Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Diagnostic

Mesajde pvc » 25 Oct 2015, 14:56

Buna ziua,
Am o familie cu matca din toamna 2014 care a inceput f bine ponta.Ramele ouate batut din leat in leat, doar ca nu prea a depasit 3 rame puiet+oua+larve si ca albina maxim 10 rame.Pe la inceputul lui septembrie a inceput sa se depopuleze (am zis ca-i normal in aceasta perioada).Ieri cand m-am hotarat sa elimin matca si sa unific am mai gasit putina albina. Maxim 2-3 rame. in schimb mai avea puiet capacit. Problema este ca pe fundul stupului am gasit multe nimfe moarte scoase de albine. Am verificat puietul capacit si pare ok. Eu zic ca nu este loca. Nu miroase, nu-i cleios, nu-i pietrificat. Poate ma ajuta cineva cu vreun sfat, diagnostic. Familia asta este pierduta, dar imi este frica sa nu fie ceva contagios.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Diagnostic

Mesajde proapis13 » 25 Oct 2015, 15:25

Daca nu a depasit doua trei rame cu puiet nu aveai de unde 10 rame cu puiet...
Daca ai vazut ca stagneaza la 3 rame in sezonul activ trebuia sa-ti faci griji atinci si sa o schimbi
Nu pomenesti nimic de tratamente...posibil infestare cu varroa..
Nu scrii nimic despre rezervele de hrana...posibil polen toxic ...
Nimfele scoase de albine pesemne ca este puietul racit in ultimele nopti...au fost racoroase...
Depopularea are una dintre cauzele enumerate mai sus...
Mana pe carte si poate descoperi singur ce se intampla acolo... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Diagnostic

Mesajde pvc » 25 Oct 2015, 15:52

proapis13 scrie:Daca nu a depasit doua trei rame cu puiet nu aveai de unde 10 rame cu puiet...
Daca ai vazut ca stagneaza la 3 rame in sezonul activ trebuia sa-ti faci griji atinci si sa o schimbi
Nu pomenesti nimic de tratamente...posibil infestare cu varroa..
Nu scrii nimic despre rezervele de hrana...posibil polen toxic ...
Nimfele scoase de albine pesemne ca este puietul racit in ultimele nopti...au fost racoroase...
Depopularea are una dintre cauzele enumerate mai sus...
Mana pe carte si poate descoperi singur ce se intampla acolo... ;)


Am zis 10 rame de albina.Tratamente am facut si in primavara si acum:
primavara - varachet 2 + 1 acid formic
august - 2 varachet
septembrie -1 formic
octombrie 2 taktic (betisoare)
De citit citesc destul. Bunicul a avut albine si nu umbla in stupi fara mine. Dar pe timpul lui nu se stia de atatea boli ca acum. Deci la mine este vb de experienta. in cativa ani de apicultura nu am avut "norocul" sa ma lovesc de toate bolile.
Legat de varoza tot la asta m-am gandit si eu prima data. Dar parca dupa atatea tratamente sa am o asa depopulare de la 10 la 2 rame? Restul familiilor sunt chiar ok.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Diagnostic

Mesajde clncatalin » 25 Oct 2015, 20:02

Poate fi de la acidul formic. Se mai pierd matci la tratamentul cu acid formic.
PS. La 3 rame de puiet nu cred ca a avut 10 rame de albina.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Diagnostic

Mesajde cucubau » 25 Oct 2015, 20:41

........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Diagnostic

Mesajde pvc » 25 Oct 2015, 21:07

clncatalin scrie:Poate fi de la acidul formic. Se mai pierd matci la tratamentul cu acid formic.
PS. La 3 rame de puiet nu cred ca a avut 10 rame de albina.



Nu am zis ca nu are matca! Are.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Diagnostic

Mesajde clncatalin » 25 Oct 2015, 22:02

pvc scrie:
clncatalin scrie:Poate fi de la acidul formic. Se mai pierd matci la tratamentul cu acid formic.
PS. La 3 rame de puiet nu cred ca a avut 10 rame de albina.



Nu am zis ca nu are matca! Are.


Nici eu nu am zis ca nu ar avea. Si eu am schimbat o matca azi, (cea din imagine) unind cele 3 rame de mi le daduse ea cu un roi cu matca de anul asta. Pot spune totusi ca am pierdut o matca ce a mers bine anul acesta.
Fişiere ataşate
IMG_20151025_205928.jpg
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Diagnostic

Mesajde kiloz » 01 Dec 2015, 09:21

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Diagnostic

Mesajde cucubau » 01 Dec 2015, 20:26

In afara de o matca cam subtirica si ceva puiet capacit restul ,foarte greu de precizat . Se mai disting cateva celule in care se vede ceva alb galbui greu de precizat ce poate fi si inca o celula in care se distinge ceva inchis la culoare.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Diagnostic

Mesajde Florin Dobre » 01 Dec 2015, 21:50

E zona de la marginea puietului. Cred ca e vorba de pastura...culorile sunt ca urmare a diversitatii de polen cules. Nu pare a fi ceva suspect/boala. :?
Albinele par sanatoase si viguroase. Parca totusi matca ar fi ignorata...nu vad suita. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Diagnostic

Mesajde kiloz » 04 Dec 2015, 04:10

Foarte slab,macar ceva tentative de analiza din partea incepatorilor!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Diagnostic

Mesajde ady_n » 04 Dec 2015, 08:03

kiloz scrie:O parere despre ce se vede in poza


http://stuparitul-anunturi.com/download ... &mode=view

una bucata braula? :roll:
ady_n
 
Mesaje: 16
Membru din: 27 Feb 2012, 08:59
Localitate: Mioveni

Re: Diagnostic

Mesajde gica.mosu » 04 Dec 2015, 10:27

...PVC,scrie...Tratamente-in aug doua :!: :mrgreen: ...dar de ce nu 3 la 7 zile,amu ai vazut=ai rezultateleeee...Merg la o cunostinta sa-i pregatesc 2 stupi pt iarna...si unul din ei avea un pumn de albini si matca-rezultatul a doar 2 tratamente cu VF ..Atentie in septembrieee....vai mama ei di apiculturaaaa(valbil pt unii) :mrgreen: :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Diagnostic

Mesajde pvc » 04 Dec 2015, 15:47

gica.mosu scrie:...PVC,scrie...Tratamente-in aug doua :!: :mrgreen: ...dar de ce nu 3 la 7 zile,amu ai vazut=ai rezultateleeee...Merg la o cunostinta sa-i pregatesc 2 stupi pt iarna...si unul din ei avea un pumn de albini si matca-rezultatul a doar 2 tratamente cu VF ..Atentie in septembrieee....vai mama ei di apiculturaaaa(valbil pt unii) :mrgreen: :idea:


Pai dupa alea 2 varachet in august a urmat 1 formic la inceput de septembrie.Deci au fost 3 la 7 zile. Problema este ca au fost 2 cazuri din 40. Le-am unit pe-astea 2.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Diagnostic

Mesajde gica.mosu » 04 Dec 2015, 21:11

pvc scrie:
gica.mosu scrie:...PVC,scrie...Tratamente-in aug doua :!: :mrgreen: ...dar de ce nu 3 la 7 zile,amu ai vazut=ai rezultateleeee...Merg la o cunostinta sa-i pregatesc 2 stupi pt iarna...si unul din ei avea un pumn de albini si matca-rezultatul a doar 2 tratamente cu VF ..Atentie in septembrieee....vai mama ei di apiculturaaaa(valbil pt unii) :mrgreen: :idea:


Pai dupa alea 2 varachet in august a urmat 1 formic la inceput de septembrie.Deci au fost 3 la 7 zile. Problema este ca au fost 2 cazuri din 40. Le-am unit pe-astea 2.


PAAAAI,atunci trebi cautat cauz=unde-i buba?1?...nu cumva folia-podisorul saaaaaau altili :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Diagnostic

Mesajde cristian bh » 04 Dec 2015, 21:14

sau ca n-ai papura?
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori