Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde vasile_ion_27 » 03 Iun 2014, 21:11

.ultumesc. Deja am gasito intrun stup. Maie bag 2 matci in cei 2 stupi fara matca si stimulare cu sirop
vasile_ion_27
 

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde vasile_ion_27 » 03 Iun 2014, 22:18

samuellazea scrie:Aia inseamna ca albina culegatoare a intrat unde era obisnuita si nu inseamna ca acolo e matca. Matca o poti gasi ori cautand-o pe rame ori cautand peste cateva zile sa vezi unde sunt oua. In caz ca nu sti cum sunt ouale, intra pe google si cauta stadiu dezvoltare albina si vezi ca acolo o sa ai poze cu albina cum ia fiinta inca din ziua 1.

Bafta multa.
Sami

multumesc.
vasile_ion_27
 

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde vasile_ion_27 » 04 Iun 2014, 14:04

vasile_ion_27 scrie:
samuellazea scrie:Aia inseamna ca albina culegatoare a intrat unde era obisnuita si nu inseamna ca acolo e matca. Matca o poti gasi ori cautand-o pe rame ori cautand peste cateva zile sa vezi unde sunt oua. In caz ca nu sti cum sunt ouale, intra pe google si cauta stadiu dezvoltare albina si vezi ca acolo o sa ai poze cu albina cum ia fiinta inca din ziua 1.

Bafta multa.
Sami

multumesc.

am introdus cele 2 matci in colivii. Si am dat sirop 1/1. Cat este necesar sa le tin si cum sa le dau drumu pe rama ?
vasile_ion_27
 

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde proapis13 » 04 Iun 2014, 14:31

vasile_ion_27 scrie:am introdus cele 2 matci in colivii. Si am dat sirop 1/1. Cat este necesar sa le tin si cum sa le dau drumu pe rama ?

viewtopic.php?f=5&t=617&hilit=introducerea+matcilor#p10409
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde vasile_ion_27 » 05 Iun 2014, 20:46

am eliberat cele 2 matci si am vazut ca au fost acceptate albinele se dadeau din fata lor . Maine ma duc la apicola sa iau un protofil sa il dau in sirop 1/1. Au rezultat din duvizare 2 roi pe 3 rame dintre care 2 puiet cappacit si un miere si păstura . Si un roi pe 4 rame dintree care 3 cu puiet capăcit si una miere si păstura. In zona am faneata si floarea soarelui si sirop din belsug.am sanse ca la 1 sept sa am 3 roi puternici pe 8 - 10 rame?
vasile_ion_27
 

Re: DIVIZARE STUP

Mesajde ignatov andrei » 05 Iun 2014, 21:11

vasile_ion_27 scrie:am eliberat cele 2 matci si am vazut ca au fost acceptate albinele se dadeau din fata lor . Maine ma duc la apicola sa iau un protofil sa il dau in sirop 1/1. Au rezultat din duvizare 2 roi pe 3 rame dintre care 2 puiet cappacit si un miere si păstura . Si un roi pe 4 rame dintree care 3 cu puiet capăcit si una miere si păstura. In zona am faneata si floarea soarelui si sirop din belsug.am sanse ca la 1 sept sa am 3 roi puternici pe 8 - 10 rame?


Daca au mancare si nu te zgarcesti la a asigura spatiu pentru ouat - presupunand ca matcile sun OK si ai si albina - la 15-20 iulie trebuie sa ajunga pe 10 rame!
Bafta!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori