Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Încep frigurile

Mesajde Florin Dobre » 23 Mai 2014, 10:25

Cand prind un roi si-l bag in cutie, ii soptesc mieros...sa n-o intinzi iar, ca trai ca la mine nu mai gasesti. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Încep frigurile

Mesajde irina » 23 Mai 2014, 10:32

Florin Dobre scrie:Cand prind un roi si-l bag in cutie, ii soptesc mieros...:D


Si functioneaza....? :lol:
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Încep frigurile

Mesajde cristi_vidican » 23 Mai 2014, 18:26

Frigurile astea nu se mai gată. :o
La MER e mai ușor că, de exemplu, un stup pe 4 corpuri, dacă am un fund și un capac îl rup în 2, fără să caut matca și apoi după ce se împerechează cea tânără îl unific fără pierderi prea mari.
Baiu e că s-au cam terminat fundurile și capacele.
Partea bună e că de ieri încep mătcile din nuclee să ponteze și asta schimbă situația.
Vom interveni în forță și-i scoatem din friguri.
Vor cădea multe capete (de mătci cu roșu, galbene nu prea mai am).
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Încep frigurile

Mesajde doruuu » 23 Mai 2014, 21:12

M-am saturat sa ma urc prin copaci si sa stau cu ochii beliti deasupra stupinei .... Acusi acusi mai pleaca vreo unul....
Maine ma apuc sa fac de la un capat nuclee cu matcile si cu cate 2 rame cu puiet.... Si apoi Dumnezeu cu mila :(
Nu tine nici taiatul botcilor , nici simulacru de roire.... Vor sa plece si gata .... Si salcamul curge deasupra lor ..... ( dar nu secreta ) Vom mai vedea ce va mai fi :?
doruuu
 
Mesaje: 131
Membru din: 27 Iun 2011, 21:56
Localitate: VASLUI

Re: Încep frigurile

Mesajde alt stupar » 23 Mai 2014, 21:56

cristi_vidican scrie:Frigurile astea nu se mai gată. :o
La MER e mai ușor că, de exemplu, un stup pe 4 corpuri, dacă am un fund și un capac îl rup în 2, fără să caut matca și apoi după ce se împerechează cea tânără îl unific fără pierderi prea mari.
Baiu e că s-au cam terminat fundurile și capacele.
Partea bună e că de ieri încep mătcile din nuclee să ponteze și asta schimbă situația.
Vom interveni în forță și-i scoatem din friguri.
Vor cădea multe capete (de mătci cu roșu, galbene nu prea mai am).

Deocamdata la mine, comparativ cu Dadantul, in procente, MER-urile stau mai bine in lada.
Un pic de joc de corpuri, masiv foi la crescut precum si niste alte ghodusii care la Dadant nu-s posibile si situatia nu-i tocmai desperata.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Încep frigurile

Mesajde cristi_vidican » 24 Mai 2014, 07:37

La mine ponta a început cam la 1 martie. Luna martie a fost de vis. Albina deja umplea lada. Aprilie a fost rece. La prun am pus etajele pe stupii mai tari. Le meritau din plin. În câteva zile au băgat vreo 5 rame de 1/2 cu miere. Apoi i-am mutat într-o zonă unde așteptam salcâmul dar era și ceva rapiță.
Am zis că lovesc 2 iepuri dintr-o mișcare.
A urmat 1 lună fără cules pe plus.
Puietul s-a redus. Cel din celule a ieșit și n-a avut ce face, așa că au intrat pe rând în friguri.
tocmai când să intre toți a început salcâmul. Am zis că un cules abundent îi va determina să roadă botcile
Unii au făcut-o, alții nu. Ca să nu pierd culesul, nu i-am rupt (decât botcile)
Puteam face ceva ce m-ar fi ajutat mai mult. Când am format nucleele (eu le formez în corpuri MER), puteam lua mai multe rame cu puiet, slăbind puțin familiile și poate nu-și trăgeau botci.
Am zis că pot lăsa stupii foarte tari. A fost o greșeală. Trebuia să-i slăbesc puțin.
Anul acesta, paradoxal, cel mai bine au mers cei slabi :lol:
Am notat la câțiva pe capac SLAB, iar acum n-are botci și are magazia plină.
Dar, nici în fiecare an nu e ca acesta în ce privește dezvoltarea.
Apicultorul trebuie să simtă când va fi vârful de albină, care trebuie să se suprapună cu salcâmul, nu cu rapița.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Încep frigurile

Mesajde Florin Dobre » 24 Mai 2014, 09:24

Desi sunt constient de greselile facute, cred ca un rol decisiv in intrarea in friguri inca de la rapita l-a avut si starea vremii...2 zile ploaie/frig-la cutie, 2 zile soare/cald-zbor, iar ploaie, iar soare...apoi la debutul salcamului I acelasi frecus.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Încep frigurile

Mesajde Ala nou » 24 Mai 2014, 09:28

Florin Dobre scrie:Desi sunt constient de greselile facute, cred ca un rol decisiv in intrarea in friguri inca de la rapita l-a avut si starea vremii...2 zile ploaie/frig-la cutie, 2 zile soare/cald-zbor, iar ploaie, iar soare...apoi la debutul salcamului I acelasi frecus.


La mie e puțin diferit - 2 zile soare, 2 zile ploaie/frig/stimulare. :lol: Oricum cred că sunt cel mai ”meseriaș” de pe aici dacă am reușit eu să bag și roi de vara trecută în friguri. 8-)
Avatar utilizator
Ala nou
 
Mesaje: 123
Membru din: 30 Iul 2013, 09:00
Localitate: Ramnicu Sarat

Re: Încep frigurile

Mesajde sovian » 26 Mai 2014, 11:07

:lol: Oricum cred că sunt cel mai ”meseriaș” de pe aici dacă am reușit eu să bag și roi de vara trecută în friguri.


Si eu am bagat doi (daca erau mai multi si aia roiau )si nu depaseau 5 rame de puiet. deci :" super meserias" :lol:
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Încep frigurile

Mesajde alt stupar » 26 Mai 2014, 17:15

Florin Dobre scrie:Desi sunt constient de greselile facute, cred ca un rol decisiv in intrarea in friguri inca de la rapita l-a avut si starea vremii...2 zile ploaie/frig-la cutie, 2 zile soare/cald-zbor, iar ploaie, iar soare...apoi la debutul salcamului I acelasi frecus.

anu` naibii !
Cand intra strechea in ei (a se citi polen de rapita + stupi tari tinuti in somaj ;) ), sa vezi apoi cum roiesc si roii facuti pe trei rame la repezeala da` nu se lasa pana nu vomita si aia cate-un "roi" cat pumnul, il lasi cu o batca, eclozioneaza aia una si o intinde si ramane cu salvari daca are de unde trage :oops:
Toate-s pe dos anu asta... si parca nici roii nu mai roiesc in creanga, ca prinsera obiceiul sa se aseze pe peretii lazilor :!:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Încep frigurile

Mesajde cristi_vidican » 07 Iun 2014, 09:45

Așadar, au început, dar s-au și terminat frigurile.
La mine a fost cel mai roitor an de când mă știu cu albine.
Cauze:
- ponta care a început susținut la 1 martie. Luna martie a fost de vis. În 2013, ponta a început susținut după 1 aprilie, ceea ce s-a tradus print-un an mai slab la botci.
- Stupii tari. De boala asta nu mă pot scăpa.
- din 5 aprilie, aproape o lună fără cules prea mult. La mine rapița a fost mai nimic, noroc cu mierea strânsă la prun. Mierea mea de rapiță a ieșit roșiatică. Și acum e lichidă. :lol:
- înainte de salcâm am scăpat stupii din mână, pe motiv că-i las tari să am cu ce culege la salcâm. Greșeală foarte mare. Dacă ponta începe devreme, n-ai ce lăsa stupii prea tari până la salcâm. Asta în cazul meu, pentru zona mea.
- Culesul la salcâm a fost cum a fost. Pe unii stupi i-a dat înapoi la roit (aici se vede diferența dintre soiuri), pe alții nu.
- am făcut multe nuclee cu botci din roire și cu cele din transvazare. Împerechere 90%. Asta m-a ajutat foarte mult în repararea stupilor care au roit.

- caracterul foarte roitor al mătcilor îți dă peste cap stupina, de nu te mai redresezi în acel an. Pe unii stupi nu-i potolești decât dacă-i rupi în multe bucăți. Dacă-i divizezi în 2, riști să roiască amândoi. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Încep frigurile

Mesajde B.K » 07 Iun 2014, 11:23

Si eu am scapat cativa din mana (6-7 familii) si asta doar ca la restul vreau sa cred ca sunt matci de calitate luate de la ACA , de fapt chiar sunt pentru ca nu au creat nicio problema in ceea ce priveste roitul. Numai ca la mine a mai fost si diferenta ca la cei cu probleme de roit au fost stimulati la greu inca de la sfarsitul lui februarie , cei care n-au facut probleme n-au fost stimulati deloc , dar au si matci de la Institut................acum nu stiu exact ce concluzie sa trag , daca sunt matcile bune sau daca ii stimulam pe toti ar fi fost probleme. Mi-as dorii sa fi fost partea cu matcile.
In mare parte i-am aranjat pe cei cu probleme , unii si-au revenit singuri , in sensul ca a iesit matca din botca , s-a imperecheat si acum puietul este capacit . La altii matcile nu au reusit imperecherea si am unificat cu roi mici. De acum am de schimbat matci.
Sanatate !!
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Încep frigurile

Mesajde doruuu » 08 Iun 2014, 11:05

Nu am crezut niciodata ca nu ma voi oftica de la roi plecati in copaci pe care sa nu-i pot recupera. Dar a venit si momentul asta .... Am terminat rezerva de cutii de 50 % ... Am unificat roi peste roi , roi cu nuclee , etc. Am facut si nuclee ( din 2 familii ) pe 9 rame... Nu mai am unde sa pun albina ... Inca vreo 20 % din stupina au botci de roire.... N-am sa-i mai verific vreo 2 saptamani , poate pleaca si nu-i mai vad ... Imi pare rau , dar sunt depasit :(
doruuu
 
Mesaje: 131
Membru din: 27 Iun 2011, 21:56
Localitate: VASLUI

Re: Încep frigurile

Mesajde doruuu » 08 Iun 2014, 11:12

In ceilalti ani mi-am dorit albina multa, familii puternice... Anul acesta i-am avut si am numai batai de cap. Nu-mi mai doresc un asemenea an. Am un prieten cu 6 famii care nu restransese cuiburile la 30 martie si nici nu stimulase . De ... incepator ... ziceam eu. Cu greu , la insistentele mele le-a stimulat oarecum si le-a restrans . A facut ceva miere la rapita si binisor la salcam ( aprox 5 kg/fam ) im comparatie cu mine -3 kg la salcam/familie. Acum nu are botci ca ar vrea sa faca vreo 2 roi.... N-am sa mai dau sfaturi ca mai rau fac
doruuu
 
Mesaje: 131
Membru din: 27 Iun 2011, 21:56
Localitate: VASLUI

Re: Încep frigurile

Mesajde TDI » 08 Iun 2014, 11:30

Din punct de vedere al populaţiei de albine este un an excepţional, nu a fost nectar, respectiv miere. Eu personal nu-mi aduc aminte de un asemenea an. Sfaturile pe care le-ai dat sunt bune de obicei.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Încep frigurile

Mesajde cristi_vidican » 08 Iun 2014, 15:25

doruuu scrie:Imi pare rau , dar sunt depasit :(

Nu dispera!
Fii atent!
Pune mâna pe unul flămând după roi.
Și care are și ceva bani prin buzunar.
Zi-i să stea în stupina ta și ce prinde i-l vinzi la un preț bun pentru el și să-ți mai treacă și ție necazul.
Acum 10 ani, am primit primii mei roi de la un bătrân care avea 30 de stupi și, ca și tine, nu mai avea unde-i băga.
zicea că iarna, când mai moare câte vreun stup, se bucură că-i rămâne câte o ladă goală.
Am direcționat un prieten la el să-i dea roi ca să înceapă. I-a vândut vreo 6 roi cu 200 de mii (vechi) bucata.
i-au plecat 2 și s-a dus la bătrân, care i-a dat alți doi în schimb, pe gratis.
Erau vremurile când nu prea găseai cumpărători la stupi. La 2-3 ani după aceea am vrut să vând și eu stupii și n-am avut cui. Așa că am continuat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 47 vizitatori