Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Varachet Forte 2014

Mesajde jenica67 » 25 Iul 2014, 08:06

O intrebare pentru pab : de ce varachetul forte actual din 2014 produs de ICDA, are o concentratie mai mica ???
Fişiere ataşate
Varachet 2m.jpg
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde jenica67 » 25 Iul 2014, 08:06

Si al doilea component :
Fişiere ataşate
Varachet 1m.jpg
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde danipowsoft » 25 Iul 2014, 14:21

interesant..
pe prospect ce scrie, referitor la administrare (cate picaturi ?)
eu stiam Amitraz 200 gr Taufluvalinat CE 240 g pe cel din 2014 ce scrie (parca nu se vede bine in poza)
Avatar utilizator
danipowsoft
 
Mesaje: 88
Membru din: 12 Apr 2011, 19:20
Localitate: Targu Jiu

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde jenica67 » 25 Iul 2014, 14:50

Amitraz 150 mg/ml, taufluvalinat 60 mg/ml.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde cristi_vidican » 26 Iul 2014, 20:06

Tocmai ce am vorbit cu PAB.
Ca s-o spun direct, nu s-a modificat nimic în concentrație. E același VF.
Acum nu am timp, dar voi reveni cu o explicatie.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde cristi_vidican » 26 Iul 2014, 21:57

Deci...
La prospectul vechi se trecea cantitatea de substanță activă brută/litru. Adică ICDA-ul cumpără amitraz la o concentrație de 200g/l.
Acum, UE i-a obligat să specifice cantitatea de substanță activă / ml, în soluția VF.
Deci, din concentrația de substanță activă brută, iese acum amitraz 150mg/ml, taufluvalinat 60 mg/ml. Aceasta este concentrația / ml soluție VF.
NU s-a modificat nimic, doar exprimarea e acum mai clară.
Sper că m-am făcut înțeles.

P.S. Mă întreb cum au citit prospectul cei care au folosit VF la fumigațiile cu vaporizatoare?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde jenica67 » 28 Iul 2014, 08:08

Mie mi se pare explicatia data pentru fraieri. Ce daca ICDA cumparau amitrazul la o concentratie de 200g/l, scriau asa pe prospectul varachetului, chiar daca nu puneau numai o parte ?? Adica daca la prepararea unui lichior de 22 gr, au pus alcool de 97 de grade, puteau sa scrie pe el lichior de 97 de grade ?? :o
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde cristi_vidican » 28 Iul 2014, 08:24

Cum e, cum nu e, rețeta e aceeași. Este același VF. Dacă schimbau concentrația trebuia să schimbe și numele, ceea ce nu este cazul.
Nu vreau să fiu avocatul lor, am vrut doar să lămuresc situația. Probabil felul în care a fost scrisă concentrația în trecut n-a fost bine, de aceea a trebuit să fie schimbată eticheta.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde Alexu » 28 Iul 2014, 17:01

Eu evit sa mai tratez cu varachet, pentru ca varroua a devenit devenit imun la amitraz, nu stiu cat de rezistente sunt la taufluvalinat, dar am avut in primavara un stup cu varroua la vedere, nu 1-2 capusi ci cu zecile.. am dat cu varachet in el, a 3 a zi era cam la fel . Am inceput sa ma documentez despre substantele care-l compun si am gasit pe un blog din USA in care spuneau ca varroua a devenit imun la amitraz, nu am gasit linkul pe care l-am citit, dar am gasit altul asemanator http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20668878. .... Vazand ca varachetul nu mai e asa de eficient am trecut la alternative, la o saptamana am dat cu acid oxalic in el, la 3 zile cand am verificat... prapad.. Abia daca am mai vazut o capusa ( propabil iesite din puiet )

La 2 saptamani am dat in el cu apiguard gel :lol:, foarte bun tratamentul ( dar e 11 lei doza plus ca-ti goleste temporar stupul de albine, 80 % din ele au iesit pe fata stupului, nu prea le convine mirosul ). In weekend am sa le fac al 2 lea tratament cu acid oxalic. O sa le fac un tratament cu AO la 3 luni, intre timp m-am apucat sa testez si acidul formic. De acum in colo voi alterna tratamentele, nu o sa ma mai bazez doar pe varachet si mavrirol
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde cristi_vidican » 28 Iul 2014, 17:27

Tratez doar cu VF și Mavrirol de peste 10 ani și n-am avut niciodată probleme cu varroa.
Eu știam că amitrazul nu dă rezistență, doar taufluvalinatul.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde proapis13 » 28 Iul 2014, 18:08

Alexu scrie: In weekend am sa le fac al 2 lea tratament cu acid oxalic. O sa le fac un tratament cu AO la 3 luni, intre timp m-am apucat sa testez si acidul formic. De acum in colo voi alterna tratamentele, nu o sa ma mai bazez doar pe varachet si mavrirol

...si uite asa o sa-i bagi in iarna stupii fara albine iar la primavara o sa intrebi de ce au ,,cazut'' reginele peste iarna :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde Alexu » 28 Iul 2014, 20:30

proapis13 scrie:
Alexu scrie: In weekend am sa le fac al 2 lea tratament cu acid oxalic. O sa le fac un tratament cu AO la 3 luni, intre timp m-am apucat sa testez si acidul formic. De acum in colo voi alterna tratamentele, nu o sa ma mai bazez doar pe varachet si mavrirol

...si uite asa o sa-i bagi in iarna stupii fara albine iar la primavara o sa intrebi de ce au ,,cazut'' reginele peste iarna :!:


Daca varroua ramane in stupi, oare nu voi ajunge la acelasi rezultat ?
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde Alexu » 28 Iul 2014, 20:40

cristi_vidican scrie:Tratez doar cu VF și Mavrirol de peste 10 ani și n-am avut niciodată probleme cu varroa.
Eu știam că amitrazul nu dă rezistență, doar taufluvalinatul.


Selectia naturala, chiar daca am ucis an de an 99,99% din varroua cu varachet, cel 0.01% s-a inmultit si a capatat imunitate. Sansa noastra sunt tratamentele alternative cu acizi

We conducted laboratory tests investigating the mortality of mites infesting honey bee colonies in Minnesota after exposure to fluvalinate, amitraz, or coumaphos. Results indicated that these mites were not only resistant to fluvalinate, but also to amitraz.[/code][/code] Coumaphos was effective against these resistant mites. A separate field trial was conducted with the same hives as those used in the laboratory test. The field trial supported the laboratory results, showing that mites in Minnesota are resistant to both fluvalinate and amitraz, and that coumaphos is effective in controlling these mites. This represents the first known reported case of amitraz resistance in Varroa jacobsoni in the U.S.A.

http://www.apidologie.org/articles/apid ... m0312.html
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde jenica67 » 28 Iul 2014, 20:54

Mai ce ai inteles tu ?? Aici spune ca este primul caz semnalat in Minnesota. Apai draga Alexu, ma avem pana ajungem in Minnesota !!
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde TDI » 28 Iul 2014, 20:59

Nu mai folosi Varachet Forte, foloseste amitraz si tafluvalinat.
Acarianul nu a dezvoltat încă rezistenta la amitraz - la fluvalinat dezvolta in 7 ani de tratament neîntrerupt.

http://www.ask-force.org/web/Bees/Rosenkranz-Biology-Control-Varroa-2010.pdf
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde TDI » 28 Iul 2014, 21:11

Pe cat de mica a fost anul trecut infestația cu Varroa, pe atât de mare e anul asta. De cativa ani nu am mai văzut asa ceva. Singura chestie diferita a fost nefolosirea ramelor mincinoase, la salcâm, ulterior nu le-au mai băgat mătcile in seama. Nici măcar cele bătrâne! Asta după ce au intrat in friguri 80% din colonii. Alta premiera absoluta.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori