Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Divizare stupi

Mesajde Radu Constanta » 20 Iun 2014, 09:29

Bună ziua,

Sunt începător și am nevoie de puțin ajutor. Mi-am cumpărat pe data de 25 mai 3 roiuri în 5 rame. Acum toți stupii au ajuns la 10 rame, lazile sunt de 10 rame. Doresc să ajung până în iarnă cu 5 stupi. Vreau să știu, ce soluții am în afară de a cumpăra două mătci? Scot dintr-o ladă cu ouă rama cu matcă, o ramă cu puiet și o magazie într-o ladă nouă și las să-și scoata stupul vechii matcă nouă? Cum?

Aștept propunerile voastre. Mulțumesc.
Radu Constanta
 
Mesaje: 9
Membru din: 20 Iun 2014, 09:13
Localitate: Constanta

Re: Divizare stupi

Mesajde Closcutz » 20 Iun 2014, 09:42

Eu iti propun sa nu faci greseala de a diviza familile provenite din roiuri de anul asta! Toti vrem numar mare, dar e nevoie de rabdare si perseverenta! Asigura-le cules abundent de tei, faneata sau FLS si lasa-i in pace cu inmultitul! Daca vrei sa gusti ceva miere anul asta si sa ai 3 familii de productie la anu!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Divizare stupi

Mesajde B.K » 20 Iun 2014, 10:32

Si mai e bine de stiut faptul ca e important sa ai albina pe 10 rame , nu 10 rame in cutie. Evident ca pe alea 10 rame trebuie sa fie si puiet in toate stadiile.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Divizare stupi

Mesajde Radu Constanta » 20 Iun 2014, 10:37

Scuze că n-am specificat, toate cele 10 rame sunt pline.
Radu Constanta
 
Mesaje: 9
Membru din: 20 Iun 2014, 09:13
Localitate: Constanta

Re: Divizare stupi

Mesajde Radu Constanta » 20 Iun 2014, 11:12

Credeam că-i timp suficient să-i rup și să intru ok cu ei în iarnă.
Radu Constanta
 
Mesaje: 9
Membru din: 20 Iun 2014, 09:13
Localitate: Constanta

Re: Divizare stupi

Mesajde proapis13 » 20 Iun 2014, 13:05

Radu Constanta scrie:Bună ziua,

Sunt începător și am nevoie de puțin ajutor. Mi-am cumpărat pe data de 25 mai 3 roiuri în 5 rame. Acum toți stupii au ajuns la 10 rame, lazile sunt de 10 rame. Doresc să ajung până în iarnă cu 5 stupi. Vreau să știu, ce soluții am în afară de a cumpăra două mătci? Scot dintr-o ladă cu ouă rama cu matcă, o ramă cu puiet și o magazie într-o ladă nouă și las să-și scoata stupul vechii matcă nouă? Cum?

Aștept propunerile voastre. Mulțumesc.

Bun venit pe forum :!:
Din cate scrii vad ca nu stapinesti inca termenii apicoli si nu esti hotarata ce sa faci
Pina una-alta citeste topicul de mai jos si abia apoi te hotarasti
viewtopic.php?f=7&t=101
In alta ordine de idei roii aia ce eu fost pe 5 rame si i-ai dus pe 10 rame
daca cedeaza puiet nu au timp sa se dezvolte si sa-si faca si rezervele de iarna
iar daca ii slabesti o sa ai surprize ; doar nu ai 7-8 rame cu puiet ???
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Divizare stupi

Mesajde Odey » 20 Iun 2014, 17:16

Radu Constanta scrie:Credeam că-i timp suficient să-i rup și să intru ok cu ei în iarnă.

Nu i diviza,e tarziu pentru roi artificiali(pana se imperecheaza matca,pana incepe ponta..) dureaza, si no sa apuce sa isi adune miere pt iarna...Iarna trecuta a fost blanda pt albine( cel putin la mine), dar se pare ca vremea lasa de dorit...la fel si anotimpurile.

11 grade a fost ieri la mine in Cluj noaptea..
Serios!?
Cadeeeeeeeeeeee!!!Da-te ma ca cade!!!
Avatar utilizator
Odey
 
Mesaje: 120
Membru din: 07 Iun 2013, 11:44
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Divizare roi

Mesajde alt stupar » 21 Iun 2014, 11:41

Radu Constanta scrie:Sunt începător și am nevoie de puțin ajutor. Mi-am cumpărat pe data de 25 mai 3 roiuri în 5 rame. Acum toți stupii au ajuns la 10 rame, lazile sunt de 10 rame. Doresc să ajung până în iarnă cu 5 stupi. Vreau să știu, ce soluții am în afară de a cumpăra două mătci? Scot dintr-o ladă cu ouă rama cu matcă, o ramă cu puiet și o magazie într-o ladă nouă și las să-și scoata stupul vechii matcă nouă? Cum?

Dumneata nu ai nevoie de ajutor, albinele pe care le-ai cumparat sunt cele care au! :oops:

Of-offff, suntem muuuuulti si bula inca creste... de unde aparura atatia nechemati ???????
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Divizare stupi

Mesajde ignatov andrei » 21 Iun 2014, 13:36

Radu Constanta scrie:Credeam că-i timp suficient să-i rup și să intru ok cu ei în iarnă.


Ai timp suficient!
Purcede la lucru!

Fa-ti rost, totusi, de matci imperecheate!
Bafta!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Divizare stupi

Mesajde vslsilviu » 21 Iun 2014, 15:08

ignatov andrei scrie:Ai timp suficient!


Inteleg ca noi suntem incepatori; ne meritam soarta, dar credeam ca albina nu va este indiferenta.

La subiect: daca in primavara ii ai pe toti 3 e ca si cum i-ai inmultit de 2 ori; sirop si stimulat, 200 ml din 2 in 2 zile pana pe la jumatatea lui septembrie; cand nu il mai ia poti sa te opresti;

Spor!
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Divizare stupi

Mesajde joohny » 21 Iun 2014, 18:50

Va salut.Eu asa as proceda:Numar toate ramele cu puiet de la cei 3 stupi si ii impart la 5.Daca rezultatul iese cu 2 R puiet atunci as cumpara 2 matci imperechiate si as imparte puietul cam egal la cei 5,dupa care haleala pina nu mai pot duce la cei cu matca noua insa la cei 3 (vechi) stimulat pina la FS.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Divizare stupi

Mesajde ignatov andrei » 22 Iun 2014, 05:52

vslsilviu scrie:
ignatov andrei scrie:Ai timp suficient!


Inteleg ca noi suntem incepatori; ne meritam soarta, dar credeam ca albina nu va este indiferenta.

La subiect: daca in primavara ii ai pe toti 3 e ca si cum i-ai inmultit de 2 ori; sirop si stimulat, 200 ml din 2 in 2 zile pana pe la jumatatea lui septembrie; cand nu il mai ia poti sa te opresti;

Spor!


Ai un talent... !!!
Pe deasupra, mai esti si... (scrie tu ce vrei)!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Divizare stupi

Mesajde berlogea » 22 Iun 2014, 08:42

sanatate la toata lumea.lasati omuul sa inmulteasca ca nu e tirziu e timp pina in octombrie dar trebuie papa la greu .ajutatil nu il incurcati bafta mergi inainte .de mai traia nea gica te lamurea el prima data te critica iar dupa aceia era ok
berlogea
 
Mesaje: 26
Membru din: 29 Dec 2011, 21:31
Localitate: petrila

Re: Divizare stupi

Mesajde vslsilviu » 22 Iun 2014, 09:33

ignatov andrei scrie:Ai un talent... !!!
Pe deasupra, mai esti si... (scrie tu ce vrei)!


Aveti un nou fan si am sa va raspund, cu placere, la fiecare postare facuta mai in gluma. Poate fac rost si de un MEA ca sa pot posta si acolo unde interziceti.

Probabil se va termina cu o prietenie frumoasa, dupa ce o sa ne cunoastem reciproc.

Sanatate!
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Divizare stupi

Mesajde B.K » 22 Iun 2014, 10:26

berlogea scrie:sanatate la toata lumea.lasati omuul sa inmulteasca ca nu e tirziu e timp pina in octombrie dar trebuie papa la greu .ajutatil nu il incurcati bafta mergi inainte .de mai traia nea gica te lamurea el prima data te critica iar dupa aceia era ok

Macar capata experienta. :D
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Divizare stupi

Mesajde Radu Constanta » 24 Iun 2014, 11:41

Ca începător apreciez orice fel de răspuns, și pozitiv și negativ. Sper nu ocup cu albinele mele spațiul nimănui, poate-i loc pentru toată lumea.
Până la urmă cred c-o să mai cumpăr două roiuri în perioada imediat următoare. Nu vreau s-o gafez, să-mi bat joc de ele.

Mulțumesc frumos pentru ajutor.
Radu Constanta
 
Mesaje: 9
Membru din: 20 Iun 2014, 09:13
Localitate: Constanta

Următorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori