Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Matca ouă prea multe ouă în celulă

Mesajde ApIor » 16 Iun 2018, 22:38

Am o matcă ce ouă prea multe ouă în celulă. Matca e de anul trecut. În celule observ ouă de vârste diferite, după poziţie. Oare merită să mai păstrez matca?
ApIor
 
Mesaje: 17
Membru din: 01 Apr 2016, 20:57
Localitate: Iași-Suceava

Re: Matca ouă prea multe ouă în celulă

Mesajde teinegru64 » 17 Iun 2018, 12:13

ApIor scrie:Am o matcă ce ouă prea multe ouă în celulă. Matca e de anul trecut. În celule observ ouă de vârste diferite, după poziţie. Oare merită să mai păstrez matca?

De anul trecut... ai mai vazut matca?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Matca ouă prea multe ouă în celulă

Mesajde asd5 » 17 Iun 2018, 14:39

:lol:
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Matca ouă prea multe ouă în celulă

Mesajde ApIor » 17 Iun 2018, 15:24

teinegru64 scrie:
ApIor scrie:De anul trecut... ai mai vazut matca?


Da. Matca e prezentă. Nu sunt ouă nefecundate. Doar că nu in toate celulele ouate găsesc după trei zile larve. In unele sunt tot oua (3,4).
ApIor
 
Mesaje: 17
Membru din: 01 Apr 2016, 20:57
Localitate: Iași-Suceava

Re: Matca ouă prea multe ouă în celulă

Mesajde ApIor » 17 Iun 2018, 15:36

asd5 scrie::lol:

Matca e prezenta. I-am dat puiet tanar si nu trage botci. I-am dat botca si am gasit-o roasa. Familia am divizat-o in 3. Roiurile reiesite au primit botcile oferite. Matca avea in stupul initial si spatiu de ouat si albina sa il acopere.
ApIor
 
Mesaje: 17
Membru din: 01 Apr 2016, 20:57
Localitate: Iași-Suceava

Re: Matca ouă prea multe ouă în celulă

Mesajde Closcutz » 17 Iun 2018, 20:55

Sunt posibile mai multe variante. Una dintre ele este ca matca este ok, dar din cauza ca in familia respectiva nu este albina suficienta, matca oua pe o zona restransa si pt ca sunt doici putine, matca nu se poate extinde cu ouatul si atunci oua mai multe oua in aceleasi celule.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Matca ouă prea multe ouă în celulă

Mesajde dantat » 18 Iun 2018, 10:16

ApIor scrie:
asd5 scrie::lol:

Matca e prezenta. I-am dat puiet tanar si nu trage botci. I-am dat botca si am gasit-o roasa. Familia am divizat-o in 3. Roiurile reiesite au primit botcile oferite. Matca avea in stupul initial si spatiu de ouat si albina sa il acopere.


Nu prea ma inteleg cu neuronul meu in privinta deciziei...adica daca tot i-ai dat o botca, de ce nu ai mutat matca inainte sau sa-i fi rupt capul ? Ea poate oua mai multe asa cum scrie mai sus, fie ca a fost lovita si curg ouale din ea...nu mai are cloaca cum trebuie...ori o fi vreo boala de ochi: nu vede cum trebuie si oua aiurea :shock: :lol:
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Re: Matca ouă prea multe ouă în celulă

Mesajde ApIor » 18 Iun 2018, 23:21

dantat scrie:...adica daca tot i-ai dat o botca, de ce nu ai mutat matca inainte sau sa-i fi rupt capul ? :shock: :lol:


I-am dat botcă pentru că ouăle păreau, fiind unele chiar și pe pereții celulei, ouate de albine. M-am gândit că ouă și matca (deoarece căpăceau de lucrătoare) și albinele (poate matca nemaieliberând destui feromoni). De aceea i-am dat și puiet tânăr de la altă familie (să-și tragă botci dacă vor s-o schimbe sau nu o simt) și botcă căpăcită.

Iar de rupt capul mi-e milă de ea. Nu a greșit destul. Îi mai dau o șansă... Deși tind să cred că este un defect iremediabil...
ApIor
 
Mesaje: 17
Membru din: 01 Apr 2016, 20:57
Localitate: Iași-Suceava

Re: Matca ouă prea multe ouă în celulă

Mesajde dantat » 19 Iun 2018, 13:01

ApIor scrie:
dantat scrie:...adica daca tot i-ai dat o botca, de ce nu ai mutat matca inainte sau sa-i fi rupt capul ? :shock: :lol:


I-am dat botcă pentru că ouăle păreau, fiind unele chiar și pe pereții celulei, ouate de albine. M-am gândit că ouă și matca (deoarece căpăceau de lucrătoare) și albinele (poate matca nemaieliberând destui feromoni). De aceea i-am dat și puiet tânăr de la altă familie (să-și tragă botci dacă vor s-o schimbe sau nu o simt) și botcă căpăcită.

Iar de rupt capul mi-e milă de ea. Nu a greșit destul. Îi mai dau o șansă... Deși tind să cred că este un defect iremediabil...


Deeeeci nu. Atata vreme cat au puiet si regina, albinele nu oua. Poate doar cele portugheze. Erori de logica. Niste literatura apicola ti-ar lamuri multe dintre intrebari. Aveam si eu una in primavara...o fi fost si a ta la viol (i se largise cloaca )? Initial am avut impresia ca vorbesti de a mea. Ca vezi tu, eu am avut si o regina si o iubita ce se pare ca au fost violate si cum cretinii de tigani care fac asta (inclusiv romanii tiganizati) nu au ce face si se tin dupa tine cand le miroase a cascaval. Nu am decat sa-i multumesc iubitei ca n-a zis nimic, fie ea chiar si mai larga. Apropo: alea de nasteau in WC pe la Vaslui si Constanta tot asa erau. Sa-i multumim si lu' Dancile pt. "drepturile mueresti".
Vezi tu, orice infractor se crede staif cand o da in apropouri, sub pretextul ca n-are legea ce sa-i faca si scapa basma curata. Da' legea nu e totul.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori