Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde CATALIN » 29 Ian 2014, 22:28

dorindafi scrie:
CATALIN scrie:tinand cont de titlul topicului..nu vreau nici una nici alta,in primavara vreau sa cresc undeva la 10-15 curcani albi de carne
vreau sa-i indop sa sar cu ei de 20-25 kg

viewtopic.php?f=15&t=221&start=368
shi garantez ca nu maninca mult
fiind pui de o zi i-am crescut ca pe cei de casa [ urzici , oua fierte , cash dulce ]
shi odata cu virsta= grau / porumb



nene doar ce uitasem de puisori lu' matale...de unde crezi ca mi-a venit ;)
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde cristian bh » 29 Ian 2014, 22:41

CATALIN scrie:
Mircea_63 scrie:Cataline, este o urma de adevar in ce spui, dar da-mi voie sa te intreb:
vorbesti din experienta sau e doar o cugetare?


pai cum sa ma exprim......am prieteni care au reusit cu femei d astea dupa ce au esuat cu fetele care aveau un cazier mult mai curat
si exemple am intalnit multe...de aici am tras o concluzie

Probabil au reusit sa-si faca si mai multi prieteni ,
SUCCESUL,......atrage, intotdeauna. :D
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde B.K » 30 Ian 2014, 00:28

dorindafi scrie:
CATALIN scrie:tinand cont de titlul topicului..nu vreau nici una nici alta,in primavara vreau sa cresc undeva la 10-15 curcani albi de carne
vreau sa-i indop sa sar cu ei de 20-25 kg

viewtopic.php?f=15&t=221&start=368
shi garantez ca nu maninca mult
fiind pui de o zi i-am crescut ca pe cei de casa [ urzici , oua fierte , cash dulce ]
shi odata cu virsta= grau / porumb

Mie mi sa parut ca manaca mult ,cel putin in comparatie cu hibrizii de gaina , adica 10 curcani mancau intr-o zi cat 40 de pui de gaina , dar , una peste alta se merita pentru cine mananca curcan. Eu raman la hibrizii de gaina pentru consum , am o familie de brahma herminat deschis ( 6 gaini +1 cocos ) de frumusete si pentru oua am rasa mixta Kabir.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde Closcutz » 31 Ian 2014, 09:33

Am citit de pe la ora 2 la 3 tot topicul, dar am zis sa mai dospesc o vreme ideile. La capitolul gaini ca si la gaste se merita foarte tare crescute daca poti sa le dai cat mai mult spatiu (eventual gastele maidaneze se practica din ce in ce mai rar din cauza ciordelii. Pe vremuri pe malul lacului erau mii de gaste in carduri ale satenilor insemnate in toate stilurile, dimineata date drumul si seara veneau singure acasa). La iepuri e mai problematic decat la pasari din cateva motive: 1)au multi dusmani si nu-i poti lasa maidanezi prin curte, fac pagube( rod tot ce intalnesc) concluzia trebuiesc inchisi in custi sau ingraditi intr-o zona mai mare( cu riscurile de rigoare).2) Teoria nu pica de multe ori cu practica la fatari( Iunicu vorbea de un calcul exact al numarului de produsi la 2 kg dintr-o iepuroaica, ceva gen 8puix2kgx 12 luni?, nu mi se pare realist. Puii mai si mor desi li se asigura conditii, au si boli, ca sa ai multe fatari trebuie sa le dai hrana nu gluma si sa stai dupa coada lor ca dupa cresterea matcilor). 3 Ca sa fie rentabili trebuie sa le cari furaj ieftin gen iarba, varza din angro( unii vanzatori arunca multe frunze si chiar si verze si alte legume indragite de rontaici)crengute de tot felul de arbusti, lucerna si trifoi la greu, boabe in limita bunului simt.3 Succesul in cresterea lor este determinat de sistemul de custi( trebuie sa fie prevazute cu tavi in care sa curga dejectiile, altfel ai sfeclit-o rau cu facutul curateniei) si de planificarea exacta a actiunilor: dat la monta, separat la fatat, la ingrasat, etc. La asta se adauga accesul la hrana pt ei( sa ai gratis, sau macar la costuri cat mai reduse ce le place lor).
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde Closcutz » 31 Ian 2014, 09:44

Cea mai indragita leguma fiind carnea de porc m-am implicat imediat dupa terminarea facultatii de crescutul grohaicilor. Cateva observatii din practica:1) trebuie sa ai hrana pe gustul lor( porumb, orz, mazare+ urzici, stir, dovleci, iarba grasa, cand e timpul lor).2) fiindca nu se mai pot creste maidanezi pt ca afecteaza islazul trebuie sa ai boxe facute meserias, cu panta de scurgere, cu loc special de depozitat gunoiul.3 trebuie separati fiindca daca ai prea multi intr-o boxa unul devine lider si ii cafteste pe toti, cativa vor tine ritmul, dar cel putin unul ramane de caruta si da coltul daca nu ai unde sa-l separi.4 trebuie facute tratamente obligatorii: fier dextran, ivomec, tiamutin, multivitamine.4 trebuie facut curatenie periodic( de preferat sa fie mereu uscat in boxa. cu cat sunt mai multi in boxa necesita curatenie mai frecventa.)5 mancarea trebuie sa fie planificata si data in ratii( sa nu faca risipa).
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde Closcutz » 31 Ian 2014, 09:52

Imi plac animalele de mic si intotdeauna am avut curte populata cu de toate. Unele animalute sunt mai pretentioase si daca nu le poti oferi conditii sau nu ai timp pentru ele mai bine renunti. L-am ajutat pe un unchi cu iepuri, am avut si vaca si cateva oi, gaini, rate, porci si intr-o vreme gaste. Ratele sunt mari consumatoare de boabe( cele romanesti sau macaite cresc foarte repede iar cele lesesti cresc greu si numai ratoiul atinge dimensiuni mari). Porumbeii adora casele inalte( eventual acces in pod) si nu-si mai doresc nimic altceva, dar fac multa mizerie, enorm de multa!) Ma tenteaza crescutul curcanillor, dar stiu ca puii sunt foarte sensibili pina la o luna. Ma voi documenta. La iepuri trebuie bine gandite custile.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde gica.mosu » 31 Ian 2014, 10:19

Parinteluu,scrie:......curtea plina cu di toate :idea: ...Daca'i cu ce sa' pt cini,ar fi pacat sa mancati"... EUUUURI"...CU ci mananca 30 iepuri=cresti o vaca 8-) ..As mergi pi curci(colesterol mic= prod mari)....Ionut....RESPECT in cea ci faci :oops:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde ignatov andrei » 31 Ian 2014, 10:23

As veni cu o completare la iepuri:
- nu trebuie data varza, se imbolnavesc;
- doar iarba, trifoi, lucerna, grau verde, iar ca radacinoase, morcov si sfecla rosie!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde cantemir » 31 Ian 2014, 17:41

Mircea_63 scrie:...Fugarim un pui prin ograda si zdup cu el la rotisor.
TAREEE, AŢOS...rateu 100%....

Recomandare doar pentru amatori si pofticiosi:
Niste gaini absolut normale. Rasa pura, rustica, tardiva, consum specific normal, adica mare.
Asta, pana le bagi la oala (tuci, tava, tigaie, gratar, rotisor etc)!
Aici, carnea de Sussex bate toti pasaroii la calitate: textura, gust si aroma!
N-am pomenit nimic de pret ( stiu ca "dincolo era mai ieftin")!

Dar, o viata avem... si o gaura-n fundul stupului! :D :D :D
Fişiere ataşate
rase-de-gaini-sussex.jpg
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde proapis13 » 31 Ian 2014, 19:34

Am cochetat cu ideea sa cumpar Brahma insa nu cred ca asi putea sa tai o astfel de frumusete
la noi in zona crescatorii vind oul cu 8 lei si puiul cu 30 de lei livrarea se face si acasa
gaina din imagine a fost Campion la concursul local

Un tataie din sala comenta mai mult de unul singur;.....eu n-am acasa curcani cat gaina asta...!!!!....da cat o manca taica....????
salve :lol:
Fişiere ataşate
2014-01-17 14.26.47 (Copy).jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde CATALIN » 31 Ian 2014, 19:41

am un vecin la tara care creste asa ceva.....si are si de vanzare insa cam scumpii
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde Closcutz » 31 Ian 2014, 19:58

Am avut brahma. Ganile se ingrasa foarte tare si sunt ouatoare si clocitoare bune. Cocosii sunt batosi si au carnea atoasa. Mi-era mila rau de tot sa-i tai. Erau foarte afectuosi si le placea libertatea si porumbul la nebunie.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde Florin Dobre » 31 Ian 2014, 20:13

Am stat la bloc pana la 24 de ani. M-am insurat si-am cumparat o casa (din paianta) si 800 m.
Am crescut: porumbei(ornament, voiajori, maidanezi), gaini(maidaneze, de oua, de carne, pitice), rate(romanesti, lesesti), gaste(romanesti, lesesti), curci, iepuri(multe rase), porci, capre, vaci...
De fiecare data cumparam cel putin o carte care trata specia respectiva.
Treaba renteaza orice animal s-ar creste. Casa, masa, rasa.
Din ce m-am lovit eu, as mai adauga:
- pasiune;
- timp;
- spatiu.
Cand n-am mai avut timp(un job suprasolicitant) si-am devenit constrans de spatiu, am lichidat tot.

Sper sa ajung vreodata a dobandi un teren undeva catre munte. Voi lasa casa de langa Pitesti copiilor...sper s-o termin. :D
Iar acolo(la munte, langa padure, cu spatiu si verde-n jur) sa fac o microferma cu toate orataniile posibile. Si astfel sa ma prinda sorocul.
Cand eram copil, voiam sa ma fac padurar si sa am o casa in mijlocul padurii cu tot felul de lighioane pe langa ea. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde dorindafi » 31 Ian 2014, 20:39

proapis13 scrie:Am cochetat cu ideea sa cumpar Brahma insa nu cred ca asi putea sa tai o astfel de frumusete

Un tataie din sala comenta mai mult de unul singur;.....eu n-am acasa curcani cat gaina asta...!!!!....da cat o manca taica....????
salve :lol:

:lol: numa sa le cumperi ca de taiat am eu grije
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde cantemir » 31 Ian 2014, 20:45

proapis13 scrie:Am cochetat cu ideea sa cumpar Brahma insa nu cred ca asi putea sa tai o astfel de frumusete...
salve :lol:

In gospodarie, Brahma e tinut doar de frumusete!
Ca mai toate rasele mari , inclusiv Cochin urias!
Bineinteles ca la un mare final, tot in oala ajung!
Dar...
Consuma mult si sunt tardivi. Sunt "incaltati" si au nevoie de adapost si asternut uscat.
"Frumusetea" aia de cocos din poza ta, are peste doi ani si a halit la viata lui, peste 120Kg (echivalent) nutret concentrat! Ca sa-l poti prezenta la o expozitie, il culci in patul tau si tu dormi pe presul de la usa!
E munca, nu gluma! Serios!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: iepuri sau gaini?

Mesajde B.K » 02 Feb 2014, 19:02

cantemir scrie:
proapis13 scrie:Am cochetat cu ideea sa cumpar Brahma insa nu cred ca asi putea sa tai o astfel de frumusete...
salve :lol:

In gospodarie, Brahma e tinut doar de frumusete!
Ca mai toate rasele mari , inclusiv Cochin urias!
Bineinteles ca la un mare final, tot in oala ajung!
Dar...
Consuma mult si sunt tardivi. Sunt "incaltati" si au nevoie de adapost si asternut uscat.
"Frumusetea" aia de cocos din poza ta, are peste doi ani si a halit la viata lui, peste 120Kg (echivalent) nutret concentrat! Ca sa-l poti prezenta la o expozitie, il culci in patul tau si tu dormi pe presul de la usa!
E munca, nu gluma! Serios!

Aveti dreptate in tot ceea ce spuneti. Am avut si Cochin Urias si Pitic , am avut si Brahma in diferite nuante de culoare . Sunt pasari de frumusete si sunt pentru oamenii care sunt dispusi sa bage mana-n buzunar pentru adposturi uscate si curate , mancare si medicamente. Sunt pretentioase si "proaste" outoare Daca nu te duci la expozitii nu se merita sa cresti in numar mare. Pun cateva poze cu familia mea de Brahma.
Fişiere ataşate
072.JPG
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


cron