Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Am facut o prostie ce sa fac?

Mesajde Ovidiu.Turda » 04 Iul 2014, 14:11

am cumparat 20 de matci imperecheate, si am inceput sa fac nucleii. Am luat cate o rama cu puiet capacit cu albina si dupa 6 ore am pus matca in cutiuta. Problema este ca dupa 2 zile cand am mers nu mai era atata albina sa mai acopere rama si noptile au fost destul de reci, si 10 grade au fost. Puietul cred ca a murit ca a inceput sa puste capacelele si iesea parca larva afara moarte. Ce este de facut? Cu manuta aia de albine a primit matca. Ma tem sa nu produc eu ceva o boala, loca sau ceva. Acuma iara sunt la servici si maine as vrea sa le scot afara si sa le arunc si sa las doar ramele fara puiet, pentru ca ieri cand am vazut le-am bagat cate o rama curata cum am extras mierea. Astept sfaturi de la voi, e prima si ultima data cand mai fac asa ceva, sau dus 20 rame cu puiet capacit
Ovidiu.Turda
 
Mesaje: 29
Membru din: 05 Apr 2011, 14:17
Localitate: Turda jud.Cluj

Re: Am facut o prostie ce sa fac?

Mesajde Mircea_63 » 04 Iul 2014, 14:59

Momentan da-le sirop si lasa-le in pace. Dupa ce incepe ponta, le ajuti cu albina tanara, rama pusa dimineata in partea opusa cuibului, seara o apropii, sau cu puiet capacit dar pe masura puterii de acoperire ( puiet aproape de eclozare).

Trebuia sa scuturi si rame cu puiet necapacit, ca sa ai doica mai multa. Asa... au plecat culegatoarele inapoi si cele ramase nu aveau putere de acoperire suficienta.

Nu inteleg cum
pusca puietul si iese larva moarta afara
? :?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Am facut o prostie ce sa fac?

Mesajde Ovidiu.Turda » 04 Iul 2014, 15:25

Pai cum a murit ori incerca sa scoata larvele afara ori sa umflat puietu ca era sparte capacelele si lava putin iesita. Asta dupa noptile reci
Ovidiu.Turda
 
Mesaje: 29
Membru din: 05 Apr 2011, 14:17
Localitate: Turda jud.Cluj

Re: Am facut o prostie ce sa fac?

Mesajde clncatalin » 04 Iul 2014, 19:28

Cand dai puiet capacit, dai ramele pe care puietul a inceput deja sa iese. Acesta va ecloziona in scurt timp si e mai redus riscul sa raceasca. Daca vrei sa folosesti toata albina pe care o pui in roi,e bine sa ai doua vetre, astfel incat sa nu se intoarca culegatoarea. Altfel va trebui sa scuturi la formarea roiului si cate o rama cu albina tanara de pe rame cu puiet larvar. Sfatul lui Mircea-63 este foarte bun.
Mai poti sa pui din nou matca in cusca si sa refaci roii, asa cum trebuie, cu multa doica.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Am facut o prostie ce sa fac?

Mesajde Ovidiu.Turda » 04 Iul 2014, 21:29

Ma gandeam sa las asa pana primeste matca si sa ai intaresc treptat, 90 la suta au fost primite, in cutiuta daca le bag au aproape 1 sapt deja de cand stau inchise
Ovidiu.Turda
 
Mesaje: 29
Membru din: 05 Apr 2011, 14:17
Localitate: Turda jud.Cluj

Re: Am facut o prostie ce sa fac?

Mesajde TDI » 04 Iul 2014, 21:51

Redu urdinisele si muta puietul încă neeclozionat înapoi in colonii bune. Treptat după cum ai spus si tu adaugi puiet care eclozioneaza, când ajungi la 2 rame de albina incepi stimularea. Pune-le folie!
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Am facut o prostie ce sa fac?

Mesajde Ovidiu.Turda » 04 Iul 2014, 22:18

Nu mai pot pune puietul capacit care este mort deja in colonii maine dim le las doar cele fara puiet restu cu puiet capacit le iau si le arunc sa nu provoc o infectie ceva o loca
Ovidiu.Turda
 
Mesaje: 29
Membru din: 05 Apr 2011, 14:17
Localitate: Turda jud.Cluj

Re: Am facut o prostie ce sa fac?

Mesajde TDI » 04 Iul 2014, 22:28

Nu întotdeauna este mort tot. Apoi, daca nu-l pui in colonii ar fi cazul sa te apuci de topit ramele alea mai repede.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 47 vizitatori