Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde mihha » 15 Feb 2012, 01:08

Multi vad,putin cunosc!!!!!!!!!!!!!!!
mihha
 
Mesaje: 28
Membru din: 20 Dec 2011, 08:09

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde kamy » 16 Feb 2012, 14:23

Badea. claudian scrie:Kamy laso jos nu mai umbla cu prafuri de limbrici !... majoritatea stuparilor de pe plaiurile mioritice isi plamadesc turta asa cum au invatat de la mosi si stramosi lor!... si slava domnului nu au dus si nu duc lipsa de asemenea informatii ! ... pai de unde vrei tu sa ia bieti oameni incubatoare ,zeama de pastura si mai stiu eu ce alte nimicuri !.. si la ce bun ? ... atata timp cat turtele noastre facute in casa sunt foarte atractive si nu incarca abdomenul ,iar albina iese in primavara vioaie, viguroasa si neuzata din cauza hranei .....

cum noi am mostenit din mosi stramosi si altii au mostenit si ma refer la vecinii de paste gard ai bihorului,ba mai mult au avut bunainvoirea sa scrie si-ntro revista,la cat se scarpina nasul pe forum cu naturalul iete solutia.
scump doamna scump!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde kamy » 16 Feb 2012, 22:21

propunerea mea ar cam fi sa ne uitam pe la goange au cam mancat de speriat nu de alta da primavara mai intarzie vre0 2 saptamani si s-ar putea sa ramanem doar cu forumul.
vi-o spune stan patitul,am adus in casa o lada erau sleite pe puiet si nu s-au mutat la hrana era cat pe ce!
in rest toate cele bune!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde gabi bee » 16 Feb 2012, 22:28

cum v-ati dat seama de situatia din lada respectiva , pe care a-ti adus-o in casa ? va intreb pt a sti si eu daca intalnesc vreo situatie asemanatoare ! va salut !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde kamy » 16 Feb 2012, 23:10

gabi bee scrie:cum v-ati dat seama de situatia din lada respectiva , pe care a-ti adus-o in casa ? va intreb pt a sti si eu daca intalnesc vreo situatie asemanatoare ! va salut !

am ridicat sita si folia si m-am uitat cu-n ochi pt c-am avut o gasca de pitigusi care toata ziua topaiau pe lazi alaltaieri am reusit sa-i opresc,dar albina moare mai repede de foame ca de frig.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde balu » 17 Feb 2012, 21:21

kamy scrie:
gabi bee scrie:cum v-ati dat seama de situatia din lada respectiva , pe care a-ti adus-o in casa ? va intreb pt a sti si eu daca intalnesc vreo situatie asemanatoare ! va salut !

am ridicat sita si folia si m-am uitat cu-n ochi pt c-am avut o gasca de pitigusi care toata ziua topaiau pe lazi alaltaieri am reusit sa-i opresc,dar albina moare mai repede de foame ca de frig.

am priceput perfect :cry:
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: albina eclozionata in ianuarie-febuarie

Mesajde kamy » 19 Feb 2012, 18:10

balu scrie:
kamy scrie:
gabi bee scrie:cum v-ati dat seama de situatia din lada respectiva , pe care a-ti adus-o in casa ? va intreb pt a sti si eu daca intalnesc vreo situatie asemanatoare ! va salut !

am ridicat sita si folia si m-am uitat cu-n ochi pt c-am avut o gasca de pitigusi care toata ziua topaiau pe lazi alaltaieri am reusit sa-i opresc,dar albina moare mai repede de foame ca de frig.

am priceput perfect :cry:

care va mai amintiti iarna 93 cu 3 luni de ger fara zbor de curatire decat prin martie daca bine retin!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator