Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde jonny_it » 05 Ian 2022, 18:40

jr1 scrie:intrebare catre ANSVSA:
de ce pentru cumpararea Varachetului este necesara reteta emisa de medicul veterinar, in timp ce Scabatoxul este vandut "la liber", inclusiv online, de catre farmacii veterinare si magazinele de materiale apicole, cu specificarea in oferta ca poate fi folosit ca tratament antivaroa, desi pe ambalaj sunt pozele animalelor ce pot fi tratate cu scabatox impotriva râiei?


Pentru ca unii iubesc mult apicultorii si trebuie sa facem o vizita si la medicul veterinar daca vrem tratamente pe cand crescatori de animale pot cumpara linistiti orice. :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde kiloz » 05 Ian 2022, 20:24

Si săptămina trecută am cumpărat 2 cutii.
Fără nici o restrictie sau retetă prescrisă.
Probabil depinde si cine cumpara. ;)
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde jr1 » 05 Ian 2022, 20:48

kiloz scrie:Si săptămina trecută am cumpărat 2 cutii.
Fără nici o restrictie sau retetă prescrisă.
Probabil depinde si cine cumpara. ;)

probabil ca depinde si de unde cumperi!
cel care ti-a vandut varachet fara reteta este la fel de "corect" ca cel care vinde scabatox fara reteta, desi stie ca nu este aprobat pentru tratamentul albinelor.
jr1
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Noi 2018, 22:28

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde jonny_it » 05 Ian 2022, 21:29

jr1 scrie:probabil ca depinde si de unde cumperi!
cel care ti-a vandut varachet fara reteta este la fel de "corect" ca cel care vinde scabatox fara reteta, desi stie ca nu este aprobat pentru tratamentul albinelor.


Vorbiti despre varachet de parca nu tot amitraz ar avea in el.
Daca punem otrava in apa sau o punem in lapte tot un lichid otravit obtinem?
la roi si familii de la care nu se extrage miere in anul respectiv merge ... la familiile de productie NU, in special primavara.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde kiloz » 06 Ian 2022, 00:19

Eu am scris despre procurarea, cumpărarea anumitei tratament si nicicum despre folosirea sau aplicarea ei ìn stupină.
Cine ce a inteles sau "interpretat" din el e treaba lui.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde jonny_it » 06 Ian 2022, 14:34

kiloz scrie:Eu am scris despre procurarea, cumpărarea anumitei tratament si nicicum despre folosirea sau aplicarea ei ìn stupină.
Cine ce a inteles sau "interpretat" din el e treaba lui.


Apicultorii care cumpara varachet sau scatabox credeti ca il iau pt a trata gainile? :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde jr1 » 10 Ian 2022, 08:10

eu sunt un apicultor batrân. am inceput lupta cu acarianul folosind Sineacarul. a aparut Varachetul si apoi Varachetul forte. nu am folosit alte substante, ci doar moleculelele aprobate si am reusit respectand indicatiile din prospect oferite de producator, sa tin infestarea sub control. nu inteleg cum unii apicultori introduc in stupi substante neomologate, cu doze si mod de administrare stabilite lăutăreste.
te uiti pe net si vezi cum un nea caisa cu scoala de sudori la baza-dar neterminata, da sfaturi cum se trateaza albinele cu scabatox. si ce este mai grav, este ca niste alti papagali il urmeaza in aplauze.
jr1
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Noi 2018, 22:28

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde Balian » 10 Ian 2022, 09:18

jr1 scrie:eu sunt un apicultor batrân. am inceput lupta cu acarianul folosind Sineacarul. a aparut Varachetul si apoi Varachetul forte. nu am folosit alte substante, ci doar moleculelele aprobate si am reusit respectand indicatiile din prospect oferite de producator, sa tin infestarea sub control. nu inteleg cum unii apicultori introduc in stupi substante neomologate, cu doze si mod de administrare stabilite lăutăreste.
te uiti pe net si vezi cum un nea caisa cu scoala de sudori la baza-dar neterminata, da sfaturi cum se trateaza albinele cu scabatox. si ce este mai grav, este ca niste alti papagali il urmeaza in aplauze.

Sunt din grupa d-voastră de vârstă. Și eu am început apicultura cu Sineacarul amestecat în făină, presărat pe rame și curățat fundul stupului de
făină după câteva zile. O metodă cu multă manoperă. Bine că am trecut prin ea.

Despre scabatox (nu folosesc nici Varachet Forte, nimic pe bază de amitraz deci nici Scabatox) aș nuanța și aș explica de ce este folosit în scară
largă. O sticlă de Varachetul Forte conține 6,5ml cca. 55 lei
https://www.apicris.ro/varachet-forte
Scabatox conține tot amitraz și costă 185lei/l. 1000ml (un flacon), conținând 125g amitraz din 1000ml
https://www.apicris.ro/taktic-1091
125/6,5=cca.19 sticle de Varachet (Varatraz) deci 19x55=1045lei 1045/185=cca.5,6. Deci de 5,6 de ori mai scump Varachetul decât Scabatoxul.
Părerea mea este ca ICDA-ul, producătorul de Varachet are o brumă de vină ca lumea prin argumentul de mai sus îl foșosește Scabatoxul. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde stefanmadalin » 10 Ian 2022, 12:42

Cu un flacon de Varachet Forte faci 50-70 stupi (un singur tratament). Apai daca nu-ti permiti sa investesti 1 leu/stup/tratament...ar trebui sa te lasi de apicultura, serios.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde stefanmadalin » 10 Ian 2022, 12:44

jr1 scrie:ati fi de acord sa inscriptionati borcanele Dv de miere cu urmatoarea specificare?
"aceasta miere este produsa de albine tratate cu scabatox; Scabatoxul este un medicament de uz veterinar folosit pentru combaterea râiei la bovine, ovine, caprine, porcine si câini si nu este aprobat pentru tratamentul albinelor;"


Big Like!!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


cron