Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde lucky5strike » 04 Feb 2016, 20:12

Scuturand 6-7 rame de magazin 1/2. Cel mai misto merge la 1-2 zile de la extractie.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde janese » 04 Feb 2016, 20:17

dupa cum postati se vede ca nu ati facut roi la pachet niciodata!

daca iei albina din caturi(albina batrana) vei suferi un esec total ca pachetul sa devina un roi de nadejde!
mai acu cativa ani, unu a cumparat roi la pachet facuti cu albina batrana...si a fost un esec total :P
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde lucky5strike » 04 Feb 2016, 20:18

O fi mai firav decat roiul pe fagur, dar e mult mai lejer de facut.

Nea Janese, hai cu soparleala dumitale...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde jr2 » 04 Feb 2016, 21:58

janese scrie:dupa cum postati se vede ca nu ati facut roi la pachet niciodata!

daca iei albina din caturi(albina batrana) vei suferi un esec total ca pachetul sa devina un roi de nadejde!
mai acu cativa ani, unu a cumparat roi la pachet facuti cu albina batrana...si a fost un esec total :P

Eu fac in fiecare an roi prin metoda descrisa mai inainte si am avut reusite totale! Albina din cat ce inseamna?este albina zburata-si de o zi si de doua saptamani! Dar sa detaliez:roiul format nu trebuie lasat de izbeliste sa se descurce cum poate,el trebuie ajutat si imediat ce matca incepe ponta ii dau o rama cu puiet capacit la eclozionare-capacele"scufundate".
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde florinapi » 05 Feb 2016, 07:58

janese scrie:dupa cum postati se vede ca nu ati facut roi la pachet niciodata!

daca iei albina din caturi(albina batrana) vei suferi un esec total ca pachetul sa devina un roi de nadejde!
mai acu cativa ani, unu a cumparat roi la pachet facuti cu albina batrana...si a fost un esec total :P



Tocmai d-aia,sa nu fie un esec,roii trebuie sa fie de minim 1,5kg.Albina din caturi nu este foarte batrana,nu este la sfarsitul vietii.Eu in acest fel imi fac roi pentru mine,anul trecut am vandut prima data.Nu este primul an in care fac roii asa.

Anul trecut am vandut roi in doua reprize.La primul am dat numai albina din magazii si au mers bine,au cladit,s-au intins.
La altul am scuturat si albina de cuib,din ultimii stupi cu albina locala pe care i-am avut.Deci, am vrut sa-i desfiintez si am scuturat tot,au avut toate categoriile de varsta,si cu toate astea in toamna erau jalnici.Concluziile nu le trag eu,dece,cum,dar cred ca va dati seama si singuri de cauza.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde ignatius » 04 Mar 2020, 19:06

Buna seara
O intrebare de baza de la care trebuie sa plecam in formarea roiurilor la pachet: ce varsta au albinele din cat?
Unii ca sunt batrane, altii ca sunt tinere!
Albina culegatoare, batrana, transmite nectarul albinelor tinere cu varsta intre 3-18,19 zile. acestea primesc nectarul si baga in celule, etc.
De ce se recomanda formarea roiurilor la ora 12? pentru ca toata albina culegatoare este plecata la cules si in cat vom avea aproape numai albina tanara, majoritara!

In noul roi avem nevoie de albina tanara pentru ca aceasta va construi faguri si va hrani viitorul puiet, de asemenea tot ea va iesi la zbor la varsta potrivita.
Cu albina batrana , chiar daca ea isi va reactiva glandele pentru producerea laptisorului , nu va putea duce inca minim 21 de zile pana la nasterea unei noi generatii.
Albina tanara va accepta mai usor matca noua .
Cred ca aceasta metoda se recomanda inclusiv pentru stupina proprie.
Acum intelegem de ce dam si 2 litri de sirop noului roi, din lipsa de culegatoare.
cu 2 litri de sirop si hraniri periodice, cei 5 faguri artificiali vor fi claditi in 3-4 zile, matca deja isi va incepe ponta, si pana va ajunge si pe ramele marginase acestea vor fi deja cladite. in 24 de zile de la formarea roiului vom avea primele generatii de puiet care vor ecloziona.
Ne dam seama cat de important este ca acest stup sa fie hranit periodic, mai ales in primele zile.
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Formarea roilor la pachet

Mesajde marco68 » 05 Mar 2020, 15:56

E buna ideea lui jr2, si foarte aproape de roirea Taranov, dar , sa lasi matca batrina pe locul vechi pe rame noi cu FA cu albina batrina, ar fi un cistig (imens)de 10 zile minim pentru acea albina cam pe duca....chiar daca e amestecata, tinara +batrina care se va intoarce de la cules.Iar botca + o rezerva in lapte as lasa-o puietului capacit orfanizat, +apa necesara pt 3-4 zile, ar fi un echilibru bun, cred eu.
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 200
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Anterior

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori