Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 10 Oct 2022, 21:55

Daca in toamna se fac tratamentele corect in primavara nu e nevoie sa tratam, pentru ca oricum tratamentele din primavara, cand in stupi exista foarte mult puiet, au o eficienta foarte mica.Unii apicultori trateaza in primavara si cad foarte putini paraziti sau deloc si nu mai trateaza decat in toamna,in septembrie, cand familiile deja au inceput sa se depopuleze, sau mai grav, incep sa paraseasca in masa stupii.
Eu am inceput apicultura in anul cand in zona noastra a aparut pentru prima data varroa. La inceput se trata cu sinecar care se procura greu si nu stiu cat era de eficient. Odata cu aparitia varachetului erau suficiente 2 tratamente toamna. Acum numai tratamentele din toamna nu sunt de ajuns asa cum a spus si Cristi. Multi apicultori se bucura atunci cand cad multi paraziti in urma tratamentelor, dar nu e important ce cade, important e sa ramana cat mai putini in stupi.
Nici eu nu sunt de acord cu tratamentele facute cu preparate facute artizanal. Si eu pun la sfarsitul lui iulie, inceputul lui august benzi omologate, fluvalidez, varostop. etc.
Am obsevat ca familiile care sunt mai infestate intr-un an, la aceleasi familii va fi infestarea mare si in anul urmator, chiar daca au fost tratate de mai multe ori decat cele mai putin infestate.
"Incubatoare" de varroa sunt familiile slabe. Si la mine infestarea a fost redusa in ultimii doi ani. In toata zona mea au cazut putini parazti, Ma intreaba apicultori daca nu cumva a devenit ineficient varachetul. Foarte important e ca acum in toamna sa se faca macar o fumigatie sau chiar doua in lipsa puietului.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde Balian » 11 Oct 2022, 15:06

Puietul de toamnă târziu nu are valoare mare. Crește în condiții nepotrivite,
insuficient pregătit pentru iermare și probabil va muri în timpul iernii.
Scos însă cu furculița e f bun pentru verificat gradul de infestare cu varroa.
Toamna puietul de lucrătoare, că nu este altceva. În timpul verii tot așa
verificarea puietului de trântori poate ajuta la programarea schemelor de tratamente.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde elixir » 12 Oct 2022, 23:33

@ cristividican: pana la urma, fureto sa dovedit eficient, prin prisma numarului de paraziti cazuti!
probabil ca cel mai bine ar fi sa facem tratament cu oxalic sublimat, dar inca nu i-a venit randul pe lista de achizitii!
sunt tare curios daca mai cad la urmatorul tratament(peste 2-3 zile)
Avatar utilizator
elixir
 
Mesaje: 64
Membru din: 13 Mar 2012, 21:56
Localitate: prahova

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde cristi_vidican » 13 Oct 2022, 06:30

[quote="elixir"]@ cristividican: pana la urma, fureto sa dovedit eficient, prin prisma numarului de paraziti cazuti!
Nu câți au căzut contează atât de mult, cât câți au rămas.
Cunosc persoane care făceau doar cu furetto și dădeau câteva pufuri pe sezon, iar iarna le mureau stupii de păduchi. Mulți nu mai ajungeam nici măcar în iarnă.
De aceea eu nu vreau să aud de furetto. Te bazezi pe el, dar de fapt te păcălești.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde Balian » 13 Oct 2022, 07:09

Nereușita tratamentului poate fi urmarea a multor factori. Folosirea substanței necorespunzătoare,
alegerea perioadei de tratament, dozajul substanței, numărul de aplicări, timpul lăsat între ele,
modul cu ce aplicăm substanța activă, când aplicăm în timpul zilei și bineînțeles la ce și la ce grad
de infestare, plus cât de consecvenți suntem în verificări și în aplicări dealungul a mai multori ani.
De f multe ori problema provine din anul anterior. Oricum verificările periodice rezolvă multe. :)

PS: tratamentul cu acid oxalic sublimat este f bun și are efect asupra varroa. Mult mai moderat pe
albină și pe puiet. Dar nu este bun pentru combaterea unei infestări mari. Acolo trebuie dat cu ceva
tare care va afecta și albina și puietul.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde peterneamt » 17 Oct 2022, 10:32

Varroa Mite Control - Oxalic Acid


University of Guelph Honey Bee Research Centre

https://www.youtube.com/watch?v=-Cm-APFU_QM

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde cristi_vidican » 13 Dec 2022, 11:36

Zicea Dan Mărgărit într-un live recent la Puștu ....
Păduchii mei nu-s păduchii tăi!

Discuția era legată de rezistența făcută de păduchi la tratamente.

Se prea poate ca aceasta să fie și motivul pentru care crapă unele stupine toamna/iarna.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori