Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Foisor pentru gradina

Mesajde ignatov andrei » 24 Aug 2017, 15:09

jonny_it scrie:Daca tot discutam aici am nevoie de alta idee.

Garajul este sub casa, la demisol. Cand ies din garaj cobor usor catre drum, aprox 30 de metri.
Ce as putea pune in loc de pavele, ma gandeam la lespezi, eventual pavele din alea de 80 x 80 cm(arata ca naiba) cat merg cu roata si in rest iarba. Terenul este nisipos(pot pune pavelele direct pe el) dar il sapa ploaia repede si primavara intru greu in garaj daca a plouat.


Fa sant si toarna grinzi subtiri, dar armate, sub forma de H (adica doua grinzi lungi cu punti intre ele), iar pe laturile lungi (pe unde calca roata) aplica bucati de lespede.
Lespede dura gasesti pe traseul Tg. Neamt - Petru Voda.
Se vor vedea doar iarba si bucatile de lespede!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Foisor pentru gradina

Mesajde jonny_it » 24 Aug 2017, 15:44

ignatov andrei scrie:Fa sant si toarna grinzi subtiri, dar armate, sub forma de H (adica doua grinzi lungi cu punti intre ele), iar pe laturile lungi (pe unde calca roata) aplica bucati de lespede.
Lespede dura gasesti pe traseul Tg. Neamt - Petru Voda.
Se vor vedea doar iarba si bucatile de lespede!



Este o idee.

Stiu zona(Tg. Neamt - Petru Voda), trec la fiecare 2 saptamani sau chiar mai des pe acolo cand merg la albine, acolo imi place sa raman inzapezit iarna :lol:
Lespezi la fel de bune se gasesc pe Farcasa(tot jud Neamt). Am gasit si lespezi de 2-3 metri patrati.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Foisor pentru gradina

Mesajde namzeb » 24 Aug 2017, 16:26

Intre pavele, gasesti niste fier beton din care faci niste U-uri pe care le bati in pamint raminind afara cit grosimea lor si torni ciment astfel prinzi si pavelele una de alta si atunci cind este ghiata sau ud ai aderenta la roti.Daca ti s-au prins goldanii rosii iti mai pot trimite la toamna si pe linga salcii din cele care dau polen vei avea si fructe ecologice.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Foisor pentru gradina

Mesajde StephPop » 27 Sep 2021, 00:50

jonny_it scrie:Intrebarea nr 1:

Vreau sa-mi fac un foisor in gradina. M-am tot uitat peste tot si tinand cont ca am scandura si grinzi uscate nu prea merita sa dau 5-6000 lei pe un foisor. Imbin utilul cu placutul si il construiesc singur.

Daca aveti idei/sfaturi practice sunt binevenite. :?

Terenul este inclinat(il pot nivela daca este nevoie), as putea face asa ceva, totusi

Imagine


Arata tare bine foisorul, aproape ca o casuta de gradina, doar ca fara usa haha, imi place mult ideea cu acoperisul verde, te-ai gandit sa il lasi doar gason sau si ceva plante floricole spontane? As fi curios cum arata acum, daca l-ai facut :)
StephPop
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Sep 2021, 21:57

Re: Foisor pentru gradina

Mesajde IonutMares25 » 24 Iul 2022, 18:19

namzeb scrie:Intre pavele, gasesti niste fier beton din care faci niste U-uri pe care le bati in pamint raminind afara cit grosimea lor si torni ciment astfel prinzi si pavelele una de alta si atunci cind este ghiata sau ud ai aderenta la roti.Daca ti s-au prins goldanii rosii iti mai pot trimite la toamna si pe linga salcii din cele care dau polen vei avea si fructe ecologice.Cu respect


De unde ai acele salcii?? Mi se pare interesanta combinatia pe langa foisor
IonutMares25
 
Mesaje: 6
Membru din: 30 Ian 2022, 13:17

Re: Foisor pentru gradina

Mesajde Cristian IONITA » 25 Iul 2022, 08:13

jonny_it scrie:Daca tot discutam aici am nevoie de alta idee.

Garajul este sub casa, la demisol. Cand ies din garaj cobor usor catre drum, aprox 30 de metri.
Ce as putea pune in loc de pavele, ma gandeam la lespezi, eventual pavele din alea de 80 x 80 cm(arata ca naiba) cat merg cu roata si in rest iarba. Terenul este nisipos(pot pune pavelele direct pe el) dar il sapa ploaia repede si primavara intru greu in garaj daca a plouat.



Turnate alee cu beton amprentat - simplu, ieftin, durabil si chiar aspectos
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Foisor pentru gradina

Mesajde Cristian IONITA » 25 Iul 2022, 11:58

cam asa
Fişiere ataşate
IMG-20220422-WA0000[1].jpg
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Foisor pentru gradina

Mesajde jonny_it » 25 Iul 2022, 14:42

Cristian IONITA scrie:cam asa


Arata bine!! Si este rezistent.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Anterior

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori