Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Exercitiu - de la 5 la 30 fam.

Mesajde cristian bh » 29 Ian 2015, 21:33

Nicolaie Astaifoaiei scrie:
andrei_d scrie:Va multumesc din nou tuturor celor care v-ati facut timp sa scrieti, am luat cate ceva de la fiecare, sunt informatii de folos. Daca doriti sa continuati discutiile, sunteti liberi sa o faceti. Pentru alti incepatori care citesc, mentionez ca nu voi urma planul pe care l-am scris mai sus, dar voi incerca sa ajung la acelasi rezultat pe o alta cale.
Salutari!

Dece? :oops: :oops: :oops:
O sa spuneti si mie cum facketi daca aveti plan mai bun?
O sa ziceti secretu?

Da tu ai destule lazi goale :?:
:lol:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Exercitiu - de la 5 la 30 fam.

Mesajde BUNKA » 07 Aug 2015, 16:45

Nu am avut răbdare sa parcurg cele 4 pagini dar tocmai am postat la "Stupul Roger Delon ca alternativa în stuparit" cam cata albina am produs din doua matze lesinate sezonul ăsta...pe scurt se poate dar trebuie sa știi secunda cu secunda de unde iei, unde pui, de ce, când faci matci, când roi, când îi ajuți, cu ce etc, deci trebuie ceva experiența, fără experiență nu poțiproduce masa vie la maxim, sși chiar dacă o produci trebuie sa știi sa o conservi.
Colegii mai experimentați trebuie sa știe și cu siguranță știu ca se pot ierna roiuri medii, exista o diferență uriașă în sezonul următor dacă ai 5 găleți de albina și 20 matci, sau 5 găleți de albina și5 matci.
Întrebare, retorica bineînțeles...cândvei avea o dezvoltare mai rapida primavara, în care din situații per unitate de timp poțiproduce mai multa masa vie ??

Ce am făcuteu se poate doar pe celula mica pt ca albina ttrăiește dublu însezon...care aați citit cu ce m-am ocupat în ultimii ani, știți ce vorbesc...deci însistemul clasic STAS oricare STAS, colegii au dreptate, nu merge...dar cu albina mica neintoxicate cu fel de fel de tratamente, merge.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Exercitiu - de la 5 la 30 fam.

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 08 Aug 2015, 10:21

Ce ispravi spui dumeata Bunka ?
Cu istorii din aistea faci exercitiu cum sa ajungi dela 30 la 5 famili. :shock:
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Exercitiu - de la 5 la 30 fam.

Mesajde BUNKA » 08 Aug 2015, 19:18

Nicolaie Astaifoaiei scrie:Ce ispravi spui dumeata Bunka ?
Cu istorii din aistea faci exercitiu cum sa ajungi dela 30 la 5 famili. :shock:


Prietene dacă rupi ceva engleza uite aici un film educativ
https://youtu.be/YMfIW8PzGoo
Apoi uite aici cum se face din 10 rame ME și 3 matci - 120 rame Delon 7,15 dm patrati / rama , populate , pline de puiet și hrana , plus 24 rame ME pline de puiet și hrana la pagina 41 la "Stupul Roger Delon ca alternativa în stuparit"
Nu știu câte vor fi pana la urma dar cred ca bag 16 colonii pe Delon și 2 pe ME...totul făcutdin doua familii handicapate pe ccâte 5 rame ME.
Cum s-ar zice le-am inmultit de 9 ori. :)
Succes !
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 48 vizitatori