Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde gica.mosu » 05 Dec 2015, 18:39

gica.mosu scrie:Paaaiiii,in cazul ista (daca e cum ai scris) pisica-i di culoari alba=rezultatele pe masura...feicitari :!: P.s-scriam pe ac topic,ca fiecari dintre noi avem metoda lui di lucru in stupina(in functie de ce si cum i-si planifica=doresti sa inmulteasca efectivul)...iar rezultatele's pi masura priceperii lui :P ...OFF topic-azi am verificat 5 fam in cari mai aveau puiet pi 20 nov...3 din ele au oprit ponta,la 2 am gasit larvar si ou in picioare(aprox 1dm2)....le-am arestat in colivia TITOV si una tip capac :mrgreen:...Spor-G.M :!:


Aveti dovada...arestarii sub capac....au elberat-o,si azi am pus-o din nou.... in colivieTitov...
Fişiere ataşate
IMG_0074.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde gica.mosu » 05 Dec 2015, 18:41

gica.mosu scrie:
gica.mosu scrie:Paaaiiii,in cazul ista (daca e cum ai scris) pisica-i di culoari alba=rezultatele pe masura...feicitari :!: P.s-scriam pe ac topic,ca fiecari dintre noi avem metoda lui di lucru in stupina(in functie de ce si cum i-si planifica=doresti sa inmulteasca efectivul)...iar rezultatele's pi masura priceperii lui :P ...OFF topic-azi am verificat 5 fam in cari mai aveau puiet pi 20 nov...3 din ele au oprit ponta,la 2 am gasit larvar si ou in picioare(aprox 1dm2)....le-am arestat in colivia TITOV si una tip capac :mrgreen:...Spor-G.M :!:


Aveti dovada...arestarii sub capac....au elberat-o,si azi am pus-o din nou.... in colivieTitov...


...si....
Fişiere ataşate
IMG_0071.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde mellis » 06 Dec 2015, 01:27

gica.mosu scrie:...Una =galbena di Banat si ailalta o caucazizn metis cuuuuu(ia stie :P )....Daca vini cum e si normal cevaaa gradi cu minus...sigur pun stop :!:

Chiar ashe Nea Gica..
Sa băgați blonda de banat in oala cu alte "bagaboante"..
S-a sucit polul..la noi frig si acolo cald...dar si când vine " ploaia" de la rusi...vai de scoarța ei..
Aveți ceva puiet pe acolo...
Sănătate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde paul » 06 Dec 2015, 08:53

mellis scrie:Aveți ceva puiet pe acolo...

Si mancare pana-n ... ianuarie ! :oops:
Intrebare pentru ,,exegetii,, forumului ... daca ramele prezentate de mosul erau pline cu miere, sirop, sau alte apipixuri, se mai apucau reginele de ouat, indiferent ca erau banatene, moldovene ??? :o
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde italianu » 06 Dec 2015, 09:13

Da si ..nu!
Pe fondul importarii de polen tardiv si al timpului ,,favorabil" matca oua in continuare ,albinele lasindu-i spatiul necesar ouatuluil!
Nu ,dar unde se forma ghemul?
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde paul » 06 Dec 2015, 09:37

italianu scrie:Da si ..nu!
Pe fondul importarii de polen tardiv si al timpului ,,favorabil" matca oua in continuare ,albinele lasindu-i spatiul necesar ouatuluil!
Nu ,dar unde se forma ghemul?

Mai mult ... Nu (nu se apucau de ouat) !!!
Daca restrang cuibul la sange (5, maxim 6 rame) si acele rame is pline pana jos sau macar 90% cu hrana, eu nu vad cum albinele fac spatiu pentru ouat, in perioada asta !!!
Ghemul se va forma ... pe intervale. Crezi ca daca nu sunt celule libere albinele nu-si mai formeaza ghemul ?
Zici tu ca-i mai bine la vremea asta cu puiet ca-n septembrie si cu doua degete de mancare, in conditiile in care iarna nici nu a inceput, ca vezi Doamne tre sa lasam celulele libere sa aiba unde-si forma ghemul ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde gica.mosu » 06 Dec 2015, 09:56

...Pt Mellis si nu numai=cativa precizari....ac matci(g de banat si "vagaboanda"-caucaziana) au inceput ponta 1-5 sept deci....un ciclu mic de ouat ;) ...la un moment dat pi 12 nov aveau 2-3r cu puiet....la unul di ei am luat 2 r cu puiet aprox5dm2 fiecari si am dat la saraci si in loc am pus o r ccu chenar si pastura....si arata cum o videti :mrgreen: din 6 rame 4 sunt plini cu miere amu ....iar finalul il fac dupa 15 decembrie(4 rame'n ghem) :shock: ... Ieri la 11*am dezbracat cuibul am lasat 2-3min rama'n frig si poate vor canibaliza puietul racit stiu eli ce au de facut...P.S pt 2016 ac matci sunt trecuti pi lista neagra :mrgreen: ...Spor la toooti-G.M...
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde paul » 06 Dec 2015, 10:00

gica.mosu scrie:P.S pt 2016 ac matci sunt trecuti pi lista neagra :mrgreen: ...

Pacat de ele !
Sunt matci foarte bune !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde italianu » 06 Dec 2015, 10:12

paul scrie:
italianu scrie:Da si ..nu!
Pe fondul importarii de polen tardiv si al timpului ,,favorabil" matca oua in continuare ,albinele lasindu-i spatiul necesar ouatuluil!
Nu ,dar unde se forma ghemul?

Mai mult ... Nu (nu se apucau de ouat) !!!
Daca restrang cuibul la sange (5, maxim 6 rame) si acele rame is pline pana jos sau macar 90% cu hrana, eu nu vad cum albinele fac spatiu pentru ouat, in perioada asta !!!
Ghemul se va forma ... pe intervale. Crezi ca daca nu sunt celule libere albinele nu-si mai formeaza ghemul ?
Zici tu ca-i mai bine la vremea asta cu puiet ca-n septembrie si cu doua degete de mancare, in conditiile in care iarna nici nu a inceput, ca vezi Doamne tre sa lasam celulele libere sa aiba unde-si forma ghemul ?


Daca citesti ,am scris,,matca oua in continuare" ,nu ca-si face loc si incep,mai ales dac-i o matca din iulie-august!
In 21.11 avem o corcitura de lig-car, care avea 2 r cu p.c.+ a 3 a cu oua si larve! Sigur acum s-a mai domolit! De atunci nu am mai ajuns la ele(sint si c-am departe)
Normal,.... ca nu-i normal, dar timpul cald di oct-noi,a favorizat continuarea pontei(cum spuneam ,mai ales la reginele noi)!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde paul » 06 Dec 2015, 10:51

Ca sa nu filozofam prea mult ... blocarea cuibului cu miere, sirop, apipipix = CEA MAI BUNA METODA DE INTRERUPERE A PONTEI ! Restul (banatene, caucaziene, moldovene, polen, vreme) e ... can can !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde pvc » 06 Dec 2015, 12:20

paul scrie:Ca sa nu filozofam prea mult ... blocarea cuibului cu miere, sirop, apipipix = CEA MAI BUNA METODA DE INTRERUPERE A PONTEI ! Restul (banatene, caucaziene, moldovene, polen, vreme) e ... can can !


Daca este pusa pe ouat nu prea ai ce-i face.Ii pui cusca in cap si oua sub cusca. O sechestrezi in cusca de transport oua cand ii dai drumu. Veti zice ca oua mai putin, dar aici vb totusi de cate 1-2 palme de puiet. Cu blocatul cuibului mi se pare o utopie in cazul acesta. Aceeasi problema. Vb de o palma de puiet.Nu vad cat de economic este sa stai cu ochii pe rame.Au mai mancat putin sau au mai mutat ceva miere hop si noi cu hranitorul. Sa nu mai schimbam matci spre sf verii iar nu-i o solutie. Asa ca ponta matcii toamna este in functie de clima.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde paul » 06 Dec 2015, 13:03

pvc scrie:
Daca este pusa pe ouat nu prea ai ce-i face.Ii pui cusca in cap si oua sub cusca. O sechestrezi in cusca de transport oua cand ii dai drumu. Veti zice ca oua mai putin, dar aici vb totusi de cate 1-2 palme de puiet. Cu blocatul cuibului mi se pare o utopie in cazul acesta. Aceeasi problema. Vb de o palma de puiet.Nu vad cat de economic este sa stai cu ochii pe rame.Au mai mancat putin sau au mai mutat ceva miere hop si noi cu hranitorul. Sa nu mai schimbam matci spre sf verii iar nu-i o solutie. Asa ca ponta matcii toamna este in functie de clima.

Cum procedez eu ... in august trec pe completari masive, cu toate cele 10-12 rame in cuib. De regula, albinele pastreaza 4-5 rame de pe mijloc mai golase, pentru ponta reginei. In septembrie scot din cuib ramele mai deschise la culoare pe care le dau la tras dupa diafragma si asa, usor, usor, celulele din care a eclozat puietul se umplu cu mierea adusa din ramele de dupa diafragma.Procedand asa, la sf. lui septembrie sau cel mult la jumatatea lui octombrie am full (peste 90%) toate ramele pe care voi forma cuibul de iernare (5-6 rame). Am si la ora asta rame date dupa diafragma la tras ( nu le-am scos din lipsa timpului sau poate dintr-o vinovata indiferenta ) care sunt aproape pline cu miere si pe care n-au mai tras-o deoarece pur si simplu nu mai au unde s-o bage !
Procedand asa, intrerup treptat ponta matcilor, nemaiexistand riscul ca in conditii de vreme mai calda sa reinceapa ponta, pentru ca-i blocat totul, nu risc sa ramana fara hrana cand mi-e lumea mai draga (februarie-martie), nu mai sunt nevoit sa umblu cu turte in primavara ...
Asa fac eu, fiecare face cum crede !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde gica.mosu » 06 Dec 2015, 16:31

...Italianul scrie:timpul cald oct-nov au favoizat prelungirea pontei...Perfect adevarat...ac tb am scris pi alt topic....Dar ff muuulti dintri apicultori nu stiu-n-au verificat....surprize vor fi uni nici nu ti astepti(si depopulari) datorati uzurii albinei de iernari..Slalve-G.M :!:P.S ieri am mai facut ceva egalizari intri ce "bogati" si cei "saraci"...Haai iarna,haaai :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde un OM » 06 Dec 2015, 16:51

Dumneata ai timp liber. Te poti invarti cu treburile dupa un anumit program. Pentru ca m-ai facut baba curioasa cu atat de mult puiet pentru aceasta data si a faptului ca sunt asezat cu ceva minute mai jos spre ecuator, am controlat cateva matci de august (dar infasurate in albina mai multa, furata de pe la babe), dar si babe de 3 ani. Nu am gasit macar puiet capacit! Probabil si DON :D Paul are ceva dreptate.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde gica.mosu » 07 Dec 2015, 22:06

...FFF corect=fiecari ari dreptati in felul lui :idea: Ma suna azi un apicultor din zona Jud Neamt,,,,,"mosule,am gasit puiet capacit la3-4 stupi ...si-a consumat la greu... :mrgreen: ) oareeeee CE SCRIEAM MAI SUUUUUS :?: LA MINI AZ12-14* AU FACUT SI CEVA ZBOR....P.S de cand m-am nascut n-am auzit ca avion-masina sa functioneze fa ra consum de....... nici de albine...deci mare atentie :idea: ...si dovada

...SI....
Fişiere ataşate
IMG_0104.jpg
IMG_0102.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Roi formati pe o rama de puiet

Mesajde eno » 08 Dec 2015, 09:34

La Piatra a inflorit alunul ..... :roll: o sa pun o poza,..daca va fi cald si il cara albina va fi si mai mult puiet =consum ... :?
Folosesc fum numai in cazuri extreme !!!
Avatar utilizator
eno
 
Mesaje: 35
Membru din: 13 Noi 2015, 23:21
Localitate: Depr. Cracau-Bistrita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 57 vizitatori