Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde tuturicius » 11 Iun 2014, 22:50

TDI scrie:Faci roii doar cu albină tânără scuturată .....

Dada, m-ati inteles bine. Buna idee! Multumesc!
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde Ted » 10 Iul 2014, 13:07

"
Mircea_63 scrie:Cand te uiti in stup, ii vezi trecutul si viitorul pe cel putin 21 de zile. Trecutul il vezi chiar pe vreo 40 de zile.

De exemplu: populatie ce acopera bine 15-20 de rame.
Puiet in rame, pe 7-8 rame. Asta inseamana ca in ultimele 21 de zile matca a pontat destul de bine. Daca ai ochi sa observi si populatia este echilibrata, foarte probabil a pontat bine in ultimele 40 de zile. Daca observi preponderent albina batrana, posibil sa fi avut o perioada in care ponta a fost redusa, albinele nu au avut atata puiet de crescut si a ajuns sa traiasca mai mult, astfel ca ai multa culegatoare. In viitorul apropiat te astepti la un declin al culegatoarelor, in schimb ai acum un varf.
Albina tanara este mai deschisa la culoare si mai pufoasa. Batranele sunt mai negre si mai chelite de puf, iar fata de alti stupi, te poti astepta la agresivitate mai mare.
Crescaturi si albituri= semn de albina tanara multa.

Sunt multe semne in stup, dar trebuie sa ai ochi buni, spirit de observatie si experienta. Vei fi surprins sa fii langa un stupar cu experienta si comunicativ si sa auzi detalii. Ca asta e asa, ailalta altfel. Atunci e momentul sa intrebi de unde stie sau pe ce se bazeaza.
Un alt exemplu: ridica podisorul -eventual ridica folia- si afirma: -astea n-au matca. La altul zice ca si-au schimbat matca si cea noua s-a imperecheat, desi n-a vazut-o. Mafalda! :evil:
Ce a vazut (auzit)? Albinele plang in lipsa matcii.
Au schimbat matca? Dispar trantorii, nu mai sunt necesari si nici iubiti in acel stup.
"



:D Buna ziua!
Eu, personal,multumesc pentru tot ce ati scris aici.In cartile citite nu am gasit aceste informatii(in afara de cele cum sa recunosti albinele tinere de cele batrine).Sau ,poate ,nu am citit cartile potrivite.Oricum mi le-am notat in agenda,invatatura pt.copii....nepoti... .Sanatate!
Aristotel: "Dumnezeu, care nu poate fi văzut de muritori, se vădeşte din lucrurile Sale"
Avatar utilizator
Ted
 
Mesaje: 75
Membru din: 02 Mar 2014, 16:23
Localitate: rm-sarat

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde ignatov andrei » 11 Iul 2014, 10:17

Ted scrie:"

Un alt exemplu: ridica podisorul -eventual ridica folia- si afirma: -astea n-au matca. La altul zice ca si-au schimbat matca si cea noua s-a imperecheat, desi n-a vazut-o. Mafalda! :evil:


Nu este "mafalda"!
Se vad ramele "albite", sau "abandonate'!
De aici, variatiuni pe aceeasi tema!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde Ted » 11 Iul 2014, 14:41

ignatov andrei scrie:
Ted scrie:"

Un alt exemplu: ridica podisorul -eventual ridica folia- si afirma: -astea n-au matca. La altul zice ca si-au schimbat matca si cea noua s-a imperecheat, desi n-a vazut-o. Mafalda! :evil:


Nu este "mafalda"!
Se vad ramele "albite", sau "abandonate'!
De aici, variatiuni pe aceeasi tema!

Imi pare rau,nu am citat corect,mi-am agatat urechile in calculator .Am dorit sa citez din ce a scris Mircea-63.Scuze!
Aristotel: "Dumnezeu, care nu poate fi văzut de muritori, se vădeşte din lucrurile Sale"
Avatar utilizator
Ted
 
Mesaje: 75
Membru din: 02 Mar 2014, 16:23
Localitate: rm-sarat

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde ignatov andrei » 11 Iul 2014, 15:24

Ted scrie:
ignatov andrei scrie:
Ted scrie:"

Un alt exemplu: ridica podisorul -eventual ridica folia- si afirma: -astea n-au matca. La altul zice ca si-au schimbat matca si cea noua s-a imperecheat, desi n-a vazut-o. Mafalda! :evil:


Nu este "mafalda"!
Se vad ramele "albite", sau "abandonate'!
De aici, variatiuni pe aceeasi tema!

Imi pare rau,nu am citat corect,mi-am agatat urechile in calculator .Am dorit sa citez din ce a scris Mircea-63.Scuze!


:lol: :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde MOTANUL » 18 Iul 2014, 10:48

Varianta 1.
Cu o zi inainte de sosirea matcilor, fa roiii!
Pe ramele care le pui la roi, sa fie numai puiet capacit! Sa nu ai larve sau oua, pentru ca nu-ti accepta matca!
Nu fa roiii puternici, interesul este sa ai matca aceptata! (2 rame cu puiet capacit + una cu miere/pastura
Ii poti imputernici dupa ce matca incepe sa depuna oua! Pana nu accepta matca, nu fa stimulare! (prin stimulare eu inteleg sirop; nu stiu daca la asta se refera)

Varianta 2.
Faci roii doar cu albină tânără scuturată de pe ramele cu puiet necăpăcit. După ce ouă matca îi dai puiet căpăcit.
Aici nu imi este clar ce rame pun?? Ii dau rama goale? Rame cu miere/pastura? In ce proportie?

Varianta 3.
2 rame cu puiet capacit
1 rama cu mancare
scuturat 2 rame (de pe rame cu puiet necapacit).


Azi imi vine matca imperecheata. Maine vreau sa o introduc. Am gasit cele 3 variante la formarea unui roi cu matca imperecheata (cazul meu). Evident ca fiecare are metoda lui verificata - si foarte posibil functioneaza toate 3.

Acum sa descriu un pic ce am la fata locului.
1 stup cu 10 rame ocupate de albina - si albinele au inceput sa se plimbe si in cat 2 (cel putin asa era situatia in urma cu 2 saptamani cand am vizitat stupii ultima oara)
1 stup dintr-un roi artificial format acum 1 luna jumatate. 4-5 rame acoperite cu albine (dar nu 100%)
1 stup format dintr-un roi artificial + un roi natural (tot acum 1 luna jumatate). 4-5 rame acoperite cu albine (dar nu 100%)
Pana acum roii nu au fost ajutati cu nimic (exceptie: am pus de 2 ori sirop in perioada asta)

Eu intentionez sa introduc matca imperecheata cumparata intr-unul din roiuri (cu separare etansa prin diafragma si 2 urdinisuri). Sa am 5 rame de la roiul vechi + 1 diafragma + 4 spatii libere in care sa pun ce imi doreste inima. In principiu cred ca pot gasi rame si albine pentru toate combinatiile de mai sus.
Mentionez si ca daca nu le pun sirop maine - 7 zile vor sta fara sirop ca mai des nu pot sa merg acolo. Adica ori le pun sirop de maine ori le pun saptamana viitoare (cand probabil vor fi oua). In afara de cele descrise mai sus am cumparat si dulcofruct la 6 kg. (nu stiu daca este util sau nu la ce imi propun sa fac)

Am descris mai detaliat situatia pentru a vedea care din variantele de mai sus este cea mai potrivita pentru ce imi propun eu.
MOTANUL
 
Mesaje: 15
Membru din: 22 Mai 2014, 19:50
Localitate: Locatie Stupina: Padure Snagov

Re: Roi artificial cu matca imperecheata!

Mesajde MOTANUL » 18 Iul 2014, 12:39

Am uitat sa precizez ca matca este in cusca cu albine insotitoare (dupa ruperea sigiliului oricum mai dureaza cateva zile pana iese). In conditiile astea ma gandeam ca formarea roiului cu 24 de ore inainte nu mai este asa importanta (oricum este aparata matca de cusca o buna perioada pana se unifica mirosurile).

Este corect rationamentul?
MOTANUL
 
Mesaje: 15
Membru din: 22 Mai 2014, 19:50
Localitate: Locatie Stupina: Padure Snagov

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori