Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cutii de carton cu plasa pentru roi la pachet

Mesajde ignatius » 06 Ian 2016, 14:45

La multi ani
A incercat cineva sa floseasca pentru transportul roilor la pachet, cutii de carton gros, prevazute cu plasa pentru aerisire? scuturi albina, le inchizi, le deplasezi si le baci intr-un beci a intuneric si a doua zi le dai matca imperecheata in colivie intr-o roinita de lemn.
ma gandesc ca sunt foarte ieftine, usor de transportat.
Multumesc
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Cutii de carton cu plasa pentru roi la pachet

Mesajde lucky5strike » 06 Ian 2016, 16:45

Poti sa faci cutia din PFL, in colturi cu structura de lemn. Iesi sub 1 kg greutate cutia.

Mult mai trainica.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cutii de carton cu plasa pentru roi la pachet

Mesajde Andri Popa » 22 Iul 2016, 18:24

ignatius scrie:A incercat cineva sa floseasca pentru transportul roilor la pachet, cutii de carton gros,
Multumesc

Buna ba chiar mai mult eu am folosit cutii de carton gros pentru a confectiona "Capcane in Copaci", imi era frica ca daca faceam cutii din placaj sau lemn, aveau toate sansele sa faca picioare, asa ca mam hotarit sa folosesc cutii din carton, ce e drept le-am facut carcas prin inauntru din leat 10x10 si am mai pus si ceva puncte din clei (PVA), nustiu cum e corect in Rom, clei alb ce se foloseste in timplarie, si pe din afara cutiei am batut capse, s-a primit o "Cusca" destul de rigida,iar ca s-a o protejez de ploaie am invelit-o cu pelicula din rulon pt impachetarea marfii, si la colturi i-am dat cu lipici, dupa iam tras cu periuta putina vopsea verde si i-am cumparat bilet in Padure.
Rezultat - din 3 custi 2 Roiuri prinse, al treilea a fost greseala mea, lam pus prea jos si era kam umed locul, si dupa cum vara 2016 a fost ploioasa intrase mucefaiul in el, dar oricum sunt multumit, la anul imi fac 10 cutii din astea si cumpar 10 bilete in padure, si sper sa mai adaog o familie in gradina, Succes!!!
P.S. Sorry intrebarea era "Transportare" dupa o luna si juma de stat in ploaie si vint(vara2016 a ploat mult), au fost coborite cu succes din copaci, si transportate cu masina acasa.
Andri Popa
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Mai 2016, 08:59
Localitate: R. Moldova

Re: Cutii de carton cu plasa pentru roi la pachet

Mesajde nelutu 79 » 23 Ian 2017, 20:31

ignatius scrie:La multi ani
A incercat cineva sa floseasca pentru transportul roilor la pachet, cutii de carton gros, prevazute cu plasa pentru aerisire? scuturi albina, le inchizi, le deplasezi si le baci intr-un beci a intuneric si a doua zi le dai matca imperecheata in colivie intr-o roinita de lemn.
ma gandesc ca sunt foarte ieftine, usor de transportat.
Multumesc

Da am lucrat cu asa ceva.sunt bune dar firave
nelutu 79
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Dec 2014, 08:45

Re: Cutii de carton cu plasa pentru roi la pachet

Mesajde jonny_it » 23 Ian 2017, 21:02

ignatius scrie:La multi ani
A incercat cineva sa floseasca pentru transportul roilor la pachet, cutii de carton gros, prevazute cu plasa pentru aerisire? scuturi albina, le inchizi, le deplasezi si le baci intr-un beci a intuneric si a doua zi le dai matca imperecheata in colivie intr-o roinita de lemn.
ma gandesc ca sunt foarte ieftine, usor de transportat.
Multumesc


Am primit asa 2 roi din Danemarca. Au ajuns cu bine. :)
Daca vrei sa vinzi roi la pachet sunt buni si iefini. Dar pentru tine acasa foloseste lemnul sau PFL. ;)

.. parerea mea
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cutii de carton cu plasa pentru roi la pachet

Mesajde Shrek » 23 Apr 2018, 21:33

Am si io nevoie de fo schita, model , " idei" ori loc de un' sa cumpăr doua trei cutii pentru roi la pachet. Trebe sa reziste albine to cinci ore!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Cutii de carton cu plasa pentru roi la pachet

Mesajde ovidiubalabuc » 24 Apr 2018, 09:50

Shrek scrie:Am si io nevoie de fo schita, model , " idei" ori loc de un' sa cumpăr doua trei cutii pentru roi la pachet. Trebe sa reziste albine to cinci ore!

Incearca la Apimentor. Avea anul trecut ceva din carton plastifiat.
ovidiubalabuc
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Sep 2014, 21:51
Localitate: Timisoara


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori