Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cosnita, Roinita - Se poate creste o familie?

Mesajde MOTANUL » 25 Mai 2014, 20:35

Pana acum toti apicultorii cu care am discutat m-au descurajat ca nu pot sa formez o familie in cosnita (ca nu ai rame acolo si pe ce cladesc albinele, ca nu ai faguri, ca nu o sa le mearga bine etc).

Eu am in proiect sa virez catre un stup Bio (nu vreau productie sau sa scot miere de acolo) si vreau sa fac ABC-ul cu cosnita asta (deja mi-am depasit cu mult ce-mi propusesem anul asta). Traditional stiu ca albinele asa erau tinute in cutii de nuiele impletite. Exista si la muzeul satului astfel de stupi;

A reusit cineva sa creasca o familie in cosnita? Cum trebuie procedat? Cum conving :?: un roi sa stea acolo ?

Asa arata cosnita goala:
Imagine
MOTANUL
 
Mesaje: 15
Membru din: 22 Mai 2014, 19:50
Localitate: Locatie Stupina: Padure Snagov

Re: Cosnita, Roinita - Se poate creste o familie?

Mesajde PAGANEL » 25 Mai 2014, 21:40

Sa mor de nu imi impletesc si eu doua. Partea proasta e ca trebuie lipite cu balega si..nu imi miroase bine, da gasesc eu pe cineva ;) In cosnita ta, e ca in scorbura. Sunt salbatece.Nu ai nici un control asupra lor. O sa iti roiasca la greu.Da merita. E bijuterie ce ai tu acolo. Mierea, o sa o scoti la presa. Da tot merita. Roiu, o sa stea linistit acolo. Da sigur o sa nasca. Tu sa fii sanatos.
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Re: Cosnita, Roinita - Se poate creste o familie?

Mesajde CristiTm » 25 Mai 2014, 22:07

poti dar e cam mic locul in interior mai bine faci un waree si e mai dragut si pt tine dar mai ales pt ele si e si bio, un roi natural ti-ar prinde foarte bine sa-l vezi cum se dezvolta si ce ambitios e succes
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Cosnita, Roinita - Se poate creste o familie?

Mesajde Adi Hodis » 25 Mai 2014, 23:43

MOTANUL scrie:Pana acum toti apicultorii cu care am discutat m-au descurajat ca nu pot sa formez o familie in cosnita (ca nu ai rame acolo si pe ce cladesc albinele, ca nu ai faguri, ca nu o sa le mearga bine etc).

Eu am in proiect sa virez catre un stup Bio (nu vreau productie sau sa scot miere de acolo) si vreau sa fac ABC-ul cu cosnita asta (deja mi-am depasit cu mult ce-mi propusesem anul asta). Traditional stiu ca albinele asa erau tinute in cutii de nuiele impletite. Exista si la muzeul satului astfel de stupi;

A reusit cineva sa creasca o familie in cosnita? Cum trebuie procedat? Cum conving :?: un roi sa stea acolo ?

Asa arata cosnita goala:
Imagine

Pe vremea aceea, prelucrarea lemnului se facea manual, cu scule de mana si manopera era destul de scumpa pentru stupi.
Apicultura era si ea la un stadiu neavansat iar cosnitele erau ieftine si la andemana saracului. Insa lucrul cu ele era destul de anevoios si incontrolabil. Ca sa recolteze mierea, gazau albinele. Roii erau pastrati pentru anul urmator.

Ca frumusete rustica mai merge sa ai cosnite dar ca productie, nu.

Roiul natural va sta fara nici o convingere, chiar si un roi format numai din albine, le scuturi in cosnita si apoi o asezi la colul stabilit.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Cosnita, Roinita - Se poate creste o familie?

Mesajde MOTANUL » 26 Mai 2014, 10:53

Adi Hodis scrie:Ca frumusete rustica mai merge sa ai cosnite dar ca productie, nu.
Roiul natural va sta fara nici o convingere, chiar si un roi format numai din albine, le scuturi in cosnita si apoi o asezi la colul stabilit.


Eu am zis din primul post ca nu o sa iau miere (frumusete rustica). Stiu ca trebuia sa omori o gramada de albine sa recoltezi mierea dintr-o cosnita.
Am deja 4 stupi si este dublu fata de ce doream eu in curte (eu as fi vrut 2 familii puternice cat1 + cat 2). Din pacate familia asta roitoare mi-a dat peste cap toate calculele. (am deja 4 familii si cosnita este singura goala).

Urmatorul roi il bag in cosnita si il las acolo. Sper sa fie atat de simplu.

Ca solutie alternativa - am gasit aseara dupa ce am postat o modalitate de a avea faguri construiti in cosnita (il pui pe post de cat 2 la o familie puternica fara sa aiba urdinis - intrarea sa se faca doar prin cat1). O sa fie un pic de munca sa fac sa nu ploua mult in nucleul de jos.
MOTANUL
 
Mesaje: 15
Membru din: 22 Mai 2014, 19:50
Localitate: Locatie Stupina: Padure Snagov

Re: Cosnita, Roinita - Se poate creste o familie?

Mesajde Dragos2006 » 27 Mai 2014, 06:09

In urma cu un an am facut un filmuleț in care prezentam exact acest lucru . Iți pot spune ca anul acesta respectivele colonii sunt foarte puternice si le merge bine in cosnita . Nu uita ca in urma cu 100 de ani pe aceste meleaguri , apicultura se facea doar in cosnite si/ sau buduroaie.

https://www.youtube.com/watch?v=AAvEUXqz_3Q
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Cosnita, Roinita - Se poate creste o familie?

Mesajde MOTANUL » 27 Mai 2014, 22:28

Ma interesa daca au trecut peste iarna si cosnitele fara lut. In imagini au ridicat-o exact pe cea din lut (acolo era intradevar o familie bine pusa pe picioare).

La un acoperis deasupra ma gandeam si eu oricum (pana sa vad imaginile). Daca in varianta cu lut ar mai intra in discutie daca sa pui sau nu acoperis - in cea fara este clar necesar.
Cateva imagini gasite de mine pe acest subiect (mai interesante)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
MOTANUL
 
Mesaje: 15
Membru din: 22 Mai 2014, 19:50
Localitate: Locatie Stupina: Padure Snagov

Re: Cosnita, Roinita - Se poate creste o familie?

Mesajde Kostas » 28 Mai 2014, 08:38

Manual video pentru "stuparit industrial " la cosnita:
https://www.youtube.com/watch?v=upbONro ... F0A1D9AAFB
Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: Cosnita, Roinita - Se poate creste o familie?

Mesajde Gicuta » 18 Iun 2014, 10:52

Dragos2006 scrie:In urma cu un an am facut un filmuleț in care prezentam exact acest lucru . Iți pot spune ca anul acesta respectivele colonii sunt foarte puternice si le merge bine in cosnita . Nu uita ca in urma cu 100 de ani pe aceste meleaguri , apicultura se facea doar in cosnite si/ sau buduroaie.

https://www.youtube.com/watch?v=AAvEUXqz_3Q


Corect este pana in urma cu 100 de ani, ca apicultura comerciala se face pe aceste meleaguri de mii de ani :)
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Cosnita, Roinita - Se poate creste o familie?

Mesajde trantor » 18 Iun 2014, 11:36

Unii mai puturosi o mai fac si astazi in buturi :lol: a se citi mot a mot legat de apicultura veche :lol:
Primavara un control mai mult asa ca sa ma aflu in treaba si-n Iulie sa le fur un faguras in rest Dumnezeu cu mila :oops: le-am facut casa sa se descurce...
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: Cosnita, Roinita - Se poate creste o familie?

Mesajde jenica67 » 18 Iun 2014, 11:38

Eu mai am in pod de la stramosi, vreo- 6 sau 9 cojnite impletite. Anul trecut a trebuit sa ard vre-o 3, ca in pozitia cum erau bagate una in alta, si-a facut cuibul o familie de viespii, care aveau faguri ca si un stup. Erau deja mii de viespii si m-a pus sotia sa le elimin, sa nu muste pe nepotelul, care urma sa vina la noi. Greu am facut fata atcului, am reusit sa le impachetez cu saci de polietilena, am bagat vre-o doua tuburi de spray, le-am dus in gradina, am facut un foc, dupa ce le-am stropit cu diluant. Bineinteles ca imbracat ca astronautii, dar tot am luat cateva intepatutri, foarte dureroase.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 62 vizitatori


cron