Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde jonny_it » 22 Oct 2019, 11:19

Balian scrie:E mare avantaj că se poate folosi și în timpul culesului. Practic din martie până în octombrie.
Apicultorii din Ungaria au experiență de 3ani, și sunt f. mulțumiți. Ține varroa sub control.


Folosesc formic pentru ca nu imi place mierea cu amitraz, dar nu am de cand sa inlocuiesc "aroma" de amitraz cu cea de oxalic si sincer sa fiu nici gustul de formic nu ma da pe spate :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde luci » 22 Oct 2019, 19:24

Balian scrie:
jonny_it scrie:...Am testat Oxi Strip, cad, dar eficienta este sub 60%. O sa mai incerc, intradevar, este destul de usor de aplicat.


E mare avantaj că se poate folosi și în timpul culesului. Practic din martie până în octombrie.
Apicultorii din Ungaria au experiență de 3ani, și sunt f. mulțumiți. Ține varroa sub control.

Din martie pana in octombrie e buna si rama claditoare.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde Balian » 22 Oct 2019, 19:49

luci scrie:
Balian scrie:
jonny_it scrie:...Am testat Oxi Strip, cad, dar eficienta este sub 60%. O sa mai incerc, intradevar, este destul de usor de aplicat.


E mare avantaj că se poate folosi și în timpul culesului. Practic din martie până în octombrie.
Apicultorii din Ungaria au experiență de 3ani, și sunt f. mulțumiți. Ține varroa sub control.

Din martie pana in octombrie e buna si rama claditoare.

Nu, nu, nu! Să te bazezi numai pe rama clăditoare este drum direct spre a lichida stupina. Sigur!!
În ramă clăditoare se găsește o parte mică din totalul de varroa din familie. Bazând numai (!)
pe lichidarea acelei părți a infestării duce sigur la eșec. Sigur!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde Closcutz » 22 Oct 2019, 20:29

Dle Balian cu ce tratati, când și de cate ori?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde jonny_it » 22 Oct 2019, 20:53

Balian scrie:Nu, nu, nu! Să te bazezi numai pe rama clăditoare este drum direct spre a lichida stupina. Sigur!!
În ramă clăditoare se găsește o parte mică din totalul de varroa din familie. Bazând numai (!)
pe lichidarea acelei părți a infestării duce sigur la eșec. Sigur!


Este buna si rama claditoare, pentru cei cu familii mai putine, timp liber si in special cei care au pui sau gaini pe langa casa :)
Reduce si varroa, dar nu cat am vrea noi.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde Balian » 22 Oct 2019, 21:11

Closcutz scrie:Dle Balian cu ce tratati, când și de cate ori?

Dacă vă referiți la rama clăditoare rămân pe poziție.
Schema mea de tratament anual este:
Herba Strip în primăvară înainte de rapiță- scos la cca. 20 aprilie
acid oxalic sublimat după stoarcere de salcâm 2-3 ori, ultimul de control
cu ceva amitraz Mitak sau Varachet forte în funcție de infestare
Varostop după stoarcere de fs, control la urmă cu amitraz
Tratament final fără puiet cu acid oxalic prin picurare sau amitraz în funcție
de infestare.
Pentru alternare anul viitor cu Oxi Strip voi trata toată vara. (am încercat
în acest an și mi sa părut destul de OK)
Din păcate sunt nevoit să procedez așa că în jurul meu sunt f. mulți stupari
care nu tratează aproape cu nimic și după ce în urmă cu 4 ani am pierdut
60% din efectiv am fost nevoit să fiu mult mai atent.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde Adrian Galofteanu » 27 Oct 2019, 09:03

vslsilviu scrie:Salutare,

Desi este foarte tarziu la aceasta data, va recomand un control amanuntit... pare un an "interesant".
In special pentru cei care au folosit doar o tura cu Varostop, inca o privire nu strica!



Corect! Eu sunt unul din cei care folosesc claditoarea si tratamente pe familii infestate ingrijorator in sezon si tratamentele de toamna pe toata stupina.
Anul asta asa cum am spus mai sus am avut o infestare masiva pe pavilion. Drep urmare am cerut sfaturi si MULTUMESC D-LE VIDICAN! am tratat cu Varostop in august dupa prima extractie de la tei+faneata.
Pot spune ca cele 40 familii din pavilion sunt acum cele mai bune din stupina!

Mierea extrasa in septembrie am dat-o la procesatori. Daca o sa-mi iasa ceva la analize va spun.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde ignatov andrei » 27 Oct 2019, 10:00

Oare cand o sa incepem sa auzim ca Varroua a inceput sa piarda teren si ca e tinut "la respect" numai cu unu sau doua tratamente facute toamna... ?!?
Oare cand o sa inteleaga colegii apicultori ca :fenomenul varroua" e o exagerare voita si ca toate porcariile iesite pe piata ne asigura "linistea", numai sa le folosim?!?

In spatele acestor porcarii si reclame agresive, facem linistiti o apicultura de rahat, plina de greseli si tampenii, ca doar avem cu ce sa scapam de boli si daunatori (asta, multumita celor ce vegheaza - prin "studii si cercetari" - la binele nostru si bunul mers al apiculturii)!
Principalul e ca ne da numai cu plus si ne merge din ce in ce mai bine! :lol: :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde Balian » 27 Oct 2019, 12:58

ignatov andrei scrie:Oare cand o sa incepem sa auzim ca Varroua a inceput sa piarda teren si ca e tinut "la respect" numai cu unu sau doua tratamente facute toamna... ?!?
Oare cand o sa inteleaga colegii apicultori ca :fenomenul varroua" e o exagerare voita si ca toate porcariile iesite pe piata ne asigura "linistea", numai sa le folosim?!?

In spatele acestor porcarii si reclame agresive, facem linistiti o apicultura de rahat, plina de greseli si tampenii, ca doar avem cu ce sa scapam de boli si daunatori (asta, multumita celor ce vegheaza - prin "studii si cercetari" - la binele nostru si bunul mers al apiculturii)!
Principalul e ca ne da numai cu plus si ne merge din ce in ce mai bine! :lol: :lol: :lol:


Cu respect,-- cum ar trebui să acționăm corect împotriva varroa?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde ignatov andrei » 27 Oct 2019, 13:28

Balian scrie:
ignatov andrei scrie:Oare cand o sa incepem sa auzim ca Varroua a inceput sa piarda teren si ca e tinut "la respect" numai cu unu sau doua tratamente facute toamna... ?!?
Oare cand o sa inteleaga colegii apicultori ca :fenomenul varroua" e o exagerare voita si ca toate porcariile iesite pe piata ne asigura "linistea", numai sa le folosim?!?

In spatele acestor porcarii si reclame agresive, facem linistiti o apicultura de rahat, plina de greseli si tampenii, ca doar avem cu ce sa scapam de boli si daunatori (asta, multumita celor ce vegheaza - prin "studii si cercetari" - la binele nostru si bunul mers al apiculturii)!
Principalul e ca ne da numai cu plus si ne merge din ce in ce mai bine! :lol: :lol: :lol:


Cu respect,-- cum ar trebui să acționăm corect împotriva varroa?


Ingrijind familiile conform cerintelor speciei.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde ignatov andrei » 27 Oct 2019, 13:32

Cea mai importanta actiune impotriva Varroua este ERADICAREA acestui daunator din localitatea PASTORAL!
Pe toi ii aud ca au plecat la PASTORAL, normal ca fara Varroua, iar de acolo s-au intors, de fiecare data, cu infestare masiva!
Ori administratia din localitate nu e eficienta, ori e cineva ascuns prin subteran si da drumul la Varroua cand apar stupareiii cei viteji!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde Balian » 27 Oct 2019, 16:42

ignatov andrei scrie:Cea mai importanta actiune impotriva Varroua este ERADICAREA acestui daunator din localitatea PASTORAL!
Pe toi ii aud ca au plecat la PASTORAL, normal ca fara Varroua, iar de acolo s-au intors, de fiecare data, cu infestare masiva!
Ori administratia din localitate nu e eficienta, ori e cineva ascuns prin subteran si da drumul la Varroua cand apar stupareiii cei viteji!


Dacă vreau producție trebuie să duc albinele la floare. Dacă rămân în staționar voi avea și roiuri scăpate care se instalează în
apropiere. Netratate bineințeles toată vara vor fi crescătorii de varroa. Mă stădui să am familii puternice care toamna vor
pleca la furat miere la aceste roiuri slăbite de varroa.
Uitați la o diagramă pe care am ”din greșală” înregistrată de la un cântar unui astfel de stup:

Și dacă nu tratez periodic aici am ajuns în 2015:
Fişiere ataşate
Furtișag.png
Furtișag
Varroa+.jpg
Varroa++
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde paul » 27 Oct 2019, 19:00

Asa cum exista ani favorabili culesului, asa cum exista ani care favorizeaza roirea, asa exista ani care favorizeaza dezvoltarea varooa. Imi amintesc ca intr-un an, poate chiar 2015, am facut primul tratament prin august, cu varachet. Dupa ce am deschis urdinisurile, varooa efectiv zburau din cutie pe placuta de zbor. Si la al 5-lea tratament inca mai erau ... zburatori. Pana atunci nu patisem asa ceva si nici de atunci incoace. Cu toate acestea nu-mi amintesc ca anul urmator sa fi avut probleme in dezvoltarea familiilor in primavara sau in cursul sezonului activ.
Anul acesta incepand din iulie am tratat de 2 ori cu fitile de mop imbibate cu scabatox si am facut 2 tratamente cu varachet in lipsa aproape totala a puietului. N-am vazut nici macar un varooa pe placuta de zbor. ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde Balian » 27 Oct 2019, 19:27

paul scrie:Asa cum exista ani favorabili culesului, asa cum exista ani care favorizeaza roirea, asa exista ani care favorizeaza dezvoltarea varooa. Imi amintesc ca intr-un an, poate chiar 2015, am facut primul tratament prin august, cu varachet. Dupa ce am deschis urdinisurile, varooa efectiv zburau din cutie pe placuta de zbor. Si la al 5-lea tratament inca mai erau ... zburatori. Pana atunci nu patisem asa ceva si nici de atunci incoace. Cu toate acestea nu-mi amintesc ca anul urmator sa fi avut probleme in dezvoltarea familiilor in primavara sau in cursul sezonului activ.
Anul acesta incepand din iulie am tratat de 2 ori cu fitile de mop imbibate cu scabatox si am facut 2 tratamente cu varachet in lipsa aproape totala a puietului. N-am vazut nici macar un varooa pe placuta de zbor. ;)


Cum și familiile ne pregătim în fiecare an pentru o producție record.
Ce prognoză putem avea, care an va fi în viitor favorabil dezvoltării varroa? (întrebare retorică) :)
Eu nu știu. În fiecare primăvară mă pregătesc pentru un an nefavorabil. La mijlocul verii se cam
vede dacă anul va fi cu f.mult varroa sau moderat. Primăvară asta nu prea se știe.
Cantitatea de varroa picată pe placa de control este o informație, dar cel mai important este cât
rămâne pe albină sau mai ales în puiet.
Un ajutor f. bun pentru determinare cât rămâne pe albină este:
https://www.stuparul.ro/aparatura-si-us ... -in-1.html
Și cât este în puietul căpăcit--- cu furca, descăpăcind o porțiune mică din puietul de lucrătoare
sau (dar nu este întotdeauna relevant) rama clăditoare. Numai o părere.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde cristi_vidican » 27 Oct 2019, 19:54

paul scrie:N-am vazut nici macar un varooa pe placuta de zbor. ;)

Foaia de control a fost înlocuită de scândura de zbor la controlul păduchilor morți :lol:


Când sunt probleme mari cu varroa, a se vedea că în anul anterior tratamentul nu a fost făcut bine.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde jonny_it » 28 Oct 2019, 16:28

ignatov andrei scrie:Oare cand o sa incepem sa auzim ca Varroua a inceput sa piarda teren si ca e tinut "la respect" numai cu unu sau doua tratamente facute toamna... ?!?
Oare cand o sa inteleaga colegii apicultori ca :fenomenul varroua" e o exagerare voita si ca toate porcariile iesite pe piata ne asigura "linistea", numai sa le folosim?!?

In spatele acestor porcarii si reclame agresive, facem linistiti o apicultura de rahat, plina de greseli si tampenii, ca doar avem cu ce sa scapam de boli si daunatori (asta, multumita celor ce vegheaza - prin "studii si cercetari" - la binele nostru si bunul mers al apiculturii)!
Principalul e ca ne da numai cu plus si ne merge din ce in ce mai bine! :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 59 vizitatori