Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Oare au roit?!

Mesajde varza » 25 Mai 2016, 00:54

Pai si eu fac la fel. Dar anul trecut am avut un stup care nu a vrut sa construiasca nici a 7-a rama!!!! ci a tras botci..... iar miere nu prea avea decat deasupra puietului .....inca e o mare enigma. Da oricum trag speranta ca voi reusi ceva mai bine cu ceilalti..... deocamdata nu au pofta de roit si par in regula...... sper sa nu mai obtin alte roiuri ca m-am saturat! :evil:
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Oare au roit?!

Mesajde varza » 25 Mai 2016, 01:01

Oare daca pun un colector de polen la cei care observ ca trag botci fara vreu motiv rezolv ceva?
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Oare au roit?!

Mesajde mellis » 25 Mai 2016, 01:07

da, le enervezi ;)
teoretic matca nu iese pe acolo, dar daca posibil moare la inghesuiala, cum iese cea noua la imperecheat?
nu am testat, teoria spune ca albinele vin in stup sau fac barba, nu mai pleaca.
Problema cu matcile din botci ...lasata una sanatoasa care nu e langa leat sau atinsa cu ceva si una necapacita daca ai.
La o saptamana aprox deschis placa..
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Oare au roit?!

Mesajde varza » 25 Mai 2016, 22:47

mellis scrie:da, le enervezi ;)
teoretic matca nu iese pe acolo, dar daca posibil moare la inghesuiala, cum iese cea noua la imperecheat?
nu am testat, teoria spune ca albinele vin in stup sau fac barba, nu mai pleaca.
Problema cu matcile din botci ...lasata una sanatoasa care nu e langa leat sau atinsa cu ceva si una necapacita daca ai.
La o saptamana aprox deschis placa..
Sanatate

Nu stiu daca e bine ..... inca mai am cules si as vrea sa il scot cat mai repede din roire .
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Oare au roit?!

Mesajde mellis » 25 Mai 2016, 22:54

Urca rame sus daca ai cat 1/1 si rupe botcile la o saptamana.
Daca ai cules o sa le treaca pofta de roit in cateva saptamani. Daca este prea puternic si nu are loc - mai ia puiet capacit si ajuta-i pe roi.
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Oare au roit?!

Mesajde varza » 25 Mai 2016, 23:12

mellis scrie:Urca rame sus daca ai cat 1/1 si rupe botcile la o saptamana.
Daca ai cules o sa le treaca pofta de roit in cateva saptamani. Daca este prea puternic si nu are loc - mai ia puiet capacit si ajuta-i pe roi.
Sanatate.

M-am gandit sa aplic metoda lui Taranov. Adica scutur tot afara pe o planseta si distrug botcile si sparg cuibul prin mai multe locuri (chiar daca nu sunt fan spart cuib).Evident ca pun si corp deasupra sa il racoresc putin..... sper sa nu trec in cealalta extrema :D .
Evident daca mai apar stupi care poftesc la crengi :lol: ..... deocamdata inca e bine.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Oare au roit?!

Mesajde varza » 29 Mai 2016, 14:24

Revin cu actualizari..... nu a roit deocamdata niciunul...... Stupul cu pricina l-am divizat si am gasit si matca dupa mult timp de cautat.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori