 29 Apr 2014, 22:59

jenica67 scrie:Care aveti probleme cu prinsul roilor, uitati-va la tipi astia ce roi prind si ce tehnologie folosesc :
http://www.youtube.com/watch?v=xJFFO9dDEmY

Apropo, la astia si roiurile sunt imense.

Parca ma vad ... candva. Ma chinuiam sa arunc un ciocan legat de franghie, peste craca.
Dar ambitia a dat rezultate ... am reusit sa-l trec si apoi am legat doua rame, una cu puiet si le-am ridicat langa roi.

Roii americanilor, provin din toata stupina ... proaspat mutata acolo. Albina aceea era sub plasa cu care au fost acoperiti stupii pe timpul transportului.
La sec. 21 scrie ca roiul are aprox 60 - 70 pounds, adica 30 - 35 kg de albine.
Va dati seama cat de puternica e o albina !. :shock:
Omul nu e capabil sa se tina agatzat de-o craca cu alt om agatzat de el, mai mult de cateva minute. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Încep frigurile

Mesajde igo1 » 29 Apr 2014, 23:04

daca am auzit matca cantand, si am gasit in stup rama cu botci capacite deja, dar eu am luat rama fara albina de pe ea, sunt sanse mari sa mai plece matca pana sambata? asta a fost marti. Avea si botci de schimb linistit pe o alta rama, 2 la numar necapacite. pe acelea le-am lasat acolo si I-am dat faguri la crescut in cat. Astazi albinele au stat inchise, am fost nevoit. Credeti ca ar trebui sa intervin maine sau pot sa stau linistit pana sambata?
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: Încep frigurile

Mesajde Dragos2006 » 30 Apr 2014, 13:57

gigibecalul scrie:
Dragos2006 scrie: Colonia nu avea spatiu dupa diafragma ?


Ba da. Avea jumătatea de după diafragmă goală (doar cu un hrănitor). Asta înseamnă că nu erau ”la chingă”?

Inseamna ca avea spatiu unde sa se desfasoare in caz de suprapopulare .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Încep frigurile

Mesajde ignatov andrei » 30 Apr 2014, 14:21

Cand vedeti primele botci insamantate, sa stiti ca de cel putin 7-8 zile familia respectiva someaza!
Asta inseamna pierderi mari!
Spuneam eu pe undeva, asa in treacat, ca familia care place stuparului, este si familia care va roi!
Stimulam ca "nebunii", iar apoi ne plangem ca "neajutoratii"!
Nu spatiul din lada conteaza, ci forma cuibului (puiet inconjurat de hrana).
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Încep frigurile

Mesajde gigibecalul » 30 Apr 2014, 15:37

Dragos2006 scrie:Inseamna ca avea spatiu unde sa se desfasoare in caz de suprapopulare .


După răspunsurile și sfaturile pe care le-am primit, și eu înclin să cred că mai degrabă e schimb liniștit. Oricum, sunt cu ochii pe el...la propriu, în eventualitatea că ar putea roi (îi verific de câteva ori pe zi activitatea la urdiniș, cu precădere în orele amiezii). Diseară, după serviciu, o să-l deschid. Sper să fie ok.
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Încep frigurile

Mesajde dicu.ion57 » 30 Apr 2014, 17:16

Cind stupul intra in frigurile roitului reg nu mai oua atit de bine,caci doicile nu o mai hraneste atit de mult ca mai inainte
ci se ocupa mai mult de hranitul botcilor.
Reg mai ponteaza dar sporadic iar in unele cazuri chiar deloc.
In cadrul fam este ceva normal,si nu trebuie sa fi ingrijorat ca acuma o sa ai doua reg tinere ,dar un pic de amaraciune poate sa vie de la roiul pierdut.Toti patim asa orict de atenti am fi mai scapam cite unul.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Încep frigurile

Mesajde yokoz777 » 02 Mai 2014, 08:25

Am doi care au intrat puternic in frigurile roitului,rame nu mai cresc cu toate ca am 16 pline cu albine,i-am spart cuibu cu inca doua si aproape ca nu s-au atins de ele,matca nu mai oua cum trebuie si trebuie tot timpu sa culeg botcile care sunt bine venite.macar is bucuros ca baga miere.Care credeti ca este cea mai buna metoda de a le intoarce din roit?pana acum le scuturam pe toate in fata stupului,gaseam matca si o bagam in stup,rupeam bocile si cu un cules bun se linisteau.voi cum procedati?
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: Încep frigurile

Mesajde dicu.ion57 » 02 Mai 2014, 13:28

Yokoz uite cum procedez eu cind folosesc metoda scuturatului,desi o fac destul de rar.
Scot toate ramele din stup,iar in locul lor bag citiva faguri crescuti iar restul complectez cu foite.
In fata stupului pun un o bucata de pinza alba ,deschid urdinisul la maxim si scutur toate ramele pe aceasta pinza.
Obligator sa fie scuturata si matca,NUPRINSA si bagata separat,ci sa intre odata cu albinele.
Pentru protectia matci se poate prinde inainte dar trebuie data drumu in invalmasala de albine sa intre odata ,cu albinele.
Ramele cu puiet le bag la alte fam,ca daca bag aceleasi rame cu siguranta continua faza de roire.
Pina reg se apuca iar de ouat si albinele creste fag de obicei iese din fregurile roitului.
Dupa ce reg a inceput sa oua ,si vad ca nu mai creste botci ,bag in fagure s-au doi cu puiet capacit sa aiba albina doica pentru ingrijirea larvelor.Mie mi-a reusit de fiecare data,iti doresc succes si tie.+
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Încep frigurile

Mesajde yokoz777 » 02 Mai 2014, 21:48

Va multumesc domnule Dicu pentru precizari! Ca si o curiozitate nu s-a intamplat niciodata sa se piarda matca sau sa isi ia zboru?
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: Încep frigurile

Mesajde un OM » 02 Mai 2014, 21:57

Intr-o familie in care observi ouale matcii, nu o sa ai sansa sa o vezi zburand. Cand ai botci capacite si inca ai matca, exista oricand aceasta...sansa.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Încep frigurile

Mesajde Cornelius » 03 Mai 2014, 21:00

Buna seara, astazi am facut o vizita la albine si la o familie am gasit botci 2 capacite si in josul ramei, si inca vro 3-4 necapacite pe marginea ramei toate pe rame diferite, intrebarea mea este sunt boci de roire sau de schimb linistit. Sunt incepator si e prima data cand se intampla asta.
Cornelius
 
Mesaje: 8
Membru din: 11 Noi 2013, 20:19
Localitate: Campulung, Arges

Re: Încep frigurile

Mesajde Jean Valjean » 03 Mai 2014, 21:33

un OM scrie:Intr-o familie in care observi ouale matcii, nu o sa ai sansa sa o vezi zburand. Cand ai botci capacite si inca ai matca, exista oricand aceasta...sansa.


Cu alte cuvinte un semn ca urmeaza roirea este prezenta botcii capacite si lipsa oualor de 1,2 sau trei zile?
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Încep frigurile

Mesajde dicu.ion57 » 04 Mai 2014, 08:35

Yokoz.din fericire la mine nu sa intimplat,dar sa fim sinceri exista posibilitatea sa si zboare.Un OM precizeaza bine cind spune ca reg cind oua este mai grea si zboara mai greu.
Sa nu ai indoieli este bine sa fie prinsa si inainte si pusa usor pe sindurica de zbor,ca sa intre ea singura pe urdunus,
eu cind mai fac treaba asta ,daca reusesc sa gasesc reg o ud unpic si gata,treaba este rezolvataca are aripile ude
Colegu sint multe artificii care nu sint scrise in carti,dar apicultori,ai innovat si inventat multe,de care se foloseste cu mult succes ,dar multe sint tinute doar in mintea lor.Succes.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori