Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: intrebare

Mesajde cucubau » 03 Ian 2013, 19:59

Buna seara!
Cand cineva nu stie , ori intraba ori se documenteaza. Mai dureros este ,sa creada ca stie ,si sa-i dezinformeze si pe altii. :lol:
Ps . O familie de albine la care s-a declansat instinctul de roire chiar daca este divizata ori mutata pe alta locatie tot va roii. pot exemplifica cu o intrebare pentru cunoscatori ,si nu pentru cei care doar isi dau cu parerea . De ce dupa plecarea roiului primar instinctul de roire continua pana la epuizarea tuturor botcilor , iar uneori ramane cutia aproape goala ?
Multumesc! ;)
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: intrebare

Mesajde danielus71 » 03 Ian 2013, 20:08

. O familie de albine la care s-a declansat instinctul de roire chiar daca este ,,divizata ori mutata" pe alta locatie tot va roii.

cucubau-daca ar trebuii sa ma iau dupa ceea ce zici tu ,nu stiu ce sa zic,ori ma las de apicultura ori...boo.
daca ai avea rabdarea necesara sa mergi sa-mi citesti mesajele,poate dupa aceea poti venii ,chiar in PM,sa-ti spun cum faci o familie care vrea sa roiasca sa uite. si cind spun UITE ,stiu ce spun.
acum ramine la latitudinea ta sa citesti printre rinduri !
si acum sa-ti raspund de ce pleaca:pentru ca :
-nu-i rupi botcile
-nu mai are puiet proaspat(stiind ca puietul are faimosul feromon al reginei
-virsta botcilor apropiata
danielus71
 

Re: intrebare

Mesajde Florin Dobre » 03 Ian 2013, 20:23

Incerc un raspuns...de incepator.
Atunci cand matca batrana a plecat deja odata cu roiul primar(alcatuit cu preponderenta din albine batrane-fidele matcii), coeziunea albinelor ramase este foarte fragila. Feromonul de matca batrana imperecheata nu mai exista. Asadar fiecare nou grup de matci tinere eclozionate(neimperecheate) va fi suficient sa influenteze parte din albinele tinere(ramase pe metereze sa asigure eclozionarea botcilor) si s-o roiasca. Doar pentru asta s-au facut pregatirile. Si uite asa, pleaca si secundarul si tertiarul....pana ramane lada goala.
Precizez inca o data ca sunt un biban in domeniu, doar am incercat un raspuns la intrebarea lui cucubau.
Astept raspunsul corect de la cucubau :shock:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: intrebare

Mesajde cucubau » 03 Ian 2013, 20:38

Florin Dobre scrie:Incerc un raspuns...de incepator.
Atunci cand matca batrana a plecat deja odata cu roiul primar(alcatuit cu preponderenta din albine batrane-fidele matcii), coeziunea albinelor ramase este foarte fragila. Feromonul de matca batrana imperecheata nu mai exista. Asadar fiecare nou grup de matci tinere eclozionate(neimperecheate) va fi suficient sa influenteze parte din albinele tinere(ramase pe metereze sa asigure eclozionarea botcilor) si s-o roiasca. Doar pentru asta s-au facut pregatirile. Si uite asa, pleaca si secundarul si tertiarul....pana ramane lada goala.
Precizez inca o data ca sunt un biban in domeniu, doar am incercat un raspuns la intrebarea lui cucubau.
Astept raspunsul corect de la cucubau :shock:


Foarte corect Prin divizare ele se comporta exact ca dupa plecarea roiului principal . Instinctul de roire poare fi suprimat prin infuzia de albine din alta familie , albine care se vor comporta ca o familie ramasa orfana .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: intrebare

Mesajde jenica67 » 03 Ian 2013, 21:27

cucubau, te rog sa nu te superi, dar dupa umila mea parere, tu ori n ai citit nici o cate, ori nu ai inteles nimic, din ce ai citit, ori ai citit cartile gresite (alea de joc).
Daca spui ca te-ai si documentat, ia sustine-ti te rog parerea, cu pasajul dintr-o carte. Nu trebuie sa ne scrii tot pasajul, sune-ne numai cartea si pagina. Si inca ceva, eu aveam o expresie cand vroiam sa spun ca e vai de mama lui cineva, foloseam expresia mai voalata ca e "vai de cocobaul lui" acum nu mai pot folosi nici expresia asta, datorita id ales de tine.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: intrebare

Mesajde cucubau » 03 Ian 2013, 22:04

Fara practica teoria nu face decat sa incurce . Pot sa spun doar ca a cita dintr-o carte este echivalent cu a vorbii din auzite . Eu vorbesc despre propria experienta , iar de ce va-m spus referitor la inhibarea instincutului de roire, l-am experimentat si il practic de ani buni. Un roi format prin divizarea unei familii care a intrat in frigurile roitului si la care s-a lasat o singura botca exista riscul sa plece odata cu iesirea singurei matci , iar roiul sa ramina roisor si sa bezmeticeasca .
In carti reviste sau ce vreti d-voatra nu veti gasii nimic legat de acest fenomen.http://badislava.sunphoto.ro/pastoral_2012/84765752
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: intrebare

Mesajde jenica67 » 03 Ian 2013, 22:25

Si atunci cum de numai dumneta l-ai constat, si toti ceilalti, nu stiu nimic si dau solutii de rezolvare, a familiilor care au intrat in frigurile roitului ? Nici macar Hristea, sau alti stupari mai ai Romaniei, nu l-au intalnit si dumneata sustii, ca asa se intampla de fiecare data ? Eu recunosc ca am prins un singur roi, de fapt am fost anuntat de cineva, din alta localitate, l-am luat si nu mi-a plecat.
PS. ghitacusman, nu poate ca roieste sigur, nu ai citit ce a scris ?
PS2 . cucubau, intrebarea ta nu are nimic cu combaterea roirului, are legatura cu neglijenta.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: intrebare

Mesajde jenica67 » 03 Ian 2013, 22:47

Cand noi il roim, daca respectam regulile, adica il roim, nu mai pleaca orice greseala am face.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: intrebare

Mesajde Alexu » 04 Ian 2013, 00:01

In 2006 , am venit un ,, expert '' sa ma ajute sa roiesc o familie ( 18-19 rame , stup orizontal ) , a luat 5 rame , mi le-a introdus in cutie , tin minte cand dintr-o botca a iesit o matca ( restul botcilor le-a lasat ) ! :roll: . A doua zi ma uitam la roi ( imi era drag ) , m-am trezit ca ies albine din el si se asezau pe o creaga ( roiul , roise :lol: ) . L-am asezat si pe ala ,la cateva zile ma suna bunica si-mi spune ca mi-a mai iesit un roi ( din familia principala ) si la luat vecinu... Ma duc la tara repede , gasesc 2 roiuri in copac ( tentative , 1-2 rame de albina ) , ma chinui se le aranjez si pe astea . A doua zi mi-a mai iesit inca unu ( tot o stafie de roi ) , tot in ziua aia m-am apucat si de familia de baza . Abia am mai gasit cateva rame de albine si matci fara numar
Am incercat sa fac roiuri , folosind albina de la familii care nu erau in frigurile roitului . Rezultatul a fost urmatorul , acele albine rodeau botcile . Dupa care la 2-3 zile trageau botci de salvare....
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: intrebare

Mesajde jenica67 » 04 Ian 2013, 00:29

Din ce ai povestit, ati facut o serie de greseli mari. Exemplul dat de tine, este exemplu pentru cital la "asa nu".
1 Roiul trebuia sa il faci clasic. In lada de baza, trebuia sa lasi rama pe care se gasea matca si inca o rama cu puiet capacit (fara nici o botca), restul sa umplii cu FA. Restul albinelor tinere, cu ramele de pe care rupeai toate botcile, mai putin doua de varste diferile, le bagai in alta lada si le puneai intr-o alta pozitie.
2 Daca faci roiuri cu albine dintr-un stup si pui o botca din alt stup, dar ele au la dispozitie larve tinere, todeauna vor manifesta un comportament dusmanos fata de botca, o ca omora si isi vor trage botci din larvele lor. Aici nu trebuia sa ai puiet tanar necapacit, ca ele sa nu aiba nici o speranta, sa isi traga botci. In plus, trebuia sa ai numai albina tanara, care este mai toleranta.
3. Concluzii trage dupa mai multe experinte si atunci cand stii exact ce trebuie sa faci si ce ai facut.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: intrebare

Mesajde Alexu » 04 Ian 2013, 00:36

[youtube][/youtube]
jenica67 scrie:Din ce ai povestit, ati facut o serie de greseli mari. Exemplul dat de tine, este exemplu pentru cital la "asa nu".
1 Roiul trebuia sa il faci clasic. In lada de baza, trebuia sa lasi rama pe care se gasea matca si inca o rama cu puiet capacit (fara nici o botca), restul sa umplii cu FA. Restul albinelor tinere, cu ramele de pe care rupeai toate botcile, mai putin doua de varste diferile, le bagai in alta lada si le puneai intr-o alta pozitie.
2 Daca faci roiuri cu albine dintr-un stup si pui o botca din alt stup, dar ele au la dispozitie larve tinere, todeauna vor manifesta un comportament dusmanos fata de botca, o ca omora si isi vor trage botci din larvele lor. Aici nu trebuia sa ai puiet tanar necapacit, ca ele sa nu aiba nici o speranta, sa isi traga botci. In plus, trebuia sa ai numai albina tanara, care este mai toleranta.
3. Concluzii trage dupa mai multe experinte si atunci cand stii exact ce trebuie sa faci si ce ai facut.


Ai citit bn postarea mea ? scrie 2006! si le facuse un ,, expert in apicultura '' ( pe care l-am mai si platit ) . Eu doar am spus povestea , ca fiecare sa traga ce concluzii vrea
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: intrebare

Mesajde jenica67 » 04 Ian 2013, 00:54

In materie de experti ma abtin, ca am cunoscut un sofer, care a iesit la pensie si nu stia inca sa conduca, cum trebuie, desi el credea ca este expert. De unde este si intrebarea : stiti care este culmea afacerilor ?
Nu ma-am legat de experienta ta in 2006, ca mi-am dat seama, ca ai chemat pe cineva, tocmai ca nu te pricepeai, si am comentat exemplul dat de tine, tocmai sa priceapa si altii mai incepatori ca noi, unde s-a gresit.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: intrebare

Mesajde cucubau » 04 Ian 2013, 00:58

O metoda foarte simpla de inhibare a instinctului de roire , dar facuta la timp , este schimbarea locurilor intre ei a doi stupi , dar numai in timpul culesului ( fara cules se incaiera intre ei ) unul foarte puternic , adica cel care ar urma sa roiasca cu unul mai slab (nu foarte slab ). Cel puternic va ramane fara albina zburatoare, a lui , in schimb va colecta albina zburatoare a celuilalt , albina care va face sa dispara botcile de roire. Cel slab va colecta albina celui puternic si va creste ca fat frumos din poveste.
Prima data cand am experimentat aceasta metoda a fost fiinca mi s-au dezechilibrat foarte tare stupii (pe pavilion ) si metoda cea mai simpla de echilibrare a fost sa-i schimb intre ei . Cei pe care i-am schimbat nu a roit nici unul .Au fost totusi catva 2 sau 3 care nu pareau sa roiasca nu i-am schimbat si au roit . Am pus in locul lor , roiuri formate anterior care aveau matci imperecheate . Rezultatele au fost peste asteptari , am pierdut doar un cules , la FS erau deja in forma maxima .
Iar chestia cu roitul roiului am patit-o tot atunci , In prima faza am folosit 2 rame de la cel care roia si doua dela alti stupi ( puiet cu albina de acoperire ). Surpriza a venit mai tarziu , am mai gasit unul cu botci de roire (era la prima extractie la salcam )si lazi goale mai aveam doar doua . Asa ca am introdus in locul lui un alt roi, ii aveam facuti la rapita , si stupul l-am impartit in trei . Toate roiurile nou formate le-am adus acasa . La cateva zile mi-au roit roiurile facute prin divizarea ultimului stup. De aici am tras concluzia ca pentru formarea roiurilor prin divizarea celor care roiesc trebuie neaparat ca albinele sa fie din cel putin doi stupi.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: intrebare

Mesajde d.dorin86 » 21 Ian 2013, 21:53

va multumesc la toti pentru raspunsunsurile date dar eu man gindit sa pun o magazie 1pe 1 pe stup de 12 rame si sa fac din unul numai roiuri si la restul sa iau cite 3 rame din cuib din stup de 10 rame si sa fac roi si roi sai fac pe aceiasi vatra se poate
d.dorin86
 
Mesaje: 17
Membru din: 28 Aug 2011, 18:13
Localitate: deva

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori