Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: tuica din struguri

Mesajde Mircea_63 » 17 Oct 2012, 14:13

OK Costica...ai facut armata peste Mures de locuinta copilariei mele...in Cetate?

Acolo in garaj s-a acomulat MONOXID de carbon si acesta e MAI USOR decat aerul. Asa ca la podea ai dat de mai mult oxigen. ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: tuica din struguri

Mesajde bostina constantin » 17 Oct 2012, 14:49

Da Mircea, ii zicea Cetatea Mariei Tereza, are o statuie la intrare pe stanga , o biserica in interior, cladirile sunt sub biute[spune tu ce sunt alea biute ;) ], din interior vedeam numai ciori si avioane :lol:
Poligonul auto era peste biute, langa Mures, de fapt daca imi imaginez bine Muresul approape inconjoara cetatea.
Am vazut un zid daramat la o cladire [din caramida], era facut din doua parti[cred ca o parte avea 1m grosime] despartite de un spatiu gol. Era un cartier in apropiere[cred ca Micalaca] de unde cumparau ,,aia mari''[ciclu 2] tuica din marmelada de pere. Am rugat un coleg, cand are timp, sa faca niste poze acolo sa le puna pe forum, ca nu cred ca voi mai trece cadva pe acolo, cu toate ca locuiesc acolo [veniti din America ] doi veri ai sotiei. Am 6 luni de viata[tinerete] acolo si 6luni la Divizie Oradea, si nu-mi pare rau :) .
Sanatate la toata lumea!!
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: tuica din struguri

Mesajde Mircea_63 » 17 Oct 2012, 15:15

Biutele sunt meterezele alea de pamant, ridicaturi de pamant care protejeaza "obiectivul".
Eu locuiam peste Mures de capatul de sus al strandului, dar tocmai forma aia de potcoava ...intram in poligonul vostru si ne lansam la apa. Ieseam la celalalt capat al buclei. Pe uscat distanta era relativ mica, in schimb in apa ne balaceam pe distanta mare dusi de Mures.
Ce sa mai zic de pescuit, dat cu barca...mi-ai trezit nostalgii.
Scuze de off topic.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: tuica din struguri

Mesajde iunicu » 17 Oct 2012, 16:15

Mircea_63 scrie:Gluma-i gluma Costica...esti simpatic. Intr-o asemenea pivnita iei lumanarea cu tine. Daca se stinge roiu afara! :lol: Codoiul (bioxidul de carbon este mai greu ca aerul. Te apleci si te ia cu ameteala.


Exact! Dioxidul de carbon este un gaz greu. Totdeauna se aduna in partea de jos. Cum beciul e o groapa, sta acolo co2-ul ca la sanul masii. Cea mai utila treaba este sa iei o lumanare aprinsa cu tine in beci. Daca se stinge lumanarea o zbughesti afara pe cel mai scurt traseu posibil findca nu mai ai timp decat, cateva secunde pana sa-ti pierzi cunostinta si sa te stingi si tu.

Mircea63 tare mi-a placut explicatia aia cu stropitul capacului de cazan ca sa il racesti. Stii ca operatiunea asta are o denumire tehnica? Se numeste deflegmare. Esti meserias, imi scot palaria in fata ta! Poate ne-om vedea vreodata sa stam la palavre.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: tuica din struguri

Mesajde Mircea_63 » 17 Oct 2012, 16:33

Si mie mi-ar place Nicule...parca s-a scurtat ora si timpul a intrat la apa. Ca efect secundar si punga pare sa fi intrat la apa. Totusi...speranta moare ultima. Sunt curios sa gust beutura aia din orez :lol: N-am uitat de promisiune!
Dupa cum stau pe net, s-ar zice ca am timp...dar sunt in timpul serviciului. Din pacate nu sunt angajat la stat. :(
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: tuica din struguri

Mesajde cells » 17 Oct 2012, 17:19

Salut pe toata lumea si multumesc tuturor ptr informatiile primite. Acum dupa ce am citit si recitit cele scrise, totul pare mai simplu. Sa speram ca asa va fi. Am terminat de cules bolta la concurenta cu graurii si am umplut putina mea de plastic mai mult de jumatate cu boabe zdrobite de struguri, cam 12 galeti. I-am pus capacul, dar ptr ca nu am avut un zdrobitor si pe al neveste-mi folosit la piureul de cartofi l-am descoperit mai tirziu :lol: , miine mai reiau o transa de zdrobit boabe direct din butoi. Dupa aceea sint hotarit sa nu mai umblu la capac citeva saptamini. La mine butoiul nu l-am pus in beci, ci intr-o camaruta la suprafata. E clar, de cite ori voi intra acolo, am sa las in prealabil usa deschisa ptr aerisire.
Pot spune cu satisfactie ca aici pe site am primit informatiile si sfaturile cele mai utile in timpul cel mai scurt. Ma simt impresionat si dator fata de fiecare dintre dvs.
Constantin
cells
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Oct 2012, 22:44
Localitate: Slatina

Re: tuica din struguri

Mesajde iunicu » 17 Oct 2012, 17:50

Stai linistit. Daca butoiul este a nivelul solului nu o sa se faca acumulari de gaze nici daca ai tamplarie cu garnituri de cauciuc la camera.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: tuica din struguri

Mesajde mibu » 17 Oct 2012, 22:37

bostina constantin scrie:
mibu scrie:Domnilor ,vă rog să observați că nu numai consumul de alcool iscă discuții,dar și producerea lui !
Domnule Boștină să trăiești! Odată pentru că îți place țuica ,și încă o dată pentru că m-ai ajutat să îi dau dreptate lui Iunicu !
!
]

Noroc Mibu ;)
Nu-mi place nici sa apelez nici sa fiu apelat pe forum cu expresia [cei drept de politete] ,,Domnule''
Ce frumos suna, Costica, nea Costica, Adi, Jenica etc :)
Ia spune-mi Mibu, ai folosit scumpie pt imbunatatirea culorii [ingalbenire] tuicii?
Sa fii sanatos!!

Costică ,să trăiești !
Habar n-aveam ce -i aia scumpie ,noroc cu goagălu . Acu știu ce e ,nu nu am folosit niciodată ,dar spune-mi și mie ,e bună și cum se folosește ?
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: tuica din struguri

Mesajde Razvan » 18 Oct 2012, 10:42

Salut,

Refertitor la scumpie pot spune ca am folosit, da o culoare galbena ceva in genul ceaiului de musatel, asta daca pui doua crengute despicate la damigeana de 5 litri de tuica.( la alte cantitati nu stiu). in privinta gustului nu il schimba....

Nea Mircea
+++++++++++++++La distilare va avea tendinta mare de spumare. Lucrezi la foc marunt! Daca curge rosu arunci apa pe capacul cazanului si reduci focul.Sfatul meu personal e sa pui o juma de pahar de ulei de gatit, curat si inca 10% apa in cazan. Uleiul nu e volatil la temperatura aia si opreste spumarea.+++++++++++++++++++
Uleiul nu influenteaza aroma produsul finit? sau jumatea aia de pahar se pune la un cazan mai serios(cca 150-200 litri)
Omnia mea mecum porto
Razvan
 
Mesaje: 35
Membru din: 23 Feb 2011, 16:04
Localitate: Constanta

Re: tuica din struguri

Mesajde bostina constantin » 18 Oct 2012, 11:20

Salut colegi :)
Mibu, eu folosesc de catva ani scumpia, asa; ii curat coaja, o crap la o dimensiune sa intre lejer pe gura vasului[ butoi, damigeana], ii fac un guler cu cutitul la un capat, o leg cu sarma de inox sau ata de guler si o introduc in vas, sarma sau ata o agat de ceva pt a nu cadea in vas. Fac zilnic probe vizuale [in pahar alb] si gustative [cu gura :lol: :lol: ]. Atentie la proba gustativa, dupa o anumita doza nu mai distingi culoarea :lol: .
Revin la subiect; poti pune cata scmpie doresti, dar cu grija sa o scoti cand te satisface culoarea.
Sa ai pofta :)

Tizule [Constantin],inca un amanunt;
in perioada aceasta, noptile sunt reci si zilele calduroase, butoiul unde faci fermentatia este din plastic, este recomandat sa-l acoperi cu toale, ciocani etc, ca sa-si mentina o temperatura cat decat constanta.
Si inca ceva, eu am facut din plasa [se foloseste la aparatori de protectie la transmisia prin curele]. un vas ca in poza, pt dezbrobonare mai rapida. Boabele obtinute pun cate o galeata intr-un sac de plastic mai gros, si le strivesc cu piciorul pe ciment.
Sanatate!!
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: tuica din struguri

Mesajde Mircea_63 » 18 Oct 2012, 11:36

Razvane, uleiul bun nu influenteaza aroma. Am intalnit ulei d`ala de miroase...Uleiul nu se evapora la temperatura aia si este antispumant. Poate e bine sa pui mai putin, sau daca stii ca esti in stare sa-l tii din foc sa nu spumeze...nu te mai complici cu uleiul. Nu e o chestie traditionala.

In industrie, la alcoolul din melasa, stateau galetile cu ulei langa linul de fermentare. mai ales vara, incepeau sa spumeze de umpleau sectia...mizerie, risipa...cu o galeata de ulei se rezolva problema imediat.

Intr-o zi -demult- un vecin de la sat face rost de nustiu-unde de doua butoaie de melasa. Se apuca de pus la fermentat si a umplut curtea de spuma. Vine disperat sa ma intrebe...i-am pus o cana de ulei la un butoi de 200 si s-a rezolvat.
Era foarte suspicios...cum sa puna ulei ca strica distilatul!? La distilare nu s-a simtit absolut deloc! Daca il dai de doua ori prin cazan, nu te deranjeaza daca scapa putina spuma in prima tura, iar in a doua nu spumeaza.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: tuica din struguri

Mesajde cells » 18 Oct 2012, 19:57

Ok Constantin, m-am gindit si eu la faza cu temperatura, dar la invelit nu m-am gindit. Simbata cind ma intorc inapoi la tara am sa-i pregatesc o haina calduroasa de iarna. De umbalat la butoi m-am hotarit sa nu umblu mai de vreme de cca trei saptamini.
Azi cind am tras ultima repriza de zdrobit, boabele zdrobite le-am gasit la suprafata vasului, plutind. Nu am mai gustat mustul, dar stiu de ieri ca este foarte dulce. Ce parere aveti, sa ii mai pun zahar? Probail ca asta urca taria continutului, acesta fiind si motivul ptr care il pune toata lumea.
Am vazut pozele cu sita respectiva. La anul... in functie de rezultatele de anul acesta, am sa imi iau un zdrobitor si deasemenea poate voi fi si mai atent cu vita de vie. Anul acesta n-am stiut ce sa fac cu strugurii si asa mi-a venit ideea tuicii.
In rest in Oltenia a fost o zi frumoasa, la amiaza erau peste 20gr si ma bucur ca nu ne-a luat frigul inca de acum.
Constantin
cells
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Oct 2012, 22:44
Localitate: Slatina

Re: tuica din struguri

Mesajde iunicu » 18 Oct 2012, 23:01

Exact, zagarul adaugat in plamada(must) creste alcoolemia. Contrar unor mituri, zaharul rafinat produce un alcool neutru care nu influenteaza cu nimic caracteristicile organoleptice ale distilatului. Multi spun ca durerile de cap apar datorita adaosului de zahar. Prostii, distilarea incorecta este cauza mahmurelilor crunte.
Ca sa poti aprecia necesarul de zahar al plamezii ar trebui sa ai un refractometru. Decat sa cheltui bani pe zahar si sa nu fie nevoie, mai bine lasa mustul cum a iesit din strugure.
Daca ai vreme de stat langa cazan, te invat sa faci samogon ( bautura distilata ruseasca din zahar)
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: tuica din struguri

Mesajde Mircea_63 » 18 Oct 2012, 23:22

stiati de unde vine...sau de fapt cum se traduce VODCA ?
Voda= apa; terminatia CA este diminutivarea, adica:
Vodca= apişoară, apuţă (noi n-avem diminutiv sau alint pentru apa)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: tuica din struguri

Mesajde cells » 25 Noi 2012, 23:00

Salut,
Dupa mai bine de patru saptamini de asteptare se pare ca mustul si strugurii mei au luat gustul vinului. Nu este un vin prea acru si nici foarte tare, la gust e bun si are aroma placuta. Chiar cred ca fermentarea mustului cu un capac sau pod de struguri zdrobiti este o solutie buna ptr obtinerea unui vin bun, dar asta este parerea mea, a unui tip total nepriceput in ale vinului, prepararii si degustarii lui. Am respectat intocmai cele scrise aici, nu am folosit pic de zahar si nici drojdie ptr fermentatie. Am adunat cca doua galeti si jumatate de prastina de deasupra butoiului pe care le-am fiert pe rind ntr-un cazan micut diluate cu apa. Nu mi s-a prins deloc, n-am pic de afumatura si nici tendinte de spumare. Primii 800...1000 ml la fiecare cazan in parte au avut cca 40gr, masurati cu un alcolmetru cumparat din piata de la rusi. Am strins in felul acesta separat 5l de tarie cu aroma specifica de struguri. Restul, variabil de la cazan la cazan, au fost pina la 20gr, puternic mirositor, tot cam 4..5 l, i-am depozitat separat. A urmat vinul. De aceasta data fruntea si primii 800 ml au fost mult mai tari, cca 60gr. Am oprit si pastrat separat toata taria mai mare sau egala cu 40gr, restul pina la 20gr puninid peste ce era adunat dinainte. Aceasta tarie are o altfel de aroma decit prima si este complet pura, este cristalina. Cea obtinuta din prastina contine o suspensie cetoasa, dar la gust e buna. Daca taria la aceasta este de 40gr, la cea din urma este de 50 si se vede clar superioritatea. Nu am terminat inca, dar in cel mai scurt timp sper sa o fac, deja sotia mea este un pic cu nervii la pamint cind isi vede 'teritoriile' ocupate. Fara sa ma grabesc cu o concluzie, cred ca in ansamblu se merita toata munca si aici ma refer atit la vita de vie cit si la distilarea in sine. Este placut si satisfacator sa stii ca bei un produs curat, chiar si putin, dintr-o recolta proprie. Din punct de vedere al profitului financiar, chiar nu imi dau seama, desii la final se poate face si un asemenea calcul.
Vinul nu l-am fiert direct in cazan, ci am mai adaugat apa peste el. Resturile, cozile, intentionez sa le mai fierb odata ptr a mai extrage ceva din ele. Nu-mi doresc ceva foarte tare, neconsumabi, doar ceva bun si placut la gust. Per ansamblu a fost si este o experienta interesanta si pe care nu as fi avut-o, fara o parte din informatiile primite de la dvs.
Constantin
cells
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Oct 2012, 22:44
Localitate: Slatina

Re: tuica din struguri

Mesajde bostina constantin » 26 Noi 2012, 16:48

Ma bucur ca ai reusit :)

Atunci.....hai noroc cu sanatate :roll: :lol:
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori