Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Miros familii diferite - inmultire artificiala

Mesajde MOTANUL » 22 Mai 2014, 20:25

Sunt incepator; (nu va asteptati la mari judecati de valoare din partea mea - chiar va rog sa-mi precizati unde gresesc).
Am cumparat o familie acum 3 saptamani pe 8 rame si in WE-ul trecut deja nu mai incapeau albinele in stup. (aveam 10- rame cu 10 matci si vreo alte 5-6 matci au iesit in urmatoarele ore cat am facut operatiunea de mutare).

Un stupar cu experienta a spus ca m-am ales cu o familie roitoare care nu prea este buna. :?

La finalul zilei aveam 3 stupi in loc de unul;
1. Cel de baza cu matca batrana (noroc ca era marcata ca am putut sa o deosebesc) Pana seara era din nou albina acolo cat pentru 10 rame (ca s-au intors cele plecate in timpul zilei la cules si au avut unde sa intre acum)
2. Unul cu 3 rame cu albine si puiet capacit + 2 rame cu faguri + sirop si o matca (banuiesc eu neimperecheata)
3. Unul cu 2 rame cu albine si puiet capacit + 2 rame cu faguri + sirop si o matca (banuiesc eu neimperecheata)

Restul matcilor le-am dat s-au le-am omorat (inclusiv botcile de pe rame).
Din ce am apucat sa citesc pe forum am gresit ca nu am lasat niste botci pe rame in roiuri.(aici astept pareri avizate - eu asa am inteles).

Acum o sa iau stupii un pic pe rand:
Stupul 1 plin de albine: (il intitulez si eu familia cu tendinte roitoare)
- o sa cumpar un cat 2 sa aiba unde sa se duca toate albinele
- o sa ii deschid fundul antivarroa (din pacate e batut de soare exact cand nu trebuie - ora 12.00-20.00
Stupul 2 (roi): pare ok
- o sa-l tin sub urmarire sa vad daca matca incepe sa depuna oua
Stupul 3 (roi): aici este problema cea mai mare
- albinele culegatoare au plecat din el si s-au dus cel mai probabil la stupul de baza / nu are activitate la urdinis / nu are nici albine moarte inauntru
pe cele 2 rame sunt albine;

Eu vad 2 posibilitati:
A. Sa contopesc roiurile si sa raman cu unul singur;
B. Sa mai iau 1-2 rame din stupul de baza sa le mut in roiul asta firav.

Abia acum ajung la intrebarea care ma framanta: Cum fac cu mirosurile? ca nu am gasit unde s-a dezbatut acest subiect.
Stiu ca ar merge cu ceapa sau cu tuica - da nu stiu in ce cantitate; cand este necesar, etc.


Cateva imagini din WE trecut:
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
MOTANUL
 
Mesaje: 15
Membru din: 22 Mai 2014, 19:50
Localitate: Locatie Stupina: Padure Snagov

Re: Miros familii diferite - inmultire artificiala

Mesajde vasilefi » 22 Mai 2014, 23:00

si eu am facut roi cu 2 rame puiet. poti sa le dai sirop 1/1, 200 ml la 2 zile si se vor dezvolta frumos
pentru uniformizare miros eu tai 1/2 ceapa si o pun in stup
era bine sa lasi si o botca, dar urmaresti daca se imperecheaza matca. daca nu... unifica.
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Miros familii diferite - inmultire artificiala

Mesajde mitica68 » 23 Mai 2014, 09:09

Mai merge si cu tuica diluata cu ceva apa.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Miros familii diferite - inmultire artificiala

Mesajde MOTANUL » 23 Mai 2014, 11:40

Buna ziua,

Multumesc mult pentru sfaturi.
Am uitat sa precizez ca stupii sunt destul de departe si nu ma pot duce acolo din 2 in 2 zile. (stiu ca asta este un mare dezavantaj - dar asa stau lucrurile).
Cel mult 1 data pe saptamana pot sa ajung sa lucrez la ei.

Asta inseamna ca mai bine merg pe o varianta sigura decat pe una mai buna dar care necesita urmarire si grija in timp.

Mirosul ala de tuica sau ceapa nu le goneste mai rau din stup? Care ar fi dezavantajele? Cum iti dai seama ca ai intrecut masura?
Banuiesc ca nu are rost sa le combin (sa pun si tuica si ceapa) ca zapacesc albinele de cap.
Tuica 30% si apa 70% este ok?
Pot sa pun tuica sau ceapa in afara diafragmei sau este obligatoriu de pus in nucleu? (nu vreau sa le chinui prea rau; ma gandesc si eu ca mirosul ala le deranjeaza destul de rau).

Eu as alege sa pun toate albinele impreuna (o sa fie in total 5 rame acum). Cu matca cum este mai bine sa procedez?
(presupunand ca au ramas amandoua nefecundate de saptamana trecuta/ eu am lasat o matca intr-un roi si alta in cel de-al doilea).
Omor una din ele? le las sa se omoare intre ele?
In cazul fericit in care una din ele a inceput deja sa oua - este clar ca as pastra-o doar pe aia.

PS: un apicultor m-a rugat sa-i dau matca ca are un roi fara matca (in acest caz particular o sa-i dau una din matci daca ambele sunt bine-sanatoase; dar ma intereseaza si teoretic cum este mai bine sa procedez intrucat mai mult ca sigur ma voi mai intalni cu aceasta situatie).
Asa se intoarce roata... Saptamana trecuta aveam prea multe matci; acum nu stiu cum sa imi ramana si mie si sa pot sa dau si mai departe.
MOTANUL
 
Mesaje: 15
Membru din: 22 Mai 2014, 19:50
Localitate: Locatie Stupina: Padure Snagov

Re: Miros familii diferite - inmultire artificiala

Mesajde vasilefi » 23 Mai 2014, 13:54

ceapa taiata, tuica, nu conteaza, doar sa le pui ... bineinteles dupa diafragma ca miros va fi in tot stupul
le pui atat cat sa fie mirosul mai puternic nu torni cu sticla
da o matca dar sa fii sigur ca ramai si tu cu una.
la plecare lasa-le daca poti putin sirop sau macar apa... pune un vas dupa diafragma cu ceva in apa sa nu se inece albinele
succes
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Miros familii diferite - inmultire artificiala

Mesajde MOTANUL » 23 Mai 2014, 15:30

Am hranitor si o sa pun sirop (imi pare rau ca nu pot sa il inlocuiesc la 2 zile ca sunt departe si asa este situatia).

Nu ma apuc sa reinventez roata (o sa merg pe o solutie verificata - respectiv ceapa pentru unificare).

Revenind la miros:
Pe viitor insa ma tenteaza sa incerc si asta: http://www.uky.edu/Ag/Entomology/ythfac ... asbeop.htm
Anume sa pui intre familii o hartie subtire gaurita. Pana dau albinele hartia jos deja mirosurile familiilor sunt unificate si agresivitatea intre ele este minima.
MOTANUL
 
Mesaje: 15
Membru din: 22 Mai 2014, 19:50
Localitate: Locatie Stupina: Padure Snagov

Re: Miros familii diferite - inmultire artificiala

Mesajde B.K » 24 Mai 2014, 10:38

MOTANUL scrie:Am hranitor si o sa pun sirop (imi pare rau ca nu pot sa il inlocuiesc la 2 zile ca sunt departe si asa este situatia).

Nu ma apuc sa reinventez roata (o sa merg pe o solutie verificata - respectiv ceapa pentru unificare).

Revenind la miros:
Pe viitor insa ma tenteaza sa incerc si asta: http://www.uky.edu/Ag/Entomology/ythfac ... asbeop.htm
Anume sa pui intre familii o hartie subtire gaurita. Pana dau albinele hartia jos deja mirosurile familiilor sunt unificate si agresivitatea intre ele este minima.

Se numeste metoda "ziarul" si este cea mai buna varianta pentru a unii amiliile de albine. Nu spun ca nu ar fi buna varianta cu tuica ,dar de multe ori da rateuri.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Miros familii diferite - inmultire artificiala

Mesajde joohny » 24 Mai 2014, 21:28

Va salut.Si ceapa si tuica se folosesc la unificari in perioada de lipsa de cules,insa in perioada de cules se poate unifica si fara a da cu tuica sau ceapa?Multumesc.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Miros familii diferite - inmultire artificiala

Mesajde B.K » 25 Mai 2014, 09:27

joohny scrie:Va salut.Si ceapa si tuica se folosesc la unificari in perioada de lipsa de cules,insa in perioada de cules se poate unifica si fara a da cu tuica sau ceapa?Multumesc.Sanatate.

Va salut !
Personal fac unificari doar cu metoda ziarul , insa daca se fac unificari fara tuica sau fara ceapa e deranj.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Miros familii diferite - inmultire artificiala

Mesajde MOTANUL » 25 Mai 2014, 20:12

O sa incerc cu prima ocazia metoda ziarului.
Chiar si cu tuica+ceapa tot s-au omorat vreo 2-3 albinute intre ele. Macar au bunul simt sa iasa din stup dupa ce se incaiera.

Cu stupul asta roitor m-am legat cu mare problema la cap. Am dat azi 300 de lei doar sa fac fata expansiunii de saptamana trecuta. (rame, faguri, cat 2, capac, fund antivarroa).
In timp ce lucram la unirea celor 2 familii formate WE trecut a iesit un al treilea roi din stupul puternic (a inegrit cerul in fata stupului vreo 5 minute dupa care roiul s-a plasat in copacul vecinului).

Era cum nu se poate mai nasol - in varful unei craci la vreo 5 metrii distanta. Dupa ce scuturatul cracii a esuat lamentabil am incercat cu rabdare.
Am pus cosnita deasupra cracii cu ajutorul unei prajini (evident ca am stat vreo jumatate de ora ca nu ii gaseam echilibru sa stea acolo).
Dupa inca jumatate de ora (in care am plecat si le-am lasat in pace), roiul a urcat singur in cosnita. Iar circul de rigoare sa o dam jos (cand era goala puteam sa o tin singur). Cand am vazut cat de grea era plina cu albine - am apelat la ajutoare (noroc ca era si fratele meu in preajma ca singur nu puteam sa fac echilibristica printre crengi). Trebuia sa o tin in sus sa nu cada din varful prajinii unde avea o furca.

Ma asteptam sa gasesc in familia puternica macar mai putine albine. Erau 10 rame pline de albine de parca nu plecasera de acolo albine deloc (motivul de data asta pare sa fie suprapopularea stupului). Partea cea mai proasta este ca nu mai aveau nicio matca (matca batrana era in iarba din nou data afara) iar matca tinara a plecat cu roiul. Trebuie rabdare acum minim vreo 2-3 saptamani sa iasa o matca (facusera iar 3-4 botci).
Oricum din familia respectiva am deja 2 roi (unul artificial si unul natural). Sper sa-si gaseasca si ea echilibrul (e clar ca au ceva cu matca veche si eu am inteles cam greu lucrul asta).
Am pus cat 3/4 deasupra; am scos fundul varroa - dar acum fara matca nu prea o sa-i mearga bine.
MOTANUL
 
Mesaje: 15
Membru din: 22 Mai 2014, 19:50
Localitate: Locatie Stupina: Padure Snagov

Re: Miros familii diferite - inmultire artificiala

Mesajde B.K » 25 Mai 2014, 22:34

MOTANUL scrie:O sa incerc cu prima ocazia metoda ziarului.
Chiar si cu tuica+ceapa tot s-au omorat vreo 2-3 albinute intre ele. Macar au bunul simt sa iasa din stup dupa ce se incaiera.


2-3 ai vazut tu , cu siguranta au fost mai multe
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Miros familii diferite - inmultire artificiala

Mesajde mitica68 » 05 Sep 2014, 21:00

Te salut, cum s/a rezolvat problema ta ?:)
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Miros familii diferite - inmultire artificiala

Mesajde peterneamt » 05 Sep 2014, 22:03

Sunt spray-uri aromatice ce conţin ulei de melisă pentru prinderea roiurilor. Roiuri nu prind dar sunt foarte bune pentru unificări, schimbări de mătci........http://cdn1.shopmania.biz/files/s2/6817 ... 349750.jpg ;)
Ziarul e obligatoriu dacă se unifică două familii....
Ultima oară modificat de peterneamt pe 05 Sep 2014, 22:08, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Miros familii diferite - inmultire artificiala

Mesajde mitica68 » 05 Sep 2014, 22:05

peterneamt scrie:Sunt spray-uri aromatice ce conţin ulei de melisă pentru prinderea roiurilor. Roiuri nu prind dar sunt foarte bune pentru unificări, schimbări de mătci........http://cdn1.shopmania.biz/files/s2/6817 ... 349750.jpg ;)

Sunt doar bani aruncati, eu am unificat cu putin ziar si un strop de parfum ;)
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Miros familii diferite - inmultire artificiala

Mesajde ignatov andrei » 05 Sep 2014, 22:08

mitica68 scrie:Sunt doar bani aruncati, eu am unificat cu putin ziar si un strop de parfum ;)


Face fiecare cu ce are !
Nu cred ca la Resita ziarele si parfumul sunt gratis !!! ;)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Miros familii diferite - inmultire artificiala

Mesajde proapis13 » 05 Sep 2014, 22:14

ignatov andrei scrie:
mitica68 scrie:Sunt doar bani aruncati, eu am unificat cu putin ziar si un strop de parfum ;)


Face fiecare cu ce are !
Nu cred ca la Resita ziarele si parfumul sunt gratis !!! ;)

La carefour e ceapa 0,69 LEI/Kg....iesi mai ieftin.... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori